Orel

Vydání: Číslo 3/2014

Stolní tenis – muži

Soutěže stolních tenistů jsou u konce. Mužský A-tým obsadil v krajském přeboru 2. třídy solidní 10. příčku a na přelomu dubna a května se muži zúčastnili kvalifikace o udržení v KP2. V souboji si vedli skvěle a nepřipustili ani třetí rozhodující zápas. O udržení si zahráli s týmem TJ Volfratice. GRATULUJEME a těšíme se na novou sezónu.

26. 4.Orel Studenec – TJ Volfratice9:5
3. 5.TJ Volfratice – Orel Studenec4:9

Sestava: Hrubý Jiří, Kobrle Zdeněk, Kuřík Jan, Vancl Jan, Strnad Pavel (2. zápas)

Volejbal

Další skvělé výsledky pro nás připravily volejbalistky, které zahájily jarní část sezóny jako favoritky krajského přeboru. V prvním utkání hrála děvčata na půdě tradičního soupeře TJ Lánov a potvrdila roli favoritek, když dokázala zvítězit v obou utkáních. Poté už nezaváhala ani s jedním soupeřem, a tak po zásluze obhájila loňské prvenství v krajském přeboru 2. třídy

TJ Lánov – Orel Studenec0:3, 2:3
TJ Harant Pecka – Orel Studenec0:3, 2:3
Orel Studenec – Sokol Dřevěnice3:1, 3:2
Spartak Vrchlabí – Orel Studenec1:3, 1:3
Orel Studenec – Sokol B. Třemešná „B“3:0, 3:0
Konečná tabulka krajského přeboru 2. třídy – ženy
1. Orel Studenec20191057:2252
2. TJ Harant Pecka19154049:1844
3. Spartak Vrchlabí20128043:3136
4. TJ Lánov19811032:3724
5. Sokol Dřevěnice20515029:4720
6. Sokol Bílá Třemešná „B“2002005:601

Studenecký silák se zabíjačkou

Skvělé jarní sportovní výsledky naší jednoty završila 10. 5. společensko-sportovní akce Studenecký silák s tradiční zabíjačkou „Fandy Horáčka“. Do soutěže o nejsilnějšího muže se letos přihlásilo 5 borců, dva ze Studence a 3 přespolní (poněvadž Lukáš Šubrt už má bydliště v Roztokách). První disciplínou bylo převalování traktorového kola 10×. Roli favorita potvrdil loňský vítěz Dan Patka, který  nakonec ovládl všechny disciplíny kromě bench-press, kde si vedl nejlépe Lukáš Šubrt. V souboji o nejsilnějšího muže Studence potvrdil roli favorita zkušenější Vítek Kuřík, který porazil svého podstatně mladšího soupeře Pepu Tomáše.

Konečné pořadí (za každou disciplínu bylo 1. místo 6 bodů, 2. místo 4 b., 3. místo 3 b., 4. místo 2 b., 5. místo 1 b.)
KoloKufryBenchKládaAuto
1. Dan Patka (Vidochov)28 b.28,53 s80,5 m110 kg17×16,09 s
2. Lukáš Šubrt (Roztoky)21 b.38,63 s78,8 m123 kg16×18,47 s
3. Vítek Kuřík (Studenec)16 b.39,94 s43,5 m90 kg15×17,02 s
4. Josef Tomáš (Studenec)8 b.44,98 s30,7 m90 kg23,82 s
4. Martin Čejka (Nedaříž)8 b.42,09 s21,1 m75 kg23,19 s
Sportovní a kulturní program naší jednoty v letošním roce:
5. 7.Víceboj smíšených čtveřic
30. 8.Studenecké mixy – tradiční volejbalový turnaj smíšených družstev
31. 8.Dětské soutěžní odpoledne
6. 9.Letní bál
15. 11.Svatomartinský hudební večer

Přístavba orlovny

Přestavba budovy orlovny v devadesátých letech umožnila obnovu jednoty Orla ve Studenci a tím i činností jak sportovních, tak společenských a kulturních. Přestavba byla dokončena v roce 1996, kdy členové jednoty Orla Studenec přispěli významnou fyzickou i finanční pomocí.

Je tomu již skoro šest let, co jsme začali uvažovat o přestavbě (přístavbě) další. Důvodem byla již poměrně velká vytíženost budovy, kdy při pořádání větších akcí bylo velmi těžké zvládnout přípravu jídla, nápojů, ohřívání potravin či jejich výdej ve velmi omezeném prostoru: kuchyňka o velikosti cca 5m2. Velkým problémem byl také následný úklid (mytí špinavého nádobí) a chybějící bezbariérový záchod.

V roce 2010 jsme již měli stavební povolení a poslední překážkou k započetí realizace projektu byla finanční stránka věci. Štěstí se na nás usmálo na začátku minulého roku, kdy náš projekt byl vybrán v rámci 8. výzvy občanského sdružení MAS „Přiďte pobejt“, které usiluje o rozvoj Jilemnicka mimo jiné získáním finanční podpory pro toto území. Získaná finanční dotace na přístavbu tedy pochází ze Státního zemědělského intervenčního fondu (jedná se o prostředky jak z fondů EU, tak ze státního rozpočtu ČR) v rámci Programu rozvoje venkova.

Celkové plánované výdaje na tento projekt jsou 1 217 697 Kč. V této době již dochází k finálnímu dokončení a doufáme, že kolaudace  se uskuteční během července.

Díky nové přístavbě se mohou návštěvníci těšit na novou prostornou (31,6m2) plně vybavenou kuchyň, sklad a bezbariérový záchod. Jsem přesvědčen, že realizace tohoto projektu přispěje jak k rozvoji místní organizace Orla, tak k rozvoji občanských aktivit v naší obci. Přejme si, aby nám budova orlovny a její přístavba dobře sloužila a abychom měli za dalších 20 let opět důvod přemýšlet o další „přístavbě“.


Warning: Division by zero in /domains1/studenec_cz/public/www_root/sz/wp-content/plugins/nextgen-gallery/products/photocrati_nextgen/modules/nextgen_basic_singlepic/templates/nextgen_basic_singlepic.php on line 13

Warning: Division by zero in /domains1/studenec_cz/public/www_root/sz/wp-content/plugins/nextgen-gallery/products/photocrati_nextgen/modules/nextgen_basic_singlepic/templates/nextgen_basic_singlepic.php on line 13

Warning: Division by zero in /domains1/studenec_cz/public/www_root/sz/wp-content/plugins/nextgen-gallery/products/photocrati_nextgen/modules/nextgen_basic_singlepic/templates/nextgen_basic_singlepic.php on line 13

Zpráva o činnosti oddílu stolního tenisu

V minulém čísle Studeneckého zpravodaje byly zveřejněny výsledky našich týmů v soutěžích ve formě závěrečných tabulek. Čtenář se zde mohl dozvědět, kolik porážek, vítězství bodů a míčků naše týmy v uplynulé sezóně uhrály. Chtěl bych se nyní krátce zamyslet nad učinkováním celého oddílu v sezóně, která se uzavírá.

Žáci měli možnost zahrát si jedenkrát týdně. Na popinkání se sešlo vždy poměrně dost dětí, takže někteří museli hrát obíhačku. Je to možná lepší varianta, než kdyby nepřišel skoro nikdo, avšak mnozí si nezahráli, jak by chtěli. Situaci by vyřešila větší herna s možností postavit více stolů, popřípadě více obětavých lidí, kteří by byli ochotni dávat více svého času dětem. Oficiálních soutěží se účastnila dvě žákovská družstva. Velmi dobrými výsledky se chlapci presentovali na okresních přeborech. Mladší žáci se zúčastnili dvou krajských bodovacích turnajů. Účelem hraní v této kategorii hráčů je hlavně získat ke sportu vztah, nejde ani mnoho o výsledky.

Dospělí se scházeli k tréninkům 2× týdně. Vlastní soutěže v rámci okresu Semily proběhly pro naše týmy C a D poměrně v poklidu. Dík za to patří vedoucím obou těchto družstev Miloši Tesařovi (družstvo C) a Josefu Tomešovi (družstvo D). Oba vedoucí se zodpovědně starali o organizační stránku a ještě k tomu získávali body za zelenými (někde i modrými) stoly. Situace družstva B byla trochu dramatičtější. V podzimní části soutěže se hráči špatně scházeli, špatně komunikovali a nepomáhali si. Po novém roce se s příchodem Jendy Vancla situace stabilizovala. Zlepšil se přístup, který se stal odpovědnějším. Nakonec družstvo sezonu ukončilo poměrně slušným umístěním na páté příčce.

Největší výsledek však, dle mého soudu, uhrálo družstvo první, tedy áčko. Po pěti letech znovu postoupilo do krajského přeboru druhé třídy a snažilo se. S družstvy na jeho výkonnostní úrovni, s nimiž se utkalo v boji o udržení v soutěži, neprohrálo. Dvakrát jsme zdolali poslední Victory Liberec „A“ a dvakrát jsme remizovali s předposlední TJ Zákupy. Celkově jsme v soutěži nastřádali čtyři vítězství a tři remízy. Vybojovali jsme tím desáté místo, které nám dávalo možnost pokusit se o udržení v soutěži v baráži. Los nám přiřkl Sokol Volfartice, družstvo ze druhého místa tabulky okresu Česká Lípa. V barážových utkáních se nám dařilo. Na domácím hřišti jsme zvítězili v poměru 9:4. V odvetě, která se hrála v herně v České Lípě, jsme byli znovu úspěšní s výsledkem 9:5. Tím jsme si zajistili právo účasti v příštím ročníku krajského přeboru druhé třídy. Myslím, že je to úspěch. Zejména v tom, že jsme se udrželi z větší části přispěním našich domácích hráčů. Uvidíme, jak se nám bude dařit v příštím ročníku, který bude s jistotou těžší než ten letošní.

Doufám, že stolní tenis neudělal Orlu ani Obci Studenec svým vystupováním a výsledky v uplynulé sezoně ostudu. Děkuji všem, kteří přiložili ruku k tomuto dílu, pomohli a byli ochotni něco obětovat. Oddíl může fungovat jenom proto, že je alespoň pár lidí, kteří jsou ochotni něčeho se vzdát, něco dávat a nikoliv jenom brát a požadovat. Věřím, že se nás dá dohromady alespoň několik, abychom se na podzim roku 2014 opět zapřáhli do káry tréninků a soutěží a dotáhli ji šťastně a ve zdraví do nadějného jara roku 2015.

JUDr. Jan Kuřík