Jaro a léto v SDH Studenec

Vydání: Číslo 5/2014

Soutěž mladých hasičů ve Studenci

V sobotu 14. 6. 2014 se konala dětská soutěž u nás ve Studenci za základní školou. Do soutěže se přihlásilo 9 družstev mladší kategorie a 5 družstev starší kategorie. Děti soutěžily v požárním útoku a měly dva pokusy. Za Studenec se přihlásila 3 družstva mladší kategorie a 1 družstvo starších. Všem se útoky moc povedly a při vyhlašování výsledků jsme byli mile překvapeni. Studenec obsadil v mladší kategorii 2., 3. a 7. místo. A starší skončili na nejvyšším stupni – 1. místo. Medaile na krku slušela všem.

Soutěžily tyto děti: Martin Jerie, Nikolka Hamáčková, Jan Gulík, Denis Šabata, Barunka Bulušková, Radim Link, Tonik Bartoň, Jolanka Kolářová, Nikolka Hamáčková, Natálka Háková, Lukášek Jiřík, Petruška Brožová, Barunka Chrástová, Kubik Vaníček, Táňa Hamáčková, Andělka Tušiaková, Janička Vanclová, Zuzanka Vanclová, Eliška Hamáčková, Barunka Vanclová, Eliška Drbohlavová, Péťa Bachtíková, Filip Ulman, Lukáš Link, Valča Jiroutová, Adam Kalenský a Josef Vancl.

Naši strojníci: Jiří Vancl a Lukáš Kalenský.

Palce jim držely celou dobu jejich vedoucí Mirka a Verča.

Soutěž v Dolní Kalné

V sobotu 21. 6. 2014 jsme byli na soutěži v Dolní Kalné. Počasí nám tentokrát celkem přálo. Bylo chladněji, ale nepršelo. Naše 4 družstva se sešla u hasičárny v 8.30. Naskládali jsme se do aut, naložili vše potřebné a už jsme jeli. Na soutěži jsme družstva přihlásili, rozložili stan a sezení a po nástupu začaly děti závodit. Soutěžilo 11 družstev v kategorii mladších a 7 starších. Bylo to napínavé. Všechny děti musím pochválit za jejich snahu. Běžely na plný výkon. A jak dopadlo vyhlášení? Družstvo  mladších – A – dostalo bronzovou medaili, děti mladší – B – byly na místě 10. A naši nejmenší – mladší C – byli 11. Družstvo starších nám vybojovalo stříbro. Všem moc gratuluji a těším se na další společné akce.

Zúčastnily se tyto děti: Valča Jiroutová, Eliška Hamáčková, Petra Bachtíková, Barča Vanclová, Eliška Drbohlavová, Adam Kalenský, Lukáš Link a Filip Ulman, Martin Jerie, Ráďa Link, Nikča Hamáčková, Dany Mečíř, Ondra Vaníček, Josef Vancl, Kubík Vaníček, Toník Bartoň, Táňa Hamáčková, Janička Vanclová, Natálka Háková, Barča Bulušková, Barunka Chrástová, Jolanka Kolářová, Andělka Tušiaková, Zuzka Vanclová, Jára Bulušek a Lenička Vanclová.

Strojníci: Jiří Vancl a Lukáš Kalenský. Vedoucí Mirka a Verča Vanclovy.

Zakončení hasičáku – „starších“

V pondělí 23. 6. 2014 byl poslední hasičák starších. Měli jsme naplánovanou pokladovou hru s vysílačkami. Sešli jsme se u hasičárny v 16.00 a vyrazili. 1. skupina – Valča, Petruška, Eliška D., Barča, Luky, Filip a Adam s Verčou a Pepikem Vanclovými – schovávala jednotlivá psaníčka s úkoly. 2. skupina – Nikča, Martin, Denis, Ráďa, Dany, Ondra a Josef šli s Lukášem Kalenským po stopách a plnili úkoly. Děti spolu komunikovaly pomocí vysílaček. Občas to bylo trošku náročné, ale nakonec se všichni domluvili a sešli jsme se u chaty na konci Studence. Děti z 2. skupiny si našly každý svůj balíček s pokladem a schovaly balíčky skupině 1. Martin vyhrál hlavní cenu, protože byl v soutěžích nejrychlejší. Za odměnu za vzornou spolupráci po celý školní rok dostali všichni gumové náramky s nápisem HASIČI a opekli si párek. Pak už byla volná zábava. Děti hrály schovávanou a po cestě zpátky hru nálety. Moc dobře jsme se všichni bavili až do 20.00, kdy jsme se u hasičárny rozešli domů.

Veronika Vanclová

MH Poslední hasičák – Soptíci

V pondělí 23. 6. se Soptíci sešli na dětském hřišti na společném opékání s rodiči. Po příchodu jsme si zavzpomínali na celý rok. Co jsme dělali, kde jsme byli, co jsme zažili… Každý dostal zlatou „Soptíkovu“ medaili. Všichni si ji zasloužili za svoji práci během celého roku. Oslava pokračovala bouchnutím dětského šampáňa a opékáním špekáčků. Nakonec jsme si popřáli krásné slunečné prázdniny.

vedoucí ml. hasičů Soptíků: Miroslava Vanclová

Lezecká stěna „hasiči starší“

Ve čtvrtek 26. 6. 2014 nám Lukáš Kalenský dojednal výlet do Lomnice na lezeckou stěnu. Z bezpečnostních důvodů jela letos pouze skupinka těch opravdu nejstarších dětí. Myslím, že fotky komentář nepotřebují. Dětem se to moc líbilo… A nám také.

Veronika Vanclová

Týdenní putování dráčka Soptíka 2014

Ve dnech 21. 7.–25. 7. 2014 pořádal Sbor dobrovolných hasičů Studenec „Týdenní putování dráčka Soptíka tentokrát O Červené Karkulce“ (pro děti od 6 do 9 let). Zúčastnilo se ho 22 dětí, pomocníci: Renata Trejbalová, Eliška Hamáčková, Barbora Vanclová, Markéta Urbanová, vedoucí: Miroslava Vanclová, Monika Mečířová a Martina Vaníčková. Obědy a svačiny nám připravovala Bohunka Vanclová a Jiří Vancl. Děti se ráno sešly v 8.00 v hasičárně ve Studenci a domů odcházely v 16.00 (kromě úterý, kdy některé přespaly v hasičárně). Na konci každého dne jsme rozdávali diplomy, medaile a odměny za pilnou práci.

V pondělí ráno nás přivítala malá divadelní pohádka O Červené Karkulce. Po pohádce jsme vyrobili postavičku Červené Karkulky a vyzdobili jsme foukacími fixy Karkulce taštičku. Odpoledne jsme babičce upekli voňavé modelínové koláče. Během dne jsme si zahráli i spoustu pohybových her. A zastihla nás také veliká bouřka. Na konci dne jsme dětem rozdali první medaile a popřáli jim krásný zbytek dne.

Úterý začalo rozcvičkou s novinami na multifunkčním hřišti. Na paloučku v bodláčí se Karkulka sešla s vlkem a vedli spolu veršovaný rozhovor (Pohádka ve verších Červená Karkulka – František Hrubín). Děti se pohádku naučily a přidaly k ní ještě písničku. Tak jako v pohádce Karkulka natrhala babičce kytičku, tak i my jsme pro babičku vyrobili kytičku na špejli. Odpoledne jsme na louce za hasičárnou malovali kulisy na páteční představení. V 16.30 nám začala Karkulkovská diskotéka se soutěžemi. K večeři jsme si opekli špekáček a těšili se do klubovny na spaní. Před spaním jsme se podívali na DVD pohádku Karcoolka. Četba další pohádky O Karkulce nás nakonec ukolébala až ke spánku.

Ve středu ráno jsme si na hřišti zacvičili s kindervajíčky a zahráli si spoustu her. Po svačině nás navštívila opravdová babička – paní Nyklíčková – a vyprávěla dětem o první pomoci, o bezpečném pobytu v lese a o tom, co dělat při úrazu. Po obědě nás čekala procházka s úkoly. Jaké milé překvapení bylo, když nás u chaty přivítaly pohádkové bytosti z naší pohádky, které měly pro děti připravené soutěže a sladkosti.

Farma U Kotyků v Roztokách se stala cílem našeho čtvrtečního výletu. Děti si zde zajezdily na koních a viděly spoustu zvířat. Odpoledne měly děti před sebou další těžký úkol. Vybarvit a seřadit příběh o Červené Karkulce. Všem se to povedlo a na konci dne dostaly děti medaile a drobné ceny.

V pátek nás čekal poslední den týdenního putování. Po rozcvičce s víčky od petlahví jsme upekli ve skupinkách 4 opravdové bábovky. A pak už jsme začali nacvičovat divadelní představení pro rodiče, kde jsem využili všechno, co jsme tento týden dělali. Divadelní představení v podání našich dětí bylo nádherné. Každý proto dostal zlatou medaili. Celý týden byl moc hezký. Máme všichni na co vzpomínat. Nakonec jsme se rozloučili a popřáli si krásné prázdniny.

Děkuji všem sponzorům za krásné dary pro děti (Aromis Podzimek Horka u Staré Paky, Monika a Pavel Mečířovi Studenec, Ludmila a Vašek Urbanovi – Českomoravská stavební spořitelna). Děkuji všem, kdo mi s táborem pomohli. Děkuji i maminkám, které nám jako každý rok upekly něco dobrého. A i ostatním rodičům za jejich dobroty.

vedoucí tábora Mgr. Miroslava Vanclová

Letní soustředění v Lužanech 2014 – hasiči „starší“

V pondělí 4. 8. 2014 jsme zahájili naše první prázdninové soustředění. Zúčastnilo se ho 17 dětí. Sešli jsme se u hasičárny ve Studenci v 8.00, naložili zavazadla i sebe a vyrazili směr Lužany. V kempu nám byly přiřazeny chatky s čísly 17, 18, 19, 20 a 21. Naše věci jsme naházeli do chatek a vrhli se na sváču. Pak následoval výčet pravidel, celotýdenní hra a první úkol. Název družstev, neboli země, za kterou budou bojovat. Děti se rozprchly do chatek, uspořádaly si věci a na další nástup přiběhly s úžasnými názvy skupinek. Chatka číslo 17 patřila celý týden Honzíkovi, Ondrovi, Natálce a Nikolce. Vybrali si název Minecrafťáci. Číslo 18 jsem přiřadila Adamovi, Lukymu, Tomovi a Josefovi. Ti si vymysleli originální hasičské jméno Žháři. Chatku 19 jsme vlastnili my, vedoucí Lucka, Lída, Péťa, Verča a napůl-vedoucí Simča. Číslo 20 se stalo osudným skupince dětí s názvem Pobřeží rudé slonoviny. Patřili tam: Dany, Ráďa, Martin a Denis. A zbývá nám chatka číslo 21. Tam bydlely naše dámy. Petruška, Eliška H., Eliška D. a Barča. Jmenovaly se Fejsbukačky. Jediný, kdo s námi nebydlel, ale denně dvakrát dojížděl, byl náš vrchní kuchař Pepik V. Po obědě bylo vytoužené volno, pak hra „hledání vlajek“ a odpoledne jsme šli na průzkum okolí. Obešli jsme rybník a zahráli si nálety. Ještě malá hra cestou – „Státy a hlavní města“. Děti získaly spoustu bodů, neboli cihliček, do jejich velké stavby na nástěnce. V kempu bylo vyhodnocení a nalepování. Pak nás čekal ještě další úkol. Výroba vlajek. Každá skupinka si malovala svou originální vlajku, kterou jsme potom pověsili na chatku. Další celotáborovou hrou byli smajlíci a bubáčci. Ti se dostávali jako hodnocení jednotlivců a vyhlášení bylo každý večer. Cenu dostali pouze 3 nejrychlejší nebo nejhodnější. Po tomto náročném dni jsme slupli večeři a rozdělili noční hlídky. Děti po dvojicích a po dvou hodinách hlídkovaly každou noc až do rána.

Budíček s písničkou byl v 7.30. Celé dopoledne jsme pracovali na hymnách jednotlivých zemí. Dalo to velkou práci, ale nakonec všichni něco „vyplodili“ i zazpívali. Byl to opravdu kulturní zážitek. Mezi přemýšlením jsme se odreagovali několika hrami. Děti moc rády hrály vybíjenou „nekonečnou“. Po obědě jsme si sbalili batůžky, každý dostal svačinu a načepoval si pití. Rozkaz zněl: pohodlnou obuv a dobrou náladu. Půjdeme asi 14 km. Mladší skupina s Luckou a Lídou šla napřed a schovávala úkoly. Péťa a Verča se skupinkou starších je následovali. Úkoly vyplnili všichni v pohodě, ale protože jsme cestou ještě hráli „nálety“, skupinka 2 se o hodinku opozdila. Mladší už měli postavené domečky v celém lese a nemohli se nás dočkat. Nakonec jsme ale dosáhli všichni cíle naší cesty – Hřídelecké hůry. Tam to byla paráda. Malou, úzkou štěrbinou jsme se po břiše protáhli do vnitřku vyhaslé sopky a prolézali různé jeskyňky a díry. Moc se nám to líbilo, ale tlačil nás čas večeře. Domů diktovala tempo Lucka, takže žádné zpomalování, ani trhání blůmiček! Bylo to náročné, ale došli všichni (kupodivu ještě s plnými kapsami ovoce a máku). Večeři jsme stihli a někteří s radostí hupli do bahnitého rybníčku.

Ve středu dopoledne jsme trošku odpočívali – totiž my vedoucí. Děti už od rána v plné síle soutěžily o cihličky. Hrály různé hry s víčky od pet lahví a s míčem. Také jsme si zahráli hru ve vodě, ze které byli nadšení. Svléknout, doplavat k bójce a zpět, osušit a obléknout. Moc jsme se u toho nasmáli. Po odpolední svačině byl naplánován další výlet. Chtěl nám to překazit déšť, ale my jsme se nedali. Vyhrabali jsme kroksíky, nebo gumáky, pláštěnky a jiné protideštivé oblečení a šlo se. No tak dobře, dobře, trochu jsme se dneska popovezli autobusem. Aniž bych to plánovala, čekání na autobus byl jeden z nejlepších zážitků. Mávali jsme na auta a smáli se každé blbině. Lidé v autobuse na nás jistě jen tak nezapomenou. Vystoupili jsme v Konecchlumí a pochutnali si na zdejší výtečné zmrzlině. Ještě jsme chtěli vidět na kopci mohylu a krásný výhled, ale děti nejsou jaksi dostatečně kulturychtivé, takže jsme se vydali rovnou k panu Nožičkovi, který nás vřele uvítal a podal vyčerpávající výklad o sokolnictví, včetně předvedení výcviku jestřába. Bylo to úchvatné a děti to buď ohromně zajímalo, nebo byly už dost unavené. Byly zticha a v klidu, což je u nich dost zvláštní. Cestou, necestou, polem, nepolem… nakonec jsme našli i cestu do kempu a těšili se na večerní opékání špekáčků s kytarovou písničkou. Do postele jsme šli dost zničení. Ještě, že nás děti celou noc hlídaly.

Čtvrtek začínal těšením se na koupaliště Kníže v Jičíně. Počasí nám přálo, už od rána se to ladilo na vyšší teplotu. Odehráli jsme si pár her o cihličky a po obědě hurá do vody. S odvozem nám pomohli: Luboš Link, Vašek Drbohlav a 2× Pepik s transporterem. Na koupališti byly děti v sedmém nebi. Plně využívaly tobogán, skluzavky, houpačku ve vodě… prostě všechno, co bylo k mání. Byly všude, i nikde. Ještě že tu byli plavčíci, kteří si je občas okřikli. Dávali jsme si pravidelné srazy na dekách, koupili si hranolky, krokety i nanuky. Prostě jsme měli všeho po libosti. Do kempu jsme se vraceli v 18.00 všichni vyplavaní, unavení a konečně osprchovaní teplou vodou. Ulehli jsme jako každý den ve 21.00. Jenže dneska v noci nás odpočinek nečekal. V polovině noci se ozvalo bouchání, dupání a hlasy… co to? Někdo nám ukradl vlajky. To bylo nadělení. Děti jsme tahali z chatek skoro za uši. Nikomu se po tak náročném dni nechtělo nikoho honit. Ale zvládli jsme to. Lukáše Vancla ulovili jako prvního a s ním se naštěstí objevili i ostatní. Tom Chrtek, David Magoč, Lukáš Kalenský a Luboš Link. Vlajku našli první Žháři a spoustu cihliček s ní. V noci děti moc nadšené nebyly, ale ráno už s radostí vyprávěly veliký noční zážitek.

A byl tu pátek 8. 8. 2014. Celodopolední balení bylo únavné, ale nakonec se všem podařilo. Občas jsme to zpestřili nějakou hrou, ale už na nás byla hodně vidět únava i smutek z konce. Po obědě už všude ležely hromady tašek a děti ožily. Malovali jsme si vzpomínková trička a vyhodnocovali celotáborovou hru. Jako první se umístily Fejsbukačky. Šly si proto vybírat svou cenu nejdříve. Následovali je Žháři, třetí bylo Pobřeží rudé slonoviny a i na Minecrafťáky zbyly moc pěkné ceny. Všichni dostali pitíčko, sladkosti a rozloučili jsme se společnou fotečkou. Těsně před koncem nás čekala odměna v podobě výborné pizzy v místní restauraci. Děti si mohly vybrat, kterou mají rády. Ještě si zahrály plážový volejbal a pak už jsme jen čekali na odvoz. K hasičárně do Studence jsme přijeli po 17. hodině. Chvíli nám trvalo vybalování a už si přijeli rodiče. Tím naše soustředění končí. Nevím, jestli bylo větším potěšením pro děti, nebo pro nás. Tolik jsme se nasmáli, že mě břicho bolelo ještě hodně dlouho potom. Fotky najdete na internetu: http://lucinkaa2.rajce.idnes.cz/Hasicske_soustredeni_Luzany_4.8._-_8.8.2014/

Závěrem bych chtěla poděkovat všem, kdo se dobrovolně účastnili čehokoliv kolem našeho soustředění. Maminkám za dobré moučníky, pomocníkům s odvozem dětí a manželům Podzimkovým za sponzorské dary. A hlavně Lucce, Lídě i Péťovi za spoluorganizaci i dohled. Moc si vážím vaší spolupráce, bez které bych sotva mohla něco takového uspořádat.

Veronika Vanclová

Dětská soutěž Horní Kalná „hasiči starší“

Prázdninové sobotní dopoledne 23. 8. 2014 jsme strávili s mladými hasiči na soutěži „O pohár starosty SDH Horní Kalná“. Sešli jsme se u hasičárny v 9.00 a vyrazili. Bylo krásně a slunečno. Soutěž v Horní Kalné je v nádherné prostředí u roubenky v lese. Za Studenec bojovala dvě družstva. Mladší (Táňa Hamáčková, Zuza Vanclová, Toník Bartoň, Ondra Vaníček, Ráďa Link, Tom Podzimek a Martin Jerie) a starší (Eliška Hamáčková, Simča Bartoňová, Luky Link, Adam Kalenský, Martin Jerie, Šimon Urban a Josef Vancl). Trať byla těžká, protože se soutěžilo do kopce a naše družstva měla prázdninové složení = většina dětí nedělala to, co cvičí během roku. Proto moc chválím všechny, kteří se snažili z plných sil. Družstev mladších bylo 7 a naši vybojovali 2. místo – dostali medaili. Starších bylo 6. Naši se umístili na místě 5. Po odběh nutí dostali všichni občerstvení – hranolky, nebo steaky. Bylo to moc dobré. Kolem 13.00 jsme dorazili domů.

Za řidiče a vedoucí: Lukáš Kalenský, Eva a Luboš Linkovi a Verča Vanclová. Podpořit nás přijeli Evča a Vláďa Hamáčkovi.

Dětská soutěž ve Ždírnici „starší“

V sobotu 30. 8. 2014 jsme jeli na soutěž do Ždírnice. Za Studenec jela dvě družstva, jedno mladší a jedno starší. Počasí se vydařilo. Bylo krásně slunečno. Děti předvedly skvělé útoky a umístily se překvapivě na prvních místech. Dostaly všechny zlaté medaile. Za mladší závodilo 5 družstev, za starší 4. Byla jsem na ně opravdu pyšná. Po odběhnutí dětí jsme se rozhodli, že si zkusíme útok i za muže. Nasávalo se z potoka, takže to bylo pro nás nové. Moc jsme se nepředvedli. Byli jsme poslední, ale užili jsme si spoustu legrace. A děti nám směle fandily.

Za děti se zúčastnili: Táňa, Eliška, Zuzka, Barča, Valča, Toník, Ondra, Radim, Tom, Josef, Adam a Luky. Řidič Pepik Vancl.

Za dospělé soutěžili: Luboš s Evou, Lukáš K., Vláďa H., Valča, Péťa H. a Verča.

Veronika Vanclová

Soutěž dětí v Hostinném „starší“

V sobotu 6. 9. 2014 jsme jeli na soutěž v požárním útoku do Hostinného. Bylo krásné počasí a u hasičárny se sešlo 15 dětí. Na soutěži jsme se přihlásili a už chystali náčiní. Obě družstva dětí předvedla skvělý útok, za což byla odměněna medailí. Družstvo starších vybojovalo zlato. Soutěžila 4 družstva. A mladším zářila na krku medaile stříbrná. Družstev mladších bylo 6. Měli jsme velikou radost. Děti dostaly párek v rohlíku a kolu, trochu si pohrály v parku a razili jsme domů.

Soutěžili: Valča, Petruška, Eliška H., Barča, Nikča, Filip, Adam, Luky, Dany, Ondra, Radim, Honzík, Tom, Josef a Zuzanka, jako náhradník.

Vedoucí: David Magoč, Lukáš Kalenský, Pepik a Verča Vanclovi.

Dětská soutěž v Dolní Olešnici „starší“

V sobotu 13. 9. 2014 jsme jeli na soutěž do Dolní Olešnice. Sraz u hasičárny ve Studenci byl opět v 9.00. Jela dvě družstva, jedno mladší a jedno starší. V Olešnici se nám líbilo. Bylo krásné počasí a soutěž v pěkném prostředí u rybníčku. Děti se připravily, rozhodli jsme se, kdo co bude dělat, a šly na to. Útok se oběma družstvům velice povedl. Takže si vybojovala zlatou medaili. Jsme na ně moc hrdí. Po soutěži jsme si dali hranolky, bramboračku, nebo klobásu z udírny, popovídali si, naplánovali Hasičské odpoledne, kde budou naše družstva dělat disciplíny pro malinké děti a pak už se jelo domů. Bylo to moc hezké dopoledne.

Soutěžily tyto děti: Eliška H., Valča, Barča, Zuzka, Nikča, Tom, Honzík, Adam, Dany, Ráďa, Filip, Josef a Domča P.

Řidiči a vedoucí: Eva Linková, Verča Vanclová, David Magoč a Lukáš Kalenský.

 V pondělí 8. 9. 2014 jsme zahájili první hasičák v novém školním roce. Mladší – Soptíci s Miroslavou Vanclovou se budou scházet v 16.00–17.00 hod. Starší děti s Veronikou Vanclovou v 17.00–18.00 hod.

Moc děkuji všem, kdo nám s dětmi pomáhají. Je to práce náročná, ale velice pěkná. Letos nás děti odměnily velikým nadšením a skvělými úspěchy. To samé přeji jim i nám v novém školním roce.

vedoucí mládeže SDH Studenec Veronika Vanclová