T. J. Sokol Studenec

Vydání: Číslo 6/2013

Lyžaři se připravují na zimu

Aby se lyžařům dobře a lehce jezdilo v zimě na lyžích a mohli dosahovat výsledků, ze kterých mají radost nejen oni sami, ale i jejich rodiče a trenéři , je třeba připravit se na sníh už v létě a na podzim. Prvním setkáním malých sportovců po letní přípravě je řada podzimních přespolních běhů, kde si mohou porovnat svoje síly a schopnosti a potkat se s mnoha kamarády. Krajský svaz lyžařů Libereckého kraje pořádá každým rokem na podzim sérii přespolních běhů nazvaný POHÁR LIBERECKÉHO KRAJE. Letošní pohárové závody se bohužel nekonaly v našem

nejbližším okolí, s výjimkou sousední Jilemnice. Z toho vyplývá, že kdo ze závodníků chtěl o tento pohár bojovat, musel se vypravit do vzdálenějších míst: do Vysokého, Semil, Josefova Dolu, Lučan, Bohdalovic a konečné vyhlášení výsledků bylo ve Vesci u Liberce. Ne všichni studenečtí lyžaři měli možnost a chuť objet celý seriál. Pěti podniků seriálu se zúčastnila Markétka Štefanová, která ve třech závodech ZVÍTĚZILA, dvakrát skončila druhá! Daleké cesty se jí vyplatily a vytoužený „zlatý“ pohár pro nejmladší žákyně si přivezla domů do Studence! Gratulujeme! Potlesk i uznání si zaslouží i její bratr Honzík Štefan, který v kategorii nejmladších žáků narozených roku 2005 vybojoval za svá pravidelná druhá místa pohár stříbrný. Čtyřech závodů zařazených do Poháru Libereckého kraje se zúčastnili mladší žáci Matyáš Militký a Lukáš Trejbal a oba se shodně umístili v konečném hodnocení na 11. místě. Starší žákyně Renata Trejbalová byla se stejným počtem startů na místě třináctém. Špatně si nevedli ani Linda Zahradníková 16. místo – 2 závody, Veronika Bergerová 23. místo a Ondřej Berger 22. místo – 1 závod, kteří by jistě při větším počtu pohárových závodů figurovali na vyšších příčkách. Tito závodníci také zaslouží pochvalu, neboť se účastnili jiných závodů, které se konaly v bližším okolí našeho bydliště. Do lyžařské party, která se pravidelně účastní tréninků pod vedením trenérů Petra Plecháče a Josefa Boury, patří ještě Tereza a Magda Chrástovy, Vítek Štefan a Ondra Vaníček, kteří na podzim ladili formu na závodech orientačních běžců. Kristina Jánská se připravuje na atletických kolbištích. Pevně doufáme, že se do lyžařské party brzy vrátí po vleklé nemoci i Magda Bergerová. Nesmíme zapomenout ani na nejmladší posily Zuzku Bourovou a Báru Šulcovou, které se také začaly pilně připravovat se staršími kamarády. Na společné tréninky zaměřené na vytrvalost i rychlost, sílu a obratnost, rovnováhu spolu s koordinací celého těla, chodí děti dvakrát týdně, v úterý a pátek.

Lyžařskou přípravku pro nejmenší děti 1.–3. třída vede v letošním školním roce pan Jaroslav Hák. Scházejí se pravidelně každý pátek, formou her a soutěží upevňují své fyzické schopnosti a učí se i novým pohybovým dovednostem, které se jim budou v zimě při běhu na lyžích hodit.

Všichni se již moc těší na první sníh a na „bílé“ tréninky a slibované soustředění na Horních Mísečkách. Také v zimní sezóně pořádá Krajský svaz lyžařů Libereckého kraje Pohár v běhu na lyžích. Pravidla jsou shodná jako u přespolních běhů. Čeká nás postupně 6 závodů, budeme sbírat body jak v jednotlivcích, tak v kategorii družstev, kde jsme v loňské sezóně obsadili krásné druhé místo v kategorii malých klubů. Toto umístění bychom rádi zopakovali, vždyť nás na to bude letos více! Rozjedeme se do Vrchlabí, Tanvaldu, Lučan nad Nisou, Lomnice nad Popelkou, Josefova Dolu, Jilemnice a konečné výsledky se dozvíme na Benecku.

Přeji našim mladým závodníkům, aby si udrželi nejen dobrou formu a zdraví, ale hlavně skvělou partu, na které hodně záleží, bez podrazů, pomluv a závisti. Ač se to mnohým bude zdát zbytečné přání, i toto se mezi dětmi v tomto věku objevuje. A my dospělí bychom měli své děti vést k čestnosti a fair play „boji“. Podporujme své děti v tom, co je baví a co mají rády, mluvme s nimi, abychom věděli, co je těší, ale hlavně co je trápí! Nepodporujme v našich dětech nevraživost proti soupeřům, vždyť jsou to také děti s citlivými dušičkami! Děkuji!

A nakonec lyžařské AŤ TO FRČÍ!!!

Marie Bergerová