Mladí hasiči ze Studence „mladší Soptíci a starší děti“

Vydání: Číslo 2/2014

Bruslení mladých hasičů v Nové Pace

Ve středu 15. 1. 2014 jsme jeli s mladými hasiči do Nové Paky na zimní stadion. Děti si přinesly brusle, helmu a na sebe si oblékly teplé oblečení. Odjeli jsme v 16.30 od hasičárny. Na místě se děti přezuly a vyrazily na led. Šlo jim to skvěle. Dokonce i našim nejmenším bruslařkám, které začínaly s hrazdičkou. Bruslení jsme si užívali od 17.00 do 18.30 hodin. Během přestávky si děti koupily něco dobrého k pití. Domů jsme přijeli asi v 18.45. Všem se tam moc líbilo. Těším se na další společné akce.

Verča Vanclová

Bazén – Jičín, starší děti

V pondělí 10. 2. 2014 jsme vyrazili do Jičína do bazénu. Sraz byl u hasičárny ve Studenci v 16.00 hod. Každý měl batůžek s plavkami a ručníkem. Dojeli jsme do Jičína, přepočítali děti a hurá do bazénu. Děti se vyřádily na tobogánu a v divoké řece. Byly se ohřát v páře a ve vířivce. Divila jsem se, jak umějí skákat do vody, potápět se i dělat kotrmelce. Vyzkoušely si prostě všechno, co tam bylo a náramně si to užily. Musím říct, že pro nás nebylo moc velké utrpení zablbnout si s nimi. Bylo to moc příjemné odpoledne. Děti byly vzorné a hodné, tak si potom zaslouženě zahrály na automatech na čokoládu a sladkosti. Návrat k hasičárně byl podle plánu asi v 18.30. Pak jsme se vyčerpaní a hladoví rozešli domů.

Verča Vanclová

Zkoušky odznaků odbornosti mladých hasičů

V pondělí 24. února 2014 proběhly v hasičské zbrojnici ve Studenci závěrečné zkoušky k získání odznaků odborností mladých hasičů. Zkoušky začaly v 17.00. Ve zkušební komisi seděli: zkoušející Miroslava Vanclová, starosta SDH Studenec Vladimír Hamáček, Eva Linková a Jiří Vancl. Mladí hasiči, kteří se zkoušek zúčastnili, získali potřebné informace pro zvládnutí zkoušek na pravidelných pondělních schůzkách a samostudiem. Plnily se zkoušky odznaků odborností: preventista – junior, strojník – junior a kronikář. Děti čekala pouze ústní zkouška, kterou všechny zvládly na jedničku.

Tento rok si odznáček odneslo 16 mladých hasičů. A tady jsou:

strojník – junior: Eliška Hamáčková, Barbora Vanclová, Dominik Pekárek, Petra Bachtíková, Filip Ulman, Jan Gulík, Tomáš Podzimek, Nikola Hamáčková, Martin Jerie, Denis Šabata, Ondřej Vaníček a Daniel Mečíř

preventista – junior: Lukáš Link, Adam Kalenský a Josef Vancl

kronikář: Barunka Vanclová, která se stará o kroniku mladých hasičů

Děti za své znalosti získaly doklad o splnění zkoušky odznaků odbornosti, malý odznáček, zápis do průkazky mladého hasiče a samolepku splnění zkoušky do členské průkazky. Ještě jednou dětem za snahu moc děkuji a srdečně jim gratuluji.

Mirka Vanclová

Beseda

Beseda s hasiči proběhla 3. března 2014 v hasičské klubovně ve Studenci od 16.00 hodin. Cílem této besedy bylo seznámit hasičské děti s činností Jednotky sboru dobrovolných hasičů ve Studenci v roce 2013.

Mladí hasiči se sešli ve velkém počtu a bylo pro ně připraveno povídání doprovázené fotografiemi. Besedou nás provázeli velitel JSDH Studenec Josef Vancl a Marek Vancl. Mladí hasiči se dozvěděli o všem, co se stalo v uplynulém roce. O všech akcích, kde jednotka sboru dobrovolných hasičů zasahovala. Toto povídání je pro ně velice přitažlivé hlavně proto, že se dozvídají spoustu informací ze svého okolí. Vidí, co se stalo v jejich vesnici, jejich sousedům, jejich kamarádům a jiným lidem v jejich blízkosti. Nechyběly ani informace o tom, jak se dobrovolní hasiči školí a co všechno musí znát.

Dětem se povídání moc líbilo a pečlivě vše poslouchaly. Během besedy se také mohly ptát na různé otázky, které je zajímaly. Velitel JSDH jim rád vše zodpověděl. Moc děkujeme za zajímavé povídání.

Mirka Vanclová

Zimní období u Soptíků 2013/2014

Sluníčko nám již ťuká do oken, a tak je čas se ohlédnout, co vše naši nejmenší během zimního času dělali.

Pomohli s výzdobou sálu na hasičský bál. Vyrobili krásné velké obrázky Soptíka a jeho tatínka Draka z krepového papíru.

Tak jako každou zimu se připravovali na jarní a podzimní závody. Opakovali jsme topografické značky, technické prostředky, uzle… Vyráběli topografické prostírání, čelenku dráčka Soptíka a masku hasiče. Učili se důležitá telefonní čísla (150, 155, 158, 112). Seznámili jsme se i s tématem Běžná rizika (otevřené okno, mokrá podlaha…).

Protože tyto děti začaly do hasičského kroužku chodit v září, naší hlavní náplní bylo, seznámit děti s disciplínou „Štafeta dvojic“. Vymysleli jsme jim pohádku o Mamince a Tatínkovi, kteří ukládají svoji holčičku (proudnici) večer do postele (natáhli hadicové vedení od rozdělovače). Ráno k ní přišla Babička s Dědou a holčičku vzbudili. Babička jde s holčičkou (s proudnicí) na procházku a Děda jako největší silák v rodině, ustele po holčičce postýlku (sbalí hadici). Dětem se nácvik štafety dvojic jako pohádky moc líbil a musím je moc pochválit. Jsou to šikovné děti a s hadicí jim to opravdu jde. Už se moc těšíme, až si vše budeme moci vyzkoušet venku.

Zima utekla jako voda a je tu jaro a s ním spojené hasičské soutěže. Budeme trénovat venku disciplínu požární útok a další štafety. Nesmíme zapomenout ani na hry, které jsou součástí našeho hasičského kroužku.

Přejeme mladým hasičům „Soptíkům“ hodně úspěchu, štěstí a mnoho krásných zážitků na jejich společných cestách a soutěžích. Jejich vedoucí Mirka Vanclová, Eva Hamáčková a pomocnice Barunka Vanclová a Eliška Hamáčková.

vedoucí mladých hasičů: Miroslava Vanclová