Důchodci vítají nový rok

Vydání: Číslo 1/2010

Ke společnému setkání jsme se sešli hned v prvním pracovním týdnu za účasti 51 přítomných. Vzájemně jsme si přáli hlavě to zdraví, zdraví, zdravíčko. Pozdravit nás přišel i pan starosta J. Ulvr a potěšil nás opět příjemnými informacemi, o kterých se podrobně dozvídáte i ze zpráv Obecního úřadu. I my, dříve narození, máme upřímnou radost z toho, jak obec vzkvétá, jak se daří.

K veselé náladě nepochybně přispěly i děti ze ZŠ se svým programem. Obdivuhodné bylo vystoupení malé zpěvačky Lucinky Pekárkové. Samozřejmě děkujeme i všem ostatním dětem, které nás přišly potěšit.

Až budete tyto řádky číst a těšit se na příchod jara, někteří z nás pocítí i pokles fyzické a psychické síly, a proto musíme proti jarní únavě něco udělat. Co bude dobré zařadit do jídelníčku?

Ovocné a zeleninové šťávy se doporučuje pít alespoň 1 den v měsíci. Jsou ideálními prostředky, které mají přirozený čistící efekt.

Citrónová šťáva užívaná ve vodě každé ráno půl hodiny před snídaní je výborným pročišťujícím i italizujícím prostředkem. Posiluje játra.

Konzumace červené řepy povzbuzuje činnost jater a střev, zlepšuje vylučování toxinů a odpadních látek. Šťávu z červené řepy podáváme v kombinaci s mrkvovou či jablečnou šťávou nebo ji ředíme vodou v poměru 1:1.

Kopřivový čaj se s oblibou pije na jaře k pročištění celého organismu a pro krvetvorbu.

Čerstvý zázvor obsahuje éterické oleje, které aktivují imunitní systém a zahánějí bakteriální a virové infekce. Výborný a léčivý nápoj připravíme z 25 g čerstvého kořene, který pokrájíme na slabá kolečka v 600 ml vody povaříme asi 20 minut. Poté scedíme, doplníme citronovou šťávou a medem.

Nezapomínejme ani na obyčejný jogurt, další zakysané výrobky, karotku, špenát, česnek, cibuli, kysané zelí, křen ad.

Nechcete si připravit elixír proti stárnutí? Potřebujeme 2 l vody, 1 kg cukru, 4 citrony, 4 cibule a 30 stroužků česneku. Do větší skleněné lahve dáme vodu svařenou s cukrem. Do vychladlého nálevu přidáme oloupané a pokrájené citrony bez jader, pokrájenou cibuli a česnek. Lahev uzavřeme a necháme 21 dní v chladné místnosti stát. Každý den promícháme. Scedíme, slijeme do lahví a dobře uzavřeme. Pijeme 1–2 malé sklenky denně.

Jsou tyto rady úsměvné? Snad ano. Mějme však na paměti: „Zdraví není vším, ale bez něho je všechno ničím.

Za Klub důchodců Vlasta Jechová