Sportovní klub Studenec

Vydání: Číslo 1/2016

Tradičním symbolickým předělem mezi jednotlivými roky je v případě SK Studenec valná hromada, která se koná vždy na počátku nového roku, aby zhodnotila uplynulý rok a nastínila plány na rok stávající. Nejinak tomu bylo i na počátku roku 2016.

První část byla věnována mládeži do 18 let a vedení klubu bylo mile překvapeno početnou účastí nejmladších členů SK Studenec, kteří si připomněli úspěchy studeneckých sportovců v předchozím roce. V jednotlivých kategoriích byli také tradičně nejlepší sportovci oceněni. Ve druhé části valné hromady byli nejprve všichni dospělí členové seznámeni s realizovanými úkony, které uvedly veškeré legislativní spolkové náležitosti do souladu s novým občanským zákoníkem. K výrazným změnám došlo i v oblasti zapojení jednotlivých oddílů SK Studenec do svých sportovních svazů. Oddíly musí plnit nové administrativní povinnosti včetně jednorázové úhrady za oddílové a kolektivní členství v příslušném sportovním svazu, navíc SK Studenec je i členem zastřešující České unie sportu. Všechny tyto změny jsou nutné pro případné čerpání finančních prostředků z rozpočtu Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy a Libereckého kraje. Právě za rok 2015 se podařilo SK Studenec získat finanční prostředky z těchto zdrojů na sportovní činnost a pořízení bezpečných přenosných hliníkových branek. Nejobsáhlejší část byla věnována vlastní sportovní činnosti a byly zmíněny především úspěchy mládežnických celků a A týmu ve fotbale a individuální (Tereza Chrástová, Veronika Gallová) i kolektivní (Přebor škol v orientačním běhu) úspěchy orientačních běžců. V závěrečné části byla hlavní pozornost věnována dalšímu zajištění sportovních podmínek včetně zlepšení zázemí pro jednotlivé týmy. Stávající kabiny jsou v současné době již zcela nevyhovující a není zajištěno ani odpovídající zázemí pro sportovce, kteří využívají multifunkční hřiště a tenisové kurty.

Nejlepší sportovci klubu v jednotlivých kategoriích obdrželi ocenění s názvem Zlatý míč a Zlatá buzola:

Fotbal

Zima už dávno není dobou spánku ani ve fotbale na okresní úrovni. Jednotlivá mužstva využívají ke své přípravě studeneckou sokolovnu i multifunkční hřiště a zúčastňují se halových turnajů v blízkém i vzdálenějším okolí. Společný tým mužů má navíc připravenu sérii přípravných zápasů a pochopitelně se řeší i doplnění kádru, který je pro přihlášené týmy poměrně úzký. V tomto ohledu se připravuje další fotbalová revoluce, tentokrát v oblasti přestupního řádu. Hráči bez profesionální smlouvy (amatéři) se stávají prakticky volnými hráči s tím, že pro hráče do 33 let jsou stanoveny tabulky náhrad za výchovné a kompenzací za tréninkovou přípravu. Vzhledem k blížícímu se termínu platnosti toho nového Přestupního řádu (1. 7. 2016) se určitě řádně rozhýbe i „trh“ s hráči před jarní části sezóny, neboť se kluby budou snažit využít ještě podmínky stávajícího Přestupního řádu a požadovat i za starší hráče případné odstupné.

Orientační běh

V letošní zimě jsme se především ze zdravotních důvodů nezúčastňovali zimních lig v orientačním běhu a připravovali se na náročnou sezónu 2016, ve které žákovské družstvo vyhlásilo útok na umístění do 5. místa.

Naopak byla úspěšně zahájena i přes špatné sněhové podmínky sezóna lyžařského orientačního běhu a hned při prvním mistrovském závodě získala Tereza Chrástová (na fotografii v cíli závodu) mistrovský titul v kategorii D14 na krátké trati. Závody probíhaly v areálu dolu Eduard u Jáchymova (pořadatel Stopa Praha a Jiskra Nejdek) a Tereza přidala vítězství i v nedělním pohárovém závodě. Trochu smůly si vybrala Verča Gallová, která skončila dvakrát na 4. místě. Mužskou a dospělou část našeho klubu zastupoval Tomáš Chrást v kategorii H35 a obsadil 8. a 4. místo. Další závody, které měl pořádat Tatran Jablonec v Josefově Dole, byly odloženy.

Během zimního období také oddíl orientačního běhu připravuje závody Východočeského poháru, které proběhnou v sobotu 2. dubna 2016 a shromaždištěm pro závodníky bude Bílsko u Kopidlna a prostorem závodu les Habrovník. V současné době se připravuje mapa a vyřizují se potřebné náležitosti a povolení k uspořádání tohoto závodu, který bude probíhat za partnerství města Kopidlno. Před vlastní sezónou klub uspořádá soustředění pro začínající OB běžce v Kopidlně a pro zkušené závodníky v okolí Doksů. Pro účely nové odrůdy orientačního běhu halový orientační běh byla zpracována mapa studenecké školy, kde v průběhu února proběhne první závod pro veřejnost i pro žáky školy.

Lehká atletika

Oddíl lehké atletiky v kategorii dospělých zastupují sourozenci Uvizlovi, a pokud vše vyjde, budou mít ještě od příští sezóny zajímavou posilu do svého běžeckého týmu. Halovou sezónu zahájili ziskem dvou medailí na halovém krajském přeboru v Jablonci nad Nisou, Marek Uvizl skončil na 2. místě v běhu na 1500 m a Radka Uvizlová skončila na 3. místě v běhu na 800 metrů. Marek Uvizl po návratu z půlročního studijního pobytu ve Finsku zvítězil počátkem ledna 2016 v závodě Zimní běžecké ligy ve Rtyni. V závěru loňské sezóny obsadila Martina Uvizlová (na snímku) v dresu SK Studenec 3. místo v silničním běhu v Bulle ve Švýcarsku.

V průběhu roku 2016 se zapojí do pravidelných krajských soutěží opět družstva nejmladších žáků v rámci Libereckého atletického svazu (Liberecký kraj, okresy Jičín a Mladá Boleslav) a dospělí budou startovat v sérii silničních i dráhových závodů v rámci celé České republiky.

Z ostatních aktivit klubu stojí za zmínku již 25. ročník Studeneckého mariáše, který se konal tradičně ve školicí místnosti Pensionu Trautenberk a zvítězil hlavní favorit a profesionální mariášník Zdeněk Kužel ml. z Trutnova. Po dlouhé době jsme na turnaji postrádali tradičního účastníka Jaromíra Krtičku, svého času předsedu Českého svazu mariáše, který těsně před turnajem náhle zemřel. Nad další existencí turnaje se vznáší otazník, neboť turnaj byl určen především pro studenecké mariášníky. Těch se zúčastňuje stále méně a v letošním ročníku dokonce nestartoval ani nejlepší studenecký mariášník Jožka Tichý.