Cukrovka: Jak ji překonat zdravou stravou

Vydání: Číslo 1/2014

Nejzdravější potraviny: Tibetská mléčná houba

Utrácíte měsíčně mnoho peněz za Actimely a jiné potraviny s živou kulturou? Už nemusíte. Z této houby se pomocí mléka připravuje každý den čerstvý nápoj. Něco jako kefír.

Ve skutečnosti se nejedná o houbu, ale o unikátní symbiotické seskupení mikroorganizmů (laktobakterie, mléčné kvasinky a octové kvasinky). Toto seskupení vzhledově připomíná malé bílé houbičky. Mikroorganizmy tvořící tibetskou houbu se živí především mléčnou laktózou (mléčný cukr). Kefír vzniká jako výsledek mléčného a zároveň i lihového kvašení mléka. Kefír z tibetských houbiček obsahuje velkou řadu tělu prospěšných laktobakterií, lehce stravitelných bílkovin a tuků, vitaminů, stopových prvků, minerálních a léčivých látek. Mezi léčivé látky obsažené v kefíru z tibetských houbiček lze například zařadit přírodní antibiotika, které na rozdíl od běžných antibiotik nemají na organizmus žádný negativní vliv.

Kefír z tibetských houbiček má svoji dlouhou historii. Používal se již před mnoha sty lety jako tajný lék a elixír dlouhověkosti v Tibetu, na Kavkaze a ve Střední Asii. Kefír z tibetských houbiček pomáhá léčit nemoci trávicí soustavy, kardiovaskulární problémy, alergii a nemoci cest dýchacích. Jedná se o výborný prostředek pro podporu imunitního systému. Kefír z tibetských houbiček pomáhá zrychlit metabolizmus a má omlazující účinky.

Kefír by se měl pít nejlépe dvakrát denně. Jednu skleničku kefíru zhruba hodinu před spaním a jednu sklenici kefíru po ránu nalačno půl hodiny až hodinu před jídlem. Během doby užívání kefíru je potřeba vyhnout se alkoholickým nápojům. Kefír by se neměl pít studený, měl by mít pokojovou teplotu. Při skladování kefíru v ledničce je třeba ho před použitím vytáhnout a nechat chvíli ohřát. Není dobré přehánět to s množstvím vypitého kefíru najednou. Lepších výsledku lze dosáhnout pravidelným užíváním kefíru po dobu nejméně 14 dnů ráno a večer v objemu cca 200 ml.

Výroba kefíru:

Pro výrobu kefíru je třeba pořídit si skleněnou nádobu a plastové sítko. Ve skleněné nádobě budou tibetské houbičky přeměňovat mléko v kefír. Plastové sítko se využije pro pravidelné scezení hotového kefíru a oplachování houbiček. Sítko musí být plastové, popřípadě dřevěné, kovové sítko se nehodí. Neboť tibetské houbičky by v žádném případě neměly přijít do styku s kovem! Kov s nimi reaguje a houbičky se tím znehodnocují.

Postup výroby kefíru je vcelku jednoduchý, je ovšem třeba dodržovat pár zásad. Tibetské houbičky se pokládají do čisté skleněné nádoby. Mléko na výrobu kefíru má obsahovat minimálně 1,5 % tuku, kvalitnější kefír bude z plnotučného mléka. UHT mléko se pro výrobu kefíru nehodí. V dalším kroku se tibetské houbičky zalijí mlékem a přikryjí papírovým ubrouskem nebo látkou. Houbičky totiž potřebují dýchat. Nádoba s houbičkami v mléce se postaví na tmavé teplé místo. Pro výrobu kefíru není třeba hledat obzvlášť teplé místo. Stačí mu pokojová teplota. Kefír je hotový zhruba za 24 hodin. Pak je třeba hotový kefír scedit a houbičky propláchnout vlažnou nebo studenou vodou (ne horkou!), vrátit je do umyté skleněné nádoby a znovu zalít mlékem na výrobu další várky léčivého kefíru. Kefír lze dělat i déle než 24 hodin. Pokud ale houbičky v mléce zůstanou déle než 2 dny, může být kefír velmi kyselý a nedoporučuje se ho pít. Houbičky se celkem rychle rozmnožují, pro výrobu kefíru postačí v objemu 100–200 g na litr mléka. Pokud je houbiček více, než je třeba, můžete část z nich někomu darovat :o))

Mezi kefírovou kůrou se doporučuje dělat čtrnáctidenní pauzy. Během té doby by se měla nádoba s houbičkami v mléce umístit do ledničky. V chladu jsou tibetské houbičky schopné vydržet bez výměny mléka klidně i čtrnáct dní. Kefír z tibetských houbiček lze úspěšně používat i při vaření. Například do buchet, zeleninových pokrmů nebo z něj lze vyrobit domácí tvaroh a sýr.

zdroj: http://vareni.rodinnapohoda.cz/tibetska-houba.html