Školní sportovní klub

Vydání: Číslo 6/2013

Sportovní sezóna Školního sportovního klubu je shodná se školním rokem, a tak první základní kola proběhla již v prvních měsících školního roku. Studenecký Školní sportovní klub dosahuje v rámci jilemnického okrsku, semilského okresu i Libereckého kraje kvalitních výsledků. I v letošním roce bychom se chtěli prosadit do některých krajských kol a v orientačním běhu i do celostátního kola s cílem získat medaili ve školních družstvech.

McDonald cup

Na základě intervence většiny škol České republiky včetně studenecké školy McDonald pokračuje v organizaci fotbalového turnaje pro žáky prvního stupně (na rozdíl od Kinderiády, kterou společnost Ferrero Česká, s. r. o., pro školní rok 2013/2014 neorganizuje).

Základního školního letošního ročníku fotbalového turnaje McDonald Cup se zúčastnilo ve školním kole v kategorii 2.–3. třída 43 hráčů a hráček naší školy. Hrálo se systémem každý s každým a to znamenalo plných 15 zápasů fotbalového napětí. Z klání nejlépe vyšlo smíšené družstvo 3.B1 třídy, které pouze jednou remizovalo a dokázalo porazit největšího konkurenta v boji o vítězství, chlapce ze 3.B. Na třetím místě skončilo družstvo 3.A1, které podlehlo pouze již dvěma zmiňovaným družstvům. Na čtvrtém místě se umístilo družstvo 2.B následované 2.A a šesté skončily hráčky 3.A.

V kategorii 4.–5. třída se školního kola fotbalového McDonald Cupu zúčastnilo 37 hráčů a hráček naší školy. V tvrdých soubojích se spoustou branek uspěli favorité z 5. třídy, kterým na záda silně dýchali hráči 4.A. Dalšími v pořadí byli hráči 4.B, čtvrtí skončili hráčky a hráči 4.A1 a na pátém místě se umístili hráči ze 4.B1.

Přespolní běh

Dalším okresním kolem byl okresní přebor v přespolním běhu, který se konal tradičně na lyžařských tratích na Hraběnce v Jilemnici. V silné konkurenci si studenečtí závodníci přivezli dvě třetí místa v kategorii nejmladších žáků (Linda Zahradníková a Vít Štefan), svou kvalitu mají i umístění Terezy Chrástové (5. místo) a Tomáše Exnera (4. místo) v kategorii mladších žáků. Mladší žákyně (Tereza Chrástová, Renata Trejbalová, Magda Hrnčířová, Barbora Šmídová, Eliška Čejková) si navíc vybojovaly postup do krajského kola. Zde obsadily 8. místo a mezi 48 jednotlivci byla opět nejlepší Tereza Chrástová, která doběhla na 13. místě. Určitě je škoda, že jsme nedokázali v okresním kole kompletně obsadit některé kategorie tak, aby mohli být jednotlivci hodnoceni v soutěži družstev.

Halová kopaná

Školní kolo v halové kopané uspořádal Školní sportovní klub tradičně ve sportovní hale v Lázních Bělohrad. V kategorii 2. až 3. ročníku zvítězila 3. B, souboj v kategorii 4. a 5. ročníku rozhodly až penalty, ve kterých byli úspěšnější hráči 4. B.

Na druhém stupni hráli dívky i chlapci dva samostatné turnaje, v obou zvítězili hráčky a hráči 9. ročníku zásluhou svých „kanonýrů“ (Ilona Vavreková a Václav Korotvička).

Florbal aneb návrat s medailí, ale bez postupu

Turnaj České pojišťovny ve florbale se uskutečnil 14. 11. 2013 v Lomnici nad Popelkou. Naše družstvo ve složení: Matyáš Hrubý (brankář), Josef Efenberk (obrana) a Daniel Jandura, Tomáš Jandura, Jan Pauček, Vít Štefan, Vladislav Synek (útok) se na něm rozhodně neztratilo. Po florbalovém družstvu z Lomnice, které v 5 zápasech nastřílelo těžko uvěřitelných 46 gólů, jsme byli druhé nejlépe zakončující družstvo s 27 brankami a druhé nejlépe bránící s 10 obdrženými brankami. Bohužel ani tyto statistiky nestačily na to, abychom postoupili do dalšího turnaje, který bude hostit Liberec. Bohužel vše zmařil jeden zápas. Pojďme ale pěkně popořadě. Už rozlosování skupin dávalo tušit, že jen vítěz naší skupiny se v semifinále vyhne Lomnici a má tak šanci na finálový zápas a naději, že se dostane na druhé postupové místo.

ZŠ Studenec – ZŠ Loukov 5:0 (3:0)

Střelci: Jandura T., Jandura D., Štefan V., Efenberk J., Pauček J.

Dobrý zápas na rozehrání, ve kterém už náš nástup určil další jeho pokračování, s chutí jsme si zastříleli, když si zahráli všichni hráči a rovnoměrně se podělili o branky.

ZŠ Studenec – ZŠ Poniklá 8:0 (3:0)

Střelci: Efenberk 3×, Štefan, Synek 2×, Jandura T., Jandura D.

Opět výborný nástup, podpořený rychlými góly po asistencích Paučka a trefách z trestných střílení Efenberka, nám umožnil soustředit se na poslední zápas ve skupině.

ZŠ Studenec – ZŠ Semily 5:2 (3:2)

Střelci: Efenberk 3×, Jandura D., Štefan

Povedený zápas až na koncovku prvního poločasu, kdy jsme téměř ztratili třígólové vedení, nás poslal do semifinále z prvního místa ve skupině a vyhnuli jsme se tak nebezpečné Lomnici.

ZŠ Studenec – ZŠ Semily Riegra 3:4 (3:1)

Střelci: Jandura D. 2×, Jandura T.

Semifinále, zápas pravdy, zápas o tom, kdo pojede do Liberce a kdo skončí už dnešním turnajem. Viděli jsme poslední zápas našeho soupeře ve skupině o přímý postup, kdy ještě v průběhu druhého poločasu prohrával 3:0, aby v závěru utkání srovnal a poslal ho do penaltového rozstřelu, který rozhodl hráč, jenž měl na svědomí všechny tři branky už v zápase. Přesto jsme se nepoučili! Jako ve všech předchozích zápasech jsme měli výborný vstup do utkání a bratři Jandurové nám zajistili pohodlné vedení 3:0. Již zmiňovaný hráč však ještě do poločasu skóre upravil na poločasových 3:1. Dělil nás jeden poločas od postupu. Karty byly rozdány jasně, bohužel trumfy v podobě několika jasných gólových šancí jsme promarnili, a tak přišel zákonitý trest. Dvě největší opory týmu si vybraly slabší chvilku a bylo po nadějích. Chyba do té doby bezchybně chytajícího Matyáše Hrubého nabídla soupeři snížení. Už jednou se mu nepovedlo vyhození, kdy mu míček vypadl a skončil za jeho zády, tentokráte to však již rozhodčí zaregistroval a bylo to 2:3. Začali jsme zmatkovat a obránce Efenberk, který měl za úkol posílat všechny balony po mantinelu do bezpečí, z nepochopitelného důvodu zvolil křížnou přihrávku přímo na hokejku nejlepšího hráče soupeře a minutu před koncem bylo srovnáno 3:3. Když po půl minutě ještě jednou špatně rozehrál, sebral nám soupeř postup definitivně.

ZŠ Studenec – ZŠ Semily 6:4 (3:2)

Střelci: Jandura D. 4×, Pauček, Štefan

Zápas poražených semifinalistů byl opakováním zápasu ze skupiny. Potvrdili jsme v něm svoji morální sílu, a i když kluci prohru v minulém zápase obrečeli, dokázali soupeře i podruhé porazit a obsadili jsme tak krásné, bohužel nepostupové třetí místo.

Nejlepším naším střelcem byl Daniel Jandura s 9 góly, pochvalu ale zaslouží všichni hráči, a pokud na sobě zapracují, příští rok je postup určitě nemine.

Coca cola cup

Další pravidelnou soutěží je Coca cola cup v kopané pro žáky druhého stupně. V letošním roce jsme opět přihlásili týmy dívek i chlapců. Chlapci se na studeneckém hřišti nejprve utkali v kvalifikaci do hlavního turnaje se ZŠ Pecka a ZŠ Nová Paka Husitská. Soupeře z Pecky s Patrikem Mejvaldem v sestavě porazili 4:0 (Korotvička, Šír, Exner, Tušiak) a stejným poměrem si poradili i s fotbalisty Nové Paky (Korotvička a Šír 2) a postoupili do prvního kola turnaje.

V prvním kole byli ve Studenci soupeři studeneckého týmu ZŠ Karla Klíče Hostinné, ZŠ Schulzovy Sady Dvůr Králové a Masarykova základní škola Libštát. Domácí tým nejprve přesvědčivě v poměru 9:0 porazil ZŠ Karla Klíče Hostinné (Šír 5. Exner 2, Tušiak), poté ZŠ Schulzovy sady Dvůr Králové 8:1 (Exner a Šír 3, Korotvička, Tušiak), ale v závěrečném zápase trochu rezignovali v souboji s Libštátem a prohráli v poměru 0:6. Postup tak patřil odvěkým rivalům z Košťálova a Libštátu.

Školská futsalová liga

Do letošního ročníku školské futsalové ligy jsme postavili mladší i starší žáky a starší dívky. Nejprve se do postupových bojů vydali starší žáci, kteří se v Trutnově postupně střetli se ZŠ Trutnov V Domcích (0:5), ZŠ Školní Vrchlabí (2:6), ZŠ Komenského Žacléř (5:5) a ZŠ Komenského Trutnov (2:3). Po statečných výkonech věkově mladého týmu obsadili studenečtí futsalisté celkové 4. místo a letošní futsalová liga pro ně skončila. Naopak suverénně prošli prvním kole mladší žáci a v Semilech postupně porazili ZŠ Železný Brod Pelechovská 6:0, ZŠ Železný Brod Školní 6:2 a ZŠ Semily Jizerská 7:0 a postoupili do dalšího kola do Jablonce nad Nisou.

Dívčí kopaná

Dívky zatím oba turnaje čekají, v Coca Cole své soupeře už znají a v Trutnově se setkají počátkem dubna se ZŠ Trutnov V Domcích, ZŠ Trutnov Mládežnická a ZŠ Karla Klíče Hostinné. Školská futsalová liga v kategorii dívek dosud rozlosována nebyla.

V rámci motivace byl pro kádr dívek připraven zájezd do Prahy na zápas Ligy mistrů žen Sparta Praha – FC Zürich, kde všichni fandili bývalé žákyní naší školy a odchovankyni SK Studenec Evě Bartoňové. Součástí zájezdu byla i návštěva Neviditelné výstavy, kdy se všichni na hodinu stali slepci a prošli bytem, rušnou ulicí, myslivnou, lesem, výstavou soch (byli jsme pochváleni, většinu soch jsme společně poznali po hmatu) a nakonec si v baru dali perlivou vodu. Určitě ještě teď některým dívkám zní hlas probíhajícího divočáka.

Česko sportuje

V rámci projektu Česko sportuje se školní sportovní klub zapojí do soutěží s olympijskou tématikou s možností vyhrát jako jednu z cen pobyt v Olympijském domě v Praze při olympijských hrách v Soči.