Školní sportovní klub

Vydání: Číslo 4/2014

Běh olympijského dne Jilemnice

Vždy, když se blíží konec školního roku, těšíme se nejen na prázdniny, ale i na závody v běhu na jilemnickém hřišti. Největší radost máme z triček. Letos se nám opět dařilo a autobus studeneckých dětí zářil modrou barvou (po dlouhé době vyměnili pořadatelé barvu triček z bílých na modré). Ráno den nezačal úplně hezky, protože pršelo a pršelo a pršelo. V Jilemnici byli odvážní a závod nezrušili. Udělali určitě dobře, protože během závodu se počasí umoudřilo. Všechny děti byly spokojené a těší se na příští závody.

Umístění na stupních vítězů:
1. třída
2. místoGábina Hubálovská
3. místoMonika Kuříková
3. místoMatyáš Munzar
3. třída
1. místoMarkéta Štefanová
2. místoOndřej Berger
3. místoLucie Pekárková
3. místoJan Štefan
4. třída
1. místoPetr Mazánek
3. místoJakub Junek
3. místoSabina Jebavá
5. třída
1. místoLinda Zahradníková
2. místoJosef Efenberk
3. místoMatyáš Militký
6. třída
1. místoTereza Chrástová
3. místoJana Kejmarová
7. třída
3. místoMagda Hrnčířová
8. třída
3. místoLudmila Kadlecová
9. třída
1. místoDominika Kalenská
3. místoMarkéta Urbanová

Se sportováním dětí to v naší škole opravdu není špatné, protože dobrovolně se závodu zúčastnilo 90 dětí.

Studenečtí orientační běžci potřetí Mistry republiky

Nejúspěšnějším sportem studenecké školy je rozhodně orientační běh. Prvního výrazného úspěchu dosáhl již v roce 2005, kdy v celostátním finále získala studenecká škola 2. místo v Luhačovicích. Pro připomenutí pamětí první historickou medaili vybojovali Eva Bartoňová, Vendula Kalenská, Lenka Jechová, Kristýna Vydrová, Martin Klouček, Michal Kučera, Honza Exner a Tomáš Klouček. V roce 2008 na Biřičce nedaleko Hradce Králové se slavil historicky první mistrovský titul ve sportovních odvětvích pro studeneckou školu zásluhou týmu ve složení Simona Hamáčková, Lucie Pacholíková, Karolína Tauchmanová, Eva Bartoňová, Vendula Kalenská, Veronika Truxová, Štěpán Kučera, Tomáš Kučera, Zdeněk Klíma, Martin Klouček, Michael Kulhánek, Lukáš Vancl. Poté následovala bramborová medaile v roce 2009 v Olomouci a v roce 2010 druhý mistrovský titul v Oboře Hvězda v Praze. Vítězné studenecké družstvo tentokrát tvořili Kristýna Šemberová, Markéta Urbanová, Denisa Kadavá, Natálie Jezdinská, Barbora Šimůnková, Lucie Pacholíková, Karolína Tauchmanová, Simona Hamáčková, Vojtěch Klůz, Aleš Kalenský, Petr Jezdinský, David Postolka, Štěpán Kučera, Tomáš Kučera a Zdeněk Klíma. Na základě tohoto vítězství reprezentovala studenecká škola Českou republiku na Mistrovství světa škol v Itálii. V roce 2011 přibyla další bramborová medaile, tentokrát v Zašové u Valašského Meziříčí, o rok později v roce 2012 na Svatém Kopečku v Olomouci si studenečtí připsali druhou stříbrnou medaili za vítěznou Jihlavou a Dominika Kalenská vyhrála kategorii D7. Tyto výsledky nám opět umožnili účastnit se Mistrovství světa škol v Portugalsku, které přinesly zatím největší úspěch studenecké školy ziskem dvou medailí (zlato v jednotlivcích zásluhou Dominiky Kalenské a stříbro v družstvech – Natálie Jezdinská, Dominika Kalenská, Markéta Urbanová). V roce 2013 ve vyrovnaném závodě získala studenecká škola v Plané na Lužnicí 7. místo, ale naděje jsme vkládali především do roku 2014. Naděje se neukázaly být plané a studenecké škola zvítězila s historicky největším náskokem před druhou školou. Dáme slovo už trojnásobné medailistce Markétě Urbanové:

Jak jsme znovu vyhráli republiku aneb orienťák ve 35 °C

Díky suverénnímu vítězství v krajském kole, které se v Libereckém kraji konalo v náročných terénech v okolí Jablonce nad Nisou, jsme postoupili do celostátního finále. Jeho pořadatelem byl 11. 6. 2014 SOK Turnov, který připravil pro závodníky mapu Šetřilovsko v měřítku 1:5000.

Ráno jsme se celí nažhavení sešli u školy, nastoupili jsme do aut a odjeli jsme. Shromaždiště bylo na atletickém stadionu Ludvíka Daňka, nacházel se zde i cíl a start byl vzdálen 1600 m. Měli jsme k dispozici tribunu, což bylo super, protože zde byl stín. Byl to totiž jeden z nejteplejších dnů celého června, a tak teploty v době startu prvního závodníka (11.30) dosahovaly velice vysokých hodnot. Jeden po druhém jsme se vydávali na start. Už to bylo velice vyčerpávající, protože téměř celá cesta vedla mezi domy a nebyl zde žádný stín. Byli jsme proto velice rádi, když jsme se na startu mohli občerstvit kelímkem vody. Postupně jsme vcházeli do koridorů – podle startovního času, minutu před startem jsme dostali mapu a mohli jsme vyrazit. Trať byla poměrně krátká (ta naše asi 3 km) s velkým množstvím kontrol (v naší kategorii 19), ale bylo to náročnější o to teplo, které bylo po celý den. Běželo se částečně v lese, na ostrůvku, chvílemi i městskou zástavbou, sběrka a cíl byly na atletickém stadionu. Po doběhu jsme všichni skočili pod proud vody, který zavlažoval trávník. Byli jsme celí mokří, ale vůbec nám to nevadilo, moc jsme si to užívali. Také jsme fandili našim týmovým kolegům, kteří ještě dobíhali. Pak jsme už napjatě čekali na vyhlášení výsledků. Když konečně nastalo, shromáždili se všichni závodníci poblíž stupňů vítězů. Nejprve se vyhlašovaly celkové výsledky škol a pak jednotlivých kategorií. Na prvním místě se umístila naše škola ZŠ a MŠ Studenec (ve složení: Terka Chrástová, Janča Kejmarová, Magda Hrnčířová, Denča Zahradníková, Domča Kalenská, Natka Jezdinská, Marky Urbanová, Viťa Štefan, Domča Urban, Tomáš Exner, Aleš Mühlbach, Aleš Kalenský a Martin Vydra) a měli jsme z toho obrovskou radost. Následovalo hromadné objetí. Pak vyhlásili i jednotlivce, kde se z naší školy v kategorii D9 na 1. místě umístila Domča Kalenská. Po vyhlášení jsme si sbalili věci a jeli jsme naše vítězství oslavit do cukrárny. Myslím si, že jsme si tento den všichni moc užili a ať už orienťák běháme závodně či ne, podali jsme všichni velice dobré výkony.

Poděkování za tak dobrý výsledek patří našim trenérům, kteří se o nás celý rok starají, učí nás stále nové věci, připravují tréninky a soustředění, jezdí s námi na závody… Děkujeme :)

Výsledky družstev DH79:
1. ZŠ a MŠ Studenec280 bodů
2. ZŠ Luhačovice224 bodů
3. Gymnázium Turnov209 bodů

Dětské olympijské hry

Nejvýznamnější soutěží školního sportu v závěru školního roku jsou Dětské olympijské hry, které jsou vlastně přeborem jednotlivců v lehké atletice. Tradičně se konají na stadionu Ludvíka Daňka v Turnově a nejinak tomu bylo i v letošním roce. Početná studenecká výprava si v kvalitní konkurenci všech škol vedla velice úspěšně a přivezla si několik medailí.

Zlaté medaile neboli přebornické tituly si odvezli Tereza Chrástová v běhu na 800 m mladších žákyň, Vašek Korotvička ve skoku dalekém starších žáků a mladší žákyně ve štafetě 4 × 60 m (Tereza Chrástová, Eliška Hamáčková, Tereza Dubská, Jana Kejmarová). Stříbrné medaile vybojovali Vašek Korotvička v běhu na 60 m starších žáků, Aleš Mühlbach v běhu na 1500 m mladších žáků, Patrik Kandra ve skoku vysokém mladších žáků a štafeta 4 × 60 m starších žáků (Vašek Korotvička, Martin Vydra, Filip Machovec, Ondra Tušiak). Bronzové medaile přidali Ondra Tušiak ve skoku dalekém starších žáků a štafeta starších žákyň na 4 × 60 m (Markéta Hamáčková, Dominika Kalenská, Štěpánka Dubská, Natálie Jezdinská).

Pohár ředitele školy

Ve školním roce 2013/2014 proběhl již 4. ročník celoroční soutěže O Pohár ředitele školy, která se vždy skládá ze 4 disciplín, v letošním roce to byla štafeta v rámci olympijského projektu Česko sportuje, běh do vrchu, lanová dráha a přespolní běh.

Celkové výsledky:
1. stupeň:
1. Markéta Štefanová1. Ondřej Berger
2. Linda Zahradníková2. Tomáš Jandura
3. Sabina Jebavá3. Petr Mazánek
2. stupeň:
1. Natálie Jezdinská1. Václav Korotvička
2. Magdaléna Bergerová2.Ondřej Tušiak
3. Denisa Zahradníková3. Pavel Šír

Absolutním vítězem se stal potřetí za sebou Václav Korotvička.