Základní škola a Mateřská škola Studenec

Vydání: Číslo 1/2014

Jak to bylo o Vánocích v MŠ Studenec

19. 11. 2013

Vánoční čas ve školce jsme přivítali hudebním pořadem „Putování za Betlémskou hvězdou“. Společné zpívání Ježíškovi se nám všem moc líbilo.

3. 12. 2013

Při vánočním tvoření s paní Jerichovou si mladší děti zdobily „Betlémek“ a starší děti parádily malé stromečky třpytivými ozdobami. To bylo krásy, až oči přecházely!

5. 12. 2013

Nadešel den, kdy k nám zaletěli andělé, vzali s sebou Mikuláše, nechyběli ani hodní čertíci. Přišli k nám až ze studenecké školy a nezapomněli nám přinést dobroty, za které jsme poděkovali básničkami a písničkami.

7. 12. 2013

Vánoce se rychle blíží, už svítí i studenecký vánoční strom a voní studenecká obecní polévka. Po celý den nám Krakonoš pořádně foukal, navzdory tomu se dětem vystoupení moc povedlo. Také jejich pěkné výrobky, které se prodávaly na stánku naší školky, potěšily nejen rodiče dětí, ale i všechny obdivovatele z řad návštěvníků polévky.

12. 12. 2013

Tento den jsme se těšili na naše „rodinky“, které jsme pozvali na vánoční besídku. Vystoupení všech oddělení byla odměněna velkým potleskem a sladkou nadílkou.

Poslední týden před Vánoci děti při koledování v okolí školky rozdávaly přáníčka a také dělaly radost koledou nebo básničkou.

19. 12. 2013

Hned ráno k nám zavítal pan starosta Ulvr s panem místostarostou Bourou a popřáli nám hezké Vánoce a přinesli společně čokoládová vajíčka s překvapením. Potom jsme zaslechli zvoneček, a tak se všechny děti sešly u vánočního stromečku, kde na ně čekalo další překvapení, a to dárečky od tak očekávaného Ježíška.

kolektiv MŠ Studenec

Zprávičky z MŠ Zálesní Lhota

Před vánočními svátky měla naše školka pořádně napilno.

Navštívili jsme divadelní představení „Skřítkové“ v Jilemnici, sešli jsme se s několika maminkami, ale i tatínky na „vánočním tvoření“, kde si děti s pomocí rodičů vyrobily krásné andílky, zimní stromeček, svíčku v jablíčku ozdobenou bonbónky a dřevěnou ozdobu malovanou voskovkami a přežehlenou žehličkou. Vznikly krásné a jedinečné dekorace, které si děti odnášely s úsměvem domů.

Navštívil nás čert s Mikulášem, ve třídě jsme si ozdobili stromeček. S paní Dražkovou si děti upekly krásné a voňavé perníčky, které si zdobily polevou.

Děti vystoupily s pásmem písní a básní na vánočních trzích ve Studenci a v Zálesní Lhotě.

Vše dovršily vánoční besídky pro babičky a dědečky ve společenské místnosti a besídka pro rodiče, která poprvé proběhla v novém prostoru a ve zcela zaplněné třídě. Děti  předvedly řadu známých pohádek, nechyběly vánoční básničky a koledy.

Nakonec zazvonil zvoneček a Ježíšek dětem nadělil do školky krásné dárečky, autíčka, traktor, řadu didaktických her a také lego.

Při procházce ke kapličce jsme Ježíškovi poděkovali a ještě mu zazpívali.

učitelky MŠ Zálesní Lhota

Co děláme ve školní družině…

I v letošním školním roce se ve školní družině scházíme v hojném počtu. Děti tráví čas po vyučování v dětském kolektivu a zažívají společně spoustu legrace, vytvářejí různé výrobky, tráví co nejvíce času na čerstvém vzduchu a poznávají nové a dosud neznámé věci. Mimo hraní různých her se všichni společně aktivně podílíme na různorodých činnostech (výtvarná výchova, tělesná výchova, pracovně-technická činnost, dramatická výchova atd.), které v průběhu týdne střídáme a přizpůsobujeme aktuálním podmínkám a možnostem.

Na podzim jsme strávili hodně času venku v nedalekém okolí školy. Děti nejraději pobývaly na dětském hřišti a v přilehlém sportovním areálu, kde jsme společně hráli různé sportovní soutěživé hry. Do posledních zimních dnů jsme plně využívali multifunkční hřiště, které nám poskytovalo hrací plochu na oblíbený fotbal. Za nepříznivého počasí jsme ve družině kutili, malovali, skládali, vystřihovali, lepili – draky, sovičky, ježky, zimní ozdoby a krajiny, ptačí krmítka, sněhuláčky… Sněhuláci z ponožek se dětem krásně povedli a dodnes zdobí vestibul školy, kde si vyměnili místo s dýňovým strašidlem.

Věřte nevěřte, ale i k nám do družiny dorazil Mikuláš se svou družinou. Na jejich návštěvu jsme byli připraveni a společně jsme si nacvičili tři písničky, které jsme jim za doprovodu kytary zazpívali. Byli jsme hodní, jelikož nás obdaroval krásnými dárky – vytoužený hokej, autíčka a společenská hra – Jožin z bažin.

Vánoční čas jsme si zpestřili výrobou dárku pro své rodiče. Děti vytvořily a namalovaly pro své blízké kalendář na rok 2014. Týden tvrdé práce a trpělivosti se ovšem vyplatil a výsledek byl naprosto úžasný. Kalendáře byly nádherné, originální a osobní. Každý měsíc včetně titulní stránky byl ilustrován obrázkem, který si tam děti samy namalovaly. Doma jsem kalendáře svázala do kroužkové vazby, aby to byl, jak děti říkají, opravdový kalendář!!! Dík patří firmě Plasteko za zapůjčení přístroje na kroužkovou vazbu. Poslední den před Vánocemi si děti hrdě a s nadšením odnášely své tajné dárky domů. Věřím, že tento dárek vykouzlil na obličejích rodičů pocity radosti a spokojenosti.

Velké překvapení na nás čekalo první školní den v roce 2014. Ve školní družině nám Ježíšek zanechal bohatou nadílku. A víte, kde byly dárečky schované? Ne? No v pytli i s dopisem. A co jsme tam našli? Spoustu autíček a několik krásných společenských her. Nahlas a zřetelně jsme zakřičeli – Děkujeme!

Dále se školní družina podílela na přípravě činnosti k zápisu dětí do 1. ročníku. Společně jsme pro děti připravili komponenty k tvorbě motýlka. Dělba práce fungovala na výbornou, tudíž každý tvořil něco – někdo polepoval barevným papírem ruličky od toaletního papíru, někdo vystřihoval křídla, jiný zase ručičky nebo hlavičku. „Uuufff, to byla práce,“ se ozývalo od dětí. Celkem jsme připravili spoustu komponentů (na 50 ks motýlků), které pak děti u zápisu vybarvovaly a správně přilepovaly na tělíčko motýlka (ruličku). Děti byly šikovné a motýlci se jim krásně povedli.

Čas nám rychle letí, tak proto s ním nesmíme marnit a naopak stále něco dělat. Už se těšíme na další společné zážitky…

Mgr. Alexandra Brožová

Zápis do 1. třídy pro školní rok 2014/2015

17. leden 2014 byl pro mnohé předškoláky dnem svátečním. V doprovodu svých rodičů přišlo postupně do školy k zápisu do 1. třídy 44 budoucích prvňáčků! Děti ze Studence, Bukoviny, Zálesní Lhoty, Horek u St. Paky, Čisté u Horek, Nedaříže vítaly u vchodu Šmoulinky a Šmoulové.

To se totiž děvčata z 8. třídy, Bětka Bušáková, Terka Bordáčová, Andrea Budínová, Lidu Kadlecová ve šmoulím a Simča Bartoňová, Sabča Maternová a Denča Zahradníková ve společenském, snažila, aby děti ztratily prvotní zábrany a ostych z ne úplně známého prostředí.

Dívky se věnovaly dětem i jejich rodičům v učebně 5. třídy, kde pro ně bylo připraveno zázemí. Zatímco rodiče „úřadovali“, děti kreslily a pak s pomocí svých rodičů i trošku lepily, aby si odnesly společně dotvořeného barevného motýlka, kterého jim „předpřipravily“ děti ze školní družiny. Souběžně sledovaly pohádky, hrály si, sestavovaly puzzle, plnily drobné úkoly za sladkou lízátkovou odměnu. Pro všechny pak byl připraven domácí zákusek od p. V. Bekrové, pro děti džus připravený p. R. Kuříkem a pro rodiče káva a čaj.

V prvních třídách pak děti ukázaly p. učitelkám Ivě Exnerové, Zdeňce Erbenové a Ivaně Kučerové, co všechno už ovládají. Potvrdilo se, že předškoláci jsou šikovní a na 1. třídu se těší. Jen bude třeba dopilovat „řeč“, některé hlásky naše předškoláky umí hodně potrápit.

Za odměnu si děti odnášely upomínkovou tašku s prvky stavebnice Lega, drobné překvapení v Kindervajíčku a pozvánku ještě k dalším třem návštěvám velké školy, aby si ji v únoru prohlédly za pomoci pohádkových bytostí, ve školních lavicích při jarním tvoření v březnu zkusily „dávat pozor“ a v květnu si zasportovaly a zasoutěžily na „umělce“ za pomoci velkých školáků.

A protože všechny děti z důvodu nemoci nestihly zápis v lednu, mohou rodiče využít možnosti náhradních zápisů do 15. února.

Všem, kteří se podíleli na přípravě a vlastním průběhu zápisu, děkuji.

PaedDr. Dana Synková, zástupkyně ředitele

Pernštejni opět navštívili naši školu

Ve středu 22. 1. navštívila Skupina historického šermu Pernštejni základní školu a předvedla žákům prvního stupně představení ze života rytířů a králů za vlády Lucemburků. Někteří žáci se zapojili spolu s Pernštejny do rytířských turnajů a dokázali tím svou odhodlanost a statečnost. Žáci byli nadšeni, vše proběhlo bez nejmenších problémů a musíme přiznat, že i my učitelé jsme se bavili a společně žasli nad tím, jakou atmosféru dokázali rytíři a králové v tělocvičně navodit. Během představení měnili herci důmyslné kostýmy a předvedli velké množství zbraní i výstroje. Fakta byla podána velice profesionálně, s patřičným nadšením i vtipnou formou, která provázela celé představení.

ZŠ na Kaleidoskopu

Základní škola se v pondělí 3. ledna zúčastnila taneční show Kaleidoskop, kterou jako každoročně připravila jilemnická taneční skupina Paul Dance. Tanečníci všech věkových kategorií na jevišti v kulturním domě předvedli představení plné nádherných tanečních kreací i kostýmů. Při vystoupení nechyběli ani žáci naší školy Táňa Hačková a Aleš Čapek předvedli vystoupení plné pohádkových postav a zápletek, Eliška Ulvrová a Štěpánka Dubská přitančily na jeviště a ukázaly, jak náročné taneční kroky s lehkostí zvládají. Žáci byli z vystoupení nadšeni, v hledišti by se našel jen málokdo, kdo by se na židli nepohupoval a neprožíval tak skvělou atmosféru spolu s vystupujícími.

Mgr. Zuzana Líkařová, třídní učitelka 4. B

Vánoční výtvarná soutěž

Adventní období je ideálním časem pro výtvarné tvoření, protože si lidé od pradávna zdobí své příbytky, domácnosti, chodby, dveře, okna či truhlíky. A proto jsme v tuto dobu vyhlásili vánoční výtvarnou soutěž na téma: Nejoriginálnější vánoční výzdoba, formou prostorové práce.

Přestože to bylo dobrovolné, tak se nám sešlo téměř 80 výtvarných děl, které nám zdobily celé jedno patro školy. Veřejnost si je mohla prohlédnout během Obecní polévky, která se konala v sobotu  7. 12. za školou v novém přírodním amfiteátru.

Nápady byly jedinečné, vkusné. Ať už to byly různé perníkové chaloupky (jedna dokonce svítící), stromečky, věnečky, betlémy, vánoční ozdoby či závěsy od nejmenších oddělení ve studenecké a lhotecké školce až po žákyni z 9. třídy.

Moc si ceníme pomoci a času rodičů, kteří se v tak hojném počtu do naší soutěže zapojili. Chválíme Vás!

Všichni účastníci byli odměněni diplomem, výtvarnou cenou a body do aktivity ve školní soutěži. Zvláštní ocenění dostalo 25 žáků, ti nejmenší alespoň malou sladkost. Jsme rádi, že jsme se potěšili navzájem, a ještě jednou všem ŠIKULKÁM děkujeme.

za výtvarnou sekci ve škole Iva Exnerová a Pavla Bouchnerová

Vánoční dílny

V předvánoční čas jsme opět 20. prosince 2013 nabídli našim žákům možnost vyžití v pracovních dílnách s vánoční tematikou. Na druhém stupni tak vznikly dvě početné skupiny, které se těšily na výrobu svíček a mýdel. Vše potřebné, včetně odborné spolupráce, opět obstaral pan Podzimek, kterému patří náš dík. Všichni pracovali s nadšením a každý si odnášel pro své blízké krásný dárek.

Jiné skupinky měly možnost vyzkoušet výrobu vánočních ozdob „Rautis“ nebo se pustily do výroby svícnů a postaviček do Betléma, vyráběných ze dřeva. V naší školní a stále ještě „zánovní“ kuchyňce vzniklo několik druhů nepečeného cukroví a bramborový salát, který následně zdobil chlebíčky.

V páté třídě se dětem podařila výroba vánočního stromku z textilie a korálků, který posloužil jako dekorace nebo roztomilý dárek. Čtvrťáci technikou skládání vyráběli vánoční andílky a třeťáci svícny z jablíček. U druháků se zpívaly koledy za doprovodu klavíru, dále děti vyráběly přáníčka a četly si příběhy s vánoční tematikou. Naši nejmenší prvňáčci si vyšli ke krmelci za zvířátky, také si četli, zpívali a ještě stihli vyrobit svícen.

Z tohoto přehledu je patrné, že naše škola byla provoněna vánoční atmosférou, děti si připomněly některé tradice a měly možnost rozvíjet svojí fantazii a šikovnost při výrobě dárků. Vyučující byli s výsledky i s průběhem dílen spokojeni a nešetřili chválou, která byla pro mnohé též pěkným dárkem v závěru kalendářního roku. Po dílnách se žáci odebrali zpět do kmenových tříd a s třídními učitelkami si ještě užili „besídku“ u stromečku, kde si předali dárky, zapěli koledy, případně třídní hymnu a zvesela opustili školu. Aby ne, když je čekaly opravdu dlouhé vánoční prázdniny.

„Vánoce přinášejí radost a otevírají srdce… Ať Vám letošní Vánoce přinesou hodně radosti a lásky. A tato vánoční radost ať Vás neopustí po celý nový rok!“

-ma-

Vánoční koncert

V pondělí 16. 12 2013 se konal již tradiční vánoční koncert žáků, kteří navštěvují zájmové hudební kroužky nebo ZUŠ na naší škole. Dopoledne se ve třech po sobě jdoucích hodinách všichni představili svým spolužákům. Slyšeli jsme skladby pro flétnu, kytaru a klavír. Pro oživení – klarinet, violoncello, sólový zpěv. Většina posluchačů se nebála podpořit vystupující svým zpěvem. Koncertem opět provázela p. uč. Machačová. Nejen pro zpestření programu, ale i pro poučení se nám Markéta Urbanová snažila v přestrojení za W. A. Mozarta přiblížit jeho tvorbu – Tureckým pochodem.

Odpolední program pro rodiče se nesl ve stejném duchu. Předvánoční atmosféra se v přeplněné učebně nesla každou melodií. Děti byly odměněny velkým potleskem a následně i sladkostí. Rodiče se přesvědčili, že hra na hudební nástroj má smysl, protože všichni účinkující ze sebe vydali maximum a koncert se opravdu povedl. Díky všem za ochotu jít „s kůží na trh“ a nebát se vystoupit na veřejnosti.

Mgr. Dana Chrástová

Lyžařská škola Skilenka

Konečně napadl sníh (tedy spíš mohl být nasněžen) a ve škole nám byl nabídnut kurz lyžování a jízdy na snowboardu. Tento kurz se konal od 27.–31. ledna každé odpoledne, kdy jsme společným autobusem odjížděli na sjezdovku na Kněžickém vrchu za Vrchlabí. Kurzu se zúčastnilo 41 žáků od 1. do 9. třídy, kteří měli zájem lyžovat. První den jsme byli rozděleni do šesti družstev podle toho, jak kdo umí lyžovat. Každý den jsme se měli možnost ve svých družstvech naučit něco nového. Využili jsme celé odpoledne k dovádění na sněhu. V 16 hodin jsme se vraceli ke škole, kde si nás přebírali rodiče. Lyže jsme si nechávali v areálu, abychom je nemuseli vláčet každý den autobusem. I tak to bylo vždy náročné nasoukat se do lyžařského vybavení (lyžáky, povinná helma, brýle, rukavice, správné oblečení) a vyrazit z šatny do autobusu. Poslední den byly pro všechny lyžaře uspořádány závody. Myslím, že se tento kurz všem moc líbil a všichni se už určitě těší na příští rok.

Terka Chrástová, žákyně 6. třídy

Exkurze do dílen ISŠ v Nové Pace

V pondělí 13. 1. se osmá a devátá třída zúčastnily v rámci Volby povolání exkurze do dílen Integrované střední školy v Nové Pace. Hned po příchodu jsme se rozdělili na tři skupiny a postupně si každý zkusil vyťukat jméno do plíšku a sestavit jednoduchý elektrický obvod. Poté jsme se prošli po škole, podívali se na výstavu děl žáků ISŠ a pomohli vybrat nejlepší z nich.

Na závěr nás čekalo občerstvení a cesta zpět do školy. Myslím, že exkurze byla zajímavá, zábavná a velkým přínosem zvlášť pro ty, kteří ještě nevědí, kam po základní škole pokračovat.

Sabina Maternová, žákyně 8. třídy

Návštěva SŠGS v Nové Pace

Dne 30. 1. 2014 jsme se vydali s paní učitelkou Synkovou a paní učitelkou Chrástovou do Nové Paky na Střední školu gastronomie a služeb, abychom se v rámci Volby povolání seznámili s okolními středními školami. Tam nás přivítala paní Ing. Kocourková, která tuto exkurzi pro obě třídy zajistila.

9. třída šla na prohlídku školy na náměstí a my z 8. třídy jsme šli do cukrářských a pekařských dílen. Tam nás přivítaly usměvavá paní mistrová a studentka cukrářka s ochutnávkou vynikajících věnečků. Poté jsme si museli obléct ochranné pomůcky – síťky na hlavu a návleky na boty a rozdělit se na skupinu dívčí a chlapeckou. Dívky šly dělat růžičky z marcipánu a kluci si šli vyzkoušet, jak se motají housky. Šlo nám to. Paní mistrová nás chválila. Růžičku si vyzkoušela i paní učitelka Synková. Když jsme se šly vystřídat k pekařům, tak kluci ještě housky upletené neměli, a tak jsme musely počkat. Kluci si umotali housky a šli si zkusit růžičky. Housky i růžičky se nám povedly.

Pak jsme se vystřídali se žáky 9. třídy a přešli na hlavní budovu. Tam pro nás byl připravený barmanský minikurz s ochutnávkou a soutěží o nejchutněji namíchaný koktejl. Pan učitel nám vykládal o barmanství a mezi tím nám také dal pár otázek, na které jsme měli odpovídat. První odpověď řekl Dominik Vaněk, potom Simona Bartoňová, Bětka Bušáková a Anička Pokorná. Tito žáci se pak utkali v soutěži míchání koktejlů, které vypadaly báječně a také báječně chutnaly. Anička Pokorná vybojovala 1. místo, 2. místo obsadila Bětka Bušáková a o 3.–4. místo se podělili Simona Bartoňová a Dominik Vaněk.

Návrat zpět do naší školy byl zpříjemněn oblíbeným obědem tortilou. Na závěr čtvrtečního školního dne jsme dostali vysvědčení, pro někoho pěkné a pro někoho méně. Bylo to super. A tímto chceme poděkovat paní učitelce Synkové a paní učitelce Chrástové.

Simona Bartoňová, žákyně 8. třídy

Beseda s Cyrilem Podolským

Scénárista a režisér pan Cyril Podolský, držitel řady prestižních ocenění, navštívil naši školu 16. ledna 2014 a besedoval se žáky druhého stupně naší ZŠ.

Cyril Podolský absolvoval obor animovaný film na Filmové škole ve Zlíně. Zde pak působil třináct let jako animátor, scénárista a režisér. Po několik let také přednášel na Filmové škole Zlín a na Univerzitě Tomáše Bati. Vytvořil několik autorských krátkých filmů, hudebních klipů, především pro autorskou dvojici Michael Horáček a Petr Hapka.

Jeho nejznámější tvorbou jsou animované seriály Krysáci, Pat a Mat nebo Králíci z klobouku. Žáci ZŠ Studenec měli možnost nahlédnout do složitého procesu tvorby animovaného filmu a prohlédnout si některé autentické loutky z režisérovy dílny. Mohli si též vyzkoušet, co všechno tyto postavičky dovedou díky dokonalé stavbě svých těl. Pan Podolský žákům poutavým vyprávěním vysvětlil základní principy animace a popsal jim složitou a dlouhou cestu, kterou musí animovaný příběh projít, než se dostane na televizní obrazovky k dětem. Ukázal, že tvorba animovaného filmu je především spousta trpělivosti, nápadů a tvůrčí práce. Vytvoření a rozpohybování loutek trvá měsíce a natočení několikadílného animovaného seriálu čtyři až pět let.

Svým vyprávěním a ukázkami z filmů a videoklipů dokázal pan Cyril Podolský žáky naprosto zaujmout a dal dětem i prostor pro dotazy, které ochotně zodpověděl. Za to mu patří náš dík a obdiv.

I když z let, kdy jsem s nadšením sledovala večerníčky, jsem už vyrostla, téma besedy mě natolik zaujalo, že jsem každé slovo, které pan Podolský říkal, doslova hltala. Jeho nadšení a způsob vyjadřování bylo až neuvěřitelné. Už dlouho jsem nebyla v přítomnosti někoho, kdo by dokázal takto popsat svou každodenní rutinu a přitom někoho neuspat. Jsem ráda, že jsem se mohla besedy zúčastnit a něco nového se přiučit.

Anna Pokorná, žákyně 8. třídy