Pozvánka do knihovny

Vydání: Číslo 2/2016

Tentokráte pro čtenáře thrillerů a detektivek.

Thriller (z angl. thrill: otřást, vzrušit) je žánr filmu, knihy nebo televizního seriálu, který má u čtenáře nebo diváka vyvolat silné napětí a emoce. Thriller je žánr blízký hororu, s nímž často splývá.

Existují dvě poněkud odlišná pojetí, vymezující rozdíl mezi thrillerem a hororem:

  • Thriller má v divákovi či čtenáři vzbudit napětí, zatímco horor vzbuzuje strach. Divák thrilleru se tedy obává spíše o osud hrdiny, zatímco divák hororu pociťuje osobní strach.
  • V thrilleru je na rozdíl od hororu zdroj napětí reálný, není vyvolán fiktivními, nadpřirozenými jevy.

Je zřejmé, že v obou pojetích jsou tyto žánry navzájem blízké a často se překrývají, mnohá díla tak mohou být řazena do obou kategorií.

Thriller je rovněž blízký detektivce, avšak v thrilleru se hrdina spíše snaží zkřížit plány nepříteli, zabránit spáchání zločinu než odkrývat zločin, který se už stal. I tady ovšem dochází k překrývání žánrů, existuje celá řada detektivních thrillerů.

(tolik citace – zdroj: Wikipedie)

Jo Nesbø: Sněhulák

Tuto knihu jsem četla jako první, i když v sérii Harry Hole je až na sedmém místě. A zůstala z této série mou nejoblíbenější. Doporučuji tyto knihy číst „jedním dechem“, a to proto, že vždy, když jsem knihu odložila, měla jsem trochu problém se do ní znovu ponořit, vzhledem k množství pro mne nezvyklých jmen a souvislostí. Ale když je na to zanoření prostor a čas, tak už se pak „vezete až do konce“ a je to jízda!

Kdo čte knihy s HH, ten ví, že stejně nejde popsat to, jakým způsobem autor vezme slova, zamotá je do jednoho úžasného balíku a postupně je rozmotává takovým způsobem, že na konci knihy sedíme a valíme oči na právě dočtené stránky. Ale chci se vyjádřit ke stavbě sněhuláků! Několikráte na Internetu v komentářích u této knihy zaznělo, že nikdy více. Vystupuji na obranu našich sněhuláků. Náš sněhulák sáňkuje s naším Krtečkem a je jim spolu velmi dobře. Podobně jako je nám, když stavíme tuto tradiční ozdobu naší zimy (když je z čeho) s našimi dětmi a vnuky. A proto vzdoruji – ať již přečtu sebelepší detektivku, nenechám si vzít kouzlo naší země. Pokud na severu sněhuláky nestaví – pak jejich škoda :o)

(Máme téměř všechny knihy, jež od tohoto oblíbeného autora u nás vyšly.)

Leonard S. Goldberg: Virus

Poslední kniha ze série.

Sympatičtí hlavní hrdinové se mi „zapsali“ do čtenářského srdce, takže jim nelze než fandit, aby to i tentokráte s nimi dobře dopadlo.

Napínavé, uvěřitelné, velmi důstojné završení celé série.

Autorova znalost lékařského prostředí je vždy plus.

A navíc ta hrozba, jež se jeví jako jedna z těch naprosto reálných!

(Máme několik knih ze série, lze číst jednotlivě, vždy zpracován jeden případ z lékařského prostředí.)

J. D. Robb: Smrtící kalich

Přečteno s chutí, jak to u série „smrtící“ se mnou bývá.

Tentokráte mi zápletka přišla chvílemi až překombinovaná a měla jsem dojem, že tak mistrně přetvařovat by se (doufám) nikdo tak dlouho nedokázal a že by vyplavalo na povrch podvodné jednání té záporné postavy. Ale když jde o peníze, dokáže člověk zřejmě mnohé – takže proč ne…

Líbila se mi propracovanost nezvyklého prostředí – zázemí církve podle mne mnoho autorů zpracovává značně naivně a nedokonale. J. D. Robb to dokázala nenásilně a místy s velmi příjemným humorem.

A vztahy postav románu vždy beru jako bonus. Stávají se uvěřitelnými a lidskými.

Jediná vada těchto thrillerů spočívá v tom, že mám vždy při čtení větší chuť na kávu, než je zdrávo !

(Série „smrtící“ obsahuje mnoho knih, u nás jsme v uplynulém roce zakoupili další, nové díly.)

Ti čtenáři, kteří detektivky a thrillery nečtou, si samozřejmě u nás v knihovně mohou vybrat z mnoha jiných žánrů a my se těšíme na Vaši návštěvu.

Lída Tauchmanová