Školní sportovní klub

Vydání: Číslo 3/2016

Krajské kolo v běhu na lyžích

Přestože se blíží léto a blíží se zběsilým tempem prázdniny, vracíme se z výše uvedených důvodů (viz zprávy ZŠ) ještě do letošní poněkud chudé zimy. Školní sportovní klub při ZŠ v Janově nad Nisou uspořádal v Bedřichově Krajské kolo v běhu na lyžích. Do závodů jsme vyslali dvě družstva, lépe si vedly starší žákyně, které se v sestavě Renata Trejbalová, Magdaléna Bergerová, Tereza Chrástová, Veronika Bergerová a Veronika Šimůnková staly krajskými přebornicemi. Stříbrnou medaili přidali mladší žáci v sestavě Vít Štefan, Lukáš Trejbal, Ondřej Berger, Matyáš Militký a Lukáš Link. Ke kolektivním medailím přidaly Renata Trejbalová stříbrnou a Magdaléna Bergerová bronzovou medaili.

Halový orientační běh

Ve spolupráci se Sportovním klubem Studenec proběhl na přestupný den v roce první ročník halového orientačního běhu v prostorech studenecké školy (viz mapa). Vedle místních závodníků se závodů zúčastnila i početná skupina závodníků z okolních oddílů orientačního běhu a někteří dokázali porazit i „domorodce“, kteří měli výhodu domácího prostředí.

I přesto byly výsledky rozděleny na kategorii Studeneckých a přespolních, mezi Studeneckými zvítězili Zuzana Tomášová, Klaudie Urbancová, Tereza Chrástová, Markéta Urbanová, Šimon Buďárek, Erik Pfeifer, Dominik Urban a Martin Vydra. Kategorii Open vyhrál David Zlámal z Jičína před Alešem Malým z Jilemnice.

Závodů se zúčastnilo celkem 78 závodníků a většina z nich byla spokojena s průběhem závodů a především s tím, že si mohla vyzkoušet i trochu odlišný způsob orientace než při běžných závodech v orientačním běhu.

Halová kopaná

Další postupovou soutěží byla halová kopaná, okrskové kolo se konalo tradičně v Jilemnici a studenecké družstvo vybojovalo suverénně první místo před ZŠ Komenského a ZŠ Roztoky a tím i lepší nasazení do okrskového kola.

I okresní kolo má po několik let stejného pořadatele v lomnické škole i stejný herní systém. Devět škol je rozděleno do tří skupin a do finále postupují pouze vítězové. V letošním roce studenecký tým nejprve porazil silný celek ZŠ Semily a poté ZŠ Rokytnici a probojoval se tak do finále. Zde v prvním zápase porazil domácí Lomnici po výborném výkonu a v závěrečném zápase stačila k vítězství i remíza se ZŠ Komenského. Brzký vedoucí gól, jasná převaha, tři tyče a spousta neproměněných brankových příležitostí vedly ke ztrátě koncentrace a soupeř v poslední minutě utkání otočil, a tak z toho zbylo jen druhé nepostupové místo. Tak blízko k postupu do krajského finále žádný tým studenecké školy ještě nebyl. Tým hrál v sestavě Reiner – J. Šimůnek, Efenberk – Hrubý, Exner (Kandra, Tušiak, Stránský, Šír).

Basketbalisté ZŠ Studenec zlatí

Po dlouhých letech basketbalového půstu se letos do bojů s oranžovým míčem pod dvěma koši přihlásila dvě družstva chlapců z naší školy. Družstvo starších chlapců ve složení Aleš Mühlbach, Ondřej Tušiak, Tomáš Exner, Jan Šimůnek, David Bajer, Petr Jezdinský a Jiří Hubálovský obsadilo v okresním kole pěkné páté místo.

Družstvo mladších chlapců hrálo ve složení Oliver Pichl, Josef Efenberk, Matyáš Hrubý, Vít Štefan, Vojtěch Reiner, Vladislav Synek, Adam Švec a Luboš Fifka. Chlapci velmi překvapili a pro Studenec vybojovali zlaté medaile z okresního kola spolu s postupem do krajského kola v Zákupech. Pojďme se tedy poohlédnout za jednotlivými zápasy a zrekapitulujme si oba turnaje.

Chlapci starší:

Skupina ASkupina B
ZŠ StudenecZŠ Jilemnice Komenského
ZŠ Harracha JilemniceZŠ I. Olbrachta Semily
ZŠ 28. října TurnovZŠ Skálova Turnov

ZŠ Studenec – ZŠ Harracha Jilemnice 2:5 (2:3)

V prvním zápase jsme po vyrovnaném průběhu podlehli spolufavoritům turnaje.

ZŠ Studenec – ZŠ 28. října Turnov 0:6 (0:2)

V zápase, který měl rozhodovat o postupu do semifinále, neboť Turnov stejně jako my padl s Jilemnicí, jsme neskórovali, a odsoudili jsme se tak pouze k boji o páté místo.

ZŠ Studenec – ZŠ I. Olbrachta Semily 11:2 (6:2)

Poslední zápas turnaje jsme zvládli na výbornou, konečně jsme se prosadili i střelecky a zaslouženě získali páté místo.

Konečné pořadí:
1. Jilemnice Komenského
2. Turnov Skálova
3. Jilemnice Harracha
4. Turnov 28. října
5. ZŠ Studenec
6. ZŠ I. Olbrachta Semily

Chlapci mladší:

Skupina ASkupina B
ZŠ StudenecZŠ Jilemnice Komenského
ZŠ Harracha JilemniceZŠ I. Olbrachta Semily
Gymnázium TurnovZŠ Skálova Turnov

ZŠ Studenec – ZŠ Harracha Jilemnice 14:2 (8:0)

V prvním zápase jsme doslova „smetli“ spolufavority turnaje a pasovali se do role „černého koně“.

Body: Efenberk 4 (5 faulů), Hrubý 4 (1 faul), Pichl 4 (2 fauly) nedal 2 trestné hody, Reiner 2 (1 faul), Štefan (2 fauly)

ZŠ Studenec – Gymnázium Turnov 14:2 (6:2)

V zápase, ve kterém jsme již měli jistý postup do semifinále, neboť Turnov padl s Jilemnicí, jsme zopakovali střelecký výkon z prvního utkání a postoupili z prvního místa ve skupině.

Body: Pichl 10 (1 faul), Štefan 2 (1 faul), Švec 2, Hrubý nedal 2 trestné hody (2 fauly), Efenberk (1 faul)

ZŠ Studenec – ZŠ 28. října Turnov 12:0 (4:0)

Semifinále jsme zvládli opět ve velkém stylu a soupeři nedali sebemenší šanci. Postup do finále tak byl náš.

Body: Pichl 4 (1 faul), Efenberk 4 (1 faul), Štefan 2 (2 fauly), Hrubý 2 (2 fauly)

ZŠ Studenec – ZŠ Jilemnice Komenského 8:2 (4:2)

Finále bylo dlouho velmi vyrovnané a poločasový výsledek pouze mírně hovořil v náš prospěch. Ve druhém poločase již soupeř neskóroval, my jsme přidali další čtyři důležité body a prvenství v turnaji bylo naše. Rovněž tak postup do krajského kola v Zákupech.

Body: Pichl 4 (3 fauly), Hrubý 2 (1 faul), Reiner 2 (2 fauly), Štefan (2 fauly), Efenberk (4 fauly)

Kromě vítězství v turnaji jsme získali i další ocenění, konkrétně Oliver Pichl, který byl vyhlášen MVP turnaje (nejužitečnějším hráčem) s nejvíce doskočenými míči a 22 nastřílenými body.

Za zmínku jistě stojí i to, že jsme byli nejtrestanějším družstvem turnaje, když jsme nasbírali ve 4 utkáních 34 faulů. Vyhráli jsme prostě ve všem:-)

Konečné pořadí:
1. ZŠ Studenec
2. Jilemnice Komenského
3. Jilemnice Harracha
4. Turnov 28. října
5. ZŠ I. Olbrachta Semily
6. Gymnázium Turnov

Školská futsalová liga

Studenecký tým kategorie 7 se poprvé v historii studenecké školy probojoval do finále divize, kde se střetli vítězové Libereckého, Královéhradeckého a Pardubického kraje. Turnaj proběhl ve sportovní hale v Třebši a Královéhradecký kraj reprezentovala ZŠ Sever Hradec Králové, sportovní škola ligového nováčka FC Hradec Králové vedená bývalým ligovým hráčem Petrem Sedliským, Pardubický kraj zastupovala ZŠ Bystrá u Poličky.

O vítězi vlastně rozhodovalo právě utkání mezi studeneckou a hradeckou školou, naši hráči svého soupeře překvapili, vypracovali si řadu příležitostí a dlouho drželi vyrovnaný stav. Nakonec o vítězi rozhodla větší vyrovnanost jednotlivých čtyřek a domácí si připsali výhru 6:2 (2:1). V zápase o druhé místo studenecký tým porazil ZŠ Bystré 5:1 (2:0) a získal tak cenné 2. místo v divizním finále. Mužstvo hrálo v sestavě Reiner (M. Šimůnek) – Stránský, Efenberk – Hrubý – Navrátil (D. Jandura, T. Jandura, Kalenský, Pauček).

CocaCola cup

Dalším fotbalovým postupovým pohárem je Školský pohár pod záštitou CocaColy V silné konkurenci chlapeckých týmů si reprezentanti studenecké školy již na podzim vybojovali postup do krajského finále, které proběhlo na stadionu U Nisy v Liberci. Soupeři byli nadmíru zvuční, ZŠ Barvířská Liberec (žáci ligového Slovanu Liberec), ZŠ Mozartova Jablonec nad Nisou (FC Baumit Jablonec) a ZŠ Slovanka (Arsenal Česká Lípa). Hned v prvním utkání turnaje se vlastně rozhodlo o vítězi, neboť domácí hráči ZŠ Barvířská porazili 1:0 ZŠ Mozartova. V následujícím zápase studenečtí hráči porazili Českou Lípu 3:1 a zajistili si tak 3. místo, v dalších zápasech totiž vítězili favorité z Liberce a Jablonce nad Nisou. Studenecký tým v těchto zápasech obstál se ctí a především Jabloneckým dlouhou dobu vzdoroval. Zápasům fandili i další žáci devátého ročníku, kteří mohli shlédnout i trénink prvoligového áčka, dívky obdivovat Michaela Rabušice a chlapci si vyzkoušet své jazykové dovednosti se zahraničními hráči Slovanu (Albánec Herolind Shala, tmavý Holanďan Kevin Luckassen).

Tým dívek měl vzhledem k menšímu počtu přihlášených škol zajištěn postup přímo do 2. kola. Turnaj proběhl na studeneckém hřišti a dívky si vybojovaly postup do 3. kola, když porazili ZŠ Lužická Liberec 18:0 a ZŠ Velké Hamry 3:0. Turnaj 3. kola se konal na stadionu Xaverova v Horních Počernicích a studenecký tým shořel na proměňování brankových příležitostí. Ve všech třech zápasech měl herní převahu, ale branka byla tentokrát zakletá. A tak po porážkách s pozdějším vítězem ZŠ Dolní Bousov 0:1, ZŠ Sadová Čáslav 0:3 a ZŠ Chodovická Praha 0:1 z toho bylo 4. místo.

Florbal TOP 8 Západ

Dívky prvního stupně po vítězství v krajském kole postoupily do celostátního finále, které proběhlo za účasti 8 týmů ve sportovní hale Podvinný mlýn v Praze. Týmy byly rozděleny do dvou skupin, po kterých následovalo play off o umístění. Dívky nejprve porazily ZŠ Františkovy Lázně 4:2, poté si vybraly slabší chvilku v zápasu se ZŠ Jilemnického Mladá Boleslav (porážka 0:7), ale v dalším zápase opět zabraly a porazily ZŠ Malonty 6:4. V play off však narazily na pozdější vítězky ZŠ Kunratice a po nejnapínavějším zápase celého turnaje podlehly 6:8 a čekal je zápas o 5. místo, kde podruhé porazily ZŠ Františkovy Lázně 4:3. Tým hrál v sestavě Šulcová – Chrástová, Štefanová, Bartoňová (P. Votočková, T. Votočková, Pekárková). V roli motivační asistentky trenérky Zdeňky Šutové si úspěšně vedla Eva Bartoňová, která přišla studenecký tým povzbudit. O tom i o urputnosti některých soubojů svědčí i fotografie z turnaje.

Krajské kolo v orientačním běhu

Krajské kolo uspořádala ZŠ Arbesova a oddíl orientačního běhu Tatran Jablonec v lyžařském areálu v Břízkách, takže jablonecké školy měly značnou výhodu domácího prostředí. O postup nejstarší věkové kategorie se tak rozhořel napínavý boj mezi jabloneckými školami a studeneckým výběrem.

V nejmladší kategorii HD 3 (1. až 3. ročník) obsadili studenečtí závodníci 2. místo za ZŠ Cvikov a před ZŠ Liberecká Jablonec nad Nisou. Mezi jednotlivci obsadili shodně Bára Chrástová (o jednu sekundu za bronzem) a Dominik Horáček 4. místo. Titul krajského přeborníka v kategorii HD 5 (4. až 5. ročník) vybojovali studenečtí závodníci před ZŠ Arbesova Jablonec nad Nisou a ZŠ náměstí Míru Liberec. Mezi jednotlivci si odvezli medaili sourozenci Štefanovi, Markéta vyhrála mezi dívkami a Honza vybojoval 2. místo mezi chlapci. V hlavní postupové kategorii HD79 (6. až 9. ročník) sice ZŠ Studenec obsadila 2. místo za vítěznou ZŠ Arbesova Jablonec nad Nisou, ale především uhájila postup před třetím Gymnáziem Dr. Randy z Jablonce nad Nisou. Jedinou medaili mezi jednotlivci vybojovala Tereza Chrástová v kategorii D9.

Při zpáteční cestě se už spřádaly plány na celostátní finále v areálu Léčebny v Bohnicích a především panovala radost z dalšího postupu do celostátního finále, a to nepřetržitě od 2001.

Úspěch žáků základní školy ve Štafetovém poháru

V pátek 6. května 2016 se žáci základní školy zúčastnili okresního kola ve štafetovém běhu, které hostil atletický stadion v Jilemnici. Nejen díky výbornému běhu, ale i předávce naši žáci vybojovali skvělé druhé místo za jilemnickou 1. ZŠ Komenského. Díky druhému místu studenečtí žáci postoupili do krajského finále, které se konalo v Jablonném v Podještědí. Po urputném boji se žáci naší školy umístili na krásném šestém místě z deseti zúčastněných. Pochvala za skvělé sportovní výkony patří Gábině Hubálovské, Báře Buluškové, Nele Krebsové, Lucce Hamplové, Vojtovi Trejbalovi, Matyáši Munzarovi, Šimonu Mejsnarovi, Samovi Mečířovi, Markétě Štefanové, Lucce Pekárkové, Báře Šulcové, Magdě Chrástové, Honzovi Štefanovi, Ondřeji Bergerovi, Danu Plecháčovi a Romanu Hubálovskému.

Odznak všestrannosti olympijských vítězů

Dne 6. 5. 2016 se družstvo z naší školy pod vedením Alexandry Brožové st. a jednotlivci vydali v 7.15 od sokolovny do Turnova na OVOV – odznak všestrannosti olympijských vítězů. Celá soutěž začínala první disciplínou – trojskok snožmo. Nejdříve si odskákala všechna družstva a poté došlo na jednotlivce. Chvíli jsme si odpočinuli a šli si na druhou disciplínu, kterou byl hod medicinbalem, pokračovalo skákání přes švihadlo 2 min. čtyřmi způsoby po půl minutě – skákání snožmo vzad, snožmo vpřed, „vajíčka“ a poslední střídavě levá pravá. Předposlední byly kliky, též 2 min. s tím, že holky měly zjednodušené. Chvíli jsme si vydechli a pomalu se šli připravovat na start na běh na 1 km. Když si to všichni odběhli, stačilo už jenom počkat na výsledky. Nejdříve bylo vyhodnocení jednotlivců všech ročníků, zvlášť chlapci a dívky, a nakonec družstva. Za jednotlivce jeli soutěžit Sabina Jebavá, Barbora Vanclová, Veronika Šimůnková, Pavel Šír, Matyáš Hrubý a Jakub Junek a za družstvo Veronika Bergerová, Linda Zahradníková, Tereza Matušková, Eliška Drbohlavová, Daniel Jandura, Daniel Navrátil, Vojtěch Reiner, Jakub Šimáček. V jednotlivcích se umístila na 3. místě v ročníku 2001 dívky Veronika Šimůnková a na 3. místě ročníku 2003 chlapci Matyáš Hrubý. Naše družstvo se umístilo na 6. místě. Celý den nám počasí přálo, protože bylo opravdu teplo, a po vyhlášení jsme se vydali na zpáteční cestu. Bylo to náročné, ale spokojenost byla na obou stranách, paní učitelka byla spokojená s úspěchy jednotlivých žáků.

Eliška Drbohlavová

McDonald cup

Další prestižní soutěží zaštítěnou silným ekonomickým subjektem je McDonald Cup určený pro malou kopanou žáků prvního stupně. Studenecké fotbalisty vždy čeká velice těžký soupeř již v okrskovém kole a nejinak tomu bylo i v letošním roce. Jak mladší (1. až 3. ročník), tak i starší (4. až 5. ročník) skončili na druhém, nepostupovém místě za ZŠ Komenského Jilemnice, v jejíž sestavě přitom nastoupila řada hráčů hrajících za SK Studenec.

O trochu lépe si vedla družstva prvního stupně ve vybíjené, která sice postoupila do okresního kola v Turnově, ale výraznějšího úspěchu zde nedosáhla.

Lehká atletika

Závěr školního roku patří především královně sportu lehké atletice. Tradiční soutěží s vysokým kreditem je Pohár rozhlasu. Okresního kola se zúčastňuje většina škol, a tak umístění v první desítce okresu lze považovat za slušný výsledek a každé lepší umístění za úspěch. Mezi mladšími žákyněmi skončily studenecké dívky na kvalitním 4. místě a nejlepšího výsledku dosáhla Sabina Jebavá v běhu na 600 m časem 1:59,44. Mladší žáci obsadili 9. místo a i zde nejlepší výkon padl v dlouhém běhu zásluhou Vítka Štefana, který zaběhl 1000 m za 3:15,30. Obdobně jako mladší žákyně skončili pod stupni vítězů na 4. místě starší žáci a i zde nejvíc bodů „vyběhl“ Aleš Mühlbach na 1500 m zásluhou času 4:57,25. Velkým úspěchem skončilo vystoupení starších žákyň, které ziskem 2. místa postoupily do krajského kola. Zde největší bodový příděl zajistily ve sprintu na 60 m Veronika Šimůnková (8,7) a Renata Trejbalová (8,75) a v běhu na 800 m Tereza Chrástová (2:42,9). V krajském kole skončily dívky v silné konkurenci libereckých a jabloneckých škol na 6. místě, když jim nevyšly ideálně oba skoky. Naopak další bodové zlepšení zaznamenala Renata Trejbalová (60 m za 8,6) a Tereza Chrástová (800 m za 2:40,33).

Nejmladší žáci se druhým rokem zúčastňují krajského přeboru žactva, jehož první kolo proběhlo v Mladé Boleslavi. Po prvním kole jsou dívky zatím na 7. místě a chlapci drží bronzovou příčku. Mezi jednotlivci si vede nejlépe Markéta Štefanová, která vede pořadí 62 závodnic, v první polovině jsou ještě Lucie Pekárková (17. místo) a Zuzana Bourová (26. místo). Mezi 44 mladšími žáky je Honza Štefan na 8. místě, Jonáš Novotný na 10. místě a Dan Plecháč na 12. místě.