Sportovní klub Studenec

Vydání: Číslo 5/2014

Fotbal

Podzimní část sezóny 2014/2015 se blíží ke svému konci a během podzimu Fotbalová asociace ČR obdobně jako ostatní sportovní svazy včetně Českého olympijského výboru vyvinula velké úsilí k zapojení dalších malých adeptů fotbalu do organizované kopané.

Zorganizováním náboru na semilském okrese byl pověřen SK Studenec a svého úkolu se dle hodnocení Jiřího Štola zhostil se ctí. Za nepříznivého nedělního počasí přivítali ve Studenci celkem 50 podkrkonošských kluků a holek. Všichni si užili všech jedenáct stanovišť a ukázali všem, že jsou do sportu opravdu zapálení. Největší úspěch mělo poslední stanoviště se soutěží o nejkrásnější a nejbláznivější oslavu gólu, kterou někteří borci absolvovali i 15×. Bohužel děti nakonec vyhnala ze hřiště velká průtrž mračen, a tak se medaile a diplomy předávaly ve stanech dříve, než se plánovalo. Místní fotbalový klub pak zaskočil i následující úterní trénink, kam dorazilo 18 nových hvězdiček.

A jak si vedou studenecké týmy v průběhu podzimu? S konkrétními výsledky budou čtenáři Studeneckého zpravodaje seznámeni v posledním letošním čísle.

V kategorii mladší přípravky bojují naši nejmenší ve východní skupině semilského okresu s dalšími sedmi soupeři formou sedmi turnajů. Zatím si drží střed tabulky, která v souladu se soutěžním řádem není zveřejňována v denním tisku a na internetu. Cílem totiž nejsou výsledky, ale rozvoj hráčských dovedností. Druhý tým mladší přípravky, který tvoří ti nejmenší, hraje pouze přípravné přátelské zápasy s nejmenšími adepty z okolních klubů.

Bohatý fotbalový program má starší přípravka, neboť hraje v početně silně obsazeném okresním přeboru se 14 účastníky. Tým mladších žáků tvoří sdružený tým s Martinicemi a starší žáci mají sdružený tým s Martinicemi a Dolní Kalnou. Navíc řada studeneckých žáků má střídavý start v Jablonci nad Nisou (Dan a Tom Jandurovi, Matyáš Hrubý, Pepa Efenberk) a ve Vrchlabí (Tomáš Exner, Pavel Šír, Ondra Tušiak), takže jejich fotbalový program je obdivuhodný.

Velice obtížně se sestavoval tým dorostu a bylo využito pravidla, že se může vytvořit sdružený tým dorostu z těch klubů, které vlastní dorost nemají. I zásluhou tohoto pravidla a návratu Jendy a Martina Kuříkových do mužstva se podařilo úspěšně odehrát všechny zápasy, a to dokonce bez ztráty bodu.

K áčku se jako trenér vrátil Vlado Letkovský, jako hráč Martin Havlíček (viz foto) a úvod týmu vyšel mimořádně, po pěti kolech bez ztráty bodu vedl tým tabulku. Opět však mužstvo postihla katastrofální „marodka“ a ze základní sestavy vypadlo sedm hráčů (někteří dlouhodobě na celou sezónu), na jejichž místa se museli posunout hráči z béčka. I z tohoto důvodu je teď důležité dohrát se ctí podzim, připravit kvalitní zimní přípravu a vyléčit zranění hráčů. Marodka áčka ovlivnila i výsledky béčka, do kterého museli naskočit i „veteráni“ a hráči širšího kádru. V dalších zápasech pokračují i internacionálové, kteří se zúčastnili turnaje v Dolní Kalné a zapojili se do okresního přeboru hráčů nad 40 let, který je postupovou soutěží do krajského kola. Jejich soupeřem bude tým z Poniklé.

Orientační běh

V průběhu prázdnin pokračovaly další vícedenní závody i s účastí studeneckých orientačních běžců. Na Rejvízu na severu Moravy se konal tradiční Magnus Cup a Terka a Tomáš Chrást skončili shodně ve svých kategoriích na čtvrtých místech a společně v Americké štafetě na pátém místě. Na Vysočině Cupu v Salavicích u Jihlavy obsadila Veronika Gallová v D14 desáté místo, na Rumcajsových mílích ve Valečově si úspěšně vedl Fanda Hladík, který vyhrál kategorii T a Roman Puš, který skončil v kategorii P na dvanáctém místě. Na Pěkných prázdninách nedaleko Turnova si další studenecké prázdninové vítězství připsal Honza Štefan v kategorii H10L a Vítek Štefan přidal stříbro v H12. Hodně vidět byli studenečtí závodníci na Ceně Východních Čech o posledním srpnovém víkendu. V silné konkurenci dosáhla nejkvalitnějšího výkonu Terka Chrástová, která obsadila v D12 druhé místo, Dominika Kalenská skončila v D16 na pátém místě, v nejmladší kategorii D10 skončila Magda Chrástová na čtvrtém místě a mezi dospělými si nejlépe vedli Tomáš Chrást (třetí místo v H21C) a Katka Ducháčková (9.místo v D21B).

Po prázdninách v druhé polovině sezóny se pravidelně konají dva poslední mistrovské závody, které letos ještě byly doplněny novinkou v podobě sprintových smíšených štafet. Na mistrovství ČR na klasické trati, které se konalo v okolí Hamru na Jezeře, se do mistrovských kategorií probojovaly pouze Dominika Kalenská (finále B) a Natálie Jezdinská (finále C). Naopak velký úspěch zaznamenal náš klub na Mistrovství ČR družstev ve Starém Plzenci, kde ve vítězném žákovském týmu Východočeské oblasti byli dva závodníci SK Studenec Terka Chrástová a Vítek Štefan a získali tak své první přebornické tituly mezi 37 osmičlennými družstvy. Do hlavního závodu se probojovala i štafeta v D18 (Natálie Jezdinská, Dominika Kalenská, Markéta Urbanová), která obsadila mezi 34 štafetami osmnácté místo. Závodníci SK Studenec dále startovali ve štafetě D14 a smíšené štafetě a v soutěží družstev v DH21 (Tomáš Kučera, Radka Uvizlová, František Hladík, Vendula Viková, Martin Vik, Lucie Pacholíková, Jiří Charvát) a DH18 (Dušan Sláma, Magda Hrnčířová, Veronika Gallová, Natálie Jezdinská, Markéta Urbanová, Denisa Zahradníková, Dominika Kalenská).

V září proběhly i dva poslední celostátní žebříčky, a to žebříček A v Suché Rudné u Olomouce a žebříček B v Proseči u Skutče, kde si nejlépe ziskem osmého místa vedla Markéta Urbanová v D16. O týden později se dostal orientační běh do celostátních médií zásluhou útoku sršní a vos a následného zásahu zdravotníků při štafetách v Libíně u Šárovcovy Lhoty. Studenečtí závodníci vyvázli bez žihadla a navíc si štafeta ve složení Lukáš Link, Vítek Štefan a Dominik Urban odvezla mistrovský titul Východočeské oblasti v kategorii H12.

Východočeský pohár zatím pokračoval dalšími třemi závody. V těžkém horském terénu nedaleko Strážného pro SK Studenec vybojovali první místo Honza Štefan v H10 a Natálie Jezdinská v D16, druhé místo přidala Terka Chrástová v D12 a třetí místo Magda Chrástová v D10. V Dolním Javoří nás opět navštívili sršně, ale do studeneckých závodníků se opět netrefili a navíc jsme si odvezli dvě bronzové medaile zásluhou Vítka Štefana v H12 a Terky Chrástové v D12. Zatím poslední závod se konal v Janovičkách u Broumova a vynikající formou potvrdila svým vítězstvím v D12 Terka Chrástová a rodinný úspěch podpořil ziskem třetího místa v H35 Tomáš Chrást.

Na podzim proběhly i poslední tři závody Podkrkonošské ligy v orientačním běhu. V šestém závodě na Pecce jsme získali druhá místa zásluhou Markéty Štefanové (D10) a Dominiky Kalenské (P4) a třetí místa zásluhou Terky Chrástové (D14) a Vítka Štefana (H12). Sedmý závod proběhl v Doubravě u Hořic a první místo vybojovaly Markéta Štefanová (D10) a Terka Chrástová (D14), druhé místo získala Dominika Kalenská (P4) a třetí místo obsadili Vítek Štefan (H12) a Magda Chrástová (D10). Poslední osmý závod pořádal SK Studenec na své mapě Holubí vrch s centrem na nádraží Mostek. Na „domácí“ mapě si vítězství připsala Markéta Štefanová v D10, druhá místa získali Ivana Hrnčířová (D12), Terka Chrástová (D14) a Honza Štefan (H10), třetí místa Magda Chrástová (D10), Vítek Štefan (H12) a Aleš Mühlbach (H14). I tady některé závodníky na trati „povzbudily“ k rychlejšímu běhu dotěrné vosy.

Po závodě následovalo celkové vyhodnocení celého osmidílného seriálu a předání poháru za celkové umístění: