Koncert k 60. výročí svatoštěpánské kolady zaplnil kostel ve Studenci

Vydání: Číslo 1/2014

Když se v roce 1954 o svátku sv. Štěpána (26. 12.) po mši svaté rozhodli čtyři kamarádi Josef Jebavý, Karel Kuřík, Václav Kuřík a František Tauchman, že by mohli jít zazpívat ke Kuříkom (č. p. 227), asi vůbec netušili, jakou tradici ve Studenci zakládají. Pravdou je, že počátky štěpánského koladování sahají až na počátek 20. století, ale tradici pravidelně se opakující zaznamenáváme právě až od roku 1954. Od tohoto roku se postupně vytvořila skupinka asi 10 koladníků, která se pak postupně rozšiřovala, až došlo v roce 1985 k „odtržení“ dívčí části a začali jsme koledovat ve 2 skupinách. Dnes už Studenec obchází 4 skupinky (2 chlapecké (věkové rozpětí 4–75 let) a 2 dívčí). Po 59 letech (tedy v roce 2013) na štěpánskou koladu vyrazilo už více než 50 koladníků a za den zazpívali ve více než 100 domech minimálně 500 koled. Zatímco muži se drží spíše krkonošských koled v jednodušší úpravě, ale s patřičnou koladnickou razancí, děvčata sáhnou častěji po novodobějších koledách a vánočních písních a kladou důraz na umělecky kvalitnější provedení. To je také důvod, proč se na nás obyvatelé naší obce každý rok těší (nebo v to alespoň doufáme).

Tak úspěšnou a pěknou tradici, která o Vánocích 2013 proběhla tedy už po šedesáté, jsme se rozhodli oslavit. A jak jinak než zpěvem a povídáním o tom, jak to ty dlouhé roky všechno bylo. V neděli 29. prosince 2013 jsme se tedy sešli v kostele ve Studenci. Více než 50 účinkujících a téměř 300 posluchačů, kteří se v závěru ke zpěvu připojili, zaplnilo studenecký kostel do posledního místa. Téměř 1,5 hodiny jsme zpívali a vzpomínali. Věříme, že jsme všem přítomným zpříjemnili nedělní odpoledne a pokud nám to občas někde přece jenom „ujelo“, děkujeme za shovívavost. Jsme pouze amatéři a zpíváme hlavně pro radost.

Výtěžek koncertu byl věnován na výmalbu studeneckého kostela. Peníze, které vykoledujeme, poukazujeme každoročně na dobročinné účely (povodně, zemětřesení, tsunami, hospic, Charita), dále pak na podporu křesťanských médií, na opravy kostelů…

My, koladníci, se už zase moc těšíme, až se s vámi budeme moci setkat při svatoštěpánské koladě v letošním roce. Pokud byste si nás chtěli připomenout i v průběhu roku, nebo byste chtěli záznam z našeho zpívání poskytnout vašim příbuzným a známým, od 1. března bude v prodeji DVD z letošního koncertu. V případě zájmu se obraťte na Václava Urbana – tel. 602 680 383, e-mail: vaclav.urban (zav.) cmss-oz.cz.