T. J. Sokol Studenec

Vydání: Číslo 1/2014

Oddíl lyžování

K lyžařům není zatím dosavadní zima příliš příznivá. Všichni, kdo mají rádi jízdu po bílých pláních okolo Studence, jistě doufají ve zlepšení… a možná, že v době, kdy si čteme tyto řádky, je sněhová situace veselejší.

Mladí lyžaři Sokola Studenec začali svoji přípravu na sněhu druhý víkend v prosinci na soustředění na Horních Mísečkách. Celé dva dny bylo krásné slunečné počasí, tratě upraveny, proto mohly děti oprášit svoje loňské lyžařské dovednosti a zdokonalit se jak v klasické technice běhu, tak v bruslení – volném stylu, lyžařsky řečeno skate. Při klasice bylo nejdůležitější připomenout si při jízdě střídavým způsobem běhu přenášení váhy těla z lyže na lyži, dobrý styl při běhu soupažném i ekonomický postoj při sjíždění… pak to pěkně frčí! Nevím, čím to, ale většina dětí se těší, až se bude bruslit, možná je to i tím, že při tomto stylu běhu odpadá „patlání“ stoupacích vosků… takže hurááá, jdeme na skate! I tady je nejdůležitější správně přenést váhu celého těla na nohu, na které právě jedeme – lyže nás krásně sveze! Pak už se naučit jen správné pohyby paží a je na nás krásný pohled. Takto to zní velmi jednoduše, ale dá to pořádnou fušku, aby byl trenér spokojen. Ale ve Studenci máme šikovné lyžaře! Užili jsme si nejen krásného lyžování, ale i fajn rošťáren na chalupě (kvůli tomu se tam vlastně jelo, že… :) Velmi hezké zpestření volného času nám připravil pan Vláďa Junek, který s sebou přivezl staré fotky a diapozitivy. A tak se mohly děti podívat na obrázky, kdy se učili lyžovat jejich maminky a tatínkové. Takové promítání mnozí z nich nikdy neviděly, proto je to velmi zaujalo! DĚKUJEME!!! Čas mezi tréninky jsme si vyplnili různými aktivitami, divadlem, společenskými hrami, i „skoro“ televizní soutěží „Uvolněte se, prosím!“ Ani se nám v neděli odpoledne nechtělo domů!!!

Závody Horní Mísečky 28. 12. 2013

Kvůli nedostatku sněhu se první měření sil přesunulo z Vysokého nad Jizerou na Horní Mísečky. Všichni závodníci absolvovali svoji trať klasickým způsobem lyžařského běhu. Studenečáci ukázali, že lyžovat umí, a mnozí si vyskočili na stupně vítězů pro svoje první letošní medaile.

 • 1. místo Markéta Štefanová, 11. místo Bára Šulcová
 • 3. místo Honzík Štefan – kategorie žáků nejmladších narozených 2005, trať 1 km
 • 4. místo Ondra Berger – žáci nejmladší 2004, 1 km
 • 2. místo Linda Zahradníková, 5. místo Veronika Bergerová – kategorie žákyně mladší, 2 km
 • 3. místo Lukáš Trejbal, 8. místo Matyáš Militký – žáci mladší 2003, 2 km
 • 11. místo Tereza Chrástová – žákyně mladší 2002, trať dlouhá 2 km
 • 13. místo Vítek Štefan – žáci mladší 2002, 2 km
 • 9. místo Renata Trejbalová – kategorie žákyně starší, trať dlouhá 3 km

První pohárový závod Horní Mísečky 12. 1. 2014

První lyžařský závod v běhu na lyžích zařazený do seriálu šesti závodů O pohár Libereckého kraje, který každoročně vyhlašuje Krajský svaz lyžařů, se musel také kvůli špatným sněhovým podmínkám uskutečnit na Horních Mísečkách. Mladší kategorie dětí závodily klasicky, starší ročníky se utkaly na svých tratích volnou technikou (bruslení). Jelikož sníh nebyl po celém území České republiky, přijeli na Mísečky závodit lyžaři z Jeseníků i ze Šumavy. Studenečáci se tohoto davu nezalekli a za svá umístění si zaslouží velikou pochvalu! Po odpočítání závodníků z jiných krajů jsou výsledky vynikající!

 • 3. místo Markétka Štefanová, 43. místo Bára Šulcová – kategorie nejmladší žákyně ročníky narození 2004–2005, trať dlouhá 1 km. V Poháru Libereckého kraje figurovala Markétka ve svém ročníku na prvním místě a Bára na jedenáctém!
 • 5. místo Ondra Berger, 9. místo Honzík Štefan – žáci nejmladší 2004–2005, trať 1 km klasicky. V Libereckém kraji a každý ve své věkové kategorii si oba kluci polepšili, Ondra na čtvrté a Honzík dokonce na třetí místo!
 • 6. místo Veronika Bergerová, 16. místo Linda Zahradníková – žákyně mladší 2003, trať 2,5 km volně. Verča zůstává v krajském hodnocení na šestém místě, Linda se posouvá na čtrnácté.
 • 5. místo Lukáš Trejbal – žáci mladší 2003, 2,5 km volně. V poháru bere Luky místo čtvrté.
 • 13. místo Tereza Chrástová – žákyně mladší 2002, 2,5 km. Liberecký kraj místo desáté.
 • 20. místo Vítek Štefan – žáci mladší 2002, 2,5 km. Vítek boduje v našem kraji jako čtrnáctý.
 • 16. místo Kristina Jánská – kategorie žákyně starší, ročník narození 2001, trať dlouhá 3,5 km volně. V Poháru Libereckého kraje je devátá!

Stále zmiňovaný nedostatek sněhu je i důvodem toho, že další dva lyžařské závody O pohár Libereckého kraje musely být zrušeny.

Doufáme, že příroda bude milosrdná a nějaké bílé potěšení nám pošle.

V příštím Zpravodaji se dočtete, jak pokračovala lyžařská sezóna pro nejmladší lyžaře Sokola Studenec.

Sešli jsme se na Strážníku

Rozloučení s rokem 2013 se ve Studenci vydařilo. V pondělí 30. prosince svítilo slunce, teplota byla hodně nad nulou, a tak ve tři hodiny odpoledne od sokolovny vyrazila více jak stovka účastníků 6. ročníku výstupu na horu Strážník. Další pochodníci se přidávali cestou, někteří přišli od kostela, jiní od Špice a na vrcholu na nás čekalo třicet lhoteckých, kteří vystoupali náročnou cestou ze Zálesní Lhoty!

Pořadatelé ze Sokola Studenec připravili pro všechny drobné občerstvení, zapálili oheň a starosta Sokola Jaroslav Hák přivítal na vrcholu 260 účastníků setkání. Bylo vzpomenuto některých událostí, které spojujeme s horou Strážník – jeho úlohou jako strážního bodu, na kterém se při nebezpečí zapalovaly ohně, připomněli jsme si pověst o rozdávání řeči i nedoložené putování Jana Amose Komenského po našich cestách a jeho kázání na skále „Kazatelna“, historii kapličky sv. Prokopa na Horce a rozdělení našich obcí v době Protektorátu.

A protože naše obec žije přestavbou silnice, tak bylo vzpomenuto i její historie, která se počítá od roku 1816, kdy byla otevřena na místě staré vozové cesty říšská silnice vedoucí z Horek do Jilemnice.

Druhá „kulturní a společenská“ část setkání byla ve znamení zpěvu početného sboru zpěváků za doprovodu kytary, harmoniky a trubky manželů Josefa a Heleny Hákových.

Za necelé dvě hodiny bylo vše řečeno, zásoby byly vypity a snědeny, sousedé se pozdravili a i všechny písně byly dozpívány.

Nakonec jsme si popřáli vše dobré v novém roce a všechna naše přání vynesl balon vzhůru do temné oblohy poslední noci roku 2013!

Jaroslav Hák