Pozvánka do knihovny

Vydání: Číslo 6/2016

Se slovním spojením Young Adult (YA) jsem se potkala až v knihovně, a to poměrně v nedávné době.

Anglický název jsem vyhledala a asi nejvíce se mi líbil překlad Mladí dospělí.

Pod touto kategorií se ukrývají knihy, které jsou určeny věkové skupině 12–18 let, ale spíše by tam mohlo být 12–…, protože je vyhledávají často i čtenáři mnohem starší.

Jsou to různé žánry, často v sériích několika knih. Velmi populární jsou v současnosti příběhy odehrávající se pravděpodobně v době budoucí, kde lidstvo trpí některou formou útlaku a rozdělením do skupin.

Častý je také fantasy svět.

Spojovacím prvkem všech těchto žánrů je hlavní hrdina, který je čtenáři blízký věkem a situacemi, se kterými se potýká a díky nimž dospívá.

Asi úplně prvním dílem z této kategorie pro mne bylo před několika lety setkání s

Hunger Games od Suzanne Collins

Pamatuji si, že se mne jakožto člověka, který neovládá angličtinu, dotklo, že nebyl název knihy přeložen do češtiny. Do té doby jsem se s tím nesetkala. Dosud tvrdohlavě říkám „Hladové hry“, i když je to pravděpodobně proto, že anglicky opravdu vyslovovat neumím.

Přečetla jsem tenkrát během několika dní všechny díly. Něco tak čtivého, jiného a vtahujícího do dění jsem už dlouho nečetla a stále považuji tuto trilogii za to nejlepší v tomto žánru (když nepočítám již dříve napsané knihy o Harry Potterovi).

Líbilo se mi, že v knihovně vznikaly kolem těchto knih „bouřlivé“ diskuse, zda číst příběh se zápletkou, kde jde při boji v aréně o život, a to o život dětí. Říkávám k tomu asi tolik: „Tato kniha je fantasy, ale v našem světě existují lidé, kteří do rukou dětí dávají zbraně skutečné.“

A filmové zpracování se podle mne také povedlo!

Divergentní trilogie + Čtyřka od Veronica Roth

Chicago, budoucnost. Obyvatelé města, které obklopuje neznámá pustina a „chrání“ je vysoká zeď, jsou rozděleni do pěti frakcí. V šestnácti se musí mladí lidé rozhodnout, do které skupiny budou patřit a které ctnosti se budou věnovat po zbytek života. Svým rozhodnutím buď potvrdí stávající způsob života, nebo se rozhodnou pro jinou variantu, ale tím ztratí kontakt s rodiči a všemi, jež znali dosud.

Novinka v naší knihovně z letošního roku. Zatím jsem nečetla, ale viděla jsem zfilmování prvního a druhého dílu. První díl se mi líbil více.

Selekce od Kiera Cass

První díl považuji za nejlepší, protože celý ten příběh dýchá novotou a velmi zajímavě se čte. Zápletka s kastami, selekcí, rebely a propletenými vztahy udržuje čtenáře v příjemném napětí. Rozdělení společnosti možná tak trochu okoukané z Hladových her, ale zase natolik jiné, že to nevadí. Navíc toto je opravdu dívčí čtení, stačí spočítat popis šatů a účesů.

Velmi se mi líbilo, že autorka dala hlavním postavám dostatek prostoru, aby se mohly rozhodnout a postupovat krůček po krůčku v emocích.

K prvním třem dílům jsme letos pořídili i knihu Dcera, jež navazuje a chystáme se celou sérii doplnit tak, jak budou knihy dále postupně vycházet.

Musím se přiznat, že ty obálky knih jsou kouzelné pro jakýkoli dívčí věk :o)

Skleněný trůn od Sarah Janet Maas

Knihy této série jsme pořídili na základě vysokého hodnocení Databáze knih.cz.

Stvořený svět pro fantasy příběh mi přijde inspirovaný Pánem prstenů, samotná zápletka zase připomíná Hunger Games a rozhodně nedosahuje těchto předloh. Trochu mi vadí rozostřená hranice mezi dobrem a zlem, což v tomto žánru nebývá. Přesto si myslím, že kniha má na to, aby zápletky v dalších dílech série nabývaly na síle. Přečetla jsem totiž zatím pouze první díl.

A knihy prostě musím doplnit těmi, které vyšly dříve, ale které tady nemohou chybět.

Harry Potter od Joanne Kathleen Rowling

První díl Harryho Pottera jsem přečetla, když jsem zjistila, že můj syn doslova „zhltnul“ už asi třetí díl.

Takže jsem se seznámila s tímto fantastickým fantasy dílem díky tomu, že jsem chtěla vědět, s čím (kým) že to můj syn vyrůstá. Bylo mu tenkrát stejně jako Harrymu 11 let, když začal číst, a všechny děti čekaly vždy rok na další díl, což mi přišlo naprosto ideální, ale to šlo uskutečnit jenom při prvním vydání.

Paní Rowlingová opravdu vrátila knihu do rukou dětí.

Po prvních dvou dílech, které se více než fantasy románu podobaly ještě pohádce, se ve třetím díle začínají rýsovat budoucí boje mezi dobrem a zlem… dalo by se říci, že je již výrazně temnější. A tak to pokračuje.

V letošním roce vyšel po mnoha letech další díl – speciální vydání pracovního scénáře divadelní hry.

Harry Potter a prokleté dítě

Překvapilo mě, že mi teprve teď plně došlo, že Rowlingová opravdu svým uměním vytvořila prostředí, do kterého lze vstoupit, i když příběh píše někdo jiný, a dokonce i když jde o divadelní hru. Hned první strany knihy mne vtáhly znovu do světa, který byl známým a pohybovala jsem se tam s radostí „návratů domů“. Čtete a vidíte! To se v tomto rozsahu lépe podařilo jen Tolkienovi.

Příběh je čtivý, líbil se mi nápad i děj. Jen mi tak trochu „klouzal po povrchu“, což může být i tím, že jde o divadelní hru. Rowlingová nás vtáhla do příběhu jako do života, u této knihy tomu tak nebylo. Bylo tam málo místa na další propracované vztahy a setkání s hrdiny, které známe. Celkově mi děj připadal směrován na mladší děti, než je věk hrdinů – já bych je nechala klidně tak dvanáctileté – bylo by to uvěřitelnější.

Rozhodně by se mi líbilo vidět tento román ve filmové podobě, pokud by to režíroval někdo, kdo už Bradavice zná.

Ludmila Tauchmanová