T. J. Sokol Studenec

Vydání: Číslo 2/2014

Oddíl lyžování – Jak pokračovala lyžařská sezóna?

I když způsob letošní zimy zdál se všem lyžařům poněkud nešťastným, žáci a žákyně ze Sokola Studenec zažili výjimečně dobrou sezónu.

Renata Trejbalová vyhrála Mistrovství České republiky v běhu na lyžích starších žákyň

Mistrovství ČR žákovských kategorií v běhu na lyžích se konalo ve Vimperku. Závodilo se na kilometrovém kolečku na umělém sněhu při jarních teplotách.

V pátečních sprintech na 850 m volnou technikou postoupila Renata Trejbalová do semifinále a tam skončila na 8. místě. Kristina Jánská byla 19.

Nečekanou radost přinesl sobotní závod klasickou technikou na 2,5 km. Renata vyhrála a druhou závodnici porazila o osm vteřin!

Kristina dojížděla na 17. místě, v zápalu boje však nezvládla dojezd do cílového koridoru a byla diskvalifikována.

Štafety pro závěrečný závod byly postaveny dle předchozích výsledků, Renata v VII. krajské štafetě jela s děvčaty Jilemnice a dojela na 5. místě, Kristina byla v VI. krajské štafetě, skončila 19.

Výrazný podíl na tomto úspěchu má Petr Plecháč, který vedle trenérského vedení dokáže připravit i lyže na špičkové úrovni.

Přebory České obce sokolské v běhu na lyžích

Letošní zima-nezima připravila pořadatelům Přeboru ČOS ze Sokola Studenec hodně starostí. Závod byl plánován na sobotu 12. ledna, ale tehdy nebyl sníh ve Studenci ani v blízkém okolí. Lyžovalo se pouze na Horních Mísečkách – tam však nebylo volno a navíc i finanční nároky za pronájem tratí byly nad síly pořadatelů i komise lyžování.

Pořadatelé, tak jako všichni lyžaři, čekali a doufali, že zima přijde. Ta však stále zůstávala mimo naše území, a tak jsme využili možnosti závody uspořádat na umělém sněhu ve Vrchlabí.

Závodilo se 22. února za slunečného počasí na dobře upraveném 2 km dlouhém kolečku. Pozvání přijali tradiční účastníci z župy Jizerské (Sokol Skuhrov, Velké Hamry, Frýdštejn) a Krkonošské (Sokol Horní Branná, Valteřice). S radostí byla přijata přihláška i zástupců Moravy ze Sokola Blansko (župa Krále Jiřího). Počet startujících doplnili závodníci pořádajícího Sokola Studenec.

Závody měly dobrou sportovní úroveň – na startu byli účastníci z mistrovství světa veteránů, mistryně ČR staršího žactva Renata Trejbalová, výborní starší žáci ze Skuhrova. Přebory byly však pořádány i pro sportovce, kteří nemají schopnosti na vrcholné výkony, ale jsou rádi v dobrém sportovním sokolském kolektivu a těch zde bylo také hodně.

Vítězové jednotlivých kategorií (od nejmladších žáků až po muže veterány nad 60 let: Chrástová Barbora, Losík Leonard, Štefanová Markéta, Berger Ondřej, Zahradníková Linda, Mader Zdeněk, Trejbalová Renata, Zuzánková Natalie, Bergerová Marie, Martinová Eva, Paulů Jan, Mader Jan, Šimůnek Jaromír, Horáková Jana, Tauchman Miloš.

Pořadí družstev: 1. Sokol Studenec, 2. Sokol Skuhrov, 3. Sokol Horní Branná

Titul Skokan roku, který je udělován za nárůst výkonnosti oproti minulému ročníku, získalo družstvo Sokola Blansko.

Úspěchy na krajském přeboru

SKI Jilemnice uspořádala 2. března na Horních Mísečkách lyžařské závody, které byly krajským přeborem Libereckého a Hradeckého kraje a zároveň posledním pohárovým závodem.

Závodilo se klasickou technikou a na jarním mokrém sněhu jely lyže našim závodníkům tak rychle, že dokázali získat pět umístění na stupních vítězů: 3× 1. místo a 2× 3. místo.

Nejmladší žákyně Markéta Štefanová byla favoritkou závodu, další dva získané tituly krajských přeborníků Jana Štefana a Lindy Zahradníkové byly velkým a milým překvapením a spolu s třetími místy Ondry Bergera a Lukáše Trejbala se všichni zasloužili o nejlepší výsledky celé zimy.

Dařilo se i ostatním našim závodníkům, všichni se umístili na předních místech a udrželi naše družstvo v celkovém hodnocení poháru Libereckého kraje na výborném pátém místě. Mezi „malými oddíly“ (jednoty, které nemají sportovní třídy) jsou závodníci Sokola Studenec na místě druhém!

předžáci 2006 a mladší:12. Vojta Trejbal (2008)

Český pohár – 4× stupně vítězů

Závěrečný závod žákovských kategorií se konal 8. a 9. března v Jablonci nad Nisou. Starší žáci závodili v Českém poháru, kategorie mladšího žactva v rámci závodů Hledáme nové talenty. V sobotu byl vypsán závod klasickou technikou, v neděli se jelo volně.

Závodů se zúčastnilo více jak 300 závodníků z celé ČR a při vyhlašování výsledků byli závodníci Sokola Studenec čtyřikrát na stupních vítězů!

Lukáš Trejbal – mladší žák 2003:3. místo – klasicky
3. místo – volně
Linda Zahradníková – mladší žákyně 2003:2. místo – klasicky
11. místo – volně
Renata Trejbalová – starší žákyně 2001:2. místo – klasicky
8. místo – volně
celkově 3.místo v Českém poháru (hodnoceno 6 závodů)
33. místo – volně

Výborného výsledku dosáhlo šest našich závodníků v hodnocení družstev mladšího žactva v soutěži Hledáme nové talenty. Podařilo se jim získat tolik bodů, že nás to vyneslo na vynikající 6. místo. Hodnoceno bylo 40 družstev a za námi zůstaly i velké jednoty jako Nové Město na Moravě, Teplice, Dukla Liberec, Karlovy Vary, Trutnov!

Gratulace a poděkování patří nejen závodníkům, ale i trenérům Petru Plecháčovi a Josefu Bourovi.

Vyhlášení soutěže O pohár Libereckého kraje

V sobotu 22. března se konalo netradiční vyhlášení krajské soutěže lyžařů běžců, neboť pro nedostatek sněhu se muselo uskutečnit v budově sokolovny ve Skuhrově.

Pro pohár za první místo si na nejvyšší stupínek vyskočila Markéta Štefanová v kategorii žákyň nejmladších narozených v roce 2005. V téže skupině závodnic obsadila Magda Chrástová 18. místo a Barbora Šulcová 20. místo. Markéta si ze Skuhrova odvezla ještě titul Lyžařka sezóny 2013–2014, což je společné ocenění i za podzimní přespolní běhy.

Honzík Štefan si ve stejné kategorii jako jeho dvojče Markétka vybojoval místo třetí a také krásný skleněný pohár se svým jménem.

V dalších kategoriích se nám podařilo sesbírat tři bramborové medaile za čtvrtá místa, a to: Ondra Berger – žáci nejmladší 2004, Linda Zahradníková – žákyně mladší 2003 a Lukáš Trejbal – žáci mladší 2003. Veronika Bergerová skončila na krásném šestém místě, Matyáš Militký byl dvanáctý, Terezu Chrástovou najdeme na místě čtrnáctém a Vít Štefan obsadil konečné 15. místo, každý samozřejmě ve své věkové kategorii.

Za zmínku stojí celkové 2. místo celého týmu v soutěži malých klubů! Gratulujeme!

za T. J. Sokol Studenec Jaroslav Hák, Marie Bergerová

Valná hromada T. J. Sokol Studenec

T. J. Sokol Studenec svolala na pátek 22. března Valnou hromadu. V sokolovně se sešlo šedesát členů a hostů. Přítomen byl starosta obce pan Jiří Ulvr a zástupci ostatních sportovních spolků obce.

Jednání valné hromady hodnotilo činnost jednoty za minulé období, činnost odboru všestrannosti a oddílu lyžování.

Nemalé úsilí stojí péče o zajištění provozu sokolovny. Vloni byly provedeny jen menší úpravy – oprava komínu a byl instalován přístřešek nad hlavním vchodem. V nadcházejícím období je připravována zásadní akce – snížení energetické náročnosti provozu budovy. Za tímto oficiálním názvem se skrývá celkové zateplení budovy – obvodového zdiva a stropu. Realizace je však závislá na získání dotace. Věříme, že budeme úspěšní a akci se podaří uskutečnit.

O odbor všestrannosti mají největší zájem nejmladší a nejstarší členové – nejvíce je sokolovna zaplněna při cvičení dětí předškolních a žen starších – toto označení je pouze dle data narození, ne podle chuti a radosti ze cvičení. Pravidelně cvičí ještě nejmladší žactvo a dvě skupiny žen mladších – pilates a balanční cvičení. Oblíbené jsou i pochody s holemi – nordic walking. Další sportovní vyžití nabízí skupiny líného tenisu a volejbalu.

Oddíl lyžování dosáhl v letošní prapodivné zimě řady úspěchů. Pravidelně závodilo a za tréninkem na Horní Mísečky a na umělý sníh do Vrchlabí jezdilo šestnáct žákovských nadějí.

Největší úspěchy:

• Renata Trejbalová vyhrála Mistrovství ČR staršího žactva.
  • Markéta Štefanová, Jan Štefan a Linda Zahradníková se staly krajskými přeborníky.
  • Ondra Berger a Lukáš Trejbal byli třetí na krajském přeboru.
  • V hodnocení krajského poháru žactva byla naše T. J. pátá, v pořadí „malých“ oddílů skončila na výborném druhém místě.