Školní sportovní klub

Vydání: Číslo 3/2015

Lehká atletika

Poslední měsíce školního roku tradičně patří lehké atletice, a to jednak školním soutěžím, ale také soutěžím v rámci Českého atletického svazu, kde v krajském přeboru Libereckého kraje v letošním roce startuje společný tým ZŠ Studenec a SK Studenec v kategorii nejmladšího žactva pod vedením Mgr. Zuzany Líkařové a Ing. Ivana Uvizla.

Pohár Rozhlasu

Tradiční soutěží je v letošním roce již 47. ročník atletické soutěže školních družstev O pohár Rozhlasu. Hostitelem je již po několik let atletický stadion v Turnově. V letošním ročníku startovalo 70 družstev a i studenecká škola se zúčastnila v hojném počtu. Nejen zúčastnili, ale vybojovali i řadu předních umístění s kvalitními výkony. Žádnému družstvu se však nepodařilo postoupit do krajského kola, neboť v posledních letech již není samostatně vyhodnocována kategorie vesnických škol. Nejblíže k postupu měly mladší žákyně, které v okresním kole skončily na druhém místě za „atletickou“ školou z Turnova.

Nejlepší výsledky jednotlivců:
Renata Trejbalová3. místoskok do dálky
Magdalena Bergerová1. místo600 m
Linda Zahradníková2. místo600 m
Linda Zahradníková1. místoskok do dálky
Jana Kejmarová2. místoskok vysoký
Josef Efenberk3. místohod kriketovým míčkem
Jan Kratochvíl3. místovrh koulí

Atletický trojboj

V polovině května proběhlo na jilemnickém stadionu okrskové kolo v atletickém trojboji. 29 borců ze studenecké školy se vydalo na hřiště do Jilemnice změřit síly s dětmi z Roztok, Loukova, Horní Branné a Jilemnice. Počasí nám přálo, sportování nás bavilo a i nám se dobře dařilo.

Všechny děti se umístily do první desítky. Devět dětí bylo na stupních vítězů a postupuje do okresního kola do Turnova. Z prvního místa postupují David Zahradník a Markéta Štefanová. Ze druhého místa postupují Vojta Trejbal a Daniel Jandura. Třetí místo obsadili Petra Brožová, Matěj Budín, Gabriela Hubálovská, Matyáš Munzar a Lucie Pekárková. Kategorii prvňáků ovládli jenom malí atleti ze Studence.

Krajský přebor nejmladšího žactva v atletice

První kolo Krajského přeboru nejmladšího žactva v atletice se konalo v Mladé Boleslavi a jedenáct sportovců naší školy se společně s dalšími žáky krajských atletických oddílů utkalo v běhu na 600 m, hodu kriketovým míčkem, skoku dalekém, běhu na 50 m a štafetovém běhu. Skvělým výsledkem naši školu reprezentovala Markéta Štefanová, která se v konečném součtu bodů umístila na vynikajícím prvním místě mezi mladšími děvčaty! Poděkování za dobré výkony patří Janu Štefanovi, Ondřeji Vaníčkovi, Danielu Plecháčovi, Matěji Šimůnkovi, Ondru Bergerovi, Jakubu Junkovi, Lucii Pekárkové, Báře Šulcové, Karolině Huřťákové a Zuzce Bourové.

Další kolo se koná v polovině června v Jičíně, držte palce!

Štafetový pohár

Další soutěží, která by měla podpořit zájem dětí o sport a o královnu sportů lehkou atletiku, je štafetový pohár, jehož druhý ročník probíhá v tomto roce. V soutěží družstev běží 16 žáků z 2. až 5. ročníku čtyři štafetové závody po 8 běžcích. Okresní kolo se konalo v Turnově a studenecká škola obsadila 4. místo a postoupila do krajského kola do České Lípy. K vynikajícímu úspěchu jim zde chyběla trocha štěstí, neboť po kolizi při hromadném startu vypadl studenecké štafetě kolík a ztráta tří vteřin nás posunulo až na 7. místo. I tak jsme porazili velké množství velkých škol včetně turnovských. Suverénními vítězi se stala štafeta ze ZŠ Komenského Jilemnice. Za vzornou reprezentaci školy děkujeme těmto žákům: Matyáš Munzar, Vlasta Sladovník, Zuzka Bourová, Gábina Hubálovská, Lukáš Trejbal, Dan Jandura, Sabina Jebavá, Markéta Štefanová, Martin Planík, Václav Svatý, Zuzka Tomášová, Lucka Hamplová, Tom Jandura, Petr Mazánek, Lucka Pekárková a Kateřina Tušiaková.

OVOV – Odznak Všestrannosti Olympijských Vítězů

Atletický stadion Ludvíka Daňka patřil 7. května 2015 zápolení žáků základních škol z celého okresu Semily, kteří se zapojili do projektu Odznaku Všestrannosti Olympijských Vítězů OVOV. Do soutěže se zapojila i naše škola složená z žáků druhého stupně pod vedením Mgr. Alexandry Brožové. Počasí vcelku přálo a vše proběhlo podle očekávání. Kromě tradičních odvětví, jako jsou běhy nebo skoky, se soutěžilo v hodu medicinbalem, skokem přes švihadlo nebo klasických klicích (vždy 2 minuty na stanovišti a to je velice náročné). I po vytrvalostním tréninku o hodinách tělesné výchovy to bylo

velmi náročné, přesto jsme to nevzdali a všichni vydrželi do konce. Hodnocení bylo podle ročníku narození. Nejlépe si vedla Renata Trejbalová (8. třída) a Josef Efenberk (6. třída) v jednotlivcích, kteří si zajistili postup do krajského kola. Družstvo složené ze čtyř chlapců a čtyř děvčat si vedlo vcelku dobře a nakonec po týdenní odmlce přišla pozvánka, že postupuje též do krajského kola ve Stráži pod Ralskem. Samozřejmě náročnost s věkem stoupá, proto i ti naši „nejlepší sportovci“ v některých disciplínách se objevili na předních místech. Všem patří velký dík za jejich odvahu jít do toho, svou pílí a přístupem změřit si síly s ostatními. Doufáme, že i v krajském kole, které se koná 1. června 2015, obsadíme přední příčky. Okresního kola OVOV se zúčastnili: Linda Zahradníková, Josef Efenberk, Veronika Bergerová, Tereza Matušková, Veronika Šimůnková, Eliška Hamáčková, Pavel Šír, Ondřej Tušiak, Jakub Tomáš, Aneta Gottvaldová, Jan Šimůnek, Renata Trejbalová, Miroslav Stránský a Daniel Nosek.

McDonald Cup v malé kopané

Dalším tradičním kláním je turnaj v malé kopané pro žáky prvního stupně základních škol. V letošním roce jsme disponovali mimořádně kvalitním kádrem, ale skončili jsme už v okrskovém kole, přestože jsme měli v obou kategoriích pouze jediného soupeře, a to jilemnickou jedničku. Navíc se na hřišti sešli převážně hráči z jednoho fotbalového týmu, sdruženého mužstva mladších žáků Sokol Martinice SK Studenec. Obě mužstva by jistě suverénně postoupila do dalších kol, což potvrdil i další postup vítězů tohoto okresního kola.

Mladší podlehli svému soupeři 3:4 (3:2), když dlouho drželi jednobrankové vedení, ale v závěru trochu došly síly a citelně chyběl tahoun středu pole Ondra Berger, který musel odstoupit pro zranění. Dvakrát skóroval Honza Štefan, třetí branku přidal Daniel Mečíř. Starší v kvalitním zápase měli po celý zápas více ze hry, několikrát trefili brankovou konstrukci, ale počítají se góly. Výsledek je o to smutnější, že Jilemnickým pomohl vlastní gól v závěru zápasu. Studenecké branky vstřelili Dan Jandura a Petr Mazánek, v brance exceloval Matěj Šimůnek.

Je velkou škodou, že tato generace nemohla potvrdit své kvality v dalších kolech, přesto v předchozích dvou ročnících postupy do krajského kola navázala na úspěchy generace Evy Bartoňové a Jirky Povra.

Coca cola cup dívky

Vzhledem k menšímu počtu přihlášených týmů postoupily dívky přímo do krajského kola a na studeneckém hřišti hostily loňského přemožitele z Velkých Hamrů, kterého přivezl coby učitel tělesné výchovy náš bývalý reprezentant ve sjezdovém lyžování Miroslav Fabinyi, a ZŠ Liberec, Lužická. Hned v prvním zápase se rozhodovalo o postupu a studenecké dívky po stále převaze udolaly svého soupeře z Velkých Hamrů brankami Markéty Urbanové a Íly Vavrekové. Druhý zápas byl již splněnou povinnosti a při vítězství 8:0 nad ZŠ Lužická se „vyřádila“ Linda Zahradníková, která nastřílela 5 branek.

Mezikrajské kolo se konalo opět v Dolním Bousově na hřišti téměř maximálních rozměrů (délka 105 m), Studenecké čekal vítěz Ústeckého kraje ZŠ Košťany, Středočeského kraje domácí ZŠ Dolní Bousov a Královéhradeckého kraje ZŠ Milady Horákové Hradec Králové, který přijel se svou trenérkou Radkou Kozlovskou, jež ve Slávii Hradec Králové trénovala Evu Bartoňovou. Právě hradecké dívky, které hrají závodně fotbal v Sokole Třebeš, byly prvními soupeřkami. Náš vyrovnaný tým sehrál vyrovnanou partii, ale v koncovce byly efektivnější slečny z Hradce a zvítězily v poměru 3:0. Ve druhém zápase slavila úspěch bojovnost studeneckého týmu, což přineslo obrat v zápase s domácím Dolním Bousovem z 1:3 na 4:3 (Urbanová 2×, D. Zahradníková, Vavreková). V posledním zápase stačila k druhému místu remíza a opět zásluhou lepší fyzické kondice a efektivním povzbuzováním kondičního trenéra Filipa Marka dívky potřebný bod vybojovaly výsledkem 3:3 (Urbanová, Dubská, Vavreková).

Po utkání se dívky snažily vytvořit vzkaz svými těly coby písmeny na ploše fotbalového hřiště. Čtenáři Studeneckého zpravodaje mohou luštit nápis, i když se fotografovi celý do záběru nevešel.

Krajské kolo v orientačním běhu

K nejsilnějším sportovním disciplínám již několik let patří orientační běh s více než 10 tituly krajských přeborníků a třemi tituly Mistra České republiky. I v letošním roce ovládli obě kategorie studenečtí závodníci. V té mladší to bylo velice těsné a při shodném počtu bodů rozhodl o prvenství nižší součet časů bodujících závodníků, mezi staršími bylo vítězství a tím i postup do celostátního finále do Ostravy jednoznačný. Velice příjemný byl pohled především na stupně vítězů v D5, kde byly k vidění pouze studenecké dresy.

Výsledky:
D5 + H5:
1. ZŠ a MŠ Studenec14 bodů
2. ZŠ Mozartova Jablonec nad Nisou14 bodů
3. ZŠ Arbesova Jablonec nad Nisou13 bodů
D7 + D9 + H7 + H9:
1. ZŠ a MŠ Studenec95 bodů
2. ZŠ Arbesova Jablonec nad Nisou82 bodů
3. Gymnázium Turnov73 bodů
Jednotlivci:
D5:H5:
1. Markéta Štefanová6. Jan Štefan
2. Magda Chrástová8. Erik Pfeifer
3. Kája Ježková9. Ivo Mühlbach
10. Ondra Vaníček
D7:H7:
1. Tereza Chrástová5. Vítek Štefan
5. Iva Hrnčířová6. Lukáš Link
11. Jana Kejmarová13. Oliver Pichl
19. Petra Bachtíková
D9:H9:
1. Magda Hrnčířová4. Aleš Mühlbach
5. Veronika Gallová11. Tomáš Exner
6. Denisa Zahradníková
16. Tereza Dubská