Sportovní klub Studenec

Vydání: Číslo 5/2012

Fotbal

Podzimní část sezóny 2012/2013 má již dvě třetiny za sebou a oproti předchozím sezónám panuje spokojenost téměř se všemi týmy hrajícími mistrovské soutěže v barvách SK Studenec. Stále těší zájem těch nejmenších fotbalistů, kteří si úspěšně vedou v soutěžích mladší i starší přípravky, starší žáci vedou okresní přebor, A i B tým dospělých rovněž bojuje o přední místa svých soutěží. Výsledkově zaostává dorost, ale v této kategorii je alespoň úspěchem, že se dorostenecké družstvo dá dohromady (v okresním přeboru Semilska hrají pouze 4 týmy, a to je mezi nimi ještě Jiskra Podhůří z Trutnovska). Podrobná bilance bude v posledním letošním čísle Studeneckého zpravodaje.

Významného životního jubilea se v září dožil dlouholetý člen SK Studenec František Plecháč, a tak pro pamětníky přikládáme fotku mužstva z konce 60. let (zleva Ladislav Jebavý, Věroslav Dědeček, Miroslav Hák, Jiří Kuřík, Jiří Kunc, spodní řada Vítek Kuřík, Josef Horáček, Václav Vancl, Karel Jiřička, František Plecháč).

Orientační běh

V průběhu září absolvovali studenečtí závodníci pestrou škálu závodů na různých místech České republiky. Poslední prázdninovou stopou o prvním zářijovém víkendu byla třídenní Cena východních Čech, které se zúčastnili Jiří Charvát (závod nedokončil) a Roman Puš (6. místo v kategorii příchozích).

Poslední závod žebříčku B se konal v Pávově u Jihlavy a studenecká výprava si odnesla několik umístění na stupních vítězů. V početně nabité kategorii D14B (45 závodnic) si v sobotu vybojovala 3. místo Dominika Kalenská (14. Natálie Jezdinská, 23. Markéta Urbanová), v neděli se naopak nejvíce dařilo Markétě Urbanové (8. místo), o stupínek za ní skončila Dominika Kalenská. Další bronz v sobotu vybojovala Káťa Ducháčková v kategorii D20B, ale nejúspěšnějším závodníkem se stal Štěpán Kučera v kategorii H18B, který k sobotnímu vítězství přidal druhé místo v neděli. Zlepšenou formu po zranění prokázal ziskem dvou osmých míst ve stejné kategorii Tomáš Kučera.

Posledním závodem žebříčku A byl sprint v zámeckém parku na Konopišti. V konkurenci všech nejlepších závodníků z celé České republiky si nejlépe vedly opět dívky v kategorii D14A, když se všechny vešly do první desítky (4. Markéta Urbanová, 7. Dominika Kalenská, 10. Natálie Jezdinská). V kategorii H20A si nejlépe vedl Jirka Charvát (17. místo), před Markem Uvizlem (20. místo) a Frantou Hladíkem (25. místo). Kvalitního výsledku dosáhl i Ivan Uvizl ve veteránské kategorii H45 ziskem 5. místa. Po dopoledním sprintu bojovaly dívky v barvách Východočeské oblasti ve štafetách a junioři si vyzkoušeli pernou konkurenci v elitní kategorii dospělých (47. místo z 54 štafet).

Vyvrcholením zářijového programu bylo Mistrovství České republiky na klasické trati, které se konalo u obce Mlýnice nedaleko hradu Kost. V sobotní kvalifikaci jsme největší naděje vkládali do Štěpána Kučery, ale jeho výkon poznamenala viróza, a tak se musel spokojit pouze s finálem C. Do finále B se probojovali Marek Uvizl a Jirka Charvát, finále A si vybojovali účast pouze veteráni Ivan Uvizl v H50 a Petr Junek v H55. Ve vlastních finálových závodech nejlepší výsledek pro studenecké barvy vybojoval Ivan Uvizl v H50 (10. místo), ve finále B si nejlépe vedl Jirka Charvát v H20 (8. místo).

Východočeský pohár měl v září na programu dva závody. První pořádal oddíl OB u Nové Paky na mapě Malá opička v Bukovině u Pecky. V terénu plném drobných jam a kupek se nejlépe vedlo Tereze Chrástové, která zvítězila v kategorii D10C, dva bronzy přidaly Ivana Hrnčířová v D10N a Dominika Kalenská v D14C. Urodily se i dvě brambory v podobě 4. míst Natálie Jezdinské v D14C a Dominika Urbana v H10C. Druhý zářijový Východočeský pohár pořádal OB Žamberk v Pastvinách na mapě Orlička. Z dalekého výletu jsme si žádné zlato nepřivezli, ale čtyřikrát zacinkaly ostatní kovy. Štěpán Kučera si doběhl pro 2. místo v kategorii H18C, 3. místa získali Tereza Chrástová v D10C, Dominika Kalenská v D14C a Petr Junek v H55C.

V průběhu září také proběhly závěrečné tři závody Podkrkonošské ligy, kterého se zúčastňují oddíly z tohoto regionu (Hořice, Jičín, Jilemnice, Nová Paka, Pecka, Studenec, Trutnov a Vrchlabí). Šestý závod pořádal Jičín v Prachově v náročném terénu Prachovských skal. Na stupně vítězů vystoupili v D10 Magda Chrástová (2. místo), v D12 Tereza Chrástová (2. místo), v D14 Dominika Kalenská (1. místo) a Natálie Jezdinská (2. místo) a v P4 Petr Junek (1. místo). Sedmý závod pořádal Trutnov v Janovicích u Rudníku a medailové posty vybojovaly v D12 Tereza Chrástová (1. místo) a v D14 Dominika Kalenská (1. místo), Markéta Urbanová (2. místo) a Denisa Zahradníková (3. místo). Závěrečný osmý závod pořádal Studenec na mapě Poustka v okolí školy (parkový sprint), studenečtí závodníci využili znalosti domácího prostředí a pronajali si stupně vítězů, v D12 Tereza Chrástová (2. místo) a Magda Hrnčířová (3. místo), v H10 shodným časem Dominik Urban (1. místo) a Vítek Štefan (1. místo), v H14 Aleš Kalenský (2. místo) a v P4 Petr Junek (1. místo). Součásti tohoto závodu bylo závěrečné vyhodnocení s předáním plaket a občerstvení pro žákovské kategorie.

Lehká atletika

Nejaktivnějším závodníkem studeneckého oddílu je Marek Uvizl, který se v průběhu srpna a září 2012 zúčastnil řady atletických závodů na různých tratích. Prvenství si připsal na Východočeském turné ve Dvoře Králové na netradiční trati 2000 m časem 5:55,45 a na atletické středě v Houštce ve Staré Boleslavi, kde dosáhl dalšího zlepšení v běhu na 3000 m časem 9:09,18.

Prolomit hranici 2 minut se Markovi podařilo při srpnovém startu na Bílinské půlce (800 m), kde obsadil 3. místo a připsal si osobní rekord 1:59,05. Další starty zaznamenal v bězích na 1500 m, kde dosáhl nejlepšího času rovněž v Houštce 4:10,61 a v běhu na 5000 m v Praze na Spartě časem 16:35,26.

Určitou raritou byl Markův start na otevřeném Mistrovství České republiky v pivním horském běhu, který se konal v Koutech nad Desnou. Stovku závodníků čekala náročná třináctikilometrová trať (přes Červenohorské sedlo) se šesti povinnými občerstvovací kontrolami, kde závodník musel vypít jedno pivo. Marek byl nakonec v cíli první v novém traťovém rekordu 1:23:41 a stal se tak Mistrem České republiky v pivním horském běhu.

Letní příprava a plány Adama Ziky

Člen a závodník SK Studenec (v současné době na hostování v Dukle Liberec) se v červnu a počátkem července připravoval v Evropě, nejprve absolvoval týdenní lyžařský trénink na ledovci Stubai (volné ježdění) s odpoledním zvyšováním kondice na kole a kolečkových bruslích. Další částí přípravy bylo desetidenní soustředění na sucho ve Špindlerově Mlýně (atletika, gymnastika, tenis, kolo, brusle), poté následoval ledovec Mölltal (do 29. 6.), kde byla příprava zaměřena na trénink GS a SL a volně i SG.

Další letní příprava na sucho probíhala v Coloradu a lyžařská příprava v srpnu v Oregonu na Mount Hood. Vzhledem k problémům s kolenem byla lyžařská příprava nahrazena rehabilitací na kole, Adam dokončil silniční závod na 100 mil a vyjel na kole na nejvyšší bod v Severní Americe dosažitelný na silnici (jen v létě) – Mount Evans 4 300 m v Coloradu (Rocky Mountains).

Na přelomu listopadu a prosince se Adam zúčastní závodů WC GS Beaver Creek a dále kontinentálních závodů v USA a v Kanadě. Dominantním cílem pro nadcházející sezónu je reprezentace na MS ve Schladmingu a pro příští sezónu 2014 pak nominace na ZOH v Soči.