T. J. Sokol Studenec

Vydání: Číslo 1/2010

Zlatá obhajoba

Lyžařská sezóna je již v plném proudu, proto Vám přinášíme stručný souhrn výsledků závodníků T. J. Sokol Studenec:

V sobotu 2. 1. 2010 jsme byli na závodě v Jablonci nad Nisou. Na umělém sněhu, který byl smíchán s trochou přírodního, se naším závodníkům dařilo a všichni stáli na stupních vítězů. S velkým náskokem v kategorii žákyň nejmladších 2001 zvítězila Renata Trejbalová, třetí skončila Eliška Plecháčová ve starších žákyních 1997 a Jan Boura po výborném finiši vybojoval druhé místo o 0,6 vteřiny za prvním závodníkem ve starších žácích 1996.

Další sobotu 9. 1. 2010 uspořádal ČKS SKI Jilemnice závody na Benecku. Posílená skupina našich závodníků dosáhla tyto výsledky: 8. místo Chrástová Tereza kategorie předžákyně 500 m klasicky, 14. místo Trejbal Lukáš kat. předžáci 500 m klasicky, 1. místo Trejbalová Renata kat. žákyně nejml. roč. 2001 1 km klasicky, 22. místo Zahradníková Denisa kat. žákyně nejml. roč. 2000 1 km klasicky, 22. místo Pekárek Patrik kat. žáci nejml. roč. 2000 klasicky, 25. místo Pekárek Dominik kat. žáci nejml. roč. 2000 1 km klasicky, 7. místo Plecháčová Eliška kat. žákyně st. roč. 1997 3 km volně, 5. místo Boura Jan kat. žáci st. roč. 1996 3 km volně.

K sousedům do Královéhradeckého kraje jsme zajeli 16. 1. 2010, závody pořádal Olfin car Vella Trutnov v Mladých Bukách. Naši závodníci se umístili takto: 2. místo Trejbalová Renata, 13. místo Bergerová Magdaléna, 18. místo Zahradníková Denisa, 23. místo Bergerová Veronika, vše v kategorii 1 km klasicky 2000 a mladší, 8. místo Plecháčová Eliška v kategorii starší žákyně roč. 1996 – 1997 3 km klasicky, 2. místo Boura Jan v kategorii starší žáci 96 – 97, 8. místo Šulc Jan v kategorii mladší dorostenci roč. 1993 – 1994 4 km klasicky, 3. místo Hák Michal v kategorii muži 12 km klasicky.

V sobotu 23. 1. 2010 byl na pořadu Krajský pohár v Lučanech. Naši závodníci se umístili takto: Trejbalová Renata, 1. místo v kat. 2001, 1 km klasicky, Zahradníková Denisa, 14. místo v kategorii 1 km klasicky 2000, Plecháčová Eliška, 4. místo v kategorii starší žákyně roč. 1997 3 km klasicky, Boura Jan, 1. místo v kategorii starší žáci roč. 1996 3 km klasicky.

V sobotu 30. 1. 2010 pořádal Hančův sportovní klub Benecko již 4. závod Krajského poháru Libereckého kraje. Závodníci našeho oddílu se opět neztratili a umístili se následovně: 10. Chrástová Tereza, 11. Bergerová Veronika v kat. předžačky roč. 2002 a ml., 500 m klasicky, 10. Trejbal Lukáš v kat. předžáci roč. 2002 a ml, 500 m klasicky, 1. Trejbalová Renata v kat. nejml. žákyně roč. 2001, 1 km klasicky,13. Zahradníková Denisa, v kat. nejmladší žákyně roč. 2000, 1 km klasicky, 8. Plecháčová Eliška, v kat. starší žákyně roč. 1997, 3 km volně, 1. Boura Jan v kat. starší žáci roč. 1996 3 km volně.

První únorový týden se v Liberci konala IV. Zimní olympiáda dětí a mládeže. Náš oddíl měl opět zastoupení, a to Jana Bouru, který obhajoval zlatou medaili z předchozí olympiády z tratě 2 km klasicky. Honza zabojoval a po velkém boji vyhrál opět zlatou medaili v běhu na 4 km klasicky v kategorii starší žáci. V běhu volnou technikou obsadil pěkné 5. místo, ve štafetách obsadil Liberecký kraj s Honzou na třetím úseku 2. místo.

Dalšími celostátními závody bylo Mistrovství ČR staršího žactva v Deštném v Orlických horách. Eliška Plecháčová v kategorii starší žákyně roč. 1997 obsadila na trati 3 km volně 8. místo, Jan Boura v kategorii starší žáci roč. 1996 se umístil na trati 4 km volně na 6. místě. O den později ve štafetovém závodě starších žákyň roč. 1996 – 1997 na trati 3 × 3 km klasicky startovala Eliška Plecháčová ve štafetě Liberecký kraj IV, štafeta se umístila na 9. místě. Jan Boura v kategorii starší žáci 1996 – 1997 na trati 3 × 3 km klasicky, se jako člen štafety Liberecký kraj I, stal mistrem republiky.

Petr Plecháč

Rozloučení se starým rokem

V závěru minulého roku již podruhé pozvala T. J. Sokol Studenec a Sokol Zálesní Lhota občany obou našich obcí ke společnému rozloučení se starým rokem na vrchol hory Strážník.

Od sokolovny 30. prosince v 15.00 hodin vyšlo na cestu více jak 60 účastníků. Mlhavé počasí nebylo nakloněno trase, která nabízí různé výhledy, a proto se pochodovalo k turistické muchomůrce, pokračovalo se po lyžařské cestě k vysílači a dále na vrchol. Tam jsme se setkali se šestnáctičlennou lhoteckou výpravou, která měla za sebou náročný výstup po sjezdovce.

Nejprve se podařilo zapálit připravený oheň, který byl pomocníkem k vytvoření dobré silvestrovské pohody. Po společném pozdravu jsme si připomněli některé zajímavosti – historicky nedoložené stopy J. A. Komenského v naší obci, na nedaleké skále Kazatelna měl mít v únoru roku 1628 utajené kázání. Na vrcholu stála také triangulační věž, která byla postavena roku 1937, nebyla udržována a v padesátých letech spadla (asi v roce 1955).

Rozloučení se starým rokem provedl starosta Sokola Jaroslav Hák, který všem zúčastněným popřál do nového roku 2010 hodně spokojenosti, elánu a především pevné zdraví.

Závěrečnou velice dobrou náladu se podařilo vytvořit nejen veselým čajem, ale především zpěváckými výkony všech 86 zúčastněných za doprovodu harmoniky a kytary (zde patří velké poděkování manželům Hákovým).

Jaroslav Hák

Triangulační věž na Strážníku

Úvod: triangulace v geodézii (zeměměřičství) představuje trojúhelníkové zaměření trigonometrické neboli trojúhelníkové sítě, kdy se měří úhly vytyčovaných trojúhelníků pro účely mapovací. Slouží k vytváření map a také pro určování velkých vzdáleností na zemském povrchu.

Na Strážníku byl jeden z významných triangulačních bodů. Jednalo se o vysokou stavbu, která převyšovala okolní stromy, byla postavena z trámů a kmenů. Věž měla v polovině své výšky plošinu, která sloužila k postavení zeměměřičského přístroje. Od přístroje směřovala olovnice na triangulační patník zasazený na nejvyšším místě Strážníku.

Věž byla současně využita i pro státní nivelaci (stanovení nadmořské výšky) – zde je naměřeno 630 metrů nadmořské výšky. U zmíněného patníku je červenobíle natřená kovová tyč s tabulkou, na které je známé oznámení – zde je triangulační značka a její poškození je trestné.

Věž byla postavena v roce 1937, postupně chátrala a spadla asi v roce 1955.

Mgr. Pavel Zajíc