Jak dál s biomasou?

Vydání: Číslo 3/2016

Tři roky je již v naší obci provozován sběr organického odpadu, biomasy. Jsou zde rozmístěny kontejnery, do kterých je možno zcela zdarma ukládat posekanou trávu, listí, zbytky rostlin i slabší větve. Jediným nákladem pro nás občany je náklad na dovoz tohoto materiálu do kontejneru. I to se ale zdá pro mnohé příliš a považují za jednodušší tento materiál někde za domem spálit. Mnohdy se přitom jedná o materiál vlhký, který po zapálení silně dýmá, dlouho prohořívá a značně zapáchá. A pokud se k tomu přidá příhodný směr větru, je o příznivé životní klima postaráno. Dalším „dobrým“ zvykem je posekanou trávu nasypat někam k potoku a spoléhat na to, že ji „uklidí“ voda. Je potřeba si uvědomit, že v případě přívalového deště může tento materiál snadno ucpat propustky pod cestami a je zaděláno na průšvih.

Přitom kromě odvozu do kontejnerů existují i další šetrné způsoby likvidace bioodpadu. Jedná se především o kompostování. Nechat materiál v kompostéru prohnít je značně jednoduché. Pokud použijeme dobrý kompostér, případně jednoduchou ohrádku, která umožní přístup vzduchu k uloženému materiálu, a přidáme drobek vápna, tak kompost ani nezapáchá a po čase máme k dispozici kvalitní organické hnojivo.

Prosím proto notorické „paliče“, aby měli více ohledů na své sousedy, materiál nepálili a odváželi ho do kontejnerů, nebo využili kompostování. Větší množství usušené trávy je také možno nabídnout zemědělcům k vykoupení.

Obec má ze zákona možnost znečišťování ovzduší sankcionovat, mezi slušnými a zodpovědnými lidmi je to ale snad zbytečné. A o tom, že v naší obci žijí slušní a zodpovědní občané, jsem přesvědčen.

Ing. Pavel Jiran, člen rady obce