Cukrovka: Jak ji překonat zdravou stravou

Vydání: Číslo 6/2013

Nejzdravější potraviny: Hlíva ústřičná

Hlíva ústřičná je úplným elixírem zdraví a mládí, má nejeden léčivý účinek. Je známá věc, že mezi houbaři, kteří často konzumují hlívu, jsou mnohé choroby doslova vzácností.

Choroby, které konzumenty hlívy obtěžují minimálně, patří nemoci srdce a cévní soustavy, oslabení imunitního systému a dokonce i rakovina. Hlíva vděčí za své takřka zázračné vlastnosti unikátnímu koktejlu látek, hlavně pak glukanu. Je to navíc houba velice chutná, ze které se dají snadno připravovat vynikající pokrmy.

O rozvoj pěstování této hlívy a o výzkum prospěšných látek v ní obsažených se nejvíc zasloužila RNDr. A Ginterová z Bratislavy. Právě ona upozornila na její blahodárný vliv, srovnatelný s jinou léčivou houbou – slavnou šii-take. Příznivé účinky hub na lidský organismus se ve východních zemích tradují už od doby před začátkem našeho letopočtu. Dnes se ve světě vyrábí různé léky obsahující mletou hlívu ústřičnou.

Hlíva ústřičná se již koncem dvacátého století těšila značné oblibě a vedle žampionů je stále častěji k dostání v obchodech. V přírodě vyrůstají její plodnice na podzim i v zimě. Najdeme je na pařezech i kmenech listnatých stromů, v místech chráněných před mrazivými větry. Bývá nejčastěji na kmenech nebo pařezech topolů, vrb, ořešáků, jasanů, buků a dubů. Roste i mimo les, v parcích a zahradách.

Hlíva se nepoužívá jen k léčení, ale je důležitá pro výživu. Její význam je zvýšen tím, že ji lze pěstovat i na dřevitých odpadech a slámě. Piliny z listnatých stromů nebo drť či kousky větví, dřeva a kůry zejména z uvedených listnatých stromů mohou posloužit jako substrát pro pěstování hlívy.

Hlíva je velmi dobrá houba, tvoří velké a masité plodnice, jež se uplatní v polévkách, omáčkách, ale i konzervované v octovém nálevu (nejlépe ve vinném octě). Starší plodnice a hlavně třeně bývají tuhé. Zaměnit ji s jedovatými houbami je téměř nemožné.

Hlíva obsahuje polysacharid s imunomodulačním účinkem. Vědci prokázali, že glukan obsažený v hlívě přispívá ke snižování cholesterolu, upravuje krevní tlak (nemoci srdce, cévní soustavy), upravuje hladinu cukru v krvi a má i protialergické účinky.

Hlívu lze zpracovat přímo do pokrmů a salátů.

http://www.cukrovka.estranky.cz/

Recepty nejen pro diabetiky: Hlíva na jehle

Ingredience: kostky vepřového masa, kolečka cibule, kostky slaniny, klobouky hlívy (menší), sůl, pepř, paprika, drcený kmín

Postup přípravy: Kloboučky, maso i slaninu okořeníme veškerým kořením. Na jehlu postupně napichujeme kostku masa, kolečko cibule, slaninu, klobouček hlívy. Pokračujeme až na konec jehly. Pečeme v troubě přes pekáč napříč položené, pokapeme máslem. Doplníme bramborovou kaší a zeleninovým salátem. Podáváme teplé.

Dršťková polévka

Ingredience: 500 g hlívy, rostlinný olej, česnek, mletý pepř, 30 g mouky, majoránka, paprika, sůl, 2 cibule

Postup přípravy: Na oleji podusíme cibuli, přidáme hlívu nakrájenou na nudličky. Dáme do hrnce s vařící vodou, přidáme česnek utřený se solí, okořeníme pepřem a zahustíme jíškou. Hotovou polévku okořeníme majoránkou a paprikou zpěněnou na tuku. Podle potřeby přisolíme a podáváme.

http://www.dia-potraviny.cz/hliva_ustricna.html