T. J. Sokol Studenec

Vydání: Číslo 2/2016

Oddíl lyžování – krátké ohlédnutí za letošní lyžařskou sezónou

Soutěž O pohár Libereckého kraje

Krajské soutěže se letos uskutečnily převážně tam, kde je možnost připravit lyžařský okruh s technickým sněhem. Z pěti závodů, které byly zahrnuty do soutěže O pohár Libereckého kraje, byly dva uspořádány na náhradních tratích ve Vrchlabí, právě z důvodu nedostatku přírodního sněhu. Kromě Vrchlabí se ještě závodilo v Jablonci nad Nisou, Josefově Dole a Bedřichově.

V nejmladší kategorii, zahrnuté do této soutěže, žákyně mladší ročník narození 2007 závodily tyto dívenky ze Studence: Karolína Pavlová, Gabriela Hubálovská, Jolana Kolářová, Jana Vanclová.

Mezi žákyněmi mladšími, rok narození 2005, má studenecké lyžování také početné zastoupení: Markéta Štefanová, která v této krajské soutěži zvítězila. Zuzana Bourová obsadila krásné páté místo, Magdaléna Chrástová byla v konečném hodnocení na 15. místě a Barbora Šulcová na místě sedmnáctém, a to z celkového počtu 32 závodnic, které bodovaly v jednotlivých kláních.

Ve stejné věkové kategorii chlapců se na třetím místě v letošním ročníku umístil Jan Štefan.

I v každé další lyžařské kategorii se vždy objevil někdo ze studeneckých závodníků a přidal body do konečného hodnocení soutěže klubů: Vít Štefan, Tereza Chrástová, Lukáš Trejbal, Matyáš Militký, Ondřej Berger a Veronika Bergerová.

Celkové pořadí družstev se nerozdělovalo podle velikosti klubů na malé a velké, jak jsme byli zvyklí v minulých letech, a tak se Sokol Studenec umístil na 6. místě. Je to velice pěkné umístění. Závodníkům patří veliká gratulace a trenérům panu Petru Plecháčovi a Josefu Bourovi dík za jejich práci a vždy perfektně připravené lyže!!!

Český pohár staršího žactva – Vrchlabí 6.–7. 2.

První díl Českého poháru staršího žactva se měl podle původního plánu konat na Zadově. Jelikož byl v celé České republice nedostatek sněhu, byly závody přesunuty do Vrchlabí. Do kategorie starších žáků patří ze studeneckých závodníků Veronika Bergerová, Lukáš Trejbal, Matyáš Militký, Tereza Chrástová a Vít Štefan. První den se všichni účastníci vydali na trať volnou technikou. Dívky absolvovaly trať dlouhou 3 km, chlapci 4 km. Nejlépe se vedlo Lukáši Trejbalovi, který obsadil krásné osmé místo, Matyáš Militký byl ve stejné kategorii 33. Vítek Štefan se mezi chlapci o rok staršími umístil na 37. místě. Tereza Chrástová obsadila 16. místo, Veronika Bergerová byla 23. Druhý den se konal stíhací závod klasickou technikou, jednoduše řečeno, všichni stíhali vítěze v takových rozestupech, v jakých dokončili předchozí závod. Studenečáci měli výborně namazáno, a tak se dokázali posunout ve výsledkové listině o pár míst vpřed.

Mistrovství České republiky staršího žactva – Nové Město na Moravě 19.–21. 2.

I v Novém Městě na Moravě se mladým lyžařům ze Sokola Studenec dařilo! Veronika Bergerová překvapila své trenéry krásnými umístěními v první desítce! Ve sprintu volnou technikou obsadila 7. místo, na trati 3 km klasickou technikou byla desátá. Ve stejné kategorii chlapců vybojoval v obou závodech patnáctá místa Lukáš Trejbal, Matyáš Militký dojel na 43. místě z 57 účastníků z celé České republiky. Tereza Chrástová figurovala v závodě klasickou technikou na pěkném 19. místě, ve sprintu byla 27. Vít Štefan obsadil 29. místo (klasika) a 38. místo (sprint). V závodě štafet (tříčlenná družstva) obsadili chlapci Sokola Studenec velmi pěkné 22. místo z celkového počtu 35 štafet. Úspěchem je již to, že se podařilo postavit na start čistě STUDENECKOU ŠTAFETU. Dívky závodily ve štafetě Libereckého kraje (doplnila je závodnice z Jilemnice) a umístily se na výborném 9. místě z 29 družstev.

Hledáme nové talenty – Horní Mísečky 5.–6. 3.

Pro mladší žáky (ročníky narození 2005–2004) je závod pod názvem Hledáme nové talenty vrcholem lyžařské sezóny. Pro starší žáky (2003–2002) byl stejný závod druhým Českým pohárem. A i tento víkend na Horních Mísečkách byl pro Studenec úspěšným. V sobotu se závodilo klasickou technikou, start byl intervalový, tratě velmi náročné. Neděle byla ve znamení obratnostních závodů volnou technikou, což znamenalo skoky, muldy, překážky, slalom, jízda po jedné noze i couvání. Za nesplnění byly připisovány trestné sekundy.

Žákyně mladší 2005:

Markéta Štefanová 3. místo – sobota, 2. místo – neděle.

Žáci starší 2002:

Vít Štefan 30. místo, 16. místo v nedělním závodě (nejlepší v sezóně)

Lyžařská přípravka

V září 2015 se do lyžařské přípravky Sokola Studenec přihlásilo 30 dětí. Trenéři z tohoto počtu sice měli radost, organizace tréninku však byla o něco náročnější. Při trénincích se postupně vytvořila tzv. závodní skupina 12 chlapců a děvčat, ostatní děti zůstaly v přípravce a zatím se učí základům pohybu na lyžích.

Závodní skupina měla možnost se zúčastnit prosincového soustředění na Horních Mísečkách. V zimě tréninky byly 3× týdně, za sněhem jsme jezdili na Mísečky, na Benecko a především na umělý sníh do Vrchlabí. Několik kilometrů se najezdilo i na studeneckém sněhu. Děti se učily s chutí, pravidelnost

docházky však narušovala častá onemocnění (asi se budeme muset i otužovat).

Chlapci a děvčata startovali na 10 závodech, a dokonce i bodovali v krajských pohárových závodech. Výsledky jsou sice nadějné, ale nikoliv rozhodující. Důležitější je chuť do přípravy a vytvoření dobré lyžařské party. A potom snad z některých dětí vyrostou i skuteční závodníci. Všechno však má svůj čas. Zde jsou jména našich nových nadějí, pro jistotu uvedena dle abecedy:

Brožová Petra, Dědeček Věrek, Hamáčková Šárka, Horáček Šimon, Hubálovská Gábina, Chrástová Bára, Kolářová Jolana, Kubátová Klárka, Pavlová Kája, Šedivý Pepa, Tauchman Matěj, Vanclová Jana. V této kategorii je ještě Vojta Trejbal, ten však trénuje se starší skupinou. V záloze čekají další děti, z kterých se možná „závoďáci“ narodí příští rok.

A ještě pro úplnost: o děti se starali trenéři Jaroslav Hák, Vladimír Junek a Petra Šedivá, prospěšná byla také pomoc Lindy Zahradníkové.

Důležitý a často i rozhodující pro další sportovní rozvoj dětí je zájem rodičů. Bez jejich podpory a pomoci děti často ztrácejí chuť překonávat vlastní pohodlí a hledají jiné zábavy. Pro další období si přejme, ať vydrží děti i rodiče!