Sportovní klub

Vydání: Číslo 2/2014

Fotbal

Letošní zimní přestávka obvyklým přestávkám příliš podobná nebyla, teplé počasí umožnilo v řadě případů připravovat se na přírodních terénech a i studenecké hřiště bylo v letošním roce připraveno o tři týdny dříve, než je obvyklé. Halovou sezónu využili především hráči starší přípravky a mladších žáků, kteří startovali nejen v dresech SK Studenec, ale úspěšně hostovali i v dresech FK Baumit Jablonec nad Nisou nebo Sokola Martinice. Starší přípravka završila zimní přestávku kvalitním soustředěním v Prkenném Dole. Tým dospělých sehrál pouze jediné přípravné utkání se Starou Pakou a rozešel se smírným výsledkem 3:3.

Ani přestupové období nepřineslo žádné výrazné změny oproti předchozím sezónám. Gólmanský post mezi dospělými posílil Miroslav Tomeš, futsalový brankář TUL Liberec, který přestoupil do SK Studenec ze Sokola Mříčná. Zajímavostí jistě je, že Miroslav Tomeš je odchovancem SK Prysk z Děčínska a s tímto klubem udržoval bývalý SK Studenec přátelské kontakty v letech 1945–1950. Tým dorostu posílí na hostování Petr Fejfar z FC Vrchlabí, střídavý start byl povolen Matyáši Hrubému do FK Baumit Jablonec nad Nisou a Tomáši Exnerovi do FC Vrchlabí, z hostování v SK Semily se vrátil Marek Čivrný, který pro zranění musí vynechat jarní část sezóny.

Jarní část sezóny zahájilo áčko dvěma remízami, na hřišti vedoucího Libštátu 2:2 (Tauchman, Hanzlík) a v domácí jarní premiéře s Vysokým nad Jizerou 1:1 (Tauchman).

Orientační běh

Svou náročnou sezónu zahájili i orientační běžci. V šestém závodě Zimní hradubické ligy obsadila cenné 2. místo Dominika Kalenská, která si úspěšně vedla i na Jarních skalách, kde zvítězila v kategorii D21D, a získala tak body do celostátního rankingu (žebříček jednotlivců).

Početnější výprava se zúčastnila i Jarního poháru a Českého poháru štafet, ale náročné tratě výraznější úspěch nepřinesly. V prvním závodě Východočeského poháru v Hoděšovicích u Hradce Králové zvítězila v kategorii D16C Dominika Kalenská, druhé místo vybojovala Tereza Chrástová v D12C, cenná čtvrtá místa si připsali Magda Chrástová (D10N), Vítek Štefan (H12C) a Aleš Kalenský (H16C). V soutěži družstev to znamenalo vynikající páté místo v nabité konkurenci Východočeské oblasti (nejpočetnější oblast České republiky – 1641 registrovaných závodníků).

V druhém závodě ve Světlé u Zdelova překvapilo všechny účastníky deštivé počasí a podmáčená trať s močály, kde někteří závodníci hledali své vyzuté boty. Při neúčasti Terezy Chrástové (nemoc) a Dominiky Kalenské (reprezentační soustředění dorostu) si cenné vítězství připsala Natálie Jezdinská v kategorii D16C a druhé místo přidal Vítek Štefan (viz foto) v H12C.

V rámci svých studijních povinností se závodu zúčastnila a na svou poměrně úspěšnou orienťáckou kariéru zavzpomínala i Eva Bartoňová (viz foto) a zdatně si vedla v kategorii D21D (na některých mezičasech dokonce dosáhla nejlepšího času).

Lehká atletika

Aktivním studeneckým atletem je především Marek Uvizl, který získal v barvách SK Studenec stříbrnou a bronzovou medaili na Přeboru Libereckého kraje v halové atletice na tratích 1500 m a 3000 m. Jeho sestra Radka přidala na stejném závodě stříbro na trati 1500 m.

Marek Uvizl se stal i suverénním vítězem letošního ročníku Zimní běžecké ligy O Pohár Jestřebích hor a v závěrečné nebodované Úpické desítce obsadil ve vyrovnaném závodě časem 32:59 čtvrté místo. Desítku žen vyhrála v dresu SK Studenec Martina Uvizlová časem 38:37. Marek se zúčastnil i Mistrovství České republiky v krosu a mezi mílaři obsadil v Bělé nad Radbuzou 24. místo.

Kvalitního výsledku dosáhl Marek v 69. ročníku Běhu za Lužánkami, kde vybojoval v mezinárodní konkurenci (375 startujících) vynikající 4. místo za vítěznou dvojicí Joel Mwangi (Keňa) a Tamas Nagy (Maďarsko). Martina Uvizlová v dresu SK Studenec na tomto závodě vybojovala dokonce bronzovou medaili za vítěznou Tünde Szabo z Maďarska a Lubomírou Maníkovou ze Slovenska.

Alpské lyžování

Po zranění se do kolotoče závodů vrátil i Adam Zika, který studuje ve Spojených státech a podařilo se mu zvítězit ve FIS závodech v Mission Ridge v obřím slalomu, ale především sjet úctyhodných 16 FIS bodů.