Mladí hasiči ze Studence „mladší Soptíci a starší děti“

Vydání: Číslo 6/2014

Soustředění Soptíků

O víkendu 3. 10.–4. 10. 2014 se ve Studenci konalo hasičské soustředění pro mladé hasiče „Soptíky“. Sešli jsme se v pátek v 18.00 a konec soustředění byl v sobotu v 16.00. Soustředění se zúčastnilo 13 dětí. Počasí nám přálo – svítilo sluníčko. Cíl soustředění byl jasný: zopakovat si veškeré poznatky na soutěžní hru Plamen, která nás v brzké době čeká.

Po příchodu jsme v pátek opakovali první pomoc, topografické značky, požární ochranu, grafické značky… Moc jsme si oddychli, když bylo 21.00 a mohli jsme si pustit slíbenou pohádku Shrek na DVD. Pak si děti ustlaly své pelíšky a odebraly se ke spánku. Vedoucí jim na dobrou noc přečetla pohádku „Jak drak Hasík ke svému jménu přišel“ a šlo se spát. V sobotu ráno jsme zopakovali uzle a orientovali jsme mapu pomocí buzoly, abychom byli důkladně připraveni na odpoledne, kdy nás čekal závod hasičské všestrannosti nanečisto. Po obědě vše začalo. Ve 14.00 odstartovalo první družstvo. Závod byl připraven na louce za hasičárnou. Soptíci běhali po stanovištích a plnili úkoly podle směrnic hry Plamen.

Uteklo to jako voda a už tu byl čas uklidit hasičskou klubovnu. Poděkovat dětem za jejich účast. Rozdat diplomy, sladkost a odměnu za jejich píli. Popřát jim hodně úspěchů na soutěži 18. 10. 2014 a rozejít se domů. Víkend se nám opravdu povedl. Zažili jsme spoustu legrace a při volných chvílích si zahráli spoustu hezkých her, stavěli domečky v lese a malovali. A teď už jen zbývá držet mladým hasičům Soptíkům při jejich premiéře ve Vysokém palce.

Soptíci: Zuzanka Vanclová, Janička Vanclová, Barunka Bulušková, Barunka Chrástová, Tonik Bartoň, Kubik Vaníček, Andělka Tušiaková, Táňa Hamáčková, Šárka Hamáčková, Jolanka Kolářová, Natálka Háková, Lenička Vanclová, Petruška Brožová (Lukášek Jiřík, Kubik Kuřík, Fanda Bartoň, Klárka Kubátová)

Miroslava Vanclová

Soustředění a soutěž v Bozkově „MH starší“

V pátek 3. 10. 2014 jsme se sešli s dětmi u hasičárny ve Studenci. Do transportera a Lubošova auta jsme naložili spacáky a tašky a vyrazili do Bozkova. Tam jsme si zaběhali a napsali testík. Potom jsme se ubytovali na místní faře. Měli jsme pro sebe 3 pokoje. Dva pro kluky, těch bylo víc, a jeden pro holky. Pak už jsme se těšili na večeři. Chvilku jsme se zabydlovali a odpočívali a pak, již potmě, jsme se běželi podívat, kde bude zítra soutěž. Byli jsme všichni dost unavení a ráno nás čekalo vstávání, takže jsme v půl deváté zhasli a šli spát.

Ráno 4. 10. byl budíček v 7.00. Většina dětí už ale byla vzhůru. Rozcvička byla opět běhací – jsme přece na soustředění. Pak následovala snídaně. Chviličku jsme si oddechli a hurá na soutěž. Začátek byl v 8.00. Na nástupu jsme se dozvěděli, že se neběží v terénu, ale že jsou jen jednotlivá stanoviště. Střelba, lana, topografické a grafické značky, čím co hasit, šplh po vodorovném laně, buzola a první pomoc. Běžela 3 družstva: starší – umístili se jako 6. (ze 13), mladší – skončili na místě 4. (z 12) a mladší smíšené družstvo 8. (ve výsledkové listině jako „mix team“). Zase jsme si prožili pocit „nevyhrát“. Měli jsme malé, skoro hloupé chybičky, ale byl to moc dobrý trénink na Plamen. Na soutěži jsme si dali krokety, hamburger a párek a po vyhlášení výsledků jsme šli na faru na oběd. Bylo rizoto. Po obědě nás čekal test, hra na hledání, běh v terénu – až k lesu a zpět a na louce vybíjená. Vyčerpaní jsme se sbalili, nasedli do aut a jeli domů. Byly to dva dny plné zážitků a sportu. Už se těšíme na odpočinek doma.

Jeli s námi: Eliška H., Petruška, Barča, Nikča, Luky, Adam, Tom, Martin, Honzík, Ráďa, Ondra a Josef. Odvoz a dozor Luboš Link, odvoz a kuchař Josef Vancl, rádce na soutěži Lukáš Kalenský a organizátor blbostí Verča Vanclová. Moc všem děkuji za spolupráci. Dospělým i dětem. Jste skvělá parta.

Veronika Vanclová

Soutěž Plamen

V sobotu 18. 10. 2014 jsme v 7.30 vyrazili do Vysokého nad Jizerou na okresní kolo hry „Plamen“ – ZPV (závod požárnické všestrannosti). Za Studenec jelo 5 hlídek po 5 dětech. Bylo krásné, slunečné počasí i celkem teplo. Moc hezký, podzimní den. Na soutěži jsme se přihlásili a po nástupu se začalo běhat. Naše hlídky běžely až na konci, takže jsme začínali až asi v 11.00. Do té doby jsme se posilnili, rozběhali se a zopakovali vše důležité pro tento závod. Děti měly i dost volného času, takže si i malovaly a hrály. Po odběhnutí závodu dostala každá hlídka medaili a diplom. K obědu jsme měli sekanou a bramborový salát. S plnými bříšky jsme razili domů. Bylo to moc pěkné dopoledne.

Naše hlídky:

Studenec mladší A (místo 5. ze 40) – Ondra Vaníček, Dany Mečíř, Nikča Hamáčková, Ráďa Link a Tom Podzimek.

Studenec mladší B (místo 29.) – Lukášek a Honzík Vanclovi, Kubík Vaníček, Barunka Chrástová a Ríša Dolenský (půjčený z Roprachtic).

Studenec mladší C – SOPTÍCI (místo 25.) – Táňa Hamáčková, Barunka Bulušková, Zuzka Vanclová, Toník Bartoň a Jolanka Kolářová

Studenec starší A (místo 4. ze 45) – Eliška Hamáčková, Petra Bachtíková, Barča Vanclová, Luky Link a Adam Kalenský.

Studenec starší B (místo 23.) – Valča Jiroutová, Eliška Drbohlavová, Filip Ulman, Martin Jerie a Josef Vancl.

Rozhodčí za Studenec: Bohdana Jeriová a Jirka Vancl. Vedoucí a řidiči: Mirka Vanclová (Soptíci), Verča Vanclová (mladší A + B), Lukáš Kalenský (starší A + B), Luboš Link, Vlaďka Bulušková a Pavla Vanclová.

Veronika Vanclová

MH Podzim u Soptíků

V pondělí 20. 10. 2014 jsme se Soptíky (mladší děti) vyrazili do přírody. Sešli jsme se u hasičárny a vydali se na procházku po topografických značkách. Našli jsme jich v našem okolí opravdu hodně – mosty, kostel, louky, lesy, osamělé skály… Cesta nás vedla lesem po naučné stezce kolem základní školy. Na jedné zastávce jsme se občerstvili a zapojili se do hry geocaching. Našli jsme ukrytou schránku nazývanou keška, kterou jsme otevřeli a našli v ní malý notýsek. Do notýsku jsme dali razítko SDH Studenec a Táňa Hamáčková dopsala název našeho spolku „Mladí hasiči Soptíci“. Kešku jsme opět zavřeli a vrátili na své místo. Věřím, že se opět někam vydáme a budeme hledat další kešky, kterých je ve Studenci již mnoho. Na konci našeho putování dostali Soptíci malou odměnu a někteří diplomy a velkou pochvalu za účast na podzimním kole hry Plamen.

vedoucí mladých hasičů Soptíků:Miroslava Vanclová
Pozvánka
Sbor dobrovolných hasičů Studenec Vás srdečně zve na
Hasičský bál
Kdy: v sobotu 24. ledna 2015 ve 20.00
Kde: v sokolovně ve Studenci
K tanci a poslechu hraje studenecká skupina Člověče, nezlob se