SK Studenec

Vydání: Číslo 5/2013

Fotbal

Fotbalová sezóna 2013/2014 bude mít v době vydání dalšího čísla Studeneckého zpravodaje svou podzimní část téměř za sebou, ale podrobnější výsledky přineseme tradičně až v posledním letošním čísle.

Nejpotěšující zprávou podzimní části je rozhodně zájem malých fotbalistů včetně několika dívek. Z tohoto důvodu byly tréninky mladší přípravky rozděleny na dvě skupiny a ti nejmenší již sehráli své první zápasy se svými vrstevníky z Horní Branné a ze Semil.

Tým mladší přípravky pod vedením Pepy Šedivého a Luboše Štefana je zatím po pěti neúplných turnajích na 2. místě tabulky skupiny okresního přeboru Východ a s největší pravděpodobností postoupí do finálové skupiny o 1. až 8. místo. V posledním turnaji střelecky zazářila Iveta Bartoňová, autorka devíti gólů ve dvou zápasech, a následuje svou sestru Evu, která střílí branky již v reprezentačních týmech České republiky.

Starší přípravka pod vedením Martina Hrubého a Vaška Vancla má ve svém kádru i fotbalisty, kteří zároveň startují v kategorii mladších žáků, a tak jejich výsledky jsou často ovlivněny jejich účastí či neúčastí. Po devíti kolech jsou zatím na 4. místě tabulky s minimální ztrátou na 3. místo. Oběma soutěžím přípravek suverénně kralují přípravky z Martinic. Hráči Daniel Jandura, Tomáš Jandura, Matyáš Hrubý, Vojta Reiner a Fanda Švandrlík navíc startují v reprezentačních výběrech OFS Semily, které po dvou turnajích vedou meziokresní turnaje Libereckého kraje.

Nově založený tým mladších žáků pod vedením Dušana Jandury a Vlada Letkovského hraje převážně se soupeři o dva roky staršími a dvě hlavy většími, přesto si zásluhou kombinačního fotbalu drží zatím solidní 3. místo. Výsledky by mohly být ještě lepší nebýt zranění a nemocí, které v některých zápasech sestavu výrazně oslabily.

Pro kategorii starších žáků jsme neměli dostatek hráčů, a tak bylo využito nové pravidlo o sdruženém startu. Tomáš Exner, Patrik Mejvald, Ondra Tušiak, Martin Vondra a Martin Vydra tak mohou startovat na registrační průkazy SK Studenec v týmu starších žáků Sokola Martinice a bojují zde společně se svými martinickými spoluhráči o první místo v tabulce.

Dorostenci pod vedením Mirka Šembery jsou vytíženým týmem, neboť řada z nich zaskakuje v obou týmech dospělých. Po odstoupení Rovenska se naštěstí jejich program zúžil a v tabulce okresního přeboru v konkurenci dorostenců Jilemnice, Lomnice a Semil drží zatím výborné 2. místo. Navíc ze současného kádru odchází po této sezóně pouze Standa Klíma, který v současné době pro zranění nehraje.

Béčko startuje pod vedením Petra Bartoně v rozdělené okresní soutěži, kam vstoupila ambiciózní béčka Jilemnice a Semil a podle očekávání kralují oběma skupinám a na jaře se poperou o postup. Béčko zatím po řadě kvalitních výkonů drží třetí místo a cenné jsou především dvě výhry nad HSK Benecko, loňskou „štikou“ okresní soutěže.

Áčko se v dalším ročníku okresního přeboru rozjela překvapivou výhrou na hřišti loňského účastníka I.B třídy v Nové Vsi, ale v dalších zápasech trpělo především velkými výkyvy v kádru a v některých zápasech muselo nastoupit i několik dorostenců. Právě tato skutečnost vedla k odstoupení Martina Kuříka a Dušana Plecháče z pozice vedení týmu. Za dvouletou činnost a výkonnostní posun jim patří velké poděkování a je škoda, že u týmu dál nepokračují. Po odehraných deseti kolech je mužstvo v bezpečném středu tabulky na 5. místě.

V činnosti pokračují i internacionálové, kteří se zúčastnili silně obsazeného turnaje v Dolní Kalné a pod vedením Jirky Ulvra obsadili 5. místo. K závěrečnému zápasu sezóny se však soupeře získat nepodařilo.

Orientační běh

Další vícedenní závody za pořadatelství KOB Dobruška přivítalo od 9. do 11. srpna Nové Město nad Metují. Centrum závodů v internátu v městské části Hradčany připravilo příjemné zázemí pro tři hlavní a několik doprovodných akcí. Ze Studence vyrazila na závody minivýprava dvou závodníků a získala jednu medaili zásluhou Petra Junka ml. a jedno páté místo Petry Junkové.

Páteční sprint se konal přímo v ulicích Nového Města nad Metují (historické náměstí, okolí zámku a hlavní ulice). Sobotní závod nabídl nádhernou přírodu na hlavním hřebenu Orlických hor (husté porosty borovice kleče a horských smrků) a náročné tratě stoupající až k nadmořské výšce 1100 metrů nad mořem. Závěrečný nedělní závod byl ve velmi dobře průběžném lese s hlubokými roklemi a skalami východně od Nového Města nad Metují.

Dalšími vícedenními závody byly čtyřetapové Rumcajsovy míle v pěkných skalnatých terénech okolí Jičína. Dařilo se především sourozencům Štefanovým, dvojčata Markéta (D10N) a Honzík (HDR) vyhrály své kategorie a Vítek přišel o bronz až v poslední etapě zůstala mu bramborová medaile. V kategorii T zvítězil Fanda Hladík, Aleš Trýzna skončil na 4. místě a Vendula Viková na 8. místě. Umístění v první desítce vybojovala ještě Kateřina Kalenská ziskem 5. místa v D40.

Tradičním posledním prázdninovým vícedenním závodem je Cena Východních Čech, která probíhala v okolí Nasavrk. Z poměrně početné studenecké výpravy se v první desítce umístili Tereza Chrástová (5. místo v D12), Dominika Kalenská (6. místo v D14), Tomáš Chrást (10. místo v H21B) a Aleš Trýzna (10. místo v H21C).

Podzimní program byl zahájen celostátními štafetami v Hradisku u Rychnova nad Kněžnou, kde dosáhly výborného výsledku naše žákyně v kategorii D14 ziskem 2. místa.

V krásném prostředí kokořínských Šemanovic Ondřeje Suchého proběhly závěrečné závody B žebříčku České republiky a své kvality zde prokázala Dominika Kalenská. V sobotním závodě více než 50 orientačních běžkyň z celé ČR vybojovala 2. místo a v neděli skončila na 3. místě. V konečném pořadí celoročního žebříčku získala cenné 3. místo a společně s Natálii Jezdinskou i licenci A.

Závěrečné mistrovství České republiky letošní sezóny uspořádal Tatran Jablonec nad Nisou s centrem v lyžařském a biatlonovém areálu Břízky. Prestižního závodu se zúčastnilo přes 1000 závodníků v pěti až osmičlenných týmech (v závislosti na věkové kategorii) a dlouhé hodiny se bojovalo o tituly. SK Studenec postavil jeden tým dospělých, tým nejmladších veteránů a Tereza Chrástová a Vítek Štefan reprezentovali v žákovském výběru Východočeské oblasti, pro zranění se těchto závodů nemohla zúčastnit nejlepší studenecká závodnice Dominika Kalenská.

Hlavní kategorie dospělých má sedmičlenné týmy – 4 muže a 3 ženy, kteří běží své úseky postupně, takže celý závod trvá pro vítěze 5 hodin. V popředí bojovaly týmy nabité reprezentanty nebo zahraničními posilami, což není případ SK Studenec, přesto jsme vyválčili cenné skalpy mezi 58 týmy.

1. OOB TJ Turnov
2. Sportcentrum Jičín
3. SK Žabovřesky Brno
46. SK Studenec (Kučera Michal, Uvizlová Radka, Kučera Tomáš, Viková Vendula, Charvát Jiří, Ducháčková Kateřina, Kučera Štěpán)

Další tým jsme postavili v nejmladších veteránech, kde běží 3 muži a 2 ženy.

1. USK Praha
2. SKOB Zlín
3. KOS TJ Tesla Brno
21. SK Studenec (Uvizl Ivan, Šedivá Petra, Chrást Tomáš, Junková Petra, Junek Petr ml.)

V žákovských kategoriích nejsou klubové týmy, ale soutěží žákovské výběry jednotlivých oblastí České republiky.

K prvnímu podzimnímu Východočeskému žebříčku jsme zajížděli až do Červené u Letohradu a jediné umístění na stupních vítězů vyběhla Denisa Zahradníková v kategorii D14D. I další závod byl zároveň pěkným výletem, neboť se konal v Českých Petrovicích a běžel se na území Polska. Tady jsme se vyskytovali na stupních vítězů mnohem častěji. Ivana Hrnčířová skončila v D10C na 3. místě, Tereza Chrástová o pouhé dvě sekundy na 2. místě vD12C a vítězství si připsaly Denisa Zahradníková v D14D a Lukáš Link v H12D. Na pomyslné stupně vítězů vystoupili v kategorii příchozích Martin Klouček (1. místo) a Petra Šedivá (3. místo). I následný závod se běžel na území Polska v okolí Zlaté Olešnice na Trutnovsku pod názvem S mapou a buzolou přes hranice. V krásném členitém terénu si nejlépe vedl Vítek Štefan ziskem 4. místa v H12C a Tereza Chrástová 5. místem v D12C, Martin Klouček opět opanoval kategorii příchozích.

V průběhu září také proběhly závěrečné tři závody Podkrkonošské ligy žáků, které již nikdo neřekne jinak než Plž. Skutečným prubířským kamenem byl šestý závod v horském prostoru U Kapliček mezi Lánovem a Tetřevími boudami. Závod probíhal za vydatného deště a v hustém lese se řádně setmělo, chyběla jen ta strašidla, ale těm se postupně podobali závodníci dobíhající z lesa. Nakonec jsme se shledali i s těmi nejmenšími a mohli bilancovat. V kategorii D12 zvítězila Tereza Chrástová, první dvě místa patřila studeneckým závodnicím v kategorii D14, zvítězila Natálie Jezdinská před Veronikou Gallovou. V H12 vybojoval 2. místo Vítek Štefan a v P6 Tomáš Chrást. Sedmý závod se uskutečnil za zcela odlišných podmínek v prostoru Hraběnky u Jilemnice a studenečtí závodníci přivezli dvě 2. místa (Tereza Chrástová v D12 a Natálie Jezdinská v D14) a dvě třetí místa (Markéta Urbanová v D14 a Aleš Mühlbach v H10). Poslední osmý závod pořádal náš oddíl orientačního běhu ve Vsi svaté Kateřiny u Chotěvic a zúčastnilo se ho více než 100 závodníků. Těší nás, že se závod všem líbil a bez problémů mohly být vyhlášeny závěrečné výsledky. V samotném závodě ze studeneckých zvítězila Nelya Ryashko v HDR, Markéta Štefanová v D10 a Vítek Štefan v H12, 2. místo získal Honza Štefan v HDR a pro 3. místo si doběhla Markéta Urbanová v D14.

Celkové pořadí:
D10:
1. Anna KarlováOK Jilemnice4. Magdaléna ChrástováSK Studenec
2. Markéta ŠtefanováSK Studenec8. Ivana HrnčířováSK Studenec
3. Kateřina JakouběováOK Jilemnice
H10:
1. Šimon KolářJiskra Hořice8. Aleš MühlbachSK Studenec
2. Petr RybaOK Jilemnice12. Ondřej VaníčekSK Studenec
3. Matyáš ŠtréglSpartak Vrchlabí13. Adam VrbataSK Studenec
6. Ivo MühlbachSK Studenec
D12:
1. Tereza ChrástováSK Studenec3. Rozálie KuchařováSportcen. Jičín
2. Rozárka VejražkováSportcentrum Jičín5. Jana KejmarováSK Studenec
H12:
1. Jan RückerJiskra Hořice5. Dominik UrbanSK Studenec
2. Vítek ŠtefanSK Studenec15. Lukáš LinkSK Studenec
3. Matěj TůmaSportcentrum Jičín17. Oliver PichlSK Studenec
D14:
1. Natálie JezdinskáSK Studenec6. Dominika KalenskáSK Studenec
2. Markéta UrbanováSK Studenec10. Magda HrnčířováSK Studenec
3. Šárka RückerováJiskra Hořice12. Denisa ZahradníkováSK Studenec
4. Veronika GallováSK Studenec
H14:
1. Lukáš MackoSportcentrum Jičín3. Matěj KarásekSportcentrum Jičín
2. Vojtěch HajnýOK Jilemnice
P4:
1. Zdeněk JežekOK Jilemnice5. Aleš KalenskýSK Studenec
2. Zdeněk TesařSportcentrum Jičín11. Petr JunekSK Studenec
3. Marek KillarLokomotiva Trutnov13. Kateřina KalenskáSK Studenec
P6:
1. Vlastimil PolákSpartak Vrchlabí3. Tomáš ChrástSK Studenec
2. Martin VávraJiskra Hořice

Lehká atletika

Studenecký závodník Marek Uvizl se zúčastnil dalších atletických závodů a postupně si zlepšuje své osobní rekordy. Časem 4:03,8 zvítězil v běhu na 1500 m v rámci atletické středy v Houštce a na stejné stadionu zaběhl 800 m za 1:58,27. Na Jičínských memoriálech obsadil 2. místo v běhu na 3000 m časem 8:55,2.

Poprvé se také zúčastnil „domácího“ studeneckého Posvícenského koláče a jako první studenecký závodník v historii tento závod vyhrál po napínavém souboji s Jiřím Čivrným.

PaedDr. Petr Junek