Sportovní klub Studenec

Vydání: Číslo 1/2017

Rok 2017 nezahájil tentokrát Sportovní klub Studenec tradičním turnajem v mariáši. Po 25 ročnících byla tradice snad pouze přerušena, neboť v posledních ročnících se mariášnického klání zúčastňovali pouze „přespolní mariášníci“, kteří se pravidelně zúčastňují turnajů v okolí. Trochu se tak vytratil původní smysl zakladatelů tohoto turnaje uspořádat nezávazný turnaj pro Studenecké. A tak se tradičním symbolickým předělem mezi jednotlivými roky stala valná hromada SK Studenec, která proběhla v polovině ledna v Penzionu Trautenberk.

První část byla věnována mládeži do 15 let a hojná účast této věkové skupiny na valné hromadě jen potvrdila rostoucí aktivní členskou základnu sportujících dětí v rámci SK Studenec. Ve druhé části valné hromady byli dospělí členové seznámeni se změnami v rámci SK Studenec, které proběhly v souvislosti se změnami Občanského zákoníku, a se zavedením informačních elektronických systémů v rámci jednotlivých sportovních oddílů. Dále byli členové seznámeni s průběhem jednání se Sokolem Studenec o odkoupení fotbalového areálu a plánem rekonstrukce fotbalových kabin. Jako obvykle následovaly zprávy vedoucích jednotlivých mužstev a oddílů o činnosti za rok 2016. Valná hromada jen doložila narůst objemu činnosti SK Studenec včetně řady výborných sportovních výsledků. Valná hromada také ocenila zapojení ostatních členů SK Studenec do činnosti klubu, především při pořádání nesportovních akcí (Masopustní šibřinky, Čarodějnice, Fotbalová pouť, závody v orientačním běhu) a poděkovala za podporu i svým fanouškům, kteří se hrdě hlásí ke svým klubovým barvám.

Za zmínku stojí i to, že člen SK Studenec Pavel Štefan měl to štěstí, že se přímo ve Studenci potkal s reprezentantem Zimbabwe a hráčem pražské Sparty Costou, který se zastavil při cestě do Krkonoš na studenecké Shellce. Ochotně počkal, až si Pavel dojede domů pro telefon a nechal se zvěčnit do „studenecké historie“.

Fotbalové dění se v současné době nezastavuje ani v zimě. Ještě na závěr roku 2016 se zúčastnily studenecké mládežnické týmy halových turnajů v Jilemnici a Jaroměři za účasti fotbalově vyspělých týmů. Nejlépe si vedli mladší žáci v Jilemnici, kde v zápase o 3. místo porazili tým FC Vrchlabí.

Všechna mužstva také zahájila zimní přípravu jednak ve studenecké sokolovně, jednak na umělém povrchu multifunkčního hřiště studenecké školy.

Přes zimu nezahálejí ani orientační běžci, k přípravě na další sezónu využili mimořádně dobrých sněhových podmínek a věnovali se tréninkům na upravených běžeckých stopách včetně silvestrovského výjezdu na krásně upravené tratě v polských Jakuszycích. Jeden tréninkový víkend strávili i na chatě novopackých orientačních běžců Na Pláních ve Špindlerově Mlýně. Dobré sněhové podmínky umožnily i uspořádání prvních mistrovských závodů v lyžařském orientačním běhu. Již v prosinci se Terka Chrástová zúčastnila soustředění širšího výběru reprezentačního družstva dorostu v Norsku, kde získala řadu zkušeností v nádherných terénech. První závody proběhly společně s orientačními běžci z Německa v Klingenthalu. Hned první závod přinesl zisk titulu mistra ČR v závodě štafet v kategorii D17 (Terka Chrástová, Šárka Rückerová, Dominika Kalenská).

V pohárovém závodě jednotlivců v kategorii D17 se vešly všechny studenecké závodnice do první desítky (4. Terka Chrástová, 5. Veronika Gallová a 9. Šárka Rückerová), Dominika Kalenská obsadila 6. místo v D20, v H17 si nejlépe vedl Vítek Štefan, který si dojel na náročné trati pro 6. místo (12. Lukáš Link, 24. Aleš Mühlbach).

Další víkend se závodníci přesunuli na druhý konec republiky do Rejvízu a studeneckým závodníkům přinesl tento výlet druhou mistrovskou medaili. Vítek Štefan získal stříbrnou medaili v Mistrovství ČR na krátké trati v kategorii H17 a bilanci doplnili kvalitním vystoupením i zbylí členové minivýpravy (Terka Chrástová 5. místo v D17, Lukáš Link 6. místo v H17 a Tomáš Chrást 8. místo v H35). Vítek Štefan přidal ještě 3. místo v nedělním pohárovém závodě.

Další úspěchy zaznamenal SK Studenec i v ostatních sportech. Marek Uvizl se stal halovým přeborníkem Libereckého kraje v běhu na 1500 m a nepřímo se můžeme pochlubit i tím, že stále ještě člen SK Studenec Adam Zika získal zlatou medaili na Univerziádě v Kazachstánu v závodě družstev v paralelním slalomu. Úspěšně si vede i svěřenec Filipa Marka Jan Zabystřan v závodech FIS, který si při vítězství ve slalomu ve FIS závodech v Albrechticích sjel vynikajících 26,50 FIS bodů.