Pozvánka do knihovny

Vydání: Číslo 3/2016

Řeko, kam směřuješ,
že jsi tak krásná?
Nebo jsi krásná
tím
kam směřuješ…?

Blíží se doba dovolených, doba, ve které čas plyne jinak.

Kdo ví, třeba bude čas posadit se na břehy řek a zamyslet se.

Všem přeji možnost odpočinku.

A nebyla bych to já, abych si nepředstavila, jak by se dalo sedět na břehu řeky, ve stínu stromů, s knihou v ruce.

Tentokráte moje nabídka bude na téma romantika.

Nebudu toto slovo vyhledávat ve slovníku, protože podle mne romantický příběh odráží prostou touhu člověka po jiném člověku.

Po člověku, pro něhož bychom byli natolik důležití, že by pro nás byl ochoten udělat něco, z čeho bychom pochopili, že jsme milováni. A pokud díky romantickému románu o trochu více věříme na lásku, pak to rozhodně není zbytečný žánr.

Tajemství od Julie Garwood

Kniha od mé oblíbené autorky. Z jejích historických romancí spolu s knihou Králova milenka má nejoblíbenější. Nechybí napětí, romantika, hrdinství hlavních postav a jako plus jsou v knize vtipné dialogy a velmi hezky vykreslené vztahy. Přátelství malých dívek, které vydrželo do dospělosti a dokonce přežilo i odlišnost prostředí a rodů.

Neporušit daný slib – pro tyto pravdy mám prostě trvale slabost :o)

Ohnivé dvojče od Jude Deveraux

Příběh dvou sester ve dvou knihách (Ledové dvojče a Ohnivé dvojče), se mi od autorky líbil asi úplně nejvíce.

Když bych se měla zamyslet, proč tomu tak bylo, musím říci, že mimo krásně namíchané a nepřehnané romantické i dobrodružné části byl pro mne hodně zajímavý ten pohled na stejné události očima dvou rozdílných bytostí. Co člověk – to originál a v těchto knihách je osud jedné i druhé sestry vykreslený tak, že je jasné, jak rozdílné jsou. Přitom oběma nejde jinak, než přát, aby se jejich příběh dobře završil. A o to zase není třeba mít strach, protože přece jen je to romantická literatura a k té happy end patří.

Podivné zásnuby od Amandy Quick

Po delším čase kniha od autorky, která mile překvapila a připomněla mi její dřívější dílo.

Napětí udržované od první do poslední strany, svižné tempo doplňují příjemné hlavní i vedlejší postavy. Výrazný a uvěřitelný záporák usilující – jak jinak – o život hlavní hrdince. Romantika prostupující strany knihy ději spíše prospívá, což se rozhodně nedá říci o všech knihách tohoto žánru.

A na závěr jedno pozvání přímo k autorce, protože bych měla problém vybrat jen jednu její knihu.

Julia Quinn

Autorka, která si moji pozornost získala tím, že do svých romantických knih vplétá tak vtipné dialogy, že se někdy musím smát nahlas.

Vše ostatní v jejích knihách znám i od jiných autorek – romantiku, hezký příběh, svižný děj, ale ten vtip, který prostupuje a oživuje, či zlidšťuje její hrdiny – ten ji podle mne od jiných autorek podobného žánru odlišuje.

Jsem moc ráda, že začala psát. Bez jejích knih by moje knihovnička byla chudší.

Její série věnovaná sourozencům Bridgertonovým je mou oblíbenou sérií, díky tomu, že se vždy dozvídáme i něco o osudech hrdinů z dřívějších knih.

A ještě jedna věc: Její věnování pro manžela, prostě nemají chybu. Vždy knihu (jak bývá zvykem) někomu věnuje, ale navíc dodá: „A také pro Paula…“ Například: „A také pro Paula, přestože nevidí nic špatného na tom, když při pojídání špaget sleduje v televizi operaci srdce.“

Pro všechny čtenáře, kteří v letním horku budou chtít raději číst mrazivý detektivní román, je v naší knihovně široký výběr mnoha různých žánrů.

Ludmila Tauchmanová