Studenečtí muzikanti se představí v celostátním finále soutěže komorních souborů s převahou dechových nástrojů

Vydání: Číslo 2/2016

Jako každý třetí rok, tak i letos se koná soutěž dechových souborů ZUŠ. Proto jsme na podzim vybrali nějaké skladby a začali jsme se jim hodně věnovat. Nejprve nás čekalo školní kolo, což je spíše formální záležitost. Nicméně je dobré, protože je úplně něco jiného hrát si na zkoušce a pak před lidmi, takhle jsme si to mohli alespoň jednou zkusit.

Okresní kolo se konalo 23. 2. v Semilech. Všechny dechové soubory byly rozděleny do kategorií podle věkového průměru hráčů. Celkem na okresním kole soutěžilo 11 souborů, z toho 6 z Jilemnice (5 od našeho pana učitele Horáčka a 1 od pana učitele Vávry). Ve 2. kategorii jsme měli klarinetové trio ve složení: Dominik a Šimon Urbanovi a Vojta Žďárský. Toto trio získalo první místo s postupem do krajského kola. Ve 3. kategorii se představilo naše dechové kvarteto (dokonce ze ¾

studenecké) ve složení: Eliška Drbohlavová a Bára Vanclová na příčné flétny a Dominik Urban a Vojta Žďárský na klarinety a získalo 2. místo. Ve 4. kategorii (nejzkušenější) soutěžily naše 3 soubory: klarinetové a saxofonové kvarteto (v obou souborech stejní hráči: Jenda Tomáš, Anička Zemánková, Péťa Holec a já) a dechové sexteto, v němž my 4 hrajeme na klarinety a na flétny s námi hraje Terka Dubská a Naty Kristanová. Hráli jsme různé skladby od klasiky až po swing (například Brazileiru nebo část muzikálu My Fair Lady…) a se všemi třemi soubory jsme získali první místo s postupem do krajského kola. Poté jsme se spokojeně vrátili domů a těšili se na krajské kolo.

Krajské kolo se konalo přesně o měsíc později, 23. 3., tentokráte ale v hudební škole v České Lípě. Museli jsme jet brzo ráno, protože klarinetové trio hrálo už po 9. hodině. Všechno jsme

v pořádku stihli a kluci mohli své trio odehrát. Hodnotila nás pětičlenná porota v čele s Ludmilou Peterkovou, což je výborná klarinetistka a v loňském roce měla koncert u nás v hudebce. Po triu kluků jsme měli spoustu volného času, a tak jsme vyrazili na oběd a na procházku po městě. Bylo to určitě lepší, než kdybychom čekali celou dobu v hudebce, alespoň jsme se na výkon posilnili. Poté jsme se vrátili zpátky a začali připravovat na naše vystoupení. Asi v 15.00 jsme přišli na řadu. Nejprve klarinetový kvartet, při kterém z nás spadla všechna tréma, pak sexteto a nakonec saxofonové kvarteto. S námi v kategorii soutěžilo 8 dalších souborů, takže konkurence byla poměrně velká. Čekání na vyhlášení jsme si pak krátili hraním na různé hudební nástroje, které jsme našli. Byla to velká legrace. Okolo 19. hodiny začalo vyhlášení výsledků. Všichni jsme byli velice napjatí. Nakonec klučičí trio a dechové sexteto získalo 2. místo a obě naše kvarteta získala 1. místo s postupem do celostátního kola. Vyhráli jsme dva čokoládové dorty a mohli jsme se na ně celou cestu domů těšit.

Celostátní kolo se koná 5.–8. května v Orlové, což je kousek za Ostravou. Není to sice zrovna nejblíž, ale i tak se moc těšíme a doufáme, že nám budete držet palce.

Markéta Urbanová