Na Liberecku startuje projekt pro nezaměstnané

Vydání: Číslo 4/2010

Tisková zpráva

Semily – Projekt „Finanční gramotnost“ je cyklem seminářů, pořádaných úřady práce Libereckého kraje pod záštitou Přemysla Sobotky, předsedy Senátu Parlamentu České republiky. První setkání se uskutečnilo 2. 8. 2010 na náměstí ve Frýdlantu od 10.00, další budou probíhat během srpna a září v řadě obcí a měst Libereckého kraje.

„V semilském okrese odstartuje projekt 16. 8. v Bělé u St. Paky pod obecním úřadem v 10 hodin a bude pokračovat 17. 8. v Mírové pod Kozákovem v areálu fotbalového hřiště Sekerkovy Loučky,“ informuje ředitel Úřadu práce v Semilech Jan Rychlík. „Jsem rád, že občané i nezaměstnaní našeho okresu mají možnost se dozvědět mnoho užitečných informací přímo ve svém bydlišti, bez nutnosti někam dojíždět,“ pokračuje Jan Rychlík.

Vzhledem k současné situaci, kdy bohužel stále dochází k nárůstu procenta nezaměstnanosti, a tím ke snížení ekonomických možností obyvatelstva, nabízí tento projekt pomocnou ruku lidem postiženým důsledky ekonomické krize. Často se totiž dostávají do bludného kruhu půjček, dluhů a exekucí, z nějž je těžké vystoupit.

Úřady práce v Libereckém kraji ve spolupráci s občanským sdružením Most ke vzdělání proto připravily pro následující dva měsíce projekt, díky němuž lidé mohou získat základní znalosti finanční gramotnosti, a to přímo v místě svého bydliště. Na vybraném prostranství v téměř šedesátce obcí bude uchazečům a zájemcům o zaměstnání, ale i široké veřejnosti, k dispozici mobilní učebna, veškeré technické zázemí včetně PC a přístupu na internet, a především tým kvalifikovaných lektorů, který je v zhruba pětihodinovém bloku seznámí se základy orientace na finančním trhu.

Bezesporu nejdůležitějším bodem seminářů je již několikrát zmíněná finanční gramotnost – a to s veškerými aspekty psychologickými, sociálními i ekonomickými. Účastníci projektu ale získají také orientaci v základních daňových podmínkách, nutných pro běžnou potřebu, seznámí se se zákonitostmi exekuce, s tím, jak se jí vyhnout, a co dělat, pokud už probíhá, naučí se vyhledávat informace na Portálu Ministerstva práce a sociálních věcí ČR a na dalších pracovních portálech a také budou informováni o právech a povinnostech spotřebitele.

„Doufám, že tento projekt bude alespoň v něčem navazovat na úspěšný projekt „S Krakonošem u počítače“, ve kterém se nám podařilo velmi úspěšně spolupracovat s obyvateli obcí i jejich starosty a naučit je mnoho užitečných věcí,“ vzpomíná ředitel ÚP v Semilech.

16. 8. 2010Bělá u Staré Paky (pod obecním úřadem)
17. 8. 2010Mírová pod Kozákovem (areál fotbalového hřiště Sekerkovy Loučky)
18. 8. 2010Studenec (před základní školou)
19. 8. 2010Poniklá (před základní školou)
20. 8. 2010Košťálov (Centrum volného času)
23. 8. 2010Vysoké nad Jizerou (náměstí Dr. Karla Kramáře)
24. 8. 2010Libštát (před kulturním domem)

Začátek akce je vždy od 10.00 dopoledne a vítána je účast široké veřejnosti.