Sportovní klub Studenec

Vydání: Číslo 1/2010

Druhý lednový víkend proběhla ve školící místnosti Pensionu Trautenberk valná hromada Sportovního klubu Studenec, která zhodnotila sportovní činnost za uplynulý rok 2009.

Nejpočetnějším oddílem je oddíl kopané, který má v současné době v soutěži dvě družstva dospělých a čtyři týmy mládeže. První část roku 2009 byla zakončena ziskem dvou přebornických titulů v rámci okresu Semily, ten první získali starší žáci a ten druhý s právem postupu do krajských soutěží A muži. Po podzimní části sezóny panuje spokojenost s umístěním mládežnických celků, z nichž především mladší přípravka suverénně ovládá tabulku okresního přeboru. Podle představ se však nedaří dospělým, kteří zápolí nejen s úzkým kádrem a herní disciplínou, ale také se samotným zájmem jednotlivých hráčů o fotbal. Pro jarní část sezóny je třeba kádr obou mužstev doplnit, ale zdroje vhodných hráčů jsou v okolí značně omezené.

Oddíl orientačního běhu sice nezopakoval úspěšný rok 2008, ale připsal si historicky první medaili z Mistrovství republiky, kterou ziskem 3. místa na krátké trati vybojoval Adam Chloupek a zároveň reprezentoval Českou republiku na Mistrovství Evropy dorostu v Srbsku.

Oddíl alpského lyžování získal zásluhou Daniely Markové a Adama Ziky tři medaile z Mistrovství České republiky dospělých a řadu úspěšných umístění v závodech po celé Evropě.

I nejmladší oddíl lehké atletiky si připsal první úspěchy v podobě medailí z krajského přeboru Libereckého kraje v lehké atletice. Tu nejcennější vybojoval Zdeněk Klíma v běhu na 1500 m, stříbro získal Sebastián Hájek ve skoku dalekém a bronz Kristýna Šemberová v běhu na 800 m.

Aktuálně

První sobotní víkend pořádal SK Studenec ve spolupráci s Pensionem Trautenberk již 19. ročník turnaje Studenecký mariáš. Letošního ročníku se zúčastnilo rekordních 56 vyznavačů mariáše. Mezi účastníky byl i bývalý předseda Libereckého krajského fotbalového svazu a prvoligový delegát Václav Severýn, který mimo jiné dosáhl nejvyšší výhry v jednom kole a celkově skončil na 8. místě. Vítězem se stal tradiční účastník Zdeněk Kužel ml. před Vítězslavem Jónem z Valteřic a Michaelem Haščákem z Hostinného.

Velice dobře si v letošní zimě vedou i studenečtí alpští lyžaři, v soutěži juniorů se tým rozrostl o další závodníky Valerii Velebovou, Marii Kvíčalovou, Davida Bolka a Michala Tomáška, mezi dospělými bojují se svými soupeři Daniela Marková, Matyáš Mleziva a Adam Zika. Ten zatím dosáhl nejlepších výsledků včetně zisku důležitých FIS bodů. Zvítězil dvakrát na FIS závodech ve Špindlerově Mlýně, jednou v Albrechticích nad Jizerou a v Peci pod Sněžkou, obsadil 2. místo v italském Folgariu (zatím nejlepší výkon sezóny). Adam Zika byl i mezi posledními třemi kandidáty na dodatečnou nominaci na olympiádu ve Vancouveru, přednost nakonec dostala Petra Zakouřilová. Daniela Marková si zatím jediné vítězství ve FIS závodech připsala v Karlově pod Pradědem, třikrát vybojovala 2. místo (Pec pod Sněžkou, Albrechtice), jednou skončila na 3. místě (Albrechtice). Matyáš Mleziva studuje v Nevadě (USA) a závodí většinou za oceánem, zatím nejlépe se mu vedlo na FIS závodech v Park City, kde obsadil 18. místo s kvalitním ziskem FIS bodů.

Orientační běžci se zúčastnili Mistrovství ČR v lyžařském orientačním běhu na krátké trati v Jablonci nad Nisou a nejlépe si v mistrovských kategoriích vedl Štěpán Kučera (7. místo H16), Adam Chloupek (8. místo H18) a Tomáš Kučera (9. místo H16).

Cena Fair play

Cenu Fair play za loňský rok obdržel český reprezentant v orientačním běhu Michal Smola (mimo jiné pobýval ve Studenci při podzimních štafetách v roce 2008). Při jeho činu byl osobně přítomen studenecký závodník a člen redakce časopisu Orientační běh Honza Exner.

Zdraví až na prvním místě…

…aneb mistrovství světa v orientačním běhu očima novináře

Již před několika lety jsem v sobě objevil jakousi zálibu pro povolání novináře. Občas jsem napsal nějaký článek, krátkou reportáž a před dvěma lety jsem dostal možnost tuto svou zálibu přetavit v profesi. Stal jsem se jedním z členů redakce časopisu Orientační běh, tedy časopisu o sportu, který se stále mezi širokou veřejností těší většímu a většímu zájmu. A to nejen ve Studenci, kde se tomuto sportovnímu odvětví mohou věnovat již malí školáci, ale také v ostatních koutech nejen naší země.

Jak již bylo řečeno, orientační běh se stále rozrůstá a proniká do povědomí stále většího počtu naší populace. Světové šampionáty již dávno nejsou doménou severských zemí, čehož důkazem bylo i nedávné mistrovství světa v maďarském Miskolci, které se uskutečnilo v Bukových horách na severu Maďarska na konci srpna letošního roku. Proč vlastně píši o této události? Jelikož je orientační běh mým sportem číslo jedna a zároveň jsem členem redakce našeho časopisu, požádal jsem společně se svým kamarádem Ondrou Švirákem vedení naší redakce, zda bychom právě my nemohli odjet do Maďarska a zpracovat reportáž o této velké události. A opravdu to vyšlo. Na jednu stranu jsme byli velice překvapeni a na tu druhou velice šťastni, jelikož tohle byla opravdová příležitost a zároveň úžasný zážitek.

Půl roku očekávání uteklo jako voda a v půlce srpna jsme vyrazili směr Maďarsko. Do samotného Miskolce, univerzitního města, které se stalo centrem světového šampionátu, jsme dorazili v úterý 18. srpna, tedy v den slavnostního zahájení mistrovství. Kvalifikační závody, které předcházely, dopadly pro české naděje na výbornou a všichni naši reprezentanti se mohli těšit na účast v bojích o medaile. Zahajovací ceremoniál proběhl ve slavnostním sále místní univerzity a nabídl všem účastníkům příjemný kulturní zážitek. Smýšlení všech sportovců však již mířilo jiným směrem, na následující den již byl připraven první finálový závod na krátké trati neboli middle.

„Mým hlavním cílem je oběhnout závod bez chyb, na výsledek nemyslím.“ Tak zněla před začátkem finálového závodu slova naší největší naděje, mistryně světa z loňského roku, Dany Brožkové (na fotografii). Finálový program začal závodem žen. V úvodu startovaly slabší závodnice, čím se však stále více blížily ty nejlepší ženy, atmosféra v centru houstla. „Máme nového vedoucího závodníka na radiové kontrole, Dana Brožková z České republiky,“ozvalo se najednou z reproduktorů a my začali s nadějí vyhlížet Danu na divácké kontrole. A opravdu, Dana běžela výborně, dokázala udržet koncentraci i v závěru své trati a neuvěřitelným výkonem si doběhla pro druhý titul mistryně světa, tentokrát na krátké trati. Obrovská gratulace! Za ní se na stupních vítězů objevila věčně stříbrná Norka Anderssen a pro bronzovou medaili si doběhla žena, která se každý rok přetahuje s Rogerem Federerem o titul nejlepšího sportovce Švýcarska, po mateřské dovolené se navrátivší Simone Niggli.

V závodě mužů se očekávalo, zda se někomu podaří sesadit z trůnu světového krále na krátkých tratích, fenomenálního Thierry Gueorgiou. Urostlý Francouz však znovu nikoho nenechal na pochybách, kdo vládne současnému světovému middlu a systémem start cíl si doběhl již pro svůj sedmý titul mistra světa. Svou medailovou pouť zde také zahájil stříbrnou medailí král letošního světového poháru, Švýcar Daniel Hubmann. Z českých mužů se nejvíce dařilo Michalu Smolovi, který však ještě před šampionátem bojoval se zraněním paty, a proto bylo umístění na přelomu první a druhé desítky úspěchem. Pro skvělé umístění si běžel i Jan Procházka, který však přehlédl povinný úsek, zvolil jiný postup a byl diskvalifikován. Hned na úvod mistrovství tedy zlatá medaile, co si víc přát.

Následující den se závodníci přesunuli do místní ZOO. Nešli ale na výlet. Areál se totiž pro tento den stal centrem dalšího finálového závodu, tentokráte ve sprintu. Dopoledne proběhla kvalifikace, kterou prošli čeští závodníci znovu bez ztráty kytičky. Výborný výkon předvedl debutant v národním týmu Vojta Král, který běhá v kategorii dospělých teprve prvním rokem, klobouk dolů. V dopolední kvalifikaci mnozí ze světové špičky ještě šetřili síly, ve finále si však již nikdo nemohl dovolit vypustit ani krok. Loňské sprintové finále v historickém centru Olomouce ovládl Rus Andrej Chramov, který znovu patřil k favoritům. To, že však uteče svým soupeřům o takový kus, nečekal nikdo. Už od startu nasadil neuvěřitelné tempo a celkově zvítězil o propastných téměř půl minuty před dvojicí Švýcarů. Pro druhé místo si doběhl mladý Fabian Hertner, další medaili, nyní stříbrnou, přidal do své sbírky Daniel Hubmann. „Zvolil jsem hned na úvod špatný postup a celkově mi to dnes vůbec nešlo,“ komentoval svůj závod nakonec patnáctý Tomáš Dlabaja, česká jednička v této disciplíně. Výborně běžel i Jan Mrázek, který bojoval o první desítku, na jedné z posledních kontrol však udělal velkou chybu a naděje se rozplynuly. Přesto zaslouží naši bojovníci velké uznání.

Ženský závod a zlatá radost pro Švédsko. Velká naděje této severské velmoci Helena Jansson, která se stále pohybuje ve světové špičce, se konečně dočkala, zaběhla výborný závod a v boji o zlatou medaili nedala nikomu jinému nejmenší šanci. I další medaile putovala do Švédska díky stříbrné Linea Gustafsson, bronz znovu pro Simone Niggli, která prokázala, že jí mateřská dovolená na formě opravdu nic nevzala, ba naopak. Největší česká naděje Eva Juřeníková se cítila unavená po rychlé dopolední kvalifikaci a nakonec skončila na 14. místě. Pro české barvy tentokráte neúspěšný závod. Nebyl však čas myslet na zklamání, již na příští den byl nachystán týmový vrchol celého šampionátu, závod štafet, k němuž většina českých závodníků vzhlížela jako k největšímu závodu celé sezony.

Díky absolvovanému dvojzávodu ve sprintu se na první, o něco kratší úsek, postavil Tomáš Dlabaja, zaběhl skvěle a pouze díky delší variantě trati předával Janu Procházkovi minutu za vedoucím Ruskem. Jak již je zvykem, i on předvedl úžasný štafetový výkon a předával čerstvému Michalu Smolovi těsně za vedoucími štafetami Francie, Ruska a Švédska. A drama šlo do finále. Nejdříve chyboval Rus Chramov, poté i „bezchybný“ Francouz Gueorgiou a do čela se záhy dostal mladý Švéd Martin Johansson, budoucí smutný hrdina tohoto mistrovství. Diváci, kteří sledovali v centru GPS záznam jednotlivých běžců, mohli vidět, jak vepředu běží osamoceně švédská vlajka, následovaná tou francouzskou, norskou a také českou, díky skvělému výkonu Michala Smoly. Najednou se však všechny vlajky zastavili, na jednom místě a nic se nedělo. Asi výpadek signálu. Zraky všech diváků se tedy upřely k divácké kontrole a očekávaly kdo se zde objeví jako první. Švéd, Francouz, Nor nebo Čech? Švýcar…

V táboře švýcarských fanoušků propukl jásot, to právě ve chvíli kdy se před očima všech přihlížejících prořítil arénou Mathias Merz a o několik minutek později doběhl Švýcarům pro zlatou medaili. „Něco není v pořádku, něco se muselo stát.“ Tato myšlenka se honila hlavami všech přítomných až do chvíle, kdy se na diváckém úseku objevil Nor Anders Nordberg a oznámil všem, co se stalo. „Martin si v lese bodnul do nohy větev, Michal s Thierrym zůstali s ním a já běžel pro pomoc, potřebujeme doktora.“ A opravdu. Mladý Švéd při jednom z postupů upadl a vrazil si hluboko do nohy větev, tři závodníci přerušili svůj medailový závod, aby zachránili život kamarádovi. Vše nakonec dobře dopadlo, Martin byl převezen do nemocnice a tři hrdinové poté společně dokončili závod za obrovských ovací všech diváků. Pořadí v tomto případě nehrálo pražádnou roli. Smola, Gueorgiou a Nordberg (na fotografii Smola uprostřed) prokázali opravdová srdce, přerušili závod, v němž sahali po medaili, kvůli zranění svého kamaráda a ukázali nám všem, v čem skví krása sportu. Díky nim už není slovo fair-play pouhou součásti sportovních pravidel a za tento čin jim po právu patří úcta a respekt nás všech. Díky!

Trochu ve stínu předchozích událostí odstartoval také závod žen, v němž česká trojice Radka Brožková, Eva Juřeníková a Dana Brožková také dlouho sahala po medaili, nakonec se však musela spokojit s pátým místem. Pro svůj vysněný titul doběhla Norkám věčně stříbrná Marianne Andersen, druhé skončili, Švédky a severské trio doplnily běžkyně z Finska bronzovou medailí.

Po dni volna přišel poslední a také královský závod celého mistrovství, klasická trať. Do závodu mužů byl původně nominován Michal Smola, který však, jak již bylo řečeno, před mistrovstvím bojoval se zraněním a dal raději přednost krátké trati a štafetám. Naši Honzové ve složení Procházka, Šedivý a Mrázek šli tedy do závodu s očekáváním a za zkušenostmi. První dva jmenovaní, shodou náhod týmoví kolegové z pražské Pragovky se po téměř dvou hodinách boje zařadili na vteřinu stejným časem na místo. V tomto závodě pak přišel čas muže číslo jedna nynějšího světového OB, Daniela Hubmanna ze Švýcarska, který si stylem start cíl doběhl pro druhý titul mistra světa na klasické trati v řadě a završil tak veleúspěšné mistrovství, v němž dokázal získat medaili v každém ze čtyř závodů. Stříbrný skončil Francouz Gueorgiou a pro bronz si spoluprací s Hubmannem doběhl Ital Michael Mamleev.

Švýcaři dnes měli opravdu den. Vrátit se po mateřské dovolené titulem mistryně světa, tomu se říká výkon. Simone Niggli vzala již od startu otěže závodu pevně do svých rukou a doběhla si již pro svůj titul mistryně světa v OB. Druhá skončila „opět“ Norka Anderssen. O bronzovou medaili dlouho bojovala Dana Brožková, nakonec ji však předstihla Finka Minna Kauppi, která v závěru trati spolupracovala s vítěznou Švýcarkou. Přesto byla Dana se svým výkonem spokojena.

Večerní závěrečná slavnost poté zakončila mistrovství plné osobních úspěchů i zklamání. Především však ukázalo, proč je orientační běh tak úžasným sportem nejen co se týče mistrovských titulů, ale také cti, odvahy, přátelství a fair-play. Za rok se světový šampionát koná v kolébce tohoto sportu. Tak tedy na shledanou v Norsku.

Jan Exner