Školní sportovní klub

Vydání: Číslo 1/2016

Mini Jizerská Pojišťovny VZP 2016

Každým rokem v lednu se na Bedřichově v Jizerských horách koná lyžařský závod Jizerská 50. Není to ovšem pouze závod pro dospělé. Celý víkendový program začíná už v pátek závodem pro děti, proto MINI JIZERSKÁ. Letošní ročník byl do posledních dnů ve velikém ohrožení – nebyl sníh. Tři dny před konáním slavné akce začalo alespoň mrznout, a tak se organizátorům povedlo nasněžit sníh umělý a připravit okruh, který měřil 4 km. Do dětského závodu se zapojilo 20 žáků studenecké základní školy. Závodilo se klasickou technikou, starty byly hromadné, na nohou pravé závodnické čipy, na hrudi čísla, která si necháme na památku, v cíli vítěz protrhne širokou cílovou pásku. Každý účastník obdržel skleněnou pamětní medaili, prostě vše totožné jako u soutěží dospěláků.

Na stupně vítězů si ze studeneckých vyskočili a skvělé ceny si vyzávodili: Brožová Petra, Chrástová Barbora, Trejbal Vojtěch, Tauchman Matěj, Štefanová Markéta, Bourová Zuzana, Berger Ondřej, Trejbalová Renáta, Bergerová Magdaléna, Bergerová Veronika a Štefan Vít. I ostatní naši závodníci si vedli skvěle a zaslouží velikou pochvalu!!! A jsou to tito borci: Pepča Šedivý, Šárka Hamáčková, Jolanka Kolářová, Kája Pavlová, Gabča Hubálovská, Majda a Terka Chrástovy, Honzík Štefan a Bára Šulcová. Jelikož ZŠ Studenec přivezla do Bedřichova nejvíce závodníků ze všech zúčastněných škol, obdrželi jsme poukaz na 10 000 Kč.

Děkujeme za servis lyží a bezpečnou dopravu pánům Josefu Bourovi, Vladimíru Junkovi, Josefu Šedivému a za krásné fotografie Jaroslavu Hákovi.

O Pohár benecké školy

Poslední lednovou středu se 16 dětí ze studenecké školy vypravilo s výbornou formou a skvělou náladou směr Benecko. Zde se konal již 19. ročník závodu v běhu na lyžích s názvem O pohár benecké školy. Studenecká základní škola je již tradičním účastníkem pěkného lyžařského setkání. V letošním roce jsme se maličko obávali o příděl sněhu, ale za pomoci šikovných dobrovolníků s lopatami se podařilo připravit na louce u benecké školy trať oblíbeného závodu. Na těchto závodech se vítězům rozdávají ty nejkrásnější skleněné poháry. Letošní rok jsme si těchto pohárů odvezli do Studence hned pět! Tři zlaté pro Vojtu Trejbala, Zuzku Bourovou a Markétu Štefanovou, jeden stříbrný pro Matěje Tauchmana a bronzový vybojoval Honzík Štefan.

Zde jsou výsledky našich šikovných lyžařů:

1. + 2. třída dívky, 500 metrů klasickou technikou
4. Karolína Pavlová
5. Bára Chrástová
7. Šárka Hamáčková
10. Petra Brožová
14. Jana Vanclová
1. + 2. třída chlapci
1. Vojta Trejbal
2. Matěj Tauchman
9. Josef Šedivý
16. Šimon Horáček
3. + 4. třída dívky, 1000 metrů klasickou technikou
1. Zuzka Bourová
3. + 4. třída chlapci
13. Kuba Huřťák
16. Šimon Buďárek
17. Samuel Mečíř
5. třída dívky, 2000 metrů klasickou technikou
1. Markéta Štefanová
9. Bára Šulcová
5. třída chlapci
3. Jan Štefan

Florbal aneb Těžko na cvičišti, s úsměvem na hřišti

Florbalový turnaj Think Blue. Cup. 2015/2016 je v plném proudu a po chlapcích přišel na řadu i tým dívek ZŠ Studenec. Po poctivých trénincích jsme se v pátek 11. 12. vydali s děvčaty směr Liberec na krajské kolo výše zmíněného turnaje. Do krajské eliminace postoupila děvčata automaticky. Díky loňským zkušenostem bylo dívkám zřejmé, že konkurence je veliká, a proto se stalo prioritou turnaj si užít a dobře si zahrát. Pozitivní nálada panovala už při cestě… po celou dobu zněl autem intenzivní zpěv (děkujeme tímto za trpělivost a ochotu panu Markovi). Radost nás neopouštěla ani při příchodu do haly, kde jsme obdrželi šatnu sami pro sebe, a tudíž mohl zpěv plynně pokračovat.

Jako první se tým děvčat utkal s početným družstvem Frýdlantu. Tento zápas měly dívky herně plně pod kontrolou, a skončil tak výhrou pro ZŠ Studenec 7:0. V týmu zavládla radost, holky si začaly více věřit, a tím stoupla i chuť vyhrát další zápas proti Hodkovicím. To se nakonec podařilo, ale jako další soupeř nás čekala favorizovaná Smržovka. Nervozitu jsme opět zaháněly zpěvem, čokoládou a samozřejmě kvalitním rozehráním včetně vyladění taktiky. V úvodu hrály oba týmy vyrovnaně a hra se přelévala z jedné strany na druhou. Překřičet fanoušky ze Smržovky nebylo jen tak, ale tým Studence táhl za jeden provaz a v druhé půlce už diktoval hru. Zvláště v tomto zápase nás podržela gólmanka Bára Šulcová, která vychytala většinu rychlých protiútoků Smržovky. Studenec měl střeleckou smůlu a obzvlášť od Ivety Bartoňové a Markéty Štefanové muselo zvonit brankářce soupeře v uších. Děvčata zpřesnila koncovku a zaslouženým výsledkem 9:2 se tak staly favoritkami na celkové vítězství. Čokoláda i síly pomalu docházely, přesto se děvčatům povedlo vyhrát i v posledním zápase. Kromě zlatých medailí získal tým postup do TOP8.

Během turnaje absolvovala děvčata soutěž ve střelbě, kterou se jim podařilo vyhrát. V individuální střelecké soutěži byla jako nejlepší oceněna Lucie Pekárková, dále pak Bára Šulcová získala cenu pro nejlepší hráčku týmu.

Složení týmu: Iveta Bartoňová, Markéta Štefanová, Tereza Votočková, Pavlína Votočková, Lucka Pekárková, Magda Chrástová a Bára Šulcová

ZŠ Smržovka – FbC Medvíďata Hodkovice3:2
ZŠ Studenec D – Frýdlanťačky7:0
Lišky Lidická – ZŠ Smržovka1:3
FbC Medvíďata Hodkovice – ZŠ Studenec D2:5
Frýdlanťačky – Lišky Lidická3:2
ZŠ Smržovka – ZŠ Studenec D2:9
FbC Medvíďata Hodkovice – Frýdlanťačky0:2
Lišky Lidická – ZŠ Studenec D4:5
ZŠ Smržovka – Frýdlanťačky0:3
FbC Medvíďata Hodkovice – Lišky Lidická2:2

A jak hodnotí turnaj kapitánka týmu Iveta Bartoňová?

„Moc se mi tam líbilo a hrálo se mi ještě lépe. V týmu panovala přátelská atmosféra a na turnaji sportovní a soutěživá. Převahu nad ostatními jsme měly v týmovosti a v tom, že jsme si hodně nahrávaly. Nejsilnějším momentem turnaje bylo pro mě to, jak jsem dala gól v poslední minutě na 5:4, a samozřejmě přebírání medailí. Výkon týmu byl velmi dobrý, jen ke konci už nám docházely síly. Zlepšit bychom měly zakončení. Jak bude vypadat příprava na TOP8, zatím nevím, ale asi tak, že budeme tvrdě makat.“ Na poslední otázku, zda by chtěla kapitánka něco vzkázat, odpověděla: „Jen to, abyste nám v TOP8 drželi pěsti.“ S touto prosbou se přidávám i já. My pořádně natrénujeme, vy nám prosím držte v TOP8 pěsti.

Ostatní florbalové turnaje

V kategoriích druhého stupně se hraje postupová florbalová liga a tři družstva si vybojovala postup z okrsku do okresních kol, mladší žákyně a mladší žáci v kategorii 6. a 7. ročníků obsadili shodně 5. místo, starší žáci v kategorii 8. a 9. ročníku skončili v okresním finále na 8. místě, když hned ve skupině narazili na suveréna okresního florbalu ZŠ Lomnice nad Popelkou, kde působí silný florbalový oddíl. Opět se potvrdilo, že tento sport patří mezi nejoblíbenější sporty v současné době a zároveň je i dobrou průpravou pro ostatní kolektivní sporty.

Futsal

Již po několik sezón se studenecký Školní sportovní klub zúčastňuje školské futsalové ligy a právě v letošním roce jsme obsadili všechny kategorie. Více škol je pochopitelně přihlášeno mezi chlapci, a tak ti už mají úvodní kola této soutěže za sebou.

V kategorii 8. a 9. ročníků vyrazil školní futsalový tým až do Náchoda, kde je čekalo domácí Jiráskovo gymnázium, ZŠ Mládežnická Trutnov a tradiční soupeř ZŠ Školní Vrchlabí. Po ranním dobrodružství s účastí některých hráčů v závislosti na jejich studijních výsledcích tým odehrál se silnými soupeři zápasy s určitými herními výpadky, které se projevily v celkových výsledcích. Přesto však 3. místo v tomto turnaji nelze považovat za neúspěch.

Výsledky:
ZŠ a MŠ Studenec – ZŠ Mládežnická Trutnov0:7 (0:4)
Jiráskovo gymnázium4:7 (2:6)
ZŠ Školní Vrchlabí3:2 (1:2)
Tabulka:
1. ZŠ Mládežnická Trutnov21020:67
2. Jiráskovo gymnázium Náchod21021:127
3. ZŠ a MŠ Studenec1027:163
4. ZŠ Školní Vrchlabí0036:200

Branky: Ježek, Kandra a Exner 2, Šimůnek

Sestava: Bajer – Šimůnek, Tušiak – Exner – Kandra (Ježek, Šír)

V kategorii 6. a 7. ročníku disponuje studenecká škola kvalitními fotbalisty, kteří startuji v rámci střídavého startu v ligových žákovských týmech Baumitu Jablonec nad Nisou a MFK Trutnov. S přihlášenými týmy proběhla „několikadenní“ jednání o pořadatelství turnaje, a tak nakonec jsme uspořádali turnaj v pronajaté hale v Lázních Bělohrad. Cílem týmu byl postup do dalšího kola soutěže, což se nakonec zásluhou lepšího skóre podařilo a na palubovku se dostali i hráči ze širšího kádru.

Výsledky:
ZŠ a MŠ Studenec –ZŠ V Domcích Trutnov6:1 (1:0)
ZŠ Mládežnická Trutnov1:1 (1:1)
ZŠ Školní Vrchlabí5:1 (3:1)
Tabulka:
1. ZŠ a MŠ Studenec21012:37
2. ZŠ Mládežnická Trutnov21010:77
3. ZŠ Školní Vrchlabí1024:73
4. ZŠ V Domcích Trutnov0034:160

Branky: D. Jandura 3, T. Jandura, Navrátil, Pauček a Hrubý 2, Efenberk

Sestava: Reiner (Šimůnek) – Efenberk – Navrátil, Hrubý – D. Jandura (T. Jandura, Pauček, Junek, Mazánek, Stránský, Trejbal, Kalenský)

Okresní kolo v plavání

Další školní soutěží, která probíhá v závěru kalendářního roku, je okresní finále v plavání, jehož tradičním pořadatelem je jilemnická „dvojka“. Do jilemnického bazénu vyslala studenecká škola v letošním ročníku početnou výpravu. Na nejvyšší stupínek vystoupil Kuba Huřťák, druhé místo si přivezl Jonáš Exner a pomyslné bronzové medaile Kája Huřťáková, Vendula Hrubá, Verča Bergerová a Magda Bergerová.

Marie Bergerová, Zdeňka Šutová, Petr Junek