Školní sportovní klub

Vydání: Číslo 6/2016

Nový školní rok 2016/2017 se naplno rozjel i ve školním sportu. Nabídka školních soutěží je každým rokem pestřejší, neboť se do organizace školního sportu vedle Asociace školních sportovních klubů zapojily jednotlivé sportovní svazy, které zde spatřují prostředí pro navýšení členské základny, a některé velké obchodní společnosti. Každá škola si tak může vybrat podle dovedností svých žáků, finančních prostředků, ochoty ředitele uvolňovat na tyto akce pedagogy a v neposlední řadě i ochoty jednotlivých vyučujících. Určitě školní sport pomáhá k vyšší tělesné aktivitě žáků, a to i těch, kteří nejsou zapojení v pravidelné činnosti sportovních klubů, neboť současná dotace školní tělesné výchovy je nedostatečná (dvě vyučovací hodiny po 45 minutách týdně).

Tradiční lehkoatletickou akcí je postupový Mezinárodní atletický čtyřboj, jehož okresní finále se jako obvykle konalo počátkem září v Turnově. V soutěži družstev si nejlépe vedly starší žákyně, které obsadily za jilemnickou „jedničkou“ druhé místo, mladším a starším žákům patřilo nepopulární čtvrté místo, za výsledky ostatních družstev zaostaly pouze mladší žákyně, které skončily na 11. místě. Mezi jednotlivci si nejlépe vedla Veronika Šimůnková, která vybojovala v konkurenci 75 závodnic třetí místo. Do první desítky se ještě vešli shodně 10. místem Linda Zahradníková mezi mladšími žákyněmi a Jirka Hubálovský mezi staršími žáky.

Další atletickou soutěží bylo 3. kolo krajského přeboru nejmladšího žactva, které proběhlo rovněž v Turnově. Žákyně obsadily celkové 7. místo z 10 družstev a žáci skončili na 4. místě z 6 družstev. Mezi jednotlivci se do první desítky probojovali Markéta Štefanová (4. místo) a Zuzka Bourová (10. místo) z 69 závodnic a Honza Štefan (7. místo) a Dan Plecháč (9. místo) z 63 závodníků.

Další pravidelnou postupovou podzimní soutěží je přespolní běh, jehož okresní finále se pravidelně koná v Jilemnici Na Hraběnce. Proti úspěšnému loňskému roku se tentokráte studeneckým závodníkům nepodařilo mezi jednotlivci vystoupit na stupně vítězů, byla z toho „jen“ dvě těsná čtvrtá místa Terky Chrástové a Honzy Štefana. Postup do krajského finále si vybojovaly druhým místem starší žákyně, třetí nepostupové místo získali mladší a starší žáci, na čtvrtém místě skončily mladší žákyně, na pátém místě se umístily nejmladší žákyně a celkové šesté místo získali nejmladší žáci. Krajské kolo proběhlo na náročných terénech v jabloneckém areálu Břízky. Starší žákyně (Chrástová, Kejmarová, Zahradníková, Šimůnková, Hrnčířová) získaly celkové šesté místo. Mezi jednotlivci si nejlépe vedla Terka Chrástová, která doběhla z 50 závodnic na 12. místě.

V míčových hrách patří podzim prvním kolům postupových soutěží s nejvyšší účastí škol. Tam tradičně patří fotbal a v posledních letech se k němu připojil i florbal. Pro druhý stupeň je určen Školský pohár CocaCola cup, který se hraje vyřazovacím systémem ve skupinách. Studenecká škola přivítala v kvalifikaci na domácím hřišti dvě semilské školy, ZŠ Waldorfská a ZŠ Ivana Olbrachta a vůbec se se svými hosty nemazlila. Obě školy odjely se shodným přídělem 13:0, což znamenalo hladký postup do prvního kola. To uspořádala třetí semilská škola ZŠ F. L. Riegra, která byla také největším soupeřem, neboť studenečtí hráči hladce přehráli ZŠ Sportovní Tanvald 6:1 a ZŠ Rokytnice 14:0 (Jakub Ježek 6 branek). V souboji o postup se domácí ujali po dvou brejcích vedení 2:0 a s postupem to vypadalo všelijak. Mužstvo však zabojovalo a výsledek otočilo, nejprve v poslední minutě prvního poločasu snížil Matyáš Hrubý a ve druhém poločase skóre 2 brankami otočil Míša Dyntar. Postup do druhého kola byl tak na světě, na jaře tak čekají soupeři z nejsilnějších, ZŠ Barvířská Liberec (kmenová škola Slovanu Liberec), ZŠ Mozartova Jablonec nad Nisou (FK Baumit Jablonec) a ZŠ Slovanka Česká Lípa (Arsenal Česká Lípa). Na jaře čeká první kolo i dívky, které mají tradiční soupeře ZŠ Velké Hamry a ZŠ Lužická Liberec.

Další zimní postupovou soutěží je futsal, do které jsme přihlásili čtyři týmy (dvakrát dívky, dvakrát chlapci). První úspěšné turnaje mají za sebou chlapci, tým mladších žáků měl v Lázních Bělohrad za soupeře ZŠ Školní Vrchlabí (8:5) a ZŠ Trutnov V Domcích (5:2) a po dvou vítězstvích si zajistil postup do dalšího kola, kde je čekají sportovní školy z Hradce a z Pardubic. Starší žáci odjeli do Železného Brodu a ani zde nenašli přemožitele: ZŠ Železný Brod Školní 3:0, ZŠ Železný Brod Pelechovská 6:0 a ZŠ Semily F. L. Riegra 7:2. V dalším kole je opět čekají stejní soupeři jako v CocaCola cupu, tedy Liberec a Jablonec.

Okresní kola ve florbalu proběhnou až v průběhu prosince, první mají za sebou nejmladší žáci, kteří obsadili v okresním kole v Lomnici nad Popelkou (zde sídlí nejlepší florbalový oddíl okresu Semily) celkové šesté místo.

Zatím poslední soutěží bylo okresní finále v plavání v Jilemnice a ani zde jsme nezůstali bez medailí. Nejúspěšnější byla Kája Huřťáková, která zvítězila ve všech třech disciplínách (prsa, kraul, znak). Dvě prvenství získal Honza Baudyš (kraul, znak) a přidal k tomu ještě jedno třetí místo (prsa). Další vítězství pro studeneckou školu zaznamenali Petr Pochop (prsa) a Adéla Sedláková (kraul). Medailovou sbírku doplnila dvěma druhými místy (prsa, kraul) a jedním třetím (znak) Vendula Hrubá.