Školní sportovní klub

Vydání: Číslo 1/2015

Okrskový florbalový turnaj – starší žáci

V okrskovém kole v Jilemnici na počátku prosince 2014 naši školu reprezentovali chlapci v sestavě Dominik Urban (brankář), Pavel Šír, Tomáš Exner, Jan Šimůnek, Petr Grof, Jakub Tomáš, Slavomir Marcij a Jan Kratochvíl.

V turnaji jsme obsadili konečné druhé místo, které nám zajistilo postup do dalších bojů v kole okresním. První zápas nabídl souboj s Gymnáziem Jilemnice a naši hráči si celkem v pohodě uhráli vítězství 3:0, když jsme soupeře nepustili do žádné závažnější gólové šance. Ve druhém zápase svedli hráči Studence vyrovnaný zápas se Základní školou Jilemnice Komenského. V zápase se ujali vedení, ale soupeř dvěma góly jako přes kopírák po chybě naší obrany skóre obrátil a vyhrál. Vzhledem k vývoji turnaje bylo jasné, že poslední zápas mezi námi a ZŠ Horní Branná bude o postup. K tomu nám v tomto zápase postačila i remíza. Proto jsme začali opatrně ze zabezpečené obrany a vyráželi do rychlých protiútoků. Jeden se povedlo zakončit a ujali jsme se tak vedení. Soupeř dokázal ještě vyrovnat, ale víc toho už nestihl a my se mohli radovat z postupu do okresního kola v Semilech.

ZŠ Studenec – Gymnázium Jilemnice3:0
ZŠ Studenec – ZŠ Horní Branná1:1
ZŠ Studenec – ZŠ Jilemnice Komenského1:2

Okresní florbalový turnaj – starší žáci

Okresní kolo se opět po roce uskutečnilo ve sportovní hale v Semilech a znovu u toho bylo družstvo ZŠ Studenec ve složení Dominik Urban v brance, obrana Jakub Tomáš, Petr Grof, Aleš Mühlbach, Ondřej Tušiak a útok Pavel Šír, Jan Šimůnek, Tomáš Exner. Oproti okrskovému kolu byly v sestavě dvě změny, a to když Mühlbach nahradil Marcije a po dlouhodobém zranění se vrátil Tušiak místo Kratochvíla. Změny si vyžádala termínová kolize turnaje s mikulášskou besídkou deváté třídy.

Turnaj byl rozlosován do tří skupin, jejichž vítězové postupovali do skupiny o první až třetí místo, druhý do skupiny o čtvrté až šesté místo a poslední do skupiny o sedmé až deváté místo. Velmi nešťastný formát turnaje, protože už jeden nezdar v základní skupině může družstvo odsoudit k bojům mimo medailové pozice. To se nám naštěstí nestalo a po úvodní remíze 0:0 s družstvem ze Semil jsme v přímém souboji o postup do finálové skupiny bojovali s Gymnáziem Turnov. V zápase jsme měli navrch, dodrželi taktické pokyny a třikrát skórovali po nacvičených situacích ze standardních situací. Díky tomu jsme měli možnost i nadále usilovat o vítězství v turnaji. Ve finálové skupině nás nejprve porazili hráči ZŠ Lomnice 1:0 po chybě obrany necelé dvě minuty před koncem utkání. Po vítězství Lomnice v zápase s Jilemnicí Komenského bylo jasné, že vzájemný souboj s rivalem z okrsku Jilemnicí bude o druhé místo v turnaji. Dokázali jsme našemu soupeři vrátit porážku z okrsku a zvítězili 2:0. V turnaji jsme tak obsadili konečné druhé místo, které lze považovat za úspěch. K postupu chybělo trocha štěstí i přesnosti v zakončení, ale nemáme se za co stydět. Všem hráčům děkujeme za vzornou reprezentaci a těšíme se na další florbalové bitvy.

Konečné výsledky okresního kola

1. ZŠ TGM Lomnice nad Popelkou

2. ZŠ a MŠ Studenec

3. ZŠ Jilemnice Komenského

4. ZŠ Ivana Olbrachta. Semily

5. ZŠ Harracha Jilemnice

6. Gymnázium Semily

7. Gymnázium Turnov

8. ZŠ Rokytnice nad Jizerou

9. ZŠ Rovensko pod Troskami

Florbal mladší žáci (první stupeň) okresní kolo

Okresní kolo turnaje Think Blue Cup ve florbale se uskutečnilo koncem listopadu v Lomnici nad Popelkou. Naše družstvo ve složení Petr Mazánek (brankář), Matěj Šimůnek (obrana) a Daniel Jandura, Tomáš Jandura, Jakub Junek a Jakub Šimáček (útok) se na něm rozhodně neztratilo. Po florbalovém družstvu z Lomnice, které v 5 zápasech nastřílelo těžko uvěřitelných 42 gólů jsme byli druhé nejlépe zakončující družstvo s 29 brankami a druhé nejlépe bránící s 16 obdrženými brankami. Tyto statistiky stačily na konečné druhé místo, které nám zajistilo postup do dalšího turnaje, který bude hostit v prosinci Liberec. Pojďme ale pěkně popořadě.

ZŠ a MŠ Studenec – ZŠ Rovensko pod Troskami 8:3 (3:2)

Naše poměrně jednoznačné vítězství se zrodilo až ve druhém poločase, kdy především duo Tomáš Jandura a Daniel Jandura předčilo soupeře kombinací a přesnou střelbou.

ZŠ a MŠ Studenec – ZŠ Lomnice nad Popelkou 5:7 (2:4)

Impozantní vstup a vedení 2:0 zařídilo duo bratrů Jandurových za pomoci Matěje Šimůnka. Soupeř však dokázal vyrovnat a v poslední půlminutě prvního poločasu dvěma slepenými góly otočit skóre ve svůj prospěch. Jak jsme první poločas skončili, tak jsme druhý začali. Dva góly v naší síti znamenaly skóre 2:6. Teprve poté jsme opět začali lépe kombinovat a prosazovat se i gólově. Třemi trefami v řadě jsme snížili na 5:6 a udělali ze závěru zápasu drama. Vsadili jsme vše na útok, ale bohužel jsme inkasovali sedmou branku. Přesto jsme jako jediní na turnaji favorita potrápili a hráli s ním vyrovnaný zápas.

ZŠ a MŠ Studenec – ZŠ Semily F. L. Riegra 6:2 (2:2)

V tomto utkání se projevila únava z těžkého předchozího zápasu. V prvním poločase nás soupeř přehrával a jen díky zásahům brankáře Petra Mazánka jsme v poločase drželi remízový stav. Po důrazné domluvě o poločasové pauze se na naše florbalové hole vrátila jistota, začali jsme se lépe pohybovat a góly Jakuba Junka a Šimáčka znamenaly naše vítězství.

ZŠ a MŠ Studenec – ZŠ Ivana Olbrachta Semily 6:2 (3:2)

Opět se prosadila útočná dvojice Dan a Tomáš Jandurovi a po gólech Matěje Šimůnka z trestných střílení jsme si dokráčeli pro jednoznačné vítězství a tím i postup do dalšího kola v Liberci.

ZŠ a MŠ Studenec – ZŠ Košťálov 4:2 (2:1)

Tento zápas už nemohl nic změnit na našem druhém místě a postupu. Přesto jsme chtěli vyhrát. První poločas se nám nedařilo, nevyužili jsme několik brankových příležitostí, a prohráli tak 2:1. Druhý poločas pak už byl zcela v naší režii, prosadili jsme se i gólově a zvítězili 4:2.

Florbal mladší žáci krajské kolo

Krajské kolo se konalo v Liberci v Tipsport aréně a semilský okres zde reprezentovali dívky i chlapci ze Studence společně s chlapci z Lomnice. Utkali se zde s výběry škol, v nichž hrála většina hráčů, kteří se florbalem zabývají jako svým hlavním sportem. To se projevilo především v turnaji chlapců, kdy Studenečtí sice své soupeře kombinačně a herně přehrávali, ale tu nejpodstatnější dovednost, tedy proměňování střeleckých příležitosti, prokázali právě ostřílení florbalisté soupeřů.

Chlapci cestovali ve stejné sestavě jako v okresním kole a ve vyrovnaných zápasech podlehli ZŠ Lomnice nad Popelkou 4:8, ZŠ Habartice 5:7, ZŠ Barvířská Liberec 3:4 a porazili ZŠ Mimoň 5:3. Obsadili celkové 6. místo, do celostátního kola postoupila ZŠ U Školy Liberec (Bílí trhači).

Dívky ve složení Bára Šulcová (brankářka), Vendula Hrubá, Pavlína Votočková, Tereza Votočková, Markéta Štefanová, Sabina Jebavá, Iveta Bartoňová a Lucie Pekárková měly mít za soupeřky další čtyři školy, ale dvě se z různých důvodů nedostavily (v jednom případě vzhledem k vysokým nákladům na dopravu), a tak medaile byla jistá. V prvním zápase porazily ZŠ Hrádek nad Nisou 8:1, když se o branky podělily Sabina Jebavá, Markéta Štefanová a Iveta Bartoňová. V boji o první místo dlouho vzdorovaly týmu ZŠ Smržovka, který hraje pravidelnou florbalovou soutěž, ale v závěru již chyběly síly, a tak si soupeř připsal další dvojciferné vítězství v turnaji v poměru 10:0. Dívky se však mohou těšit na příští rok, neboť kromě Sabiny Jebavé mohou hrát na rozdíl od jejich soupeřek všechny hráčky.

Školská liga 9 ve futsale

Do celostátní postupové soutěže ve futsale se přihlásila řada škol, ale některé před konáním samotného turnaje odstoupily. A právě z těchto důvodů se studeneckému týmu ve složení Reiner, Exner, Šimůnek, Šír, Tušiak, Kandra, Jezdinský, Kratochvíl podařilo postoupit až do třetího kola, neboť se postupových turnajů zúčastnily vždy pouze dvě školy. Z prvního turnaje postoupily společně se ZŠ Školní Vrchlabí, z druhé ze ZŠ Komenského Jilemnice a v třetím turnaji doplnil tyto dvě postupující školy tým ZŠ Barvířská Liberec tvořený převážně žáky hrajícími za Slovan Liberec. Tito hráči ukázali, v čem spočívá hlavní výkonnostní rozdíl, veškeré herní činnosti a dovednosti byli schopni zvládnout daleko rychleji než jejich soupeři a zcela suverénně tento turnaj ovládli. Studenečtí hráči nezklamali, ve vyrovnaných zápasech podlehli Jilemnici a Vrchlabí a celý první poločas i zásluhou vynikajícího Vojty Reinera v brance odolávali Liberci.

Koncem února čeká první turnaj i dívky v této kategorii, vzhledem k menšímu počtu přihlášených škol byly nasazeny i vzhledem k předchozím výsledkům do semifinále, které se uskuteční ve Skutči.

Školní turnaj ve futsale Lázně Bělohrad

Turnaj čtvrtých tříd

O konečném pořadí ve vyrovnaném turnaji rozhodovalo celkové skóre, protože vzájemný zápas chlapců 4. A a 4. B skončil remízou 1:1. Vítězi se tak stali chlapci 4. A ve složení Plecháč, Čapek, Hubálovský, Dyntar, J. Horáček a Janhuba, kteří v turnaji nastříleli devět branek a pouze jedinou obdrželi. Třetí skončila děvčata ze 4. B, která porazila ve vzájemném souboji dívky 4. A 3:0.

Turnaj pátých tříd

I kategorie pátých tříd nabídla vyrovnané klání, které také rozhodovalo až celkové skóre. To jasně hovořilo ve prospěch chlapců 5. B ve složení Šimůnek, Mazánek, Ulvr, Urban, Trejbal a Vancl, kteří nastříleli do soupeřových sítí 15 gólů oproti osmi chlapců z 5. A. Třetí místo pak obsadila děvčata 5. B, když ve vzájemném utkání porazila dívky 5. A jasně 6:0.

Turnaj druhý stupeň dívky

Asi o největší překvapení turnaje se postaraly dívky 6. A ve složení L. Zahradníková, V. Bergerová, Marková, Hlubůčková, Jará a P. Kadlecová, které si poradily se všemi soupeřkami, a ačkoliv byly nejmladší, turnaj s přehledem opanovaly. Linda Zahradníková navíc vyhrála i korunu střelců za 3 vstřelené branky. Veronika Bergerová byla co se nastřílených gólů týká druhá se dvěma zásahy, což jenom dokumentuje nadvládu družstva šesté třídy.

Turnaj druhý stupeň chlapci

Turnaj chlapců druhého stupně nevybočil z programu a provázely ho vyrovnané souboje. I proto přišlo opět ke slovu celkové skóre, protože vítězové turnaje z osmé třídy Kandra, Šimůnek, Exner, Šír, Falta a Pošepný neremizovali pouze s druhým družstvem 6. A, mimochodem dalším příjemným překvapením turnaje, ale také v konečném pořadí třetí, devátou třídou, kterou sice šesťáci porazili, bohužel ztratili však se sedmou třídou, která skončila poslední. Nejlepším střelcem se stal Patrik Kandra z osmé třídy se třemi přesnými zásahy.

Mini Jizerská = závod v běhu na lyžích pro děti

Každý rok druhý víkend v lednu žije obec Bedřichov v Jizerských horách lyžařským závodem Jizerská padesátka. Dlouhý lyžařský program začíná už ve čtvrtek.

V pátek 9. ledna se do závodění zapojili také žáci ZŠ Studenec.

Letošní ročník závodu v běhu na lyžích byl pořádán pod záštitou programu pro školy Česko sportuje, který vyzývá základní i mateřské školy, aby podporovaly děti v aktivním pohybu. Motivuje je pořádáním různých soutěží a závodů. Studenecká škola je právě do tohoto sportovního projektu zapojena. Do lyžařských stop Mini Jizerské se postavilo 11 našich žáků. Závodilo se klasickou technikou, starty hromadné, na nohou pravé závodnické čipy, na hrudi čísla, která si necháme na památku, v cíli vítěz protrhne širokou cílovou pásku, prostě vše totožné jako u soutěží dospěláků! Milé překvapení bylo, že ceny vítězům předával dlouholetý reprezentant v běhu na lyžích, mistr světa Martin Koukal. On i pan moderátor si jistě dobře zapamatovali: Základní a Mateřská škola Studenec, neboť jméno naší školy zaznělo téměř v každé vyhlašované kategorii. Na stupně vítězů si vyskočili: Markéta Štefanová 1. místo, Zuzana Bourová 3. místo, Linda Zahradníková 2. místo, Lukáš Trejbal 2. místo, Jan Štefan 3. místo. Jedna zajímavost: Honzík jel polovinu závodu s nalepeným igelitem na lyži a i přes tuto nepříjemnost, která mu nedovolila správný lyžařský skluz, dokázal vybojovat bronzovou medaili. Krásný výkon! Gratulaci samozřejmě zaslouží i ostatní: čtvrtá místa vybojovali Tereza Chrástová a Matyáš Militký, pátý byl Vojtěch Trejbal z první třídy, osmá místa obsadili Magda Chrástová a Vítek Štefan, jedenáctá byla ve své kategorii Barbora Šulcová. Děkujeme za výborný servis a bezpečnou dopravu panu Josefu Bourovi, Vladimíru Junkovi a za fotografie panu Jaroslavu Hákovi.

Tak příští rok zase na Mini Jizerskou!

Marie Bergerová

O pohár benecké školy

Ve středu 28. 1. se 21 dětí pod pedagogickým i lyžařským dozorem vypravilo na závody v běhu na lyžích na Benecko. Zde se konal již 18. ročník závodu malých, ale i větších škol O pohár benecké školy. Studenecká ZŠ je tradičním účastníkem krásného lyžařského klání. V letošním roce nás Benecko přivítalo čerstvě napadaným sněhem a pěkně upravenými tratěmi v okolí místní základní školy. Každý závodník si vysloužil svoji odměnu ve formě malých dárečků a ti nejlepší navíc krásný skleněný pohár. Ten největší si za 1. místo domů do Studence vezla Markéta Štefanová, druhé místo a pohár o trochu menší získal Lukáš Trejbal a 3. místo vybojoval Jan Štefan. Studenecká škola tak získala kompletní sadu POHÁRŮ BENECKÉ ŠKOLY. Pochvalu zaslouží jistě všichni zúčastnění! Nejblíže ke stupňům vítězů měl Ondra Berger svým čtvrtým místem v kategorii chlapci 3. a 4. třída.

1. a 2. třída dívky:1. a 2. třída chlapci:
6. místo Karolína Pavlová7. místo Vojtěch Trejbal
7. Jolana Kolářová9. Matěj Tauchman
9. Gabriela Hubálovská11. Šimon Buďárek
10. Barbora Chrástová12. Matyáš Munzar
12. Nela Krebsová15. Petr Pochop
13. Barbora Bulušková16. David Zahradník
16. Petra Brožová17. Jakub Huřťák
20. Natálie Háková
3. a 4. třída dívky:3. a 4 třída chlapci:
1. místo Markéta Štefanová3. místo Jan Štefan
7. Barbora Šulcová4. Ondřej Berger
9. Magda Chrástová
5. třída chlapci:
2. místo Lukáš Trejbal

Z výsledků na lyžařských závodech je vidět, že by ve Studenci opět mohla vyrůst silná generace běžců na lyžích a určitě se naši závodníci poperou o přední umístění v Krajském finále škol v běhu na lyžích, které proběhne 24. února 2015 v Janově nad Nisou.

Budou zde bojovat nejen o umístění mezi jednotlivci, ale i o celkové pořadí v rámci škol Libereckého kraje.