T. J. Sokol Studenec

Vydání: Číslo 5/2016

Malá olympiáda ve Studenci

Letošní sokolský tábor byl ve znamení olympijských her, které se současně s naším táborem konaly v daleké Brazílii.

Tábor byl zahájen zapálením olympijského ohně, byla vztyčena olympijská vlajka, děti si vyrobily startovní čísla se jménem a vlajkou svého státu. Soutěžilo se v duchu myšlenky „není nutné zvítězit, ale zúčastnit se“ a jednotlivé disciplíny byly skutečně olympijské. Sprint na 50 m se běžel dokonce podle dávných tradic bez obuvi – bosky. Házelo se míčkem, skákalo do dálky, bylo plavání a skoky do vody, lukostřelba, letní biatlon, gymnastika, stolní tenis a nakonec i jízda na koni.

Ke starořeckým olympiádám patřilo vedle sportu i umění a jinak tomu nebylo ani u nás. Jedno celé dopoledne jsme věnovali výtvarné činnosti, výsledek práce některých dětí byl také umělecký.

Při celodenním výletě jsme zdolali dominantu studeneckých krkonošských výhledů – vrchol hory Žalý i s jeho rozhlednou.

V závěru tábora jsme se těšili do penzionu Trautenberk na skotačení v bazénu i na tradiční palačinku. Ukončení bylo opět olympijské – děti dostaly diplomy a medaile, byla stažena vlajka a olympijský oheň uhasl.

Posvícenský koláč

O studeneckém posvícení bývá vůně koláčů a husí pečeně přemožena potem běžců startujících na největším přespolním běhu v Libereckém i Královéhradeckém kraji. V sobotu 10. září Sokol Studenec uspořádal 49. Posvícenský koláč a louka za hasičskou zbrojnicí se zaplnila závodníky od kočárkového věku až po nejstaršího účastníka pana Františka Béma z Liberce, který má zapsán ročník narození 1927 a v cíli sklidil zasloužené uznání.

Posvícenský koláč byl zařazen do žákovského Poháru krajského svazu lyžování, Poháru východních Čech mužů a žen a to je spolu s tradicí závodu záruka početné a kvalitní účasti – v cíli bylo zaznamenáno 648 závodníků.

Závod mužů je Memoriálem Mirka Háka a letos startovalo 68 mužů. Vítězství obhájil František Vágenknecht z Jičína, kterému se náš závod velice líbí, a tak pořadatelé již přemýšlejí o novém putovním poháru. Studeneckých borců startovalo 10 a nejrychlejší byl Libor Junek.

Studeneckých závodníků startovalo 109 a čest vystoupit na stupně vítězů pro tradiční koláče vybojoval v kategorii benjamínků Patrik Tauchman 3. místem a tři Štefanovi – předškolní Kvido a mladší žákyně Markéta získali 3. místo, mladší žák Jan byl druhý a tím obhájil cenu Květy Jeriové pro nejlepšího studeneckého závodníka.