Školní sportovní klub

Vydání: Číslo 1/2014

Florbal

Okrskový turnaj starší žákyně a žáci

Družstvo chlapců a dívek se zúčastnilo tradičního florbalového turnaje v Jilemnici o postup do okresního kola.

Dívky v sestavě Markéta Urbanová (brankářka), Ilona Vavreková, Štěpánka Dubská, Markéta Hamáčková, Natálie Jezdinská, Dominika Kalenská, Lucie Kuželová, Aneta Gottvaldová a Denisa Zahradníková nedaly v žádném utkání svým soupeřkám šanci a s jedenácti nastřílenými brankami a čistým skóre své brankářky rozdrtily vše, co jim stálo v cestě za vítězstvím, a mohou se tak těšit na další florbalové souboje v kole okresním. Nejlepšími střelkyněmi byly Markéta Hamáčková spolu s Ilonou Vavrekovou, které shodně zaznamenaly po čtyřech brankách.

ZŠ Studenec – Gymnázium Jilemnice7:0
ZŠ Studenec – ZŠ Horní Branná3:0
ZŠ Studenec – ZŠ Jilemnice Komenského1:0

Stejný celkový počet vstřelených gólů jako jejich spolužačky nastříleli i chlapci v sestavě Aleš Kalenský (brankář), Václav Korotvička, Filip Machovec, Jan Tomáš, Martin Vydra, Jan Štěpánek, Martin Fifka, Jan Kratochvíl, Jakub Tomáš, Petr Grof, Slavomir Marcij. Svým bezchybným výkonem si zajistili první místo už po úvodních třech utkáních, když především obrat v utkání s Jilemnicí Komenského ze stavu 0:1 na 5:1 stojí za to. Proto si mohli v posledním utkání dovolit i takový luxus, že podlehli poslední ZŠ Roztoky 1:0. Skončili přesto první a i oni se mohou těšit na další zápasy v kole okresním. Nejlepším hráčem byl v našem družstvu Václav Korotvička, ale pochvalu zaslouží celé družstvo za vzornou reprezentaci školy.

ZŠ Studenec – Gymnázium Jilemnice1:0
ZŠ Studenec – ZŠ Jilemnice Komenského5:1
ZŠ Studenec – ZŠ Horní Branná5:2
ZŠ Studenec – ZŠ Roztoky0:1

Okresní kolo starší žáci

Ve sportovní hale v Semilech se v posledním školním prosincovém týdnu uskutečnilo okresní kolo základních škol ve florbalu. Po předchozích letech, kdy se naše škola na toto klání nekvalifikovala, jsme tentokráte svého zástupce mezi nejlepšími týmy okresu měli. Naši školu vzorně reprezentovali Aleš Kalenský (brankář), Petr Grof, Patrik Kandra, Jakub Tomáš (obrana), Jan Tomáš, Filip Machovec, Jan Štěpánek a Tomáš Exner (útok).

Turnaj pro nás přitom nezačal vůbec dobře, když ještě před odjezdem odmítli svou účast opory týmu Václav Korotvička s Martinem Vydrou, kteří dali přednost recitační soutěži ve škole. Místo nich si svými výkony na okrsku mladších žáků řekli o místo v sestavě jejich mladší spolužáci Patrik Kandra s Tomášem Exnerem, kteří je plnohodnotně nahradili.

Další nepříjemností bylo, když jsme se dozvěděli rozlosování a místo klasických dvou skupin po čtyřech družstvech a play off systému byl kvůli počtu devíti družstev rozlosován turnaj do tří základních skupin, ze kterých se postupovalo do skupin o 1.–3. místo, 4.–6. místo a 7.–9. místo. Stačilo tedy drobné zaváhání a cesta dál pro nás končí. Zvlášť při pohledu na naši skupinu budili soupeři velký respekt. Přesto se naši chlapci neztratili a vybojovali krásné 5. místo z devíti družstev.

ZŠ Studenec – ZŠ Libštát 1:1 (Kandra)

První utkání v základní skupině a hned soupeř z nejtěžších, ZŠ Libštát, pozdější vítěz celého turnaje. Byli jsme jediným týmem, který dokázal proti Libštátu skórovat a po akci Exner–Kandra skóroval druhý z mladíků, a zajistil nám tak nejen vyrovnání, ale i první bod do tabulky.

ZŠ Studenec – ZŠ Skálova Turnov 2:2 (Jan Tomáš, Exner)

Ve druhém zápase byl úkol daný předem. Jakékoliv vítězství nás posune do dalších bojů z prvního místa, remíza znamená místo druhé a prohra třetí. Do utkání jsme nevstoupili vůbec dobře a již po 15 vteřinách jsme prohrávali 1:0. Když soupeř v 7. minutě zvyšoval na 2:0, vypadalo to až na třetí místo v základní skupině a boje o 7.–9. místo. Naštěstí se minutu a půl před koncem prosadil Jenda Tomáš a za 40 vteřin ho napodobil Tomáš Exner a byli jsme zpět ve hře. Na branku, která by znamenala první místo, nám však zbývalo už je 30 vteřin. Zápas skončil 2:2 a my postoupili do bojů o konečné 4.–6. místo.

ZŠ Studenec – ZŠ Komenského Jilemnice 1:0 (Jan Tomáš)

V bojích o konečné umístění jsme porazili ZŠ Komenského Jilemnice brankou 20 vteřin před koncem utkání. Autorem vítězné trefy byl Jenda Tomáš. Naše vítězství se však nerodilo lehce. Přežili jsme několik tutových šancí soupeře a největší, trestné střílení za faul Petra Grofa, zlikvidoval vynikající brankář Aleš Kalenský.

ZŠ Studenec – ZŠ Jilemnice Harracha 0:1

V posledním utkání turnaje nám ke čtvrtému místu stačila i remíza. Bohužel jsme kapitulovali už po minutě hry a na tuto branku nedokázali i přes šance odpovědět. Skončili jsme tedy pátí, což ovšem po předchozích letech lze považovat za úspěch. Poděkování patří všem zúčastněným i těm, kteří dopomohli k postupu už v okrskovém kole v Jilemnici, ale z kapacitních důvodů (auto není nafukovací) do Semil jet nemohli.

Okresní kolo starší žákyně

Po vítězství v okrskovém kole ve florbalu se starší žákyně zúčastnily v polovině ledna 2014 okresního kola v Turnově. Okresního turnaje se zúčastnila čtyři družstva, vítězové okrskových kol. Bojovaly jsme s vypětím sil, ale k vítězství a postupu do krajského kola nám chyběla vlastně jediná branka ve vyrovnaném zápase s Rovenskem. I druhé místo je pro naši školu velkým úspěchem. Atmosféra turnaje byla báječná, navzájem jsme si fandily. Už se těšíme na další sportovní akce, které nás čekají. Sestava: Marka Urbanová, Marky Hamáčková, Natka Jezdinská, Domča Kalenská, Štěpa Dubská, Ila Vavreková, Denča Zahradníková, Aneta Gottvaldová a Lucka Kuželová.

ZŠ Studenec – ZŠ Rovensko0:0
ZŠ Studenec – ZŠ Lomnice nad Popelkou1:1
ZŠ Studenec – ZŠ Vysoké nad Jizerou5:1

Krajské kolo mladší žákyně

Ve druhé polovině ledna 2014 se konalo v České Lípě krajské finále dívek 4. a 5. tříd ve florbalu, kterého se zúčastnilo i družstvo naší ZŠ.

Po strastiplné cestě, kdy nás havárie před Mladou Boleslaví zdržela v koloně aut asi 30 minut, pozdním příjezdu, přeloženém prvním utkání a díky tomu sérii tří utkání v řadě bez pauzy s možností střídání jediného náhradníka, jsme mohli nad hlavu zvednout pohár za druhé místo a na krk si pověsit stříbrné medaile. Byl to krásný pocit a pro děvčata odměna za jejich snažení a splnění všech pokynů, kterých se jim dostalo. Těžko vyzdvihovat z tohoto týmu jednotlivce. Pochvalu zaslouží všichni od střelkyň Sabiny Jebavé s Andreou Efenberkovou přes obránkyni Pavlu Kadlecovou až po úžasně chytající, nebojácnou Lindu Zahradníkovou či náhradnici Káťu Tušiakovou. Všem díky za skvělou reprezentaci školy a do dalších sportovních akcí přeji hodně úspěchů!

ZŠ Studenec – ZŠ Smržovka 0:4 (0:0)

Zápas s favoritem turnaje nám vyšel především v prvním poločase, kdy jsme přežili několik jasných šancí soupeře a udrželi bezbrankový stav. Osudnou se nám stala pasáž mezi 4. až 6. minutou druhého poločasu, kdy jsme v rychlém sledu 4krát kapitulovali. I přesto jsme podali velmi dobrý výkon, který byl příslibem do dalších zápasů, zvláště když naši soupeři obdrželi od stejného družstva mnohagólové příděly.

ZŠ Studenec – ZŠ Lužická Liberec 2:1 (2:0)

Poločasové vedení nad soupeřem z Liberce zajistily naše hrotové hráčky Efenberková s Jebavou. Soupeř si ani po poločase nedokázal poradit s obranou Kadlecové a skvěle chytající Zahradníkovou a pouze se štěstím korigoval na konečných 2:1 pro Studenec.

ZŠ Studenec – ZŠ, ZUŠ a MŠ Frýdlant 5:0 (3:0)

Vítěz tohoto zápasu již měl jistou medaili. S tímto vědomím jsme vstupovali do tohoto zápasu. Rychle vstřelená branka Jebavé, po chybě soupeře, nás uklidnila a brankostroj prvního poločasu se po trefách znovu Jebavé a potom Efenberkové zastavil na čísle tři. Po změně stran obě hráčky přidaly ještě po gólu a mohli jsme slavit, protože souhra výsledků ostatních zápasů nám přisoudila stříbrné umístění.

ZŠ Studenec – ZŠ Lidická Hrádek nad Nisou 3:0 (1:0)

Poslední zápas turnaje měl být důstojným rozloučením za naší českolipskou misí. To se podařilo, a přestože v zápase o nic nešlo, naše hráčky nic nevypustily a soupeře jednoznačně přehrály.

Krajské kolo mladší žáci

Turnaj, který by snesl přezdívku „když fair play pláče“, skončil pro naše žáky krásným třetím místem. Za naše barvy bojovali Dominik Urban (brankář), Petr Jezdinský, Patrik Kandra, František Kuřík, Pavel Šír, Ondra Tušiak, Tomáš Exner a Honza Šimůnek.

Je ovšem k zamyšlení, zda je vůbec třeba zúčastňovat se akcí, na kterých je předem dáno, kdo by měl vyhrát, a ostatní mu dělají jen zástěrku pro jeho počínání. To, co se odehrálo na krajském finále mladších žáků ve florbalu, však asi nemá obdoby. Původní rozlosování svedlo v prvním zápase proti sobě dva největší favority na postup, Liberec a domácí Jablonec. K překvapení všech oznámil Liberec, že se nesešel, a tudíž nemůže první utkání sehrát a chce jej hrát až jako poslední. O to větší překvapení, když v průběhu prvního zápasu dorazí nejpočetnější družstvo turnaje, 14členné družstvo Liberce. Chtělo se snad toto družstvo vyhnout favoritovi a počkat si, jak na tom bude a co jim stačí ve vzájemném utkání uhrát? Doufejme, že ne.

Další ukázka toho, že není důležité zúčastnit se, ale vyhrát. Za Jablonec sice nastupují žáci narození v roce 2000, ale jaké překvapení je, když se ukáže, že jsou žáky 8. třídy. Podle direktoriátu turnaje hrát mohou, ale nesmí nastoupit k zápasům za starší. Docela zajímavé! Turnaj je pro žáky ročníku 2000 a mladší a musí být žáky 6.–7. třídy – tolik pravidla a propozice.

A do třetice. Hrajeme zápas s Českou Lípou a Jablonec potřebuje, abychom vyhráli. Direktoriát turnaje rozhodne po prvním desetiminutovém poločase, že z časových důvodů se bude druhý hrát jen osm minut. Pak si uvědomí, že Studenec prohrává a vrátí čas na původních deset. Poslední utkání zase musí vyhrát Studenec. Protože hraje druhé utkání po sobě, a Liberec tak může Studenec snadněji přehrát, zkrátí z časových důvodů vedení turnaje tento zápas pouze na 2×8 minut, aby byla alespoň teoretická šance, že Studenec vyhraje a pomůže tak Jablonci.

Když ani to nepomohlo ve vzájemném utkání Liberce s Jabloncem, který řídí rozhodčí z řad žáků Arbesova Jablonec, vezmou osud do rukou právě zmiňovaní rozhodčí. Jablonec prohrává 1:0 a k postupu mu stačí remíza. Ne a ne ji dosáhnout. Na konci prvního poločasu přísně vyloučí hráče Liberce, čemuž se diví celá hala. Ještě větší překvapení však rozhodčí připraví na úvod druhého poločasu, kdy vyloučí dalšího libereckého hráče a Jablonec hraje dlouhou přesilovku 5:3. Ani to mu však nepomohlo. Poslední pokus tak je 10 vteřin před koncem. Rozhodčí nařídí za vymyšlený faul volný úder, ale ani to nevede k vyrovnání. Když už tedy dnes umřelo fair play, alespoň spravedlnost zvítězila a Liberec zaslouženě vyhrál celý turnaj.

Vždy komentuji jen výkony dosažené na hřišti a sám vím, jak je někdy těžké udržet nervy na uzdě a hrát podle pravidel, ale dnešní turnaj mě donutil se o praktikách panujících v meziškolních bojích alespoň zmínit.

ZŠ Studenec – Arbesova Jablonec 0:3

Druhý zápas turnaje a náš úvodní. Podali jsme velice zodpovědný výkon, soupeře dlouho trápili a po jeho vítězství 8:0 nad ZŠ Špičák Česká Lípa mu znepříjemnili roli favorita. Tu potvrdil až po poločase, kdy třemi góly v rozmezí dvou minut rozhodl.

ZŠ Studenec – ZŠ Špičák 4:2 (3× Kandra, Exner)

Čtvrté, už zmiňované utkání turnaje a pro nás druhé, ve kterém měl být druhý poločas kratší toho prvního, jsme nezačali dobře. Po chybě obrany a brankáře jsme prohrávali 1:0. Kandrovi se pak po pasu Exnera podařilo vyrovnat, ale ještě do poločasu udeřili hosté po chybné rozehrávce Kuříka. Druhý poločas se nakonec nezkracoval a to nám pomohlo. Na jeho začátku nejprve vyrovnával Kandra. Ten samý hráč potom zkompletoval hattrick, když už běžely poslední dvě minuty, které se původně hrát neměly. V úplném závěru pak stvrdil naše vítězství Exner.

ZŠ Studenec – ZŠ U školy 0:2

Do našeho posledního zápasu a v pořadí turnaje pátého jsme vstupovali s vědomím, že jsme nejhůře třetí a jakékoliv naše vítězství posune na první místo Jablonec, ledaže by bylo větší než 3:0. Pak bychom slavili my. Dát ovšem soupeři kvalit Liberce 4 branky ve zkráceném čase byl nadlidský úkol. Hráli jsme vyrovnanou partii až do poslední minuty. V té jsme si pod dojmem toho, že už turnaj nevyhrajeme, dovolili udělat dvě hrubé chyby a soupeř trestal.

Přes to všechno zaslouží všichni naši hráči velikou pochvalu. Střelec Kandra, bojovník a připravovač šancí Exner, skvěle chytající Urban a pevná obrana tvořená triem Tušiak, Šimůnek, Kuřík i náhradníci Šír s Jezdinským. Pokud nám forma a zdraví vydrží, až budou tito hráči v osmé, potažmo deváté třídě, máme velkou šanci uspět a postoupit dále než tento rok, protože pak už snad nebude starších protivníků. Ještě jednou všem díky!

Česko sportuje

Naše škola se přihlásila do soutěže Česko sportuje, do které se zapojily dle možností všechny třídy naší školy. V této soutěži byly 4 disciplíny – štafeta, video, kvíz a fandítko. Nejaktivněji k této soutěži ale přistoupili žáci 9. třídy:

Začali jsme výrobou fandítka. Po kolektivní dohodě jsme se pustili do práce. Každý přiložil ruku k dílu a své nápady. Rozhodli jsme se nakreslit tvar ČR a vybarvili ho barvami naší vlajky. Poté jsme na siluetu naší republiky nalepili fotografie našich sportovců (naše největší medailové naděje a studenecké olympioniky Květu Jeriovou a Zdeňka Remsu). a napsali povzbuzující text. Dalším úkolem bylo natočit video. Už ve třídě jsme vymysleli hudbu. Složili jsme si vlastní slova na melodii písně „Cesta“. Dle textu jsme přiřadili role. Další den se začalo natáčet. Všichni účinkující si přinesli vlastní kostýmy a různé pomůcky k natáčení. Roli hokejisty si zahrál Honza Štěpánek, brankáře Martin Vydra. Roli biatlonistky Gabriely Soukalové sehrála Marky Hamáčková, Toru Berger Štěpka Dubská, lyžaře Pettera Northuga Vašek Korotvička, Lukáše Bauera Honza Kadlec a věrného českého fanouška Natka Jezdinská. Náš režisér Marky Urbanová a kameramani Filip Jech a Petr Jezdinský měli hodně práce s natočením a sestříháním videa do konečné podoby. Hned další den bylo video umístěno na internet a naším úkolem bylo sehnat pro něj co nejvíce hlasů.

Další disciplínou byla štafeta. Při tělocviku si celá škola tuto štafetu zaběhla a byli vybráni vždy ti nejrychlejší ze třídy (chlapec, dívka), kteří poté reprezentovali školu. Každý běžec absolvoval v tělocvičně 80 m běhu člunkovým systémem a poslední ještě skákali „žabáky“. Výsledný čas byl opět vložen na internet.

Poslední disciplínou byl vědomostní test o historii olympijských her. Očekávali jsme těžké otázky, ale většina byla poměrně snadná. Něco jsme věděli, něco jsme odhadli. Výsledkem bylo 56 správných odpovědí z 60 možných. Byli jsme spokojeni i s dosaženým časem.

Výsledkem všech těchto disciplín bylo vítězství v Libereckém kraji a druhé místo v republice. Odměnou nám bude výlet 13. února 2014 do Olympijského parku v Praze, kde si zkusíme některé zimní olympijské sporty.

Olympijská štafeta

Olympijskou štafetu jsme zorganizovali zároveň jako první závod Poháru ředitele školy a na základě výsledků byly sestaveny štafety pro projekt Česko sportuje.

1. ročník:
1. Gabriela Hubálovská1. Matyáš Munzar
2. Marie Magdaléna Tomášová2. Martin Planík
3. Aneta Zbranková3. Dominik Horáček
2. ročník:
1. Zuzana Bourová1. Jonáš Novotný
2. Barbora Horáková2. David Bachtík
3. Aneta Hamplová3. David Hofman
3. ročník:
1. Lucie Pekárková1. Michal Dyntar
2. Markéta Štefanová2. Ondřej Berger
3. Karolína Ježková3. Daniel Šulc
4. ročník:
1. Kateřina Tušiaková1. Tomáš Jandura
2. Sabina Jebavá2. Petr Mazánek
3. Klaudie Urbancová3. Daniel Jandura
5. ročník:
1. Veronika Bergerová1. Matyáš Hrubý
2. Linda Zahradníková2. Vojtěch Reiner
3. Matyáš Militký3. Natálie Kadavá
6. ročník:
1. Barbora Vanclová1. Jiří Ježek
2. Kateřina Ježková2. Petr Jezdinský
3. Eliška Hamáčková3. Dominik Urban
7. ročník:
1. Tereza Jandurová1. Pavel Šír
2. Terezie Dubská2. Dominik Pekárek
3. Tomáš Exner3. Valerie Jiroutová
8. ročník:
1. Denisa Zahradníková1. Jan Kratochvíl
2. Sabina Maternová2. Daniel Nosek
3. Anastasiya Sobran3. Jakub Tomáš
9. ročník:
1. Natálie Jezdinská1. Václav Korotvička
2. Eliška Ulvrová2. Filip Machovec
3. Markéta Urbanová3. Jan Tomáš

Sportovec roku

Završením největšího sportovního úspěchu studenecké školy v její historii byla nominace stříbrného týmu děvčat (Natálie Jezdinská, Dominika Kalenská, Markéta Urbanová) a Dominiky Kalenské do ankety Sportovec roku v okrese Semily. V kategorii kolektivů mládeže se nominovaný tým ZŠ a MŠ Studenec umístil mezi více než dvacítkou nominovaných kolektivů na 5. místě. Slavnostní vyhlášení proběhlo na vysoké společenské úrovni v Lomnici nad Popelkou a pro dívky to byl určitě impuls k další kariéře. Poděkování za vzornou reprezentaci patří nejen dívkám, ale i Základní a Mateřské škole Studenec za vytvoření potřebných podmínek a Sportovnímu klubu Studenec za jejich sportovní přípravu.

Školská liga ve futsale

Do finále divize postoupilo ve školské futsalové lize družstvo mladších žáků, ale k finálovému turnaji v Jablonci nad Nisou se z postupujících družstev dostavila pouze dvě družstva (nedorazil Železný Brod a Vratislavice), a tak studenecký tým (Vojta Reiner, Tomáš Exner, Jan Šimůnek, Matyáš Hrubý, Pavel Šír, Ondra Tušiak, Petr Jezdinský a Patrik Kandra) čekal pouze jediný soupeř, a to ZŠ Mšeno. Naděje na vítězství svitla pouze v prvním poločase, kdy Matyáš Hrubý postupoval dvakrát sám na branku soupeře, ale své šance neproměnil. Soupeř těžil především ze své fyzické převahy a zvítězil 6:3 (2:2). Studenecké branky vstřelili Matyáš Hrubý, Petr Jezdinský a Tomáš Exner.

Finále divize dívek se konalo ve sportovní hale v Turnově a studenecké dívky (Simona Bartoňová, Markéta Hamáčková, Markéta Urbanová, Natálie Jezdinská, Ilona Vavreková, Dominika Kalenská, Daniela Tauchmanová, Michaela Šimůnková, Denisa Zahradníková) zde sehrály velice kvalitní turnaj se soupeřkami, které často nastupují v ligových dívčích týmech. Hned první zápas nás čekal pozdější vítěz, ZŠ Školní Vrchlabí. V brance chytající Natka Jezdinská přiváděla soupeřky k šílenství, ale nakonec v druhé polovině zápasu kapitulovala a vrchlabské dívky nakonec zvítězily 3:0. Ve druhém zápase proti ZŠ Liberec Lužická jsme měly výraznou převahu, nastřelily sedmkrát konstrukci branky, ale v závěru přece jen protrhly střeleckou smůlu a brankami Markéty Urbanové (2×), Ily Vavrekové a Natky Jezdinské zvítězily 4:0. I ve třetím zápase jsme měli výraznou převahu a třemi brankami jsme zdolaly ZŠ Trutnov Mládežnická (Urbanová 2, Jezdinská). V posledním zápase nás čekal další trutnovský celek, tentokrát ZŠ Komenského, ve smolném zápase dívky opět celý zápas měly výraznou převahu, ale naopak ze dvou brejků inkasovaly. Nakonec z toho bylo cenné třetí místo a poměření sil s trutnovskými soupeřkami, které nás čekají v prvním kole Cocacoly.