Základní škola a Mateřská škola Studenec

Vydání: Číslo 5/2013

Předpremiérou zahájení školního roku 2013/2014 bylo slavnostní otevření nově rekonstruované Mateřské školy v Zálesní Lhotě, která je odloučeným pracovištěm studenecké školy. I z tohoto důvodu byla ze strany studenecké školy této rekonstrukci věnována maximální pozornost v průběhu celé rekonstrukce a z rozpočtu školy byla postupně uhrazena částka přesahující 300 000 Kč na vybavení mateřské školy (nábytek, vybavení školní kuchyně, multimediální zařízení, přípojka internet, informační systém).

V průběhu prázdnin došlo k další modernizaci vybavení základní školy. Byly instalovány další dvě interaktivní tabule, nakoupen nový stavitelný nábytek do 4 tříd prvního stupně, dokončena výměna školních tabulí a modernizováno vybavení školní knihovny. V rámci oprav byl proveden nátěr střechy původní budovy, provedena řada terénních úprav včetně zatravnění, kompletně byla rekonstruována jídelna pro cizí strávníky a průběžně bylo udržováno celé okolí školy včetně stezky. Tyto náročné investice v letošním roce byly umožněny kladným hospodařením školy v minulých letech a využitím projektu EU peníze do škol.

Zprávičky z MŠ Zálesní Lhota

Prázdniny uběhly jako voda a my jsme opět na začátku nového školního roku. Během prázdnin jsme byli všichni plni očekávání, zda bude budova v září otevřena a zda se bude moci rozeběhnout plně provoz. Naštěstí vše proběhlo bez komplikací a do nové budovy jsme mohli na konci srpna vše potřebné přestěhovat.

Díky maminkám a tatínkům jsme převezli pomůcky a hračky z Višňovky, kde jsme strávili velice pěkné tři měsíce. Přenesly se ještě další pomůcky ze staré školy, nastěhoval se kompletně nový nábytek do všech prostor školky, včetně kuchyně.

Vše se mylo a uklízelo na svá místa, postupně mizely krabice, o kterých se nám zdálo i v noci.

31. srpna byla budova slavnostně otevřena, řada občanů ze Lhoty a Studence si nenechala ujít možnost nahlédnout do všech prostor budovy.

Chtěli bychom tímto poděkovat rodičům za jejich pomoc při stěhování a úklidu budovy, děkujeme Základní škole a Obecnímu úřadu ve Studenci za krásné vybavení do jednotlivých místnost.

Přejeme školce, aby i v budoucnu měla dostatek dětí, stejně jako je tomu v letošním školním roce, kdy máme k 1. září zapsáno 28 malých človíčků.

Nezměnila se jen budova školky, také zahrádku čekala „omlazovací kúra“. Zvětšil se celý prostor, byl vybudován nový plot, zahradní domeček dostal nový kabát, altánek se přesunul na jiné místo.

Při obnově nátěrů klouzačky, laviček, stolečků, houpadla, prolézačky i pískoviště nám pomohli „brigádníci“ z Útvaru nákladové efektivity a provozní korespondence České pojišťovny v Praze. Namalovali také na altánek pěkné obrázky, které využijeme s dětmi ke grafomotorickým cvičením.

Postavili také z pískovcových kvádrů, které nám připravil pan Josef Junek, krásnou „bylinkovou spirálu“. Bylinky bude zpracovávat paní kuchařka v kuchyni a děti budou mlsat jahůdky, které nám tam jistě porostou, když se o „spirálu“ budeme starat.

Chceme poděkovat panu PaedDr. Petru Junkovi, řediteli školy, který zajistil pro členy tohoto týmu ubytování v sokolovně ve Studenci.

Konečné úpravy zahrádky proběhnou na jaře.

učitelky MŠ Zálesní Lhota – K. Jandurová, M. Felcmanová

Zahájení školního roku 2013/2014

V pondělí 2. 9. 2013 byl zahájen nový školní rok na naší škole. Všechny třídy se shromáždily před novým amfiteátrem. Začátek školního roku zahájil pan ředitel Petr Junek a představil nové posily pedagogického sboru (Z. Líkařová, A. Hůlková, M. Kuříková Chrtková, A. Brožová ml.). Poté žákům popřál úspěchy v novém školním roce starosta obce Jiří Ulvr. Následující program byl už plně v režii letošních deváťáků. Společným motivem celého programu byla voda a moře. Po úvodním projevu k prvňáčkům se začalo s představováním všech 37 nových žáků prvních tříd. Děti musely překonat strach a jít s deváťáky na pódium. Všechny to zvládly a amfiteátr se rychle zaplnil. Po závěrečné písni došlo na velké fotografování a pak už huráááá do třídy.

Poseidon a mořská víla:

„Ahoj, prvňáčci, naši noví kamarádi, vítáme vás na vaší devítileté plavbě školou.“

„Na naší škole je zvykem, že my, kteří máme před sebou už jen jediný rok, vítáme vás, kteří se můžete těšit na celých 9 let školní docházky.“

„Protože všichni ještě vzpomínáme na prázdniny a láká nás to, co Studenec ani celá Česká republika nemá, budeme si trochu povídat o moři.“

„O moři možností a znalostí, které ve škole můžeme získat?“

„To také a najdeme těch podobností daleko víc.“

„Třeba v jedné písničce se zpívá, že v moři je místa dost, to u nás ve škole také. Každý ročník má svoji třídu, šatnu a pro všechny je tu velké hřiště, stezka, trampolína, houpačky…“

„A v moři je spousta roztodivných živočichů, někteří jsou nebezpeční…“

„To tady ve škole je taky spousta dětí a nebezpečné jsou občas samy sobě, třeba když letí na oběd. Nebo se z legrace strkají.“

„V moři je spousta zajímavých jevů, třeba jak vznikají korálové útesy nebo vlny.“

„To na škole je zajímavé úplně všechno – třeba psaní, čtení počítání, malování. Ale musí vás to hlavně zaujmout – o to se starají velryby a delfíni- ti jsou přece zábavní.“

„No jasně – ve škole to jsou učitelky a učitelé, taky kolem dětí skáčou. Hlavně když děti v učení trochu plavou, to potom vydávají učitelé signály rodičům prostřednictvím notýsku nebo žákajdy a tím signálem je známka.“

„Při své plavbě školou máte za úkol ulovit co nejvíc jedniček. Dejte si však pozor, aby vás učitelé svými známkami nepotopili.“

„No a jako v moři z malých rybiček a živočichů vyrostou velcí a samostatní jedinci, tak i tady se snažíme o totéž.“

„Na začátku vaší cesty tu bude spousta neznámých a nepoznaných vod, ale časem pochopíte, že moře vědomostí se vám bude v budoucnu hodit.“

„Každým rokem se vám zvedne hladina vašich znalostí.“

„Dnes jste se stali malými rybičkami, jejichž úkolem je dospět ve velké žraloky.“

„Kdo tomu moři vládne?“

„Přece bůh moře – Poseidon, tady u nás je to pan ředitel, který ovšem nevládne trojzubcem a nepouští hrůzu v podobě bouří. Sem tam mohou být trochu vlny, ale když je ve třídě dobrá parta, kamarádi si pomůžou a hladina se zase uklidní.“

„A jak vysvětlíš, že moře je slané – to je jasné.“

„Lidské slzy jsou taky slané a víš, kolik dětí každý rok brečí štěstím, že můžou jít do školy?“

„A ty slzy odtékají do potůčků, do řek a z řek do moří.“

„Tak když to jsou slzy radosti, to už se nedivím, že pobyt u moře je léčivý.“

„Pobyt ve škole přeci taky a navíc – ticho prý léčí. A to ticho, když učitel položí otázku, to je přímo oáza.“

„Hlavně, aby se tu naši prvňáčci cítili jako ryby ve vodě.“

„To se dá zařídit, podívej, vždyť už jsou celí zvědaví a to netuší, že od nás dostanou rybičku vlastní výroby a taky jim zazpíváme – snad neuplavou – teda neutečou.“

Píseň pro prvňáčky 2013 (nápěv Jede, jede mašinka)

1. Prvňáček jde do školy,
těší se na úkoly,
ještě chce si trochu hrát,
z kostek postavit si hrad,
ještě neví co a jak,
poradí mu deváťák.
2. Školu máme překrásnou,
křičíme troubou hlásnou,
naše úči jako květ,
všichni musí závidět.
Naše úči hodné jsou,
také vás rádi mít budou.
3. S kamarády budeš psát,
učit se a počítat.
Po škole jdeš do družiny,
zažiješ tam spoustu psiny.
Na výlety vyrazíte,
spoustu věcí uvidíte.
4. Vaše milé maminky,
namažou vám svačinky.
Autobusem, na kole,
přijedete ke škole.
Koupíte si cukroví
Od naší Věrky Bekrový.
5. Deváťáci chytráci
zatím kašlou na práci.
Ještě chtějí studovat,
úspěchy oslavovat.
Ještě aby dopadlo
jejich slavné divadlo.
6. Tak vás tady vítáme
a velkou radost máme,
že jste zdraví, veselí,
že je školní pondělí,
že nám zase začalo,
co nám dlouho chybělo.
A to je …přece škola!!!

Do 1. tříd nastoupili žáci:
1. A1. B
Buďárek ŠimonStudenecBartoň AntonínStudenec
Bulušková BarboraStudenecDyntarová NatálieČistá u Horek
Červinka MarekStudenecHamplová LucieČistá u Horek
Fajmonová HanaStudenecHubálovská GabrielaČistá u Horek
Háková NatálieStudenecKuřík JakubStudenec
Hamáčková TáňaStudenecKuříková MonikaStudenec
Hochel RobertHorka u St. PakyLukeš DanielZálesní Lhota
Horáček DominikStudenecMacháčková Marie AnnaBukovina
Horáková MarkétaNová PakaMečíř SamuelStudenec
Huřťák JakubStudenecMečířová NelaZálesní Lhota
Kolářová JolanaStudenecNěmec JanStudenec
Krebsová NelaStudenecPacholík PatrikZálesní Lhota
Krejčí PetrStudenecPodzimek LukášStudenec
Meduna OndřejStará PakaProcházka JanBukovina
Munzar MatyášHorka u St. PakyŠtefan JiříStudenec
Němečková JulieHorka u St. PakyTomášová Magdaléna MarieStudenec
Planík MartinHorka u St. PakyTomášová ZuzanaStudenec
Rolf TomášBorovniceVavreková TerezaZálesní Lhota
Zbranková AnetaZálesní Lhota

Prvňáčci jako žluťásci na Policii ČR

Po měsíci ve škole jsme dostali pozvání na již 7. ročník akce Děti, pozor, silnice! Přijel pro nás autobus, který nás odvezl do Semil. Před budovou Policie ČR nás čekal usměvavý „pan policajt“ poručík Petr Kmínek, který nás odvedl do učebny. Tam už děti měly na svých místech připravený pracovní sešit, který je provázel dvěma vyučovacími hodinami o dopravní výchově. Děti dostaly zářivě žlutá trička s logem akce na zádech, ve kterých byly nepřehlédnutelné.

Po teoretickém úvodu nás autobus převezl na dopravní hřiště do Košťálova, kde si mohly děti vše vyzkoušet v praxi. Správně vybavené – na hlavách cyklistické přilby, na rukou cyklistické rukavice – si mohly vybrat k zapůjčení koloběžku a v ten okamžik se staly účastníky dopravního provozu a začaly jezdit po vyznačených komunikacích, podle dopravních značek a předpisů. Řídil je sám osobně poručík Petr Kmínek s píšťalkou. Při porušení dopravních předpisů děti „vyfasovaly“ černý puntík. Pirátem silnic, za tři černé body, se naštěstí nikdo nestal.

Děti byly velmi spokojené. V netradičním prostředí měly stále na co koukat, co dělat. Přitom ještě sportovaly a měly legraci.

Moc děkujeme za efektivní dopravní výchovu.

Mgr. Iva Exnerová a Mgr. Zdeňka Erbenová, tř. učitelky 1. tříd

Výlet do Peřimova

Na slibovaný výlet jsme se s paní učitelkou a všemi dětmi z obou druhých tříd velmi těšili.

Čekali jsme na pěkné počasí, abychom bez obav vyrazili v sedm hodin ráno vlakem z Martinic v Krkonoších do Víchové nad Jizerou. Dočkali jsme se už 6. září, kdy nás po celý den provázela jasná obloha bez mráčku a příjemné teplo. Pěší túra vedla mezi poli a loukami z víchovského vlakového nádraží až do Peřimova, kde byl hlavní cíl našeho výletu. V krásné přírodě pod Strážníkem jsme měli možnost si prohlédnout oboru s daňky a divokými prasaty, krmili jsme divokou zvěř z domova přineseným suchým pečivem a největším zážitkem pro nás byla projížďka na voze po oboře, která pokračovala loukami až do Mříčné, kde jsme majiteli obory za vše poděkovali hromadným zatleskáním a zamávali mu na jeho cestu zpět.

Času zbývalo ještě dostatek, takže jsme se uvelebili do trávy, najedli jsme se a stihli jsme si prohlédnout i Ranč Kocanda ve Mříčné, hezky zblízka byli k vidění koně, lamy a velbloud.

V pohodě a dobré náladě jsme dorazili na autobusové nádraží v Jilemnici, odkud nás čekal návrat do školy. Z výletu si odnášíme plno pěkných zážitků a radostný pocit z krásně prožitého dne.

Adaptační pobyt 6. ročníku

Horní Mísečky 5. 9. – 6. 9. 2013

Projekt „Buďme TÝM“ byl vytvořen pro žáky 6. ročníku, neboť se každý rok ke školákům ze Studence připojují děti z Čisté a Kalné. V letošním roce přišli mezi nás pouze dva noví žáci, ale vzhledem k tomu, že třída je to početná (27 žáků), adaptační pobyt byl pro žáky i pí uč. třídní velkým přínosem.

Do programu našeho pobytu jsme zařadili nejen krásný výlet, především vzhledem k počasí, ale i spoustu seznamovacích i poznávacích her a soutěží. Se „slepou“ mapou děti vyšly z Míseček na Vrbatovu boudu a odtud přes Šmídovu vyhlídku na Medvědín, sjezdovkou dolů a po svážnici na stadion na Mísečkách. Co se týče seznamovacích her, prozradili jsme na sebe všichni některé slabší stránky povahy, přemýšleli jsme o tom, jak se vyvarovat vulgárního mluvení na veřejnosti, a ty pěkné věci na sebe děti prozrazovaly ve dvojici s tím, že potom vzájemně o druhém promluvily. Stanovily si také pravidla chování ve svém kolektivu. Na louce si každý vyplnil list s otázkami „co bude v deváté třídě“, takovou sondu do budoucnosti. Vše se uschovalo do obálek, nikdo to číst nebude, v deváté třídě si potom mohou prohlédnout, jak se jim vyhlídky vyplnily. Filosofické debaty musely nutně vystřídat sportovní soutěže, protože třída je to velmi aktivní. Štafeta v běhu z kopce a do kopce terénem měla nepředpokládaný výsledek. Dívčí družstvo zvítězilo. Kluci ale byli lepší v podlézání nikoliv učitelce, ale pod nohama ostatních. Po večeři, kterou všichni snědli přímo ukázkově (řízek a kaše) si třída složila svojí desetislokovou hymnu, což by nikdo nečekal, navíc okamžitě s hudbou – za doprovodu kytar. Teď už se jen dolaďovalo a čekalo se na setmění, protože v plánu byla „noční bojovka“. Na nebi zářily hvězdy, všude bylo ticho, ale jen do té doby, než ve smíšených dvojicích, tedy dívka-chlapec, vyrazili na trať. Rozhodoval čas a sesbírané otisky razítek. Všichni opravdu soutěžili naplno, někteří i přiznali, že se trochu báli, ale to k bojovkám jistě patří. Po vyhlášení a odměnění úspěšných se za pomoci technicky vyspělých baterek konal v jednom pokoji „večírek“. Spát se nešlo zrovna se slepicemi, ale vyhlášenou večerku respektovali všichni.

Ráno nás čekal sestup s batohy do údolí… do Špindlu, kde jsme obsadili bazén ve vojenské zotavovně Bedřichov. Opět si děti zasoutěžily. Překvapivě znovu vyhrálo družstvo dívek ve štafetě na 25 m prsa. Někteří hoši se vesele „topili“, takže DÚ je jasný… a to sice zlepšit se! Na tobogánu se jezdilo hromadně a kupodivu jedinou modřinu si odvezla paní učitelka. Ztráta čipu od skříňky je nepříjemná věc, ale obětavost kamarádky, která se vrhla na dno bazénu nás všechny zachránila. Zmrzlina ve VIP zimním středisku Špindlerův Mlýn sice není z nejlevnějších, ale chutná výborně, takže jsme neodolali. Do autobusu jsme se vešli, přestup ve Vrchlabí byl sice na vteřinky, ale vše klaplo také díky ukázněnosti všech žáků.

Celkově lze tento pobyt hodnotit jako velice přínosný jak pro kolektiv, tak pro vyučujícího. V terénu se kolektiv mapuje lépe a rychleji než ve škole a ze vzniklých situací lze vyčíst kladné i záporné stránky nejen jednotlivců, ale i celého týmu. Konkrétně v této třídě se děti teprve musí naučit komunikaci mezi skupinou chlapců a dívek, některé silné individuality bude potřeba umírnit a jiným zase dát možnost najít trochu zdravého sebevědomí. Třída je to šikovná, ale potřebuje pevné mantinely, jasné úkoly a neustálé vytížení, což všechny vyučující sice značně vyčerpá, ale výsledek bude uspokojivý. Mnoho akcí nás ještě čeká a já pevně věřím, že si vše užijeme a společně se ve všem zdokonalíme.

Mgr. Romana Macháčová, třídní učitelka 6. tř.

Výlet na Sněžku

V úterý 1. října jsme se vydali na nejvyšší horu České republiky – Sněžku. Doprovázely nás paní učitelky Chrástová a Šedivá. Ráno jsme vyrazili autobusem do Špindlerova Mlýna, kde jsme asi po půl hodině čekání nastoupili do autobusu – směr Špindlerova bouda. Zde jsme vystoupili a celí nažhavení vykročili na 9,5 km dlouhou túru – až na vrchol Sněžky. Počasí nám přálo, svítilo sluníčko, byla sice trochu zima a foukal vítr, ale my jsme na to dle pokynů paní učitelky byli připravení. Cestou jsme si dávali malé přestávky na teplý čaj, který měl s sebou asi každý. Když jsme se „vyškrábali“ až nahoru, celá třída se dohromady vyfotila. Někteří z nás se pokusili najít kešku, avšak marně. Když jsme se pokochali krásami okolí, sešli jsme dolů a nasměrovali si to k Luční boudě. Tam jsme si na chvíli sedli dovnitř, abychom se trochu ohřáli, paní učitelky si daly kapučíno a poté jsme zase vyrazili. Cesta dolů byla asi o 2 km delší, ale bylo to celou dobu z kopce a všichni už se těšili domů. Došli jsme zpět do Špindlerova Mlýna, nasedli do autobusu a HURÁ domů. Mně se tento výlet moc líbil a ráda bych ho někdy zopakovala.

Olympiáda v českém jazyce – ústřední kolo

Přes okresní a krajské kolo jsem se dostala až do ústředního. Konalo se 21.–27. 6. 2013 v Lažánkách v Jihočeském kraji. Jeli jsme společným autobusem z Hlavního nádraží v Praze. Byli jsme ubytovaní ve čtyřlůžkových chatkách v kempu a stravovali jsme se v místní jídelně. Hned po příjezdu si nás rozdělili do pracovních skupin – tzv. PRSKŮ (PRacovní SKupina). Celkem jsme měli zadaných 5 úloh – 2 mluvnické, 2 slohové a 1 mluvený projev. Byly nám zadávány v průběhu celého pobytu a většinou jsme na jejich vyřešení měli asi jeden den času. Všechny tyto práce hodnotila 5členná porota. V neděli jsme byli na celodenním výletě na Šumavě – prošli jsme se v Povydří, v Kašperských Horách jsme navštívili muzeum hraček a nakonec jsme si prohlédli Stachy. Na téma tohoto výletu byla později zadána slohová práce a téma mluveného projevu bylo: „Šumava včera a dnes“. Po opravení úkolu vždy následovalo tzv. vlídné slovo, při němž nám porota řekla, jak si vypracování úkolu představovala a jaké byly naše nejčastější chyby. Volný čas využíval každý po svém. Někteří hráli volejbal a fotbal, jiní deskové hry a spousta lidí si četla. Když porota opravila všechny práce, nastalo vyhlášení výsledků. Vyhlásili prvních deset a ostatní byli automaticky jedenáctí. I já jsem patřila mezi ty jedenácté. Po vyhlášení byl pro nás připraven švédský stůl. Večer jsme chtěli být venku u ohně, ale protože nám nepřálo počasí, seděli jsme v jídelně a zpívali písničky. Ráno nás autobus odvezl zpět do Prahy, kde se všichni rozjeli do svých domovů.

Markéta Urbanová, žákyně 9. třídy

Mistrovství světa juniorů v motokrosu

Žák 8. třídy Petr Grof, který se intenzivně věnuje motokrosu od sedmi let, byl v letošní sezoně díky výsledkům v Mezinárodním mistrovství České republiky (průběžně 4. Čech), nominován do reprezentace na Mistrovství světa juniorů. Na tento velkolepý závod se soustavně připravoval několik týdnů, zúčastnil se několika soustředění s nejlepšími jezdci republiky, pod vedením zkušených trenérů. Závod se konal 10.–11. srpna v Jiníně u Strakonic. V Petrově kategorii – 85 ccm – nastoupilo 85 jezdců z celého světa, takže konkurence byla opravdu veliká. V sobotu proběhly kvalifikační tréninky a celkem se nominovalo 40 jezdců do hlavního závodu. Na postupové místo Petrovi chyběly 3 vteřiny. I když se do nedělního závodu nekvalifikoval, tak to pro něj byl skvělý zážitek a veliká zkušenost do jeho další jezdecké kariéry. Jinínská trať byla výborně připravená a atmosféra závodu byla perfektní.

Aneta Grofová