Základní škola a Mateřská škola Studenec

Vydání: Číslo 1/2017

Zprávičky z MŠ Zálesní Lhota

Co jsme dělali v zimě?

V prosinci jsme se přivítali s novou paní učitelkou a společně jsme se připravovali na advent a Vánoce. Tvořili jsme vánoční přáníčka, povídali si o vánočních zvycích a tradicích, zpívali koledy, zdobili vánoční stromeček, aby Ježíšek věděl, kam má donést dárečky a nezapomněli jsme ani na ozdobení stromečku před školkou dobrotami pro ptáčky. Předvánoční čas nám zpříjemňoval andělíček, který tajně navštěvoval naši školku a na každý den nám zanechal dopis s úkoly, které jsme aktivně plnili, a netrpělivě počítali zbývající dny do příchodu Ježíška.

Účastnili jsme se předvánočního setkání u ZŠ a MŠ ve Studenci na „Pohoštění obecní polévkou“, kde děti v malém složení předvedly, co si s paní učitelkou připravily pro radost všech přítomných v předvánočním čase. Děkujeme za pozvání.

Začátkem nadcházejícího týdne nás ve školce navštívili čerti, anděl a Mikuláš. Vzhledem k tomu, že jsme zřejmě byli všichni po celý rok hodní, zůstali jsme i nadále hezky pohromadě. Čerti tak odešli zpět do pekla sami a Mikuláš odešel s prázdným košem, protože za odměnu nechal všechnu nadílku dětem ve školce.

V prosinci byl zahájen plavecký výcvik pro malé plaváčky, který probíhá jednou týdně v bazénu v Jilemnici. Nechyběla ani kulturní akce. Natěšení jsme vyrazili do Jilemnice na divadelní představení s názvem „Nad Betlémem svítí hvězda“. Představení se nám moc líbilo a těšíme se na další. Nadcházející den následovalo vystoupení v MŠ pro radost důchodců i přítomných rodičů. Poslední den ve školce ve starém roce se děti konečně dočkaly nadílky od Ježíška.

V novém roce jsme se opět přivítali ve školce a plní zážitků z Vánoc jsme si s nadšením sdělovali, jak jsme Vánoce prožili, a hlavně jaké dárečky nám Ježíšek přinesl.

K naší velké radosti jsme se konečně dočkali sněhové nadílky a aktivně jsme se věnovali hrám ve sněhu a sáňkování. Postavili jsme sněhuláka, z vytvořené hromady sněhu jsme pomocí lopatek uplácali domeček s tunelem. Při tvoření další hromady sněhu jsme si povídali o tvorbě jilemnického Krakonoše na jilemnickém náměstí, děti tuto práci velmi chválily a snažily se také něco ze sněhu vytvořit. Sice se nám nepodařilo vytvořit Krakonoše, ale díky dětskému snaživému tvoření a představivosti vznikl na zahradě krásný dinosaurus. Dále jsme se věnovali zimním sportovním hrám, kde jsme se seznámili s různými tradičními i netradičními zimními sporty. Po absolvování soutěží spojených se zimními sportovními hrami jsme všichni obdrželi diplom.

Ke konci ledna nám zimní chvíle zpříjemnilo divadlo, které za námi do školky přijelo s pohádkou „Krakonošovy kouzelné lyže“. Pohádka se nám moc líbila a už se moc těšíme na další divadélka a překvapení, která nás v nadcházejících měsících čekají.

Velmi děkujeme ochotným aktivním maminkám a rodičům dětí ze Zálesní Lhoty za spolupráci, díky které můžeme i našim dětem dopřát realizaci různých akcí a návštěv divadel přímo v naší školce.

za MŠ Zálesní Lhota děkují a krásné zimní dny přejí děti a paní učitelky

Bruslení 1. a 2. ročníků

Vyzkoušet se má vše aneb co tě nezabije, to tě posílí! Tak s tímto heslem jsme my, prvňáci a druháci, 11. ledna zahájili pětihodinový kurz bruslení na zimním stadionu v Nové Pace. Po překonání metrů, ba i kilometrů tkaniček se neohroženě vydáváme na skvěle upravenou ledovou plochu. Je pravda, že někteří ještě s „kamarádkou hrazdičkou“, ale většina z nás ji po prvním rozbruslení odkládá. Než se stihneme rozkoukat, je na ledě pan trenér, který nás nenechá ani chvilku zahálet. Zkouší naši obratnost, rychlost a mnohdy i trpělivost, ale hlavně pro nás vymýšlí zábavné cviky, abychom se zdokonalili. Když zrovna nejsme v péči pana trenéra, starají se o nás paní učitelky. Z každé lekce odjíždíme unavení, ale spokojení a nabití energií do dalšího bruslařského tréninku, který nás čeká hned příští týden.

Mgr. Pavlína Ottová, třídní učitelka 2. B

Když nám, medvědům, někdo stůně…

(první pomoc pro prvňáčky)

V průběhu lednového pátečního dopoledne navštívil v rámci projektu pod záštitou hejtmana LK ve spolupráci se společností Sanofi a Zdravotnickou záchrannou službou Libereckého kraje obě první třídy pan Tomáš Buchtela, DiS. Děti se seznámily se základy první pomoci, společně si zopakovaly postup, jak mají přivolat záchrannou službu při úrazech. Na plyšovém medvědovi si vyzkoušely např. obvázat ránu, zabalit raněného aj. Trénovaly také masáž srdce na cvičné figuríně. Prvňáčkům se celý program moc líbil a za svůj aktivní přístup si odnesli diplom malého zdravotníka.

Děkujeme všem za organizaci tohoto přínosného projektu.

děti a třídní učitelky 1. A a 1. B

Čerti ve škole

Jak je už na naší škole zvykem, devátá třída netrpělivě celá školní léta čeká na okamžik, kdy konečně obléknou kostýmy čertů, andělů a Mikulášů. Letos si na to všichni museli opravdu počkat, protože školních akcí je hodně, a tak 5. 12. dostala přednost reprezentace školy sportu.

V úterý už nikdo nemyslel na nic jiného, než kdy se čerti objeví v jejich třídě. Nutno říci, že deváťáci měli napilno, neboť k velkému počtu tříd na škole ještě museli postrašit MŠ v Zálesní Lhotě, MŠ studeneckou a kuchařky ve školní jídelně. Zvládli to za pět vyučovacích hodin s malými pauzami na vyvětrání svého těla z teplého kostýmu. Letos jsme na děti byli hodní, Mikuláš předčítal, andílci rozdávali pamlsky a čerti zvonili, rachotili řetězy a černou barvou na obličej zmazali každého, aby se vědělo, kde už jsme byli. Žádnou újmu na zdraví jsme doufejme nikomu nezpůsobili, i když ta hranice, kde končí legrace a začíná strach nebo jiné negativní pocity, ta je u každého jinde. Myslíme si, že jsme se snažili i uklidit! Třídní učitelky určitě byly rády, že jsme postrašili „třídní zlobily“ a též jim jistě lichotilo, když na otázku: „Byla paní učitelka hodná?!“, odpovídaly děti kladně.

Ve středu se v restauraci Na Špici sešli naši starší spoluobčané. Sedm našich čertů společně s Mikulášem a dvěma andílky jim přišlo zahrát a zazpívat a také se poptat, zda byli všichni „hodní“. Bylo to příjemné setkání, také se trochu recitovalo, fotilo a strašilo…

Všem přítomným „starouškům“ jsme popřáli klidné svátky a hodně zdravíčka do roku 2017. Děkujeme za pozvání.

9. třída +-ma-

Korálková dílna

22. listopadu 2016 k nám opět na pozvání přijela paní Machová z Jičína a přivezla k nám 10 obrovských tašek, plných korálků – materiálu pro nedočkavé děti, které se moc těšily. V 7 hodin ráno jsme proměnili jednu učebnu v korálkovou dílnu, kde se postupně vystřídalo 6 tříd. Z rozličného materiálu žáci navlékali korálky různých velikostí, tvarů a barev a vlastnoručně tvořili rozmanité šperky: náušnice, korálky, náramky, prstýnky, náhrdelníky. Též si mohli zakoupit již hotové výrobky, přáníčka i pytlíčky s překvapením. Vy, co jste už korálky navlékali, víte, že je to báječná zábava a relaxace, při které zapomenete na starosti i nevlídné počasí. A vy, co jste se k tomu ještě nedostali, vřele vám to doporučujeme. Spokojené nadšené děti byly toho důkazem.

Mgr. Iva Exnerová (taky miluji práci s korálky)

Tonda obal na cestách v ZŠ

28. 11. se žáci 2.–7. tříd zúčastnili výukového programu Tonda obal na cestách. Lektoři měli připravené různé pomůcky a aktivity, které byly zaměřeny na třídění odpadů. Žáci měli možnost prohlédnout si různé odpady a možnosti jejich recyklace. Mnohé žáky překvapilo, co všechno se dá vyrobit recyklací plastů, kterých je kolem nás nejvíc. Zarazili se také nad množstvím odpadu, který každý člověk průměrně za rok vyprodukuje, je to zhruba polovina školní třídy. Zajímavé bylo i zjištění, že tříděním papíru, který se dá recyklovat 6×, ušetříme u nás zhruba 2 miliony stromů ročně. Překvapivé byla informace, že spalovny odpadu jsou mnohem šetrnější k životnímu prostředí než skládky, i přesto, že se díky revitalizaci přemění na krásné zelené kopečky. Úkolem žáků bylo během programu roztřídit balík kartiček s obrázky různého odpadu do správné popelnice. Milým zjištěním pro lektora byl fakt, že někteří žáci dokázali ve třídění udělat méně chyb než dospělí lidé. Cílem třídění bylo vyhodit co nejméně odpadu do popelnice se směsným odpadem, což se povedlo. Někteří si dokázali poradit i s vytříděním žárovky, kterou mnozí nesprávně hází do elektroodpadu. Úsporné žárovky bychom měli dávat do nebezpečného odpadu kvůli obsahu rtuti, zatímco běžné žárovky můžeme zahodit do směsného odpadu. Program byl pro žáky určitě přínosem a zpestřením výuky. Děkujeme Tondovi a těšíme se zase někdy příště.

Mgr. V. Plůchová, koordinátor EVVO

Lyžařský výcvik

Dne 2. 1. jsme se třídy 7. A a 7. B vydali na lyžařský výcvik do Janských Lázní. Lyžařský výcvik jsme měli naplánovaný od 2. ledna do 6. ledna. Ráno jsme naložili lyže, tašky a další zavazadla do autobusu a v 8.00 vyrazili od sokolovny. Jako lyžařský dozor s námi jel pan učitel Mgr. Petr Baudyš a paní učitelka Mgr. Alexandra Brožová. Okolo deváté hodiny jsme dorazili do Janských Lázní do školy v přírodě Duncan, kde jsme trávili dalších pár dní. Když jsme přijeli, rozkoukali jsme se, dali si lyže do lyžárny a šli jsme si na Černou horu vyzvednout permice. V penzionu Duncan jsme si vybalili věci a vychutnali si výtečný oběd. Po obědě následoval polední klid. Poté jsme šli na sjezdovku pro začátečníky, která se nacházela přímo za naším ubytováním. Dvakrát jsme šlapali z půlky sjezdovku nahoru, abychom se naučili chovat na sjezdovce. Potom jsme dostali permanentky a vesele jsme se učili jezdit na vleku, zatáčeli, brzdili, stoupali – to vše pro větší kopce V 16 hodin jsme opustili sjezdovku a vydali se na procházku. Samozřejmě nedílnou součástí procházky byla zastávka ve večerce pro mlsky na večer. Následovala večeře. Večerka byla v půl desáté a taky na večer jsme museli odevzdat mobily pro lepší spaní. Asi se moc nevyspala paní učitelka, protože k ránu se jí rozehrály mobily. Následující dny probíhaly dle výpovědi mých spolužáků obdobně. V úterý jsem musel bohužel lyžařský výcvik předčasně opustit. Spolužák mně přejel ruku.

Následující den ve středu jsme jako obvykle v 7 hodin vstali a vyrazili na snídani. Poté jsme se oblékli, nasadili přezkáče a vyrazili na sjezdovku za náš penzion. Sjeli jsme dolů k zastávce, kde jsme asi 10 minut čekali na skibus na Černou horu. Bylo v něm docela hodně lidí, ale vešli jsme se. Na parkovišti nedaleko budovy s lanovkou na Černou horu jsme vystoupili a šli jsme k budově s lanovkou. Uvnitř jsme vyšli 2 poschodí nahoru, kde se nacházela samotná lanovka. Ten den zde nebylo ani moc lidí, což se nám velice hodilo. Postupně všichni vyjeli nahoru, kde jsme se shromáždili. Pak jsme jeli dolů a vždy jsme po kusu cesty zastavili, abychom se ujistili že jsme všichni a nikdo nezůstal moc pozadu. Počasí celkem šlo, i když trochu sněžilo, ale ne tak, aby to vadilo. Sjezdovka byla krásně upravená a lyžovalo se dobře. Měli jsme tu pár pádů, ale nikomu se nic vážného nestalo, a myslím, že všichni si to užili. Sjezdovku jsme sjeli asi třikrát a pak jsme odjeli skibusem pod sjezdovku u našeho penzionu. Pak jsme vlekem vyjeli nahoru, došli k lyžárně a uklidili lyže. Poté jsme se převlékli a šli na oběd. Jelikož jsme se vrátili z Černé hory později, byl i polední klid o něco delší. Pak jsme šli opět lyžovat, a když jsme se vrátili, následovala zdravotní procházka. V 18.00 už jsme byli v penzionu a večeřeli jsme. Následovně jsme se sešli ve společenské místnosti a každý pokoj měl připravenou nějakou společenskou hru. Hráli jsme skoro celý večer a pak byla v půl desáté večerka.

Celý čtvrtek probíhal v zavedeném pořádku: budíček, snídaně a opět jsme jeli na Černou horu, kde tentokrát bylo narváno. Následoval oběd a polední klid. Odpoledne jsme znovu lyžovali, před večeří jsme šli na procházku a mohli jsme si znovu nakoupit nějaké jídlo. Večer jsme hráli hry a všichni se docela bavili. Poté byla večerka a my jsme museli jít spát. Další a poslední den lyžařského výcviku (pátek) byl hodně rušný, protože jsme všichni museli balit svoje věci, uklízet pokoje a připravovat se na odjezd. Dopoledne jsme ještě lyžovali na sjezdovce u penzionu a všichni už se těšili domů. Po obědě jsme pak museli svoje věci včetně lyží přinést až k hlavní silnici, protože kvůli množství sněhu autobus nemohl přijet až k penzionu. Vše jsme donesli až k autobusu, naložili všechna zavazadla a vydali se na cestu domů. Všichni si to užili a nejlepší byla Černá hora. Sice se tam stala nehoda, kvůli které musel jet Tom domů, ale myslím si, že i on si ty dva dny, které tam strávil, užil. Dík patří hlavně paní učitelce, která informace potřebné k výcviku vždy dobře a zřetelně podala a my je respektovali.

Tomáš Podzimek a Ivo Mühlbach, žáci 7. ročníku

Školní kolo v recitaci 2016

Letošní školní kolo recitaci proběhlo již ve středu 7. 12. 2016, protože někteří šikovní recitátoři mají před sebou i jiné akce, tak abychom je o soutěžení nepřipravili, byli jsme oproti jiným ročníkům v předstihu. Letos soutěžilo přes sedmdesát dětí ve čtyřech kategoriích, pouze prvňáčci byli mimo soutěž. V porotě usedly paní učitelky: Zdena Erbenová, Míla Jindrová, Petra Šedivá. Porota se výborně shodla, i když rozhodování jim v některých kategoriích nikdo nezáviděl. Letos nás potěšili především soutěžící z kategorie 8., 9. tř. Nebývá zvykem, aby tato věková skupina jevila zájem zrovna o recitaci. Též se neradi učí dlouhé texty a vystupovat před publikem jim už vůbec nedělá dobře. Proto si velmi ceníme toho, že se nám v těchto ročnících sešly šikovné a ochotné děti.

Zvítězila zkušená recitátorka Tereza Chrástová, na druhém místě překvapil výborně vybraným i reprodukovaným textem Vítek Štefan a o třetí místo se podělily slečny Eliška Hamáčková a Adélka Nosková.

Také kategorie 6., 7. tř. měla pěknou úroveň, protože je zde většina recitátorů se zkušenostmi z okresních i krajských kol. Profesionálním výkonem zvítězila Lucie Pekárková, druhá v pořadí se umístila Majda Chrástová a třetí místo si zasloužila Vanesa Hofmanová.

V kategorii 4., 5. tř. zvítězil Samuel Mečíř, druhé místo patří Tině Suchánkové a třetí Jolance Kolářové.

V kategorii 2., 3. tř. zvítězil Šimon Mejsnar, druhá byla Šárka Hamáčková a třetí Barunka Chrástová.

Měli jsme možnost vidět a hlavně slyšet spoustu pěkných textů a potěšující také je, že soutěží i chlapci a jsou v tom dobří, dokud se nezačnou stydět…

Poděkování patří vedení školy, které umožnilo všem třídám postupně nahlédnout do našeho „recitačního stánku“, a též děkujeme za ceny v podobě sladkostí a knížek, zakoupené do soutěže.

Děkujeme všem soutěžícím za jejich pěkné výkony a vítězům gratulujeme. Do okresního kola, které bývá v březnu, se budou připravovat pro jistotu první tři umístění. Od kategorie 6., 7. tř. je zapotřebí mít dva texty (próza nebo poezie). Soutěží Vás ráda provázela R. Macháčová.