Školní sportovní klub

Vydání: Číslo 4/2015

Atletický trojboj v Turnově

Devět závodníků, kteří postoupili z okrskového kola, se zúčastnilo okresního Atletického trojboje v Turnově. Všichni se snažili, co mohli. Konkurence v okresním kole však již byla veliká a tentokrát se do krajského kola nepodařilo nikomu postoupit. Nejblíže postupu byla Markéta Štefanová svým 5. místem a Daniel Jandura, který obsadil 6. místo.

Krajské finále OVOV

Na Den dětí 1. června 2015 se konalo ve Stráži pod Ralskem krajské finále OVOV (odznak všestrannosti olympijských vítězů). Z naší školy postoupilo osmičlenné družstvo a dva jednotlivci. Družstvo ve složení Linda Zahradníková, Veronika Bergerová, Eliška Hamáčková, Veronika Šimůnková, Jan Šimůnek, Míra Stránský, Pavel Šír a Ondra Tušiak obsadilo šesté místo. Jednotlivce reprezentoval Pepa Efenberk, který zásluhou druhého místa a dosaženého počtu bodů postoupil na celorepublikové finále, které se bude konat ve dne 10. až 12. září 2015 v Praze. I druhý studenecký zástupce v soutěží jednotlivců podal výborný výkon, byla jím Renata Trejbalová, která obsadila celkové 3. místo.

Dětské olympijské hry

Závěrečnou lehkoatletickou disciplínou pro druhý stupeň jsou Dětské olympijské hry aneb Přebor jednotlivců škol semilského okresu, který se konal tradičně na atletickém stadionu v Turnově. Řada studeneckých obsadila následující medailová umístění:

Mladší žáci:
1. místoJosef Efenberk800 m2:32,40
2. místoJosef Efenberkhod kriketovým míčkem55,29 m
3. místoVít Štefan1500 m5:24,66
3. místoštafeta 4 × 60 m (Efenberk, Synek, Štefan, Urban)
Mladší žákyně:
1. místoBarbora Vanclová60 m8,77 s
1. místoLinda Zahradníkováskok daleký444 cm
3. místoLinda Zahradníková800 m2:45,11
3. místoštafeta 4 × 60 m (Vanclová, Zahradníková, Ježková, Matušková)
Starší žákyně:
2. místoJana Kejmarová300 m47,34 s
3. místoMagda Hrnčířová800 m2:57,6

Běh olympijského dne v Jilemnici

Letošní ročník Běhu olympijského dne 24. června 2015 byl pro naši školu rekordní, neboť jsme do Jilemnice vyslali 130 žáků studenecké školy a přivezli si stejný počet triček. Tolik šťastných sportovců už jsme dlouho neviděli. Bylo to moc hezké běžecké dopoledne. Mnoho studeneckých běžců se umístilo do třetího místa.

1. místo: Petra Brožová, David Zahradník (1. ročník), Markéta Štefanová (4. ročník)

2. místo: Zuzana Bourová (3. ročník), Sabina Jebavá (5. ročník)

3. místo: Karolína Pavlová (1. ročník), Matyáš Munzar (2. ročník), Jan Štefan (4. ročník).

Určitě se těšíme na další ročník této hezké akce.

Krajský přebor nejmladšího žactva v lehké atletice

Druhý závod proběhl v polovině června v Jičíně a tentokráte se více dařilo chlapcům. V kategorii dívek některé závodnice doplatily na seběhnutí ostatních závodnic k mantinelu v běhu na 150 m, což nejvíce „pocítila“ naše nejlepší závodnice Markéta Štefanová, která nakonec jako nejlepší ze studeneckých skončila na 15. místě (dálka, 150 m, štafeta). Družstvo dívek je po 2 kolech na 5. místě. Mezi chlapci se na 3. až 5. místě srovnala trojice studeneckých závodníků v pořadí Honza Štefan, Kuba Junek a Matěj Šimůnek. Mezi jednotlivci zvítězil Matěj Šimůnek v hodu míčkem a Honza Štefan skončil na 2. místě v běhu na 600 m. Ve druhém kole chlapci obsadili 2. místo a po 2 kolech jsou zatím na 3. místě s výraznou nadějí na postup do finále.

Čtvrtý mistrovský titul v orientačním běhu

Historicky nejúspěšnějším sportovním odvětvím ve studenecké škole je bezesporu orientační běh. Studenecký tým se vítězstvím v krajském kole opět probojoval do celostátního finále, které se tentokrát konalo v Ostravě. Studenecká škola byla obhájcem loňského titulu, které ještě pomáhali vybojovat úspěšné reprezentantky z Mistrovství světa škol v Portugalsku Natálie Jezdinská, Dominika Kalenská a Markéta Urbanová. Do družstva však dorostli další běžci a zlepšila se i výkonnost některých z nich.

Vzhledem k místu konání vyrazila osmnáctičlenná výpravy o den dříve a pochopitelně v Ostravě nemohlo zůstat bez povšimnutí Hornické muzeum. Těžní věž sice nejezdila, ale odměnou za procházku po schodech byla bezplatná návštěva záchranářského muzea, kde si většina dosytosti užila cvičného prostoru pro nácvik záchranných akcí. V podvečer následovalo nezbytné „shoppování“ v obchodním centru Karolína a po večeři večerní neklid v judistické sportovní hale za přísného dohledu ředitele závodu Josefa Zajíce, který raději přespal s ubytovanými závodníky. Již večer dívčí část vytvořila po několika pádech úspěšnou pyramidu vítězství, aby všem bylo dáno na vědomí, s jakými úmysly studenecká škola do Ostravy přijela.

Druhý den po vydatné snídaní došlo na válečnou poradu, ze které vyšla řada studeneckých závodníků pomalována válečnými barvami a přizdobena nápadnými účesy. Vlastní závod probíhal v členitém Komenského parku podél řeky Ostravice a terén sváděl k mnohým chybám včetně ražení správných kontrol, o čemž se řada závodníků záhy přesvědčila. Průběh závodu byl velice napínavý, ale první neoficiální součty zvěstovaly příznivé zprávy, které se nakonec při konečném zúčtování potvrdily. I když se vyhlášení výsledků napoprvé nepovedlo, radost si úspěšná výprava vzít nenechala. Čtvrtý titul mistrů republiky škol v orientačním běhu pro Základní školu a Mateřskou školu Studenec byl na světě. K tomu je třeba ještě připočítat stříbrnou medaili Terky Chrástové mezi jednotlivci a opět tradiční čtvrté místo pro Vítka Štefana.

Výsledky jednotlivci:
D7 (57 závodnic):H7 (54 závodníků):
2. Terka Chrástová4. Vítek Štefan
12. Jana Kejmarová11. Lukáš Link
22. Ivana Hrnčířová22. Oliver Pichl
35. Petra Bachtíková
D9 (50 závodnic):H9 (55 závodníků):
13. Magda Hrnčířová17. Tomáš Exner
15. Tereza Dubská18. Aleš Mühlbach
42. Denisa Zahradníková

Zbývající část výpravy, především úspěšné závodnice prvního stupně Magda Chrástová a Markéta Štefanová, startovaly ve veřejném závodě, aby nasály atmosféru závodu, která je bude čekat v příštích letech.

Pořadí družstev:
1. místoZŠ a MŠ Studenec193 bodů
2. místoGymnázium Opatov182 bodů
3. místoGymnázium Jindřichův Hradec176 bodů
4. místoZŠ 8. Května Šumperk159 bodů
5. místoZŠ Arbesova, Jablonec nad Nisou158 bodů
6. místoZŠ Luhačovice156 bodů
7. místoGymnázium Dačická, Pardubice153 bodů
8. místoSlovanské gymnázium Olomouc144 bodů
9. místoGymnázium Kladno139 bodů
10. místoZŠ Jubilejní Třinec139 bodů
11. místoGymnázium Žďár nad Sázavou133 bodů
12. místoGymnázium a Jaz. Škola Zlín128 bodů
13. místoBiskupské Gymnázium Hradec Králové127 bodů
14. místoZŠ Chotěboř105 bodů
15. místoZŠ Buzulucká, Teplice91 bodů
16. místoZŠ Kralovice, Plzeň83 bodů
17. místoGymnázium Ivančice64 bodů