Sportovní klub

Vydání: Číslo 1/2015

Tradičně počátkem ledna každého roku probíhá valná hromada Sportovního klubu Studenec, nepočetnější sportovního spolku v našich obcích. K poslednímu dni roku 2014 má Sportovní klub Studenec 490 členů ve 4 oddílech a je potěšující, že roste především počet členů mezi mládeží.

Valná hromada zhodnotila činnost za rok 2014, ocenila nejlepší sportovce v jednotlivých oddílech a seznámila své členy s plány na rok 2015. Mezi fotbalisty byli oceněni nejlepší střelci v jednotlivých věkových kategoriích, ocenění převzali Jan Štefan, Daniel Jandura, Matyáš Hrubý, Pavel Šír, Václav Korotvička a Jiří Šír. Mezi orientačními běžci byli v jednotlivých věkových kategoriích ocenění Magda Chrástová, Jan Štefan, Tereza Chrástová, Vít Štefan, Dominika Kalenská a Martin Vydra.

První tradiční akcí Sportovního klubu Studenec je Studenecký mariáš, jehož již 24. ročník se konal první lednový víkend v Pensionu Trautenberk. Vítězem lítých čtyřhodinových bojů se stal Stanislav Žižka před Zdeňkem Kuželem ml. a Zdeňkem Novotným. Mezi studeneckými byl nejlepší Josef Tichý před Jiřím Tauchmanem a Petrem Junkem. Jako tradičně se tohoto turnaje zúčastňují vlastně poloprofesionální mariášníci, kteří hrají turnaje téměř každý týden nebo startují v celostátní mariášnické lize. V letošním ročníku byla opět startovní listina obohacena o ženskou tvář, Jarmila Jarolímkova obsadila celkové 22. místo.

Fotbal

Náročné období čeká především funkcionáře všech fotbalových oddílů v celé České republice. Fotbalová asociace České republiky (FAČR) totiž spustila Fotbalovou (R)evoluci, která spočívá v přechodu organizace soutěží do elektronické podoby. Kluby musí mít na hřišti výpočetní techniku s internetovým připojením, neboť zápasy o utkání budou pořizovány on-line, zmizí i registrační průkazy, kterou budou v databázi na příslušném portále. Studenecký oddíl má již požadované vybavení k dispozici, ale další povinnosti ještě čekají, především nahrání všech fotografií registrovaných hráčů na elektronické registrační průkazy. Pracovníci FAČR jsou optimističtí a jsou přesvědčení o tom, že tento systém bude od 1. července 2015 spuštěn. Nechme se příjemně překvapit.

Jednotlivé týmy SK Studenec se připravují v sokolovně a na umělce, přípravky čeká víkendové soustředění a fanoušci se mohou v případě příznivého počasí těšit na první fotbal na studeneckém hřišti o posledním březnovém víkendu.

Orientační běh

Členové oddílu orientačního běhu se sešli na závěr sezóny na mapě Trautenberk, kde pro ně Tomáš Chrást perfektně připravil scorelauf, závod s volným pořadím kontrol. Do prostoru mezi Rovnáčovem, Martinicemi a Dolní Brannou se vydalo 16 „hledačů“ kontrol a pořadí dospělých opanovalo rodinné trio Kučerových v pořadí Michal, Tomáš, Štěpán. Mezi žáky byli nejlepší Lukáš Link a Magda Chrástová, mezi nováčky zvládli trať Bára Bulušková, Bára Chrástová, Nelya Ryashko, Šimon Junek, Petr a Vašek Pochopovi.

Studenečtí závodníci se pravidelně zúčastňují i Zimní hradubické ligy v orientačním běhu. První závod pod názvem Vánoční sprint proběhl v hradecké městské čtvrti Třebeš a své kvality potvrdil Marek Uvizl, který porazil všechny soupeře v mužské elitě. Výborné 2. místo si vyběhl Vítek Štefan v kategorii H. Další závod se konal druhý lednový víkend v pardubických Polabinách a Marek Uvizl skončil těsně na 2. místě. Ostatní studenečtí závodníci bojovali statečně o střed výsledkové listiny.

Orientační běh rozvíjí i další své formy, k těm tradičním vedle běžného OB patří ještě lyžařský a bikový (na kolech) orientační běh. Z doby minulé máme i mistry republiky a reprezentanty v této disciplíně (Petr Junek ml., Michal Erlebach) a na ně nyní navazuje Veronika Gallová, která se zúčastnila soustředění širšího reprezentačního výběru ve Skandinávii a poté na základě nominačních závodů byla nominovaná na Mistrovství světa dorostu a juniorů, které se bude konat ve druhé polovině února v Norsku. Na Mistrovství České republiky obsadila na závodech ve Vysokém nad Jizerou 4. místo na klasické trati.