Studenecký zpravodaj – číslo 6/2007

Krásné a spokojené svátky vánoční, do nového roku hodně zdraví, pohody a úspěchu přeje OÚ Studenec a redakční rada Zpravodaje.

Obsah

Vážení spoluobčané – úvodní slovo starosty

Roční bilancování nového starosty – rozhovor

Milí přátelé – vánoční slovo a přehled bohoslužeb

Tříkrálová sbírka 2008

Vážení Studenečtí – zpráva z podniku Zetka Strážník

Zpráva z kontrolního měření rychlosti jízdy

Výsledek „ohleduplného“ sousedského soužití, prostřednictvím advokáta a úřadů – garáže u zdravotního střediska

Zprávy základní a mateřské školy– návštěva střediska ekologické výchovy, tvoření ze šišek, Halloween

Vítání občánků – vítání 14 dětí dne 24. října

Sportovní klub Studenec – hodnocení fotbalu za podzim a rok 2007, výsledky orientačního běhu v roce 2007

Školní sportovní klub – přespolní běh, O Pohár Emila Zátopka, všestrannost 4. ročníků, McDonalds cup, turnaje v malé a halové kopané, školní turnaj ve stolním tenise

Orel Studenec – volejbalové soutěže žen a dorostenek, mistrovství Orla v Brně, folkový večer

Ledvinové komplikace u cukrovky – diabetické okénko

Pozvánky

Fotohádanka

Výzva ČEZu k okleštění stromoví


Fotografie na titulní straně – Pohled z Kovařice na Špici

Vážení spoluobčané,

máme za sebou rok společného soužití, jenž začal čekáním na sněhovou nadílku (myslím hlavně na ty nejmenší) a pokračoval nečekaným orkánem „Kyril“, který překvapil asi každého z nás.

Tak jako tyto nečekané jevy, byl tento rok i pro mne plný očekávaných a neočekávaných změn. Myslím tím, že člověk si může naplánovat, co musí a co chce, ale od řady věcí ho právě odlákají nepředvídatelné záležitosti. S některými z Vás jsem měl možnost se vidět častěji, s některými méně. Ať už jsme řešili věci příjemné, či méně příjemné, vždy jsem se snažil najít s Vámi nějakou společnou cestu, která by byla přijatelná pro obě strany. Člověk si dost často uvědomuje, že každý jsme opravdu jiný, a proto také s každým nelze vyjít podle jeho představ.

Pro mne osobně to byl nejrychleji uplynulý rok, který jsem kdy prožil, který přinášel a stále přináší nové zkušenosti. Byl to i rok, kdy jsem měl možnost poznat některé z Vás, které jsem doposud neznal a i to je určitě velké plus.

S koncem tohoto roku bych Vám všem chtěl poděkovat za Vaše názory a připomínky.

Přeji Vám co nejkrásnější vánoční svátky, dětem bohatou sněhovou nadílku a opravdu úspěšný nový rok 2008.

Jiří Ulvr, Váš starosta

Roční bilancování nového starosty

Začátkem listopadu uplynul rok od chvíle, kdy funkci starosty obce Studenec a Zálesní Lhota přijal pan Jiří Ulvr. Povídali jsem o tom, co tento rok přinesl a jaké to vůbec je být starostou.

Začneme asi úplně popořadě. S jakými očekáváními jste na funkci starosty kandidoval?

Že budu starosta, jsem opravdu nečekal. Se mnou se to táhlo vlastně už sedm let, tehdy byl zvolen za starostu pan František Tauchman (starostka Irena Benešová odešla pracovat na Krajský úřad) a nebyl místostarosta, tak jsem byl osloven já. Nepřijal jsem to a vím, že nějaká část lidí byla naštvaná, že jsem do toho nešel. Do dalšího volebního období jsem nekandidoval vůbec, to jsem naštval ještě víc lidí. Svou práci jsem měl, nechtěl jsem o ni přijít. Na jaře 2006 už jsem věděl, že kandidovat budu, nejen kvůli sobě, ale kvůli těm lidem, co mě do toho tlačili. No a když byly dvě kandidátky, musel jsem počítat s tím, že se do zastupitelstva dostanu. A já počítal maximálně s tím, že budu v radě.

Takže to bylo dost překvapení…

Nejhorší to bylo těch deset dnů koncem října, když bylo jasné, že jsme jako Nezávislí vyhráli volby. V rozmezí 10 dnů se má člověk rozhodnout, jak to bude celé dál. I pro Aries to bylo složité nechat mě tak rychle odejít. Já jsem ani neměl čas se s někým rozloučit. Ale už z toho nešlo „cuknout“, protože lidi nás volili a byl by to výsměch, kdybych do toho nešel. Prostě by to byl podraz a nebylo by jasné, proč jsme teda kandidovali. Byl jsem tam a už s tím nešlo dvakrát nic dělat.

Jaké byly začátky na místě starosty? Co bylo nejhorší?

Povím to takhle – 90 nebo možná až 100 % je úplně jinde než všechno, co jsem kdy dělal. Pouze s jednáním s lidmi jsem nějaké zkušenosti měl. Minimálně dva, tři měsíce jsem se učil, co a kde. Úplně nejtěžší v tom úplném začátku bylo, že za mnou chodili lidé, kteří na mě byli mnohem lépe připravení než já na ně. Mysleli si, že jsem tam nový a že jim podepíšu, co budou chtít. Mnozí si však neuvědomují ani teď, že starosta je stejně závislý na radě nebo zastupitelstvu. Teď už vím, co od těch lidí můžu očekávat, vím, že tu jsou spory, a obezřetnost, než něco rozhodnu, je větší.

Takže jste v těch začátcích nevěděl, co vlastně kdo po vás chce?

To ne. Vždy bylo jasné, proč přišli, jen jsem nevěděl, co je za tím. Opravdu jsem potom přemýšlel, co jim můžu říct a co ne. Pak se člověk někde dozví, že starosta řekl něco, co říct neměl, přitom pravda je trochu jinde a někdo si nic vysvětlit nedá.

Takže tohle bylo za celý rok nejtěžší?

Jsou období, kdy je člověk se sebou spokojený, že něco udělal dobře, ale to jsou vždy tak maximálně dva dny za sebou. Pak to zase jde úplně dolů, protože se objeví něco úplně nového, s čím se člověk nesetkal a s čím si neví zprvu moc rady. Hodně těžké je ustát spory lidí mezi sebou. Zvláště když se dohodnou za zády obce a pak společně postupují proti ní. Myslel jsem, že lidi znám, a chtěl jsem pomoci, ale od jisté doby chci mít všechno na papíře, abych mohl pokud možno dokázat, že něco bylo jinak.

Nebo je taky složité některým občanům vysvětlit, že za všechno obec nemůže. Jak byl Kyril, obec byla v očích spousty lidí zodpovědná za to, že nešel proud. Já se jim nedivím, že se obrací na obec, když neví, kudy kam. Udělal bych to zrovna tak, ale proud tady obhospodařuje ČEZ a obec v tom nemůže zase tolik udělat.

A s nespokojeností lidí, že jste starosta, jste se setkal?

Ne. Lidé si spíš museli zvyknout na uvolněného i neuvolněného místostarostu. Prostě nešlo, abychom začínali dva úplně od začátku. Ing. Josef Boura by uvolněného nevzal, protože by se nemohl dostatečně věnovat svému podnikání. Tak jsme to vyřešili takhle. Pro obec je to finančně srovnatelné, ne-li výhodnější, než kdyby obec měla uvolněného starostu i místostarostu. Za minulého vedení uvažovali o novém úředníku, protože byrokracie pořád přibývá. Takže se stejně přemýšlelo o další síle a tímhle se to vyřešilo. Málokdo si uvědomuje, že pokud si chceme udržet takový přístup úřadů, jako máme, je potřeba na tom stále pracovat. Potom bychom nezvládali vyřizovat, co je třeba, a kdyby člověk o něco žádal a nestíhal to vyřizovat, už by se na nás úřady dívaly jinak, než když to zvládáme, jak si úřady představují.

A co se Vám na té práci líbí, jestli tedy vůbec něco…

Nedá se říct, že líbí. Spíš mám ale dobrý pocit, když vidím, že jsem někomu pomohl nebo aspoň s něčím „pohnul“. Najdou se lidé, kteří poděkují, někdy poznám, že jsem pomohl jen z toho, že přijdou jen jednou a ne pětkrát, ale nikdy se asi nestane to, aby starosta byl hodnocený nějak zvlášť kladně. Pořád si někdo na něco stěžuje a něco se někomu nelíbí. Šel jsem do toho, že se přece musí jít všem zavděčit, ale už jsem smířený s tím, že to nejde.

A je něco, co se za ten rok opravdu povedlo?

Opravdu povedlo… No, jsem optimista a doufám, že by se mohlo podařit sehnat peníze na přístavbu mateřské a opravu základní školy. Věděl jsem, že by bylo špatné si o tom jen psát, a tak jsem kvůli tomu jezdil do Prahy. Teď se mi to zdá nadějné, ale je jasné, že to za 10 dní může být všechno jinak. Tato záležitost se táhne pár let nazpět a pokud se podaří ty peníze dostat, řeknu si, že se něco podařilo a že to má smysl. Ale zase na druhou stranu, je jasné, že celá ta akce přijde téměř na 60 milionů a my máme zažádáno o 20 milionů. Jestli je dostaneme, nebo jen nějakou část, budeme pak shánět zbytek. Je to jako vždycky – máš radost, že to dopadlo, ale je vždycky otázka, kde sehnat ty další peníze, aby tu nezůstala stát místo nové školky pouze rozestavěná stavba.

Teď jsme upravovali stávající školku, lidé to viděli a mysleli si, že rekonstrukce a přístavba celého areálu u základky nebude. Obec ale potřebuje rekonstruovat i stávající školku, aby se dal navýšit počet dětí a vyhovělo se požadavkům hygieny. Finančně to obec nezatížilo, protože tato investice se vrátí s již zmíněným navýšeným počtem žáků.

Co se povedlo…

Měl jsem radost, že na jaře jsme byli vybráni jako jeden z pěti nejlepších projektů ohledně rekonstrukce obecního úřadu. Studii za nás financoval Liberecký kraj. Jde hlavně o to, aby měla budova bezbariérový vstup, výtah pro seniory a hendikepované, sociální zařízení v patře. Dokončujeme k tomu stavební povolení a bude se čekat na vypsání grantů Libereckého kraje. Měly být už teď, ale budou až na jaře. Je snad dost reálná šance, že na to peníze dostaneme.

Nebo třeba příprava výstavby 10 RD na Nouzově. Táhlo se to asi 4–5 let, pořád to na něčem vázlo. Jsem rád, že to začalo.

Dělá se projekt na chodník od Špice, směr Zálesní Lhota. Chodník od Trojice ke Špici není stále dořešen, protože není vyřešen majetkový souhlas vlastníků pozemků proti Řeznictví Nosek, se kterým by se dala realizovat úprava této nevyhovující křižovatky. To je prostě nesmysl stavět teď kus chodníku, když nevíme, jak potom povede silnice. S vybudováním chodníku směrem na Vrchlabí by snad neměl být problém.

A taky jsme získali finanční částku téměř 630 000 Kč na změnu vytápění požární zbrojnice z evropských fondů a ze Státního fondu životního prostředí. Je moc dobře, že to nebylo jen z obecních peněz.

A otázka, která musí přijít. Se všemi těmi zkušenostmi, o kterých jste tu mluvil, kandidoval byste znova?

Letošní rok mi utekl ze všech let nejrychleji. I v předešlé práci jsem neměl moc času, ale teď člověk opravdu pracuje i o víkendu. Lidi neodmítám, ale hodně problémů by prostě počkalo do pondělí. Tak to prostě je. Nedokážu říct, jaké to bude za tři roky a jestli bych do toho šel znovu, záleží i na tom co se povede a abych s tím byl spokojený i já sám. Opravdu to teď neumím říct.

A na závěr obligátní otázka. Je něco, co byste čtenářům Zpravodaje rád vzkázal?

Chtěl bych říct, že to beru tak, když jsem starostou, potřebuji a mám slyšet připomínky. Chci poděkovat za všechny nápady i výtky. Vůbec se nikomu nedivím, že za mnou chodí i ve věcech, kde jim nemůžu pomoci. Chci poprosit o pochopení v tom, že se všechno nedá vždycky vyřešit tak, jak by si obě strany přály. Starosta se prostě všem nikdy nezavděčí. Chtěl bych všem poděkovat za důvěru a přát nám všem vytrvalost.

Moc děkuji za rozhovor. Ať se Vám daří, co je třeba.

Pavlína Jiranová

Milí přátelé,

ani nevíte, jak moc bych si přál, aby tyto řádky četli hlavně mladí lidé ze Studence. Především k nim zaznívá pozdrav posvátné doby adventní, pozdrav Panny Marie, počaté bez poskvrny prvotního hříchu, který ohlašuje nezadržitelný příchod vánočních svátků. Prošli jsme jako národ mnohými obdobími, ve kterých nám říkali, že Vánoce jsou již nepotřebné a jejich původní význam zůstal trčet jako torzo minulých věků. I dnes, třebaže snad nejste vy, mladí, zaujati proti náboženství ani na jednu stranu, dáváte přednost jiným hodnotám, které pokládáte za opravdovější, než je třeba právě náboženské poselství Vánoc. Ze všech stran slýcháte, že náboženství je přetvářka a pokrytectví, mnozí z vás jste raději od náboženských otázek upustili a raději je neřešíte, protože je toto téma podáváno se zbytečnou hysterií jako nepříjemné a konfliktní. A tak hledáte dál. V přátelství, ve sportu, hudbě, studiu, či cestování. Chtěl bych vás jako farář poprosit, abyste zůstali při takovém hledání objektivní a spravedliví. Ti totiž, kdo za každou cenu víru a církev pomlouvají, a mnohdy ani nevědí proč, nemyslí to především s vámi mladými dobře. Ti, na které je poukazováno jako na „kostelníky“ se ve skutečnosti za každého z vás modlí. Proč?

Protože Bůh, ve kterého věří, se stal člověkem. Proč to dělal? Snad i proto, že by člověka nic nedonutilo myslet na druhého.

Milí mladí lidé, o Vánocích Pán a Vládce vesmíru a světa ukazuje a vystavuje člověku do popředí lidskost a úctu. Bez úcty, s pouhou lacinou „srandou a zábavou“ se z člověka stane podivín. Už jen proto, že uvidí, že jeho život se žene kamsi, kde není šťastný, kde mu není dobře a kde, třebaže je obklopen vždy někým, s kým „zabije“ večer či víkend, zůstává úplně sám. Mnozí z vašich rodičů to řeší alkoholem a mnozí to tak budete zkoušet po nich. Ano, přátelé. Ve víně je možná pravda, ale ne láska, kterou si je v dnešní době stále více lidí dlužno. Především se to týká mladých lidí.

V hledání lásky to bývá ovšem těžké. Máme několik deformací té lásky, od zbytečné přecitlivělosti až k „maminkovské“ manipulaci s city dětí, až k pseudochlapské pseudotvrdosti, která chce být za každou cenu drsná, a běda tomu, kdo jen trochu projeví své city. Z těchto důvodů hledáte sportovní výkony, nebo zábavu, protože přemýšlení o těchto věcech není příjemné. A končíme zase u manipulace, protože společnost nedovolí nikomu, aby se vymykal z průměru, lidé nepřijmou nikoho, kdo je jiný. Takoví lidé zůstávají o Vánocích také sami, ale sami posuďte, kdo je více sám, zda ten, kdo je odmítnut, nebo ten, kdo je vnitřně prázdný. Proto se tedy Bůh rodí jako člověk, abyste vy, čtenáři těchto řádků pochopili, co je nejdůležitější v životě a ve světě.

Je to ČLOVĚK. Ne produkt společnosti, který dělá to, co je populární, nebo moderní, ale člověk originál, který má velikou cenu proto, že prostě je. Tomu člověku patří největší Boží péče a úcta, který se nemůže opřít o své rodiče, protože jim nemůže ve všem důvěřovat, tomu člověku náleží pozornost, který nepotkal dosud nikoho, kdo by o něho projevil obyčejný lidský zájem. Kéž by si to uvědomili ti, kteří Vám, mladí lidé, ve školách přednášejí, a sami nemají odvahu o těch věcech přednášet sobě.

Zároveň ale i tomu, který jako rodič svoje děti ztrácí, protože jsou k němu nevděční. Proto Betlémské Světlo Vánoc a Andělský pozdrav hledá Vás ve vašich posilovnách, sportovištích, na vašich koncertních pódiích, aby Bůh věděl, co vás zajímá, čím žijete, co potřebujete. Ne srandu, ale úctu, ne klídek, ale Pokoj s velkým P. Ne konkurenci a soupeření , ale smíření. Ne výkon, ale lidskost. Z těchto důvodů jistě chápete, že i slušnost je projevem lásky, že i zdvořilost a zájem o člověka pochází z lidských srdcí. A světe div se, nemusí být vždy falešná a neupřímná.

Vánoce jsou o Bohu, přátelství, rodině ale hlavně o člověku. Ten to potřebuje. Proto vás prosím, všimněte si o svátcích toho, kdo po vás touží, protože v jeho, nebo v Jeho očích máte větší cenu, než si myslíte.

Vážení přátelé, kteří žijete v rodinách. Chtěl bych vám popřát upřímně a srdečně krásné a radostné prožití svátků narození Božího. Nedejte si vzít poklad, který máte, a stůj co stůj hlídejte a opatrujte pokoj, který ve vašich rodinách může být. Ať výchovu vašich dětí prozáří pravá Betlémská láska, ochotna jít třeba až na Golgotu a na kříž. Kéž dovedete obdarovat jeden druhého, ať doprostřed vás zazáří opravdová andělská záře, která posílí i vztahy mezi sousedy. Ať zůstane pozornost obrácena k tomu, ke kterému ji namířil Syn Boží – k člověku.

Vánoční přání patří předně vám, kteří budete o svátcích mít neodbytného společníka v nemoci, stáří, zklamání nebo jakékoliv osamocenosti. To pro vás přichází Světlo, které vás hledalo a nalezlo, protože si musíte uvědomit, že opravdové štěstí je přítomno nějakým způsobem jen u Toho, který se pro vás stal člověkem.

Vážení přátelé, osobně odmítám tradici pro tradici, je-li zastaralá a prázdná. Daleko víc odmítám ovšem bezcitné odmítání jakékoliv tradice, pod záminkou moderní doby, tvrdých hudebních žánrů, nebo komerce. Proto vás prosím, neupusťte ani letos od vánočních zvyklostí a obyčejů, protože ony, ač starodávné, hluboce hovoří o životě. Proto nezapomeňte zpívat adventní roráty a vánoční koledy, protože na nich vidíme, jak víra v Boha pomáhá národní svébytnosti a uvědomění, jak slouží člověku. Nepřehlušte ji ani tvrdostí ani komercí. Prosím.

Nezapomeňme jeden druhému odpustit, protože z toho důvodu Bůh mezi nás přišel. Naše chyby jsou tu proto, aby nás poučily, nikoliv srážely při každé snaze znovu povstat.

Tedy, ať nám všem zazáří vánoční svátky nadějí a lidskostí na cestě k obdivuhodnému Světlu.

P. Miloslav Paclík, kněz a administrátor katolické farnosti
Vánoční mše a bohoslužby 2007
24. prosince – Štědrý den
16 h.Zálesní Lhota16 h.Čistá u Horek
22 h.Roztoky u Jil.24 h.půlnoční mše ve Studenci
25. prosince – Slavnost Narození Páně
8 h.Studenec9.30 h.Roztoky u Jil.
10.45 h.Zálesní Lhota14.30 h.Čistá u Horek
26. prosince – Svátek svatého Štěpána
8 h.Studenec9.30 h.Roztoky u Jil.
9.30 h.Čistá u Horek11 h.kaplička v Martinicích v Krk.
29. prosince – Svatého Thomase Becketta
16 h.koncert v kostele ve Studenci – J. J. Ryba: I. Česká mše vánoční – „Hej mistře“, hosté: pěvecký sbor z Vrchlabí
30. prosince – Svátek Svaté rodiny
8 h.Studenec9.30 h.Roztoky u Jil.
10.45 h.Zálesní Lhota14.30 h.Čistá u Horek
31. prosince – Svatého Silvestra I., papeže
15 h.Roztoky u Jil.17 h.Studenec – poslední mše starého roku
23.45 h.novoroční výstav Nejsvětější Svátosti a požehnání v kostele ve Studenci
1. ledna 2008 – Slavnost Matky Boží, Panny Marie, Nový rok
8 h.Studenec9.30 h.Roztoky u Jil.
10.45 h.Zálesní Lhota14.30 h.Čistá u Horek

Tříkrálová sbírka 2008

Farní charita ve Studenci bude pod záštitou Charity Česká republika v období od 4. do 6. 1. 2008 pořádat Tříkrálovou sbírku. V tomto období navštíví domácnosti ve Studenci a Zálesní Lhotě skupinky koledníků. Vedoucí koledníků bude mít průkazku s logem Tříkrálové sbírky 2008 (na požádání je povinen ji předložit) a zapečetěnou pokladničku se znakem charity.

Výtěžek sbírky bude použit následujícím způsobem:

Farní charita Studenec využije získané prostředky na zakoupení zdravotně technických pomůcek pro imobilní pacienty.

Všem předem děkuji za projevenou důvěru i  za pomoc s organizací.

Za FCH Studenec Heda Jiranová

Vážení Studenečtí,

Blíží se konec roku a s ním účtování a hodnocení toho uplynulého. Rád bych k tomuto účtování připojil pár slov a přání.

Letošní rok byl, z pohledu nás zemědělců, zvláštní a podivný. Počasí si s námi zahrávalo. Na jaře to vypadalo, že všechno uschne, že nebude čím krmit, obilí nenaroste a bude zle. Hospodin ale vyslyšel naše prosby a nakonec jsme se dočkali dobré úrody a co víc, i slušnějších výkupních cen. Tyto slušnější ceny však nezpůsobily (jak tvrdí některá média) poměrně razantní zdražení pečiva a mléčných výrobků. U pečiva může být na vrub růstu cen obilí přičteno zvýšení ceny tak zhruba o 5 %, u mléčných výrobků maximálně o 10 %. Další nárůsty cen je třeba přičíst růstu cen energií a práce, zpřísňování požadavků na bezpečnost potravin a zvyšování zisků výrobců a obchodníků. Růst cen masa a masných výrobků je z hlediska výkupních cen zcela neopodstatněný, výkupní ceny dlouhodobě stagnují.

To ale není hlavní důvod, proč píšu. V minulých letech naše firma, ZETKA Strážník a. s., investovala nemalé prostředky do obnovy a dobudování střediska v Zálesní Lhotě. S přispěním dotací z Operačního programu Rozvoj venkova a multifunkční zemědělství jsme zde vybudovali jímku na močůvku a senážní žlab. Obě stavby mají dopad na zlepšení ekonomiky a životního prostředí. Jímka sice občas zasmrdí, na druhou stranu močůvka neteče do potoka a neohrožuje vodu. Senážní žlab zase pojme zhruba 1200 tun krmení, které by jinak muselo být ze Lhoty dovezeno na uskladnění do Studence a poté opět zpět do Lhoty ke zkrmení. Pro představu se jedná o přibližně 600 jízd traktoru s vlekem mezi Studencem a Lhotou. Těmito stavbami zdaleka nebylo středisko v Zálesní Lhotě dobudováno k naší spokojenosti. Zbývá ještě mnoho práce. Například opravit cesty, opravit střechy a tak dále. Je to v podstatě nikdy nekončící práce.

V nejbližší budoucnosti bychom se ale chtěli zaměřit na zlepšení stavu ve středisku Studenec. V příštím roce plánujeme postavit centrální jímku na močůvku a kejdu, do které budou svedeny kromě močůvky i silážní šťávy, a tak jímka přispěje k ochraně vod před znečištěním. I na tuto stavbu máme zajištěnou dotaci z Programu rozvoje venkova. Do budoucna bychom chtěli na místě současného prasečáku a kravína III postavit nový, moderní kravín, který by zaručil maximální pohodu chovaným kravkám, zlepšil pracovní prostředí ošetřovatelů a v neposlední řadě přispěl k ochraně životního prostředí před znečištěním.

Všechny tyto stavby jsou značně investičně náročné. Pokud ovšem chceme nadále provozovat zemědělskou výrobu a chovat dobytek, jsou nezbytné. Podle mého názoru zemědělci i dobytek do krajiny patří, i když někdy přespříliš hrčí s traktory a pletou se s nimi na silnicích, trousí hnůj a slámu, občas způsobí nějakou tu škodu, posečou, co nemají a co mají posíct, nechají stát, utíkají jim krávy a kdoví jak ještě „škodí“. Na druhou stranu ale také obci a občanům pomáhají. Udržují krajinu v kulturním stavu, uklidí i ty louky, ze kterých nemají žádný užitek, sem tam něco přivezou, septik vyvezou, pluhují cesty i nějaké to auto z příkopu vytáhnou. Snad by se našla i další pozitiva. Prostě zemědělství a venkov patří k sobě, i když se oboje mění a ne vždy k dobrému.

Závěrem bych chtěl ještě poděkovat. Poděkovat Bohu za dobrou úrodu, poděkovat státní správě za dotace a podpory, starostovi a obecnímu zastupitelstvu za korektní spolupráci, všem zaměstnancům za jejich náročnou, namáhavou a ve velké většině dobrou práci, mnohým z vás za to, že nám pronajímáte své pozemky a vám všem za trpělivost a vstřícnost.

A úplně na závěr přeji klidné, požehnané a milostiplné Vánoce a v novém roce hodně zdraví, štěstí a úspěchů v osobním životě i v práci.

Ing. Pavel Jiran

Zpráva z kontrolního měření rychlosti jízdy

Kontrolní měření rychlosti jízdy bylo provedeno ve dnech 19. října 2007 až 6. listopadu 2007 ve Studenci na silnici II. třídy č. 293 v blízkosti přechodu pro chodce u České pošty a kostela. Kontrolní měření proběhlo třikrát v pracovní dny v denní době (mezi 10. a 17. hodinou). Dvakrát v pátek a v sobotu mezi 22. a 24. hodinou a jedenkrát v neděli odpoledne (mezi 15. a 17. hodinou). Celkově tedy bylo kontrolní měření provedeno v rozsahu 12 hodin a vždy byla měřena vozidla projíždějící v obou směrech.

Hned na úvod musím konstatovat, že se ani v jednom případě nejednalo o dvojnásobné překročení maximální povolené rychlosti ze strany řidičů nákladních vozidel, a to ani v noční době. Dvojnásobné překročení rychlosti jízdy bylo zaznamenáno jen v jednom případě, kdy řidič osobního automobilu jel v noční době rychlostí 109 km.h-1. V denní době pak činila nejvyšší naměřená rychlost 82 km.h-1. U nákladních automobilů byla v denní době naměřena nejvyšší rychlost 63 km.h-1, v noční době potom 54 km.h-1. Ani v jednom případě tedy nebyla nákladnímu automobilu naměřena rychlost vyšší než 70 km.h-1.

Pokud se množí stížnosti, kde je uváděno výrazné, i dvojnásobné překračování rychlosti jízdy ze strany řidičů nákladních automobilů, je třeba občanům vysvětlit, že tato tvrzení neodpovídají skutečné a při kontrolním měření zjištěné situaci.

V průběhu celého kontrolního měření sledovaným úsekem projelo (a bylo změřeno) celkem 1 544 vozidel s celkovou průměrnou rychlostí jízdy 48 km.h-1.

Překročení předepsané rychlosti jízdy do 10 km.h-1 řešíme na místě domluvou, nejde-li o opakované překročení a nemá-li řidič v evidenci řidičů záznamy o jiných přestupcích. Při překročení nad 10 km.h-1 je řidiči ukládána bloková pokuta nebo se přestupek oznamuje do správního řízení. Pokud by se jednalo o „ostré“ měření rychlosti jízdy, byl pokutován celkově každý 14. řidič, u nákladních automobilů ale až každý 81. řidič.

Při kontrolním měření jízdy se pouze potvrdila skutečnost, že v noční době dochází k častějšímu překračování povolené rychlosti jízdy než v době denní. Za 4 hodiny nočního kontrolního měření bylo změřeno celkem 224 vozidel a pokutováno by bylo 74 řidičů, což je téměř přesně jedna třetina (33,0 %). V denní době by pak bylo pokutováno jen 3,0 % řidičů.

Pokud jde o intenzitu provozu v době kontrolního měření, byla tato dle očekávání nejvyšší v pracovní dny v denní době, s hodinovým průměrem 192 vozidel. V noční době byl zaznamenán průměr 112 vozidel za hodinu. Poměrně překvapujícím zjištěním byla skutečnost, že nejslabší provoz byl v neděli odpoledne, a to průměrem 86 vozidel za hodinu. Je ale třeba si uvědomit, že se jednalo o mimosezónní dobu a že dnes by byla situace už určitě jiná. Za celé kontrolní měření (12 hodin) činil hodinový průměr 129 vozidel za hodinu, což je průjezd jednoho vozidla (v obou směrech) za necelou půlminutu, v jednom směru tedy za necelou minutu.

Z hlediska konkrétních naměřených rychlostí jízdy byla naměřena rychlost jízdy do 40 km.h-1 u 16,0 % vozidel. Rychlost jízdy od 41 do 50 km.h-1 byla naměřena u 51,2 % vozidel. Rychlost jízdy od 51 do 60 km.h-1 byla naměřena u 26,4 % vozidel. Rychlost jízdy od 61 do 70 km.h-1 byla naměřena u 4,3 %. Rychlost jízdy od 71 do 80 km.h-1 byla naměřena u 1,9 % a rychlost jízdy nad 80 km.h-1 byla naměřena u 0,2 %. Všechny tyto údaje máte z důvodu názornosti navíc zobrazeny i v přiloženém grafickém vyjádření.

Graf – Rychlost jízdy vozidel ve Studenci

V následné tabulce uvádím údaje dle jednotlivých druhů vozidel:

Druh vozidlaosobnínákladnímotocykly
změřeno vozidel:1 3002422
rychlostní průměr:51 km/h48 km/h48 km/h
do 40 km/h186610
41–50 km/h6471421
51–60 km/h371361
61–70 km/h6430
71–80 km/h2900
nad 80 km/h300

Závěrem lze konstatovat, že k překračování stanovené rychlosti jízdy v obci Studenec na silnici II/293 dochází, ale ne ve velké míře. S nastávající zimní rekreační sezónou budou hlídky ODI převážně vykonávat službu v horské části okresu Semily. Tím budou až do jarních měsíců roku 2008 v obci Studenec na silnici II/293 hlídky ODI provádět výkon služby častěji než v předchozím ročním období. Této komunikaci je trvale věnována pozornost, a to i v letních měsících. Týdně jsou hlídky ODI vysílány 3× na Turnovsko, 2× na Jilemnicko. Při každém vyslání hlídky na Jilemnicko jsou policisté úkolováni nejčastěji právě na silnici II/293, mezi Horkami u Staré Paky, Studencem a Martinicemi v Krkonoších. Silnice II/293 je z hlediska zvýšených kontrol dopravní policie hned na třetím místě, po silnicích I. třídy č. 35 a č. 10 na Turnovsku. Na Jilemnicku není obec, kde by byly dopravní hlídky častěji než v obci Studenec.

Rozborem dopravních nehod v roce 2007 od 1.1. do 31.10.2007 zjišťuji, že v katastru obce Studenec došlo na silnici II/293 celkem k 15 dopravním nehodám, při kterých byla 1 osoba lehce zraněna a jinak došlo jen k hmotným škodám. Z těchto dopravních nehod nebyla ani jedna zaviněna nepřiměřenou rychlostí jízdy.

Z celkového počtu 15 dopravních nehod došlo k 6 dopravním nehodám v těsné blízkosti čerpací stanice Shell.

Na silnici II. třídy č. 295 došlo za stejné období v katastru obce Studenec ke dvěma dopravním nehodám a ani jedna nebyla zaviněna nepřiměřenou rychlostí jízdy.

Bc. Milan Čermák, komisař, vedoucí DI Semily

Výsledek „ohleduplného“ sousedského soužití, prostřednictvím advokáta a úřadů

V letech 1962–65 si zaměstnanci Texlenu Studenec se souhlasem firmy postavili na pozemku Texlenu, proti nynějšímu zdravotnímu středisku, plechové garáže.

V průběhu let měnily garáže své majitele. Při restitučním řízení školky se zahradou neučinil Texlen žádné kroky ve prospěch majitelů garáží. Držitelé garáží se domnívali, že se s novým majitelem bývalé školky dohodnou na koupi, nebo pronájmu pozemků pod garážemi.

Jeden ze starších pánů-majitelů, kteří občas nemovitost navštěvují, na dotaz garážníků, jak se s nájmem, nebo koupí vypořádáme, řekl, ať si zatím neděláme starosti.

Uběhlo několik let a pokračováním bylo úřední oznámení o provedení kontrolní prohlídky stavby. Protože vlastníci nedoložili žádné doklady o legálnosti staveb garáží (od původních majitelů ani od Texlenu nic neměli), rozhodl stavební úřad na žádost současného vlastníka pozemku odstranit garáže do 15. 5. 2008. Zákon je zákon a musí se dodržovat, i když to někoho bolí. Šest majitelů, většinou důchodců, přijde o garáže proto, že majitel pozemek nechce prodat, a také proto, že se mu ty garáže nelíbí. Pravda, žádná nádhera to z dnešního hlediska není. Novému držiteli pozemku je úplně jedno, že majitelé garáží budou mít značné ztráty.

Není nad „dobré“ sousedské vztahy a trochu ohleduplnosti.

Zdeněk Čermák

Zprávy Základní a mateřské školy

Tak jsme opět hostině u medvěda přihlíželi opět pouze zpovzdálí, neboť tato hostina je pouze pro vyvolené a nikoliv pro potřebné. A stát se vyvoleným dá spoustu práce a úsilí a cesta je nejen dlouhá, ale i klikatá a lemovaná riziky. Kdo se na ni nevydal včas, nemá šanci. Přesněji řečeno, kdo si nenašel to správné křeslo, nemá naději.

Možná by někdo mohl namítnout, že mateřská škola i škola fungují, konec konců moje děti už vyrostly, teď je potřebnější cesta, kanalizace, osvětlení, chodník. Toto tvrzení je však pravdivé pouze zdánlivě. Jak veřejnost dobře ví, obě mateřské školy měly výjimku z provozu do konce roku 2007 a vedení školy čeká další jednání o jejím prodloužení. Obdobné je to se systémem vytápění v budově školy (označena jako střední zdroj znečišťování), kdy již žádost o prodloužení vytápění tímto způsobem byla na Českou inspekci životního prostředí podána. Na druhou stranu se zkuste podívat na Studenec či Zálesní Lhotě v době, kdy jednotlivé domácnosti zatápějí, to je skrytých ekologů, to by měla obec hned prostředků na poskytování ekologických prostředků (má možnost postihovat majitele objektů podle tmavosti a zápachu kouře). Očekávání rekonstrukce odkládá i další úpravy v samotné základní škole a během dvou až tří let nastanou již vážné komplikace. Již nyní zcela nevyhovují prostory šaten, odkládala se rekonstrukce vstupního prostoru, oken a vzduchotechniky ve školní jídelně. To vše je řešitelné, ale chybějící učebny při současném nárůstu počtu dětí nelze při přísnějších hygienických nárocích nahradit žádným provizoriem.

Obdobně jako s medvědem je to často i s jinými žádostmi o dotace a granty. Škola společně s dalšími subjekty zpracovala strategický plán rozvoje areálu v okolí školy. Vedle již zmiňované přístavby mateřské školy by se měly přeměnit i ostatní prostory tohoto areálu, jehož ideální polohu možná nedokážeme ani docenit. Zatím jedinou úspěšnou realizací celkového záměru byla výstavba dětského hřiště, modernizace lehkoatletického areálu (umělý povrch, dvojdráha pro sprint) je sice již ve stadiu stavebního řízení, ale ztroskotala na nesouhlasu společnosti ČEZ (ochranné pásmo vysokého napětí). Letošní žádosti o granty (MŠMT, Nadace Partnerství) na výstavbu přírodní učebny a realizaci první etapy naučné stezky a arboreta ve Stráni byly rovněž neúspěšné, přesto však vedení školy bude hledat v průběhu zimních měsíců jiné finanční zdroje tak, aby do konce června 2008 mohla být otevřena alespoň přírodní učebna environmentální výchovy. K dlouhodobým záměrům, jež jsou ve fázích zpracovaných projektových studii, patří výstavba vlastního sportoviště a přírodního jeviště.

PaedDr. Petr Junek

Co se skrývá za bludným kořenem?

To jsem se snažila s dětmi z naší mateřské školy zjistit, když jsme celý rok pomáhaly najít správnou cestu dětem, které překročily bludný kořen a zabloudily v soutěžním ekologickém kalendáři. Nejdříve jsme nasbíraly bylinky z kouzelné louky pro Jezinku Bezinku, kouzelný lektvar, který jsme si uvařily, nám moc chutnal a jeho vůně nás donesla až ke stromovým skřítkům. Javorníčka i jiné skřítky jsme si udělaly přímo v lese na javorovém stromu, Dubínek nám za odměnu prozradil tajemství dřeva. Jak šetřit les a co je ze dřeva, děti znaly, ale recept na papír? S tím nám poradily vosy, které si z papíroviny staví svá hnízda. Obrázky z ručního papíru nám zdobily celou školku. Konečně nachumelilo a nás zaujaly pokusy se sněhem. Měřily jsme teplotu, pozorovaly počasí a vše zapisovaly do tabulky. Když na nás sýkorka zaťukala zobáčkem na okno, nasypaly jsme jí i jejím kamarádům, co neodletěli do teplých krajin, krmení a do parku donesly závěsná lojová krmítka plná semínek. Musíme přece pomáhat kamarádům v nouzi! Dárek od sýkorky jsme si poslechly ve školce. Některé hlasy ptáků jsme slyšely úplně poprvé. Na vycházce za sojkou jsme u krmelce rozluštily bludiště stop a ve školce potom udělaly medailonky z hlíny s otisky tlap a nohou zvířat, které jsme vystopovaly v lese. Když se probudilo jaro, pomáhaly jsme Dědovi Vševědovi se zahrádkou. Vysely semínka a pozorovaly čtyři rostoucí zahrádky. Nejlépe se dařilo zahrádce na sluníčku a pravidelně zalévané, ale ta ve tmě a bez vody vůbec nerostla. Zato hliněná hlava s trávovými vlásky nám narostla náramně. Další cesta za bludným kořenem nás dovedla k rybníku. Kdo bydlí s vodníkem? Zalovily jsme sítkem ve vodě… tam bylo vodních příšerek a breberek. V květnu nás včeličky dovedly na sluníčkovou louku a poradily nám, jak se vaří pampeliškový med. Ten vám byl sladký a ani nedal moc práce.

Celý rok jsme byly pilné jako včeličky, pomohly vybloudit dětem z lesa a splnit plno zajímavých úkolů. Obrázky, fotky i s kalendářem jsme odeslaly MRKVIČCE – ekologickému sdružení mateřských školek Libereckého kraje. Velkým překvapením bylo, když nám přišel do školky dopis z Liberce s oznámením, že naše školka byla vybrána mezi šest nejlepších školek, které výborně splnily úkoly soutěže „Co se skrývá za bludným kořenem“. A za odměnu jsme vyhrály zájezd do nedávno otevřeného areálu střediska ekologické výchovy Střevlík v Oldřichově v Hájích u Liberce. Moc jsme se těšily na 9. listopad 2007.

Brzy ráno přijel před školku autobus, všichni jsme se pohodlně usadili a už jsme ujížděli. Představte si, že jsme jely po dálnici a také krásným osvětleným tunelem. Ani jsme se nenadály a už tu byl Oldřichov. Uvnitř střediska jsme se rozdělily na 2 skupiny.

Jedna skupina odešla s paní učitelkou Evou do opravené roubené budovy, tam v příjemné starodávné místnosti s pecí za zpěvu ptáků si každý namaloval svůj strom, a tak jsme společně vytvořily celý les. Proč je nám v lese dobře? O tom jsme si chvíli povídaly, tu náhle přišel „zlý člověk“, vysypal odpadky a ušpinil náš les. Avšak přivolaný popelář nám pomohl les uklidit. Když se ale vrátil ten „zlý člověk“ a chtěl z našeho lesa znovu udělat černou skládku, zakázaly jsme mu to a vysvětlily, proč je to špatné a dokonce ho naučily jak správně třídit odpady.

Druhá skupina dětí s paní učitelkou Slávkou navštívila novou budovu, které se říká Sluneční, protože je celá prosklená a teploučká. Po dobré svačince od naší paní kuchařky jsme si povídaly o pohádkovém počasí. Zahrály si na sluníčko, mraky s deštěm a sněhem, na vítr, duhu jsme si vyrobily z barevných proužků papíru. Nakonec jsme se schovaly pod velikou bílou mlhu a duhová víla nás lehoučce pokropila. „Mlha je přeci mokrá!“ Ještě jsme si připomněly různé pranostiky o počasí a na závěr vybarvily cestičky s úkolem.

Venku jsme si ještě společně prohlédly chlívek s prasátkem, koza Anděla se od nás nechala podrbat na bradě, koza Máňa s Lízou i černobílé ovečky se od nás držely raději dále. Za potokem jsme navštívily koníky. Všechna zvířátka, kdyby mluvila, by jistě poděkovala za tvrdý chléb i jiné dobroty, co jsme jim přivezly. Na malé farmě jsme všem poděkovaly, rozloučily se a autobus nás odvezl zpět do naší školky na dobrý oběd – bramboračku a „pohádkové“ buchty s povidly. Byl to pěkný, vydařený výlet.

A závěrem jedno přání, chvalme děti za chuť, za odvahu seznamovat se s realitou života v přírodním prostředí, dopřejme jim silné prožitky, pocit užitečnosti ze smysluplné činnosti. Klasik říká: „Jen to, co poznáme, můžeme milovat a jen to, co milujeme, budeme chránit.“

Za MŠ Studenec Eva Hájková, Jaroslava Stránská

Fotografie – Středisko ekologické výchovy I

Fotografie – Středisko ekologické výchovy II

Fotografie – Středisko ekologické výchovy III

Mateřská škola ve Studenci děkuje vedení základní školy a všem, kdo se podíleli na úpravách v naší školce. Získali jsme pěknou třetí třídu, sociální zařízení. Dětem se zde velmi líbí.

Kolektiv učitelek MŠ Studenec

Podzimní tvoření

Podzimní tvoření s rodiči a dětmi se v naší MŠ ve Lhotě začíná stávat již tradicí.

V letošním roce byly hlavním pracovním materiálem šišky. Hned v září jsme si totiž začali hrát s pohádkou F. Hrubína „Paleček a jeho kamarádi.“

Děti si postupně vytvářely pravidla soužití, začínaly si společně hrát, pomáhat si a zjišťovat, že s kamarády je na světě veseleji. A nejen to.

Při vycházkách do lesa poznávaly a rozlišovaly listnaté a jehličnaté stromy, rozvíjely si představivost a fantazii při hře s přírodním materiálem, při přecházení klády se učily držet rovnováhu, jindy trénovaly hod šiškou do dálky i na cíl. Také poznávaly, jak se chovat v lese, když chtějí zahlédnout zvířátko nebo pozorovat ptáčka, a že do lesa odpadky určitě nepatří. Objevili jsme, z jak malého semínka vyrostou ty vysoké a silné stromy v lese.

Do MŠ jsme se nikdy nevraceli s prázdnou. Sbírali jsme totiž, na co jsme přišli. Jednou to byly houby, podruhé kaštany, jindy žaludy, radost nám udělaly krásně zbarvené listy nebo spadané šišky.

Se šiškami jsme si v lese často hráli. Soutěžili jsme, který „Paleček“ je pilnější a nasbírá víc šišek. Pak jsme je třídili podle velikosti, druhu (smrkové, borové), detektivové pátrali po největší šišce, prodavač je prodával po 3,5 kusech atd.

Ve školce jsme se pokoušeli všechny zážitky z lesa ztvárnit. A tak jsme kreslili, tiskli, lepili… Při práci jsme si zpívali a říkali různé básničky a říkadla a práce se nám docela dařila.

Když se blížil tématický blok ke konci, objevila se na nástěnce pozvánka na „Podzimní tvoření“.

Program byl následující:

  1. Krátké povídání o podzimu
  2. „Podzimní cvičení“
  3. Pohybové hry – „Na draka“, „Kaštany došly“
  4. Pohádka „Paleček a jeho kamarádi“ – přednes dětí
  5. Tvoříme ze šišek – téma Paleček a jeho kamarádi, strašidýlka, zvířátka…

Přiznám se, že jsem měla trochu obavy, jestli to s těmi šiškami přece jen nebude příliš obtížné. Když jsem ale viděla, s jakou chutí a elánem se do toho všichni pustili, jaké mají nápady a kolik fantazie, mé obavy se rychle vytratily.

Dokladem je celá řada krásných a nápaditých výrobků, které zdobí naši MŠ. Dětem jsou volně přístupné, ale nikdo je neničí, ba naopak. Často nad výrobky slyšíme: „to jsem dělal já se svojí mamkou“, „a tohleto dělala moje babička“…

Pravda, sešlo se nás letos o něco méně, než v jiných letech. Příčinou nebyl nezájem o tuto akci, ale zaskočila nás nemoc. Potěšilo nás, že dnešní odpoledne rodiče považovali za příjemně strávený čas se svými dětmi. Když se nám pak později jedna maminka svěřila, že se tak těšila, ale kvůli nemoci se zúčastnit nemohla, nezbývá, než si položit otázku:

S čím budeme pracovat příště?

Fotografie výtvorů: první, druhá, třetí, čtvrtá

Halloween 2007 v naší škole

Halloween je svátek, slavený 31. října, většinou dětmi, které se oblékají do strašidelných kostýmů a chodí od domu k domu se slavným pořekadlem Trick or treat (Koledu nebo Vám něco provedu) a „koledují“ sladkosti. Svátek se slaví většinou v anglicko-mluvících zemích, převážně v USA, Kanadě, Velké Británii, Irsku, Austrálii, Novém Zélandu aj. V Česku se Halloween moc neslaví. Původní název byl Hallowe'en zkratka z anglického All-hallow-even (doslovný překlad: Všech Svatých předvečer/vigilie/ první nešpory), Halloween je původně pohanským (keltským) svátkem Samhain – pohanský nový rok (konec pohanského léta). Můžete taky slyšet název předvečer svátku Všech svatých. Pravděpodobně má i návaznost na křesťanský svátek Všech svatých.

Symboly a tradičními znaky Halloweenu jsou speciálně vyřezané dýně, uvnitř kterých je svíčka (tzv. Jack-o'-Lantern), dále čarodějky, duchové, černé kočky, košťata, oheň, příšery, kostlivci atd. Barvy černá a oranžová.

z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Fotografie – Symbol Halloweenu, dýně se svíčkou

Fotografie – Zpráva o oslavě

Fotografie – Strašidla, co neznají pravidla

Fotografie – I strašidla musí chodit do školy…

Fotografie – I strašidla musí chodit do školy… II

Fotografie – Paní učitelka je pěkná čarodějnice…

Fotografie – …ale poučné „strašidlácké video“ nám zhlédnout dovolí

Vítání občánků

Při podzimním vítání občánků dne 24. 10. 2007 se sešlo 14 dětí.

Šimon BuďárekStudenec 89 Tomáš BouraStudenec 315
Josef BudínZálesní Lhota 30 Antonín BartoňStudenec 310
Nela KrebsováStudenec 285 Matěj BudínZálesní Lhota 30
Daniel LukešZálesní Lhota 200 David ZahradníkStudenec 333
Jakub HuřťákStudenec R-43 Jakub VaníčekStudenec 396
Patrik PacholíkZálesní Lhota 39 David HylmarStudenec 199
Táňa HamáčkováStudenec R-2 Jakub VydraZálesní Lhota 90

Na vítání vystupovaly děti ze Základní školy Studenec. Děkujeme jim za účinkování a paní učitelce Lánské za to, že s nimi tanečky a písničky nacvičila.

Dětem i rodičům přejeme mnoho radosti a spokojenosti v dalším životě.

Fotografie – Noví občánci I

Fotografie – Noví občánci II

Fotografie – Vystoupení dětí ze ZŠ

Sportovní klub Studenec

Fotbal – hodnocení podzimu a roku 2007

Další fotbalový rok je za námi, a to je důvod k malému ohlédnutí a tradičním statistikám. Podzim 2007 přinesl po několika sezónách absenci studeneckých mužstev v oblastních soutěžích. Okresní tabulky mládeže potvrzují velice dobrou mládežnickou základnu studeneckého fotbalu, která spočívá především v dlouhodobé práci s těmi nejmenšími. Výrazně pozitivní je i ta skutečnost, že se nejedná, jak je to v mládežnických soutěžích na této úrovni obvyklé, o převahu fyzickou, ale především o převahu herní. Áčko dospělých prošlo výraznou generační výměnou a z mužstva, které v roce 2000 vybojovalo postup do oblastních soutěží, zůstali v kádru pouze tři hráči. Má tedy svou perspektivu a teď záleží jen na hráčích samotných, jak svůj hráčský potenciál dokážou poskytnout pro potřeby týmu.

Zjevnou změnou je i kvalita hrací plochy, jejíž údržba je vzhledem k extrémnímu vytížení (zápasy a tréninky 7 mužstev, školní a zájmová tělesná výchova, rekreační využití) finančně náročná. Nově je hřiště lajnováno latexem, což je šetrnější pro samotný trávník, i když mnohem nákladnější. Je jen někdy nepochopitelné, že někteří uživatelé (nečlenové SK Studenec), kteří mají zcela volný přístup na hrací plochu (zkuste to třeba v Jilemnici), se nechovají s potřebným respektem (viz zničená hliníková branka pro přípravky). S vybavením hřiště souvisí i brankové sítě a právě kvalita té poslední dodávky nebyla nejvyšší (nebo stoupla razance střel našich hráčů a zvýšil se počet mládeže šplhající po sítích). Ondra Brett tak přišel o regulérní branku z pokutového kopu proti Vysokému, neboť míč nezůstal v brance a dle sdělení pomezního nemůže být uznán gól, pokud se nevlní síť. Klub se však do budoucna musí zabývat i rozšířením zázemí a hledat cesty k vybudování nového hřiště, neboť stávající areál přestává vyhovovat i kopané v okresním měřítku (té oblastní ani nikdy nevyhovoval).

Cílem pro jarní část sezóny je zisk minimálně jednoho titulu okresního přeborníka v mládežnických soutěžích a pokusit se o postup áčka do oblastních soutěží. K tomu bude směřovat i zimní příprava, vedle pravidelných tréninků v sokolovně a účasti na halových turnajích jsme opět po několikaleté přestávce obnovili tradici soustředění v Janských Lázních.

Starší přípravka

Společně s kádrem mladší přípravky se přesunul do starší přípravky Vašek Vancl a po odchodu přebornického základu týmu mužstvo podávalo překvapivě dobré výsledky a jako jediné dokázalo porazit vedoucí tým Sedmihorek, a to dokonce na jejich hřišti. Střeleckou oporou je především Jana Šimáčková, ale postupně se zastřelovali i další. Mužstvo pravidelně trénuje, sehrálo i kvalitní přátelské zápasy s Jilemnicí (3:4), Vrchlabím (3:4) a po ukončení sezóny s fotbalovým sportovním kroužkem v Čisté (3:1). Tento kroužek pod vedením Martina Urbana je součástí SK Studenec a měl by pomoci začlenit nadané sportovce z Čisté nejen do fotbalu, ale i do ostatních sportů.

Výsledky
Horní Branná3:3Šimáčková 3
Košťálov2:2Šimáčková, M. Vancl 
Libštát1:2Horáček
Mírová8:1Horáček 3, Šimáčková 2, M. Vancl, M. Kuřík, Korotvička
Sedmihorky4:3Drbohlav a Horáček po 2
Rokytnice2:0M. Kuřík a Šimáčková
Nová Ves5:0Horáček a M. Vancl po 2, Drbohlav
Jilemnice A2:4M. Kuřík a Šimáčková
Jilemnice B3:1M. Kuřík, Šimáčková, Drbohlav
Rovensko9:1Šimáčková 5, Horáček 2, M. Vancl, Exner

Střelci:

14 – Jana Šimáčková

10 – Péťa Horáček

5 – Míša Vancl

4 – Vašek Drbohlav a Martin Kuřík

1 – Vašek Korotvička a Tomáš Exner

Nejlepším střelcem starší přípravky v roce 2007 byl Danda Mejvald s 19 brankami (jaro) před Janou Šimáčkovu s 18 brankami.

Výsledky
1. FK Sedmihorky980158:924(9)
2. SK Jilemnice A980129:724(12)
3. Jiskra Libštát970222:721(9)
4. SK Studenec1062239:1720(5)
5. TJ Košťálov952236:1417(5)
6. Spartak Rokytnice1050528:1915(3)
7. SK Jilemnice B1042428:1414(-1)
8. Sokol Horní Branná1032537:3211(-7)
9. Sokol Rovensko1020812:396(-12)
10. SK Mírová1010912:503(-12)
11. Sokol Nová Ves1000104:970(-15)

Mladší žáci

I mladší žáci prošli výraznou změnou kádru a společně s úspěšnými minižáky k nim přešli Radek Mejvald a Ríša Nosek. Mužstvo vstoupilo úspěšně do další, v pořadí již třetí sezóny na trutnovském okrese a vyhrálo pět zápasů za sebou. Poté však přišla první porážka na hřišti vedoucích Mladých Buků a poté další tři porážky, z nichž především porážky s Kuksem a Rtyní byly výsledkem nepříliš dobrého výkonu většiny hráčů a zbytečného zranění Zdendy Klímy. Poslední zápas s Mladými Buky již opět přinesl kvalitní a bojovný výkon, ale ani ten porážce o jediný gól nezabránil. Hráči tohoto mužstva také úspěšně reprezentují v okresních výběrech, v OFS Semily Danda Mejvald, Honza Kuřík, Kuba Hylmar, Vojta Horáček, Zdenda Klíma a Michal Nosek, v OFS Trutnov Danda Mejvald a Honza Kuřík.

Výsledky
Rudník3:1Mejvald 2, Šimáčková
Rtyně9:2Mejvald 3, J. Kuřík 2,Šimáčková, Nosek, Grof, Horáček
Kuks3:2Šimáčková, J. Kuřík, Roháč
FKM Úpa C2:1Klíma, Šimáčková
Rudník2:0Šimáčková 2
Mladé Buky0:5
Rtyně1:4Mejvald
Kuks2:5Šimáčková, Mejvald
Mladé Buky4:5Mejvald 2, Šimáčková, Horáček

Střelci:

9 – Danda Mejvald

8 – Jana Šimáčková

3 – Honza Kuřík

2 – Péťa Horáček

1 – Michal Nosek, Zdenda Klíma, Dominik Grof, Pavel Roháč

Nejlepším střelcem mladších žáků v roce 2007 byla Jana Šimáčková s 13 brankami před Dandou Mejvaldem s 12 brankami.

Tabulka
1. FC Mladé Buky10100057:1630(15)
2. SK Studenec950426:2515(0)
3. Baník Rtyně1042429:3714(-1)
4. FKM Úpa C941418:2313(1)
5. Jiskra Kuks1032528:3111(-4)
6. FC Rudník1001913:391(-14)

Starší žáci

Žáci sice vstupovali do další sezóny jako okresní přeborníci, ale bez silného ročníku 1992. Pod vedením Vlada Letkovského však opět podávali výborné výkony, neboť se do mužstva vhodně zapojili loňští mladší žáci, mužstvo navíc posílil Kuba Šír z Horek a kopačky opět oprášil Fanda Horáček. A tak jediným problémem byla kolize s orientačním během a stolním tenisem, což se sešlo zrovna v zápase s největším soupeřem z Poniklé, kdy museli nastoupit hráči, kteří již několik sezón nehráli nebo nastoupili úplně poprvé (David Magoč, Michal Stehlík). Mužstvo těžilo z jistých výkonů Lukáše Vancla v brance, který si v některých zápasech i úspěšně zastřílel, perfektní defenzívy Tomáše Stránského, v záloze se k výbornému Kubovi Pacholíkovi přidal v závěru i Martin Klouček a v útoku střílel branky a mařil šance Kuba Šmíd. Po většinu podzimu ze zdravotních důvodů chyběl Michal Kulhánek, který by měl mužstvo posílit na jaře, výměnou za Kubu Šmída byl na Horka uvolněn na hostování Vojta Nedomlel. Počet mistrovských zápasů bez porážky v této kategorii dosáhl již 42 zápasů v řadě.

Výsledky
Semily B13:1Šmíd a Šír 5, Klouček, Pacholík, Bartoň
Vysoké8:0Kulhánek 2, Krejčí, Šimáček, Pacholík, Klouček, Stránský, Š. Kučera
Poniklá0:0
Roztoky20:0Vancl 9, Šimáček 3, Vydra, Pacholík, Krejčí a Mejvald po 2
Rokytnice5:0Vancl a Mejvald 2, Krejčí
Víchová2:0Mejvald a Krejčí
Horka2:0Šmíd 2
Libštát B6:0Šmíd a Klouček 2, Krejčí a Pacholík
Mírová9:0Šmíd 6, Krejčí, Mejvald a Stránský
Jablonec9:0Šmíd 6, Mejvald 2, Krejčí

Střelci:

21 – Kuba Šmíd

11 – Lukáš Vancl

8 – Patrik Krejčí

8 – Danda Mejvald

5 – Jirka Šír

4 – Martin Šimáček a Kuba Pacholík

3 – Martin Klouček

2 – Tomáš Stránský, Radek Vydra, Michal Kulhánek

1 – Marek Čivrný

Nejlepším střelcem žáků v roce 2007 se stal Kuba Šmíd s 21 brankami.

Tabulka
1. SK Studenec1091074:128(16)
2. TJ Poniklá1091047:328(13)
3. Sokol Horka1071255:722(7)
4. Jiskra Libštát B1070323:1521(9)
5. SK Semily B1051436:3616(-2)
6. Sokol Jablonec1043342:2115(-3)
7. SK Mírová1032515:2711(-7)
8. FC Víchová1021741:207(-8)
9. Spartak Rokytnice912610:305(-7)
10. TJ Vysoké100191:861(-14)
11. Sokol Roztoky90181:991(-11)

Dorost

Dorost nebyl po dvouletém účinkování v krajských soutěžích znovu přihlášen, přestože soutěž udržel. K tomuto rozhodnutí vedly především problémy s hráčským kádrem na jaře 2007, neboť hráči ročníku 1988 nastupovali převážně za áčko dospělých. Do dorosteneckého kádru však přišel silný ročník 1992 a navíc byl tým doplněn přestupem Milana a Martina Malinových z Bílé Třemešné a hostováním Jiřího Kučery z Kruhu, Leoše Kopáčka, Petra Kupkára a Ondřeje Róna z Roztok. Kádr se tak rozrostl na 22 hráčů, a tak někteří možná předčasně vzdali boj o místo v sestavě (Tomáš Palivoda, Sváťa Čech, Tomáš Váša, Vít Rigo). V závěru podzimu se totiž kádr tradičně zúžil (zranění Lukáše Procházky, nemoc Jirky Kučery a Martina Maliny, starty Filipa Jezdinského, Patrika Vértešiho, Zdendy Hanzlíka a Michala Pacholíka v mužstvech dospělých), a tak museli zaskakovat i žáci (Marek Čivrný, Lukáš Vancl a Kuba Pacholík).

Mužstvo pod vedením Tondy Pacholíka však bylo výsledkově i herně zcela suverénní a je na něm patrná koncepční práce v žákovských družstvech. Své soupeře často převyšovalo o třídy a o vyšší výhry se dorostenci připravili neproměňováním brankových příležitostí. A tak jediným problémem dorosteneckého kádru je velké množství hráčů, kteří ve Studenci působí na hostování, ale z místních zdrojů bychom dorostenecké mužstvo nesestavili.

Výsledky
Víchová9:2Váša, Kučera, Ježek a Martin Malina 2, Milan Malina
Mírová6:1Milan Malina 2, Váša, Palivoda, Jezdinský, Ježek
Bozkov4:2Váša, Ježek, Hanzlík, Martin Malina
Rovensko4:1Kučera 3, Palivoda
Benecko5:1Milan Malina 2, Hanzlík, Vérteši, Ježek
Víchová26:0Milan Malina 8, Martin Malina 5, Hanzlík a Stránský po 3, Havlíček, Pacholík, Ježek a Kučera po 2
Mírová5:0Milan Malina 3, Šír, Jezdinský
Benecko4:1Milan Malina 3, Jezdinský
Bozkov5:2Milan Malina, Ježek, Šír, Bartoň, Vérteši
Rovensko2:1Milan Malina, Bartoň

Střelci:

21 – Milan Malina

8 – Martin Malina, Milan Ježek

7 – Jiří Kučera Martin Havlíček, Jirka Šír, David Bartoň

5 – Zdenda Hanzlík

4 – Tomáš Váša

3 – Filip Jezdinský, Kuba Stránský

2 – Tomáš Palivoda, Patrik Vérteši

1 – Michal Pacholík

Nejlepším střelcem dorostu v roce 2007 se stal Milan Malina s 21 brankami.

Tabulka
1. SK Studenec10100070:1030(15)
2. SK Mírová1080242:2224(9)
3. Sokol Rovensko1050522:2115(0)
4. HSK Benecko1040624:3412(-3)
5. Sokol Bozkov1020824:296(-9)
6. FC Víchová1010913:793(-12)

Béčko

Béčko opustila dlouholetá dvojice vedoucích Láďa Klazar a Roman Puš, ale oba dva pokračovali v hráčské kariéře. Mužstvo vedli Lukáš Korotvička a Václav Jeník a v průběhu podzimu splnilo ve většině zápasů svůj účel, i když někdy došlo k souběhu všech tří týmů (dorost, áčko, béčko). Určité problémy byly pouze s postem gólmana, neboť Vítek Kuřík mohl chytat pouze v některých zápasech a jeho náhradníci ho nedokázali zastoupit. V zápase ve Vysokém musel do branky dokonce nastoupit vedoucí mužstva Lukáš Korotvička. Mužstvu také citelně chyběl Tomáš Pešek, který se zranil hned v prvním zápase, v průběhu podzimu se z Jilemnice vrátil Vlasta Metelka.

Výsledky
Košťálov C1:2Ulvr
Zálesní Lhota4:2Ulvr, Puš, J. Bartoň, Jezdinský
Rovensko B5:1Puš 2, Ulvr, Exner, J. Bartoň
Mříčná2:4Ulvr, Buchar
Martinice1:1Puš
Poniklá2:4Metelka 2
Benecko3:0kontumačně
Mírová B0:7
Víchová B5:1Buchar 2, Ulvr, Metelka, P. Bartoň
Horka4:1Metelka a J. Bartoň 2
Dolní Branná B2:3Ulvr, J. Tauchman
Vysoké B3:0Metelka, M. Chrtek, Ulvr

Střelci:

7 – Jirka Ulvr

6 – Vlasta Metelka

4 – Roman Puš, Honza Bartoň

3 – Honza Buchar

1 – Filip Jezdinský, Petr Exner, Petr Bartoň, Kuba Tauchman, Michal Chrtek

Nejlepším střelcem béčka se v roce 2007 stal Vlasta Metelka se 16 brankami.

Tabulka
1. Sokol Dolní Branná B1383247: 2627(12)
2. SK Mírová B1375135: 1826(5)
3. Sokol Rovensko B1374238: 2325(4)
4. Sokol Martinice1374233: 2225(7)
5. TJ Poniklá1372428: 2523(-1)
6. Sokol Mříčná1362533: 2320(2)
7. SK Studenec B1261532: 2619(1)
8. Zálesní Lhota1344536: 3416(-5)
9. TJ Košťálov C1343638: 3315(-3)
10. HSK Benecko1343631: 3915(-3)
11. FC Víchová B1342720: 2414(-4)
12. Spartak Rokytnice B1233626: 3412(-6)
13. Sokol Horka13211016: 437(-4)
14. TJ Vysoké B132110 8: 517(-14)

Áčko

Cílem áčka po sestupu z krajských soutěží je pokusit se o návrat zpět vzhledem k perspektivnímu složení mužstva. Před sezónou se uvažovalo o doplnění týmu, ale dle sdělení trenéra Vlada Letkovského byl kádr dostatečný. Hned v prvním zápase se však zranil Vojta Korotvička a v průběhu podzimu i Martin Kuřík, Tomáš Synek, Aleš Jodas a Michal Chrtek, přišlo i zaneprázdnění některých hráčů (Tomáš Chrtek, Jára Kočárek), takže mužstvo opět trpělo velice úzkým kádrem, a tak velice často museli zaskakovat hráči z béčka či dorostu. Áčko mělo stoprocentní bilanci na domácím hřišti, ale ze hřišť soupeřů přivezlo pouhé čtyři body zásluhou remízy v Nové Vsi a vítězstvím v Roztokách. Ostatní zápasy na hřišti soupeře s aspiranty postupu mužstvo prohrálo o branku, i když především porážka s jilemnickým béčkem byla naprosto zbytečná a možná padá i na vrub menší fyzické kondice některých hráčů. Příznivé vylosování však nechává áčko ve hře o postup, je však třeba absolvovat kvalitní fyzickou zimní přípravu a uvažovat o případném rozšíření kádru.

Výsledky
Nová Ves3:3Brož, Brett, J. Tauchman
Tatobity6:1Brož 2, Kočárek, M. Chrtek, Brett, J. Tauchman
Roztoky2:1Jodas, J. Bartoň
Víchová2:0M. Chrtek, T. Synek
Lomnice B0:1
Vysoké4:1T. Synek 2, M. Chrtek, Brož
Rokytnice1:2J. Tauchman
Bělá4:3Brož, Jodas, Exner, Brett
Jilemnice B2:3Kočárek, M. Chrtek
Kruh3:2J. Bartoň, J. Tauchman, M. Chrtek
Stružinec1:2J. Tauchman
Horní Branná B3:0J. Bartoň 2, Brož
Košťálov B5:1Filip Jezdinský 2, Kočárek, Brett, Jodas

Střelci:

6 – Luboš Brož

5 – Kuba Tauchman, Michal Chrtek

4 – Honza Bartoň, Ondra Brett

3 – Tomáš Synek. Jára Kočárek, Aleš Jodas

2 – Filip Jezdinský

1 – Petr Exner

Nejlepším střelcem áčka v roce 2007 se stal Kuba Tauchman s 11 brankami.

Tabulka
1. Sokol Stružinec13101235: 1531(10)
2. Lomnice n. Popelkou B1391339: 1328(10)
3. Spartak Rokytnice1383242: 1527(6)
4. Sokol Nová Ves1383236: 1627(9)
5. FC Víchová1290325: 1327(9)
6. SK Studenec1381436: 2025(4)
7. SK Jilemnice B1380531: 2824(0)
8. TJ Vysoké1242623: 2414(-4)
9. Sokol Horní Branná B1342719: 3414(-4)
10. SK Jivan Bělá1341823: 3413(-8)
11. TJ Košťálov B1331916: 3510(-8)
12. Sokol Kruh1323825: 419(-12)
13. Sokol Roztoky13301012: 399(-9)
14. 1. FC Tatobity13101219: 543(-12)

Nejlepším střelcem klubu ve všech kategoriích se shodně stali Jana Šimáčková a Danda Mejvald, kteří nastříleli 31 mistrovských branek.

Ostatní aktivity

Místo v hodnocení sezóny tradičně patří i hráčům SK Studenec, kteří působí v jiných oddílech. Jirka Povr nyní hraje divizi mladších dorostenců a jeho mužstvo FC Slovan Liberec B je po podzimu na 5. místě se ztrátou 11 bodů na suverénní vedoucí Nový Bydžov. Martin Kupec nastupuje ve stejné soutěži staršího dorostu v barvách pražské Dukly a po podzimu je jeho tým na 4. místě se ztrátou 4 bodů na vedoucí Sokolov. Nejvytíženější hráčkou je Eva Bartoňová, která nastupuje v DFC Hradec Králové za starší žákyně a dorostenky a v posledních podzimních zápasech debutovala v nejvyšší ligové soutěží dospělých. Je tak prvním hráčem SK Studenec, který nastoupil v oficiálním mistrovském zápase. V přátelských zápasech nastoupili před druhou světovou válkou za ligová mužstva Josef Jebavý (SK Nusle) a Jaroslav Vancl (Meteor Praha). Dalšího úspěchu s DFC Hradec Králové dosáhla Eva Bartoňová při vítězství na mezinárodním turnaji v italském Rimini a také byla nominována do reprezentačního družstva ČR 15.

Orientační běh

Východočeský pohár

O prvním listopadovém víkendu byl ukončen šestnáctidílný seriál oblastních závodů Východočeského poháru závěrečným závodem v Prachově. Jičínští pořadatelé připravili pro závodníky překvapení v podobě hromadného startu a částí závodu ve formě tzv. scorelaufu. I když někteří závodníci s tímto způsobem závodu nesouhlasili, byl rozhodně zpestřením celé sezóny.

Konečné výsledky žactva
1.SOOB Rychnov n. Kn.SRK2367
2.OK99 Hradec KrálovéPHK2222
3.OK Lokomotiva PardubiceLPU2073
4.Sportovní klub StudenecSTH1765
5.Sportcentrum JičínSJC1745
6.TJ Slavia Hradec KrálovéSHK1360
7.OOS TJ Spartak VrchlabíVRL1200
8.OOB VamberkVAM933
9.Lokomotiva TrutnovLTU858
10.KOB DobruškaDOB697
11.KOB ChoceňCHC692
12.OOB Sokol VamberkZAM666
13.OK JilemniceJIL545
14.SKOB Nová PakaNPA440
15.TJ Sokol KunvaldKUN420
16.TJ Start NáchodSNA330
17.TJ Loko Česká TřebováCET247
18.SK Týniště nad OrlicíTYN217

Oddíly ZŠ Albrechtice nad Orlicí (ALB), Sokol Burdych (BRM), DDM Pardubice (DPU), TJ Jiskra Hořice (HOR), TJ Tatran Hostinné (HOS), SKOB Kostelec nad Orlicí (KOS) a KOB Pardubice (PPU) nebodovaly.

Konečné výsledky dorostu
1. OK Lokomotiva PardubiceLPU302 bodů
2. TJ Slavia Hradec KrálovéSHK181
3. OK JilemniceJIL115
6. Sportovní klub StudenecSTH104
Konečné výsledky dospělých
1. OK Lokomotiva PardubiceLPU1424 bodů
2. OOB Sokol VamberkVAM968
3. KOB DobruškaDOB762
15. Sportovní klub StudenecSTH123
Konečné výsledky veteránů
1. OK Lokomotiva PardubiceLPU1802 bodů
2. OK99 Hradec KrálovéPHK1397
3. TJ Slavia Hradec KrálovéSHK1232
18. Sportovní klub StudenecSTH139
Celkové výsledky oblastního žebříčku (16 závodů)
D10C (12 závodnic)D12D (6 závodnic)
1. Tereza FenclováLPU1. Denisa KadaváSTH
2. Kristýna ŠemberováSTH2. Lucie SádlováSHK
3. Markéta BarešováSHK3. Aneta SedlákováALB
7. Michaela DubskáSTH5. Olivie BěhounkováSTH
D12C (19 závodnic)D14C (20 závodnic)
1. Lenka SvobodováLTU1. Hana ReslováSRK
2. Eliška KulhaváSRK2. Renata KamenickáPHK
3. Klára NovotnáPHK3. Lenka KnapováLPU
7. Lucie PacholíkováSTH10. Vendula KalenskáSTH
9. Kája TauchmanováSTH13. Veronika TruxováSTH
11. Saša ČemeljuchováSTH
H12D (10 závodníků)D14D (8 závodnic)
1. David ZlámalSJC1. Aneta ŠtěpánkováSRK
2. Karel RůžičkaPHK2. Kateřina KoutnáPHK
3. František HažmukaZAM3. Aneta GrofováSTH
4. David PostolkaSTH5. Lucie GrofováSTH
H14C (32 závodníků)H16C (36 závodníků)
1. Oldřich KosLPU1. Jakub SeidlLPU
2. Jan GrundmanLTU2. Karim AzebPHK
3. Štěpán KučeraSTH3. Jan NovotnýLPU
12. Tomáš KučeraSTH4. Marek UvizlSTH
17. Martin KloučekSTH5. Michal KučeraSTH
11. František HladíkSTH
H21C (119 závodníků)H21D (61 závodníků)
1. Vlastimil PolákVRL1. Kamil KoblížekZAM
2. Lukáš PýchaSNA2. Petr SamekPHK
3. Ondřej PešekCHC3. Daniel BřízaZAM
32. Tomáš ChrástSTH32. Jan SynekSTH
89. Martin JunekSTH
94. Michal ErlebachSTH
D21D (66 závodnic)H45C (56 závodníků)
1. Hana Justová PHK1. Jiří HorákLTU
2. Iva KodýtkováVAM2. Pavel TrejtnarKUN
3. Martina BaštováLPU3. Jaroslav KalibánNPA
9. Petra ŠediváSTH26. Petr JunekSTH
15. Kateřina KalenskáSTH42. Jiří MarekSTH
48. Ivan UvizlSTH

Z 16 závodů se hodnotí 8 nejlepších a hodnocen je každý závodník se třemi absolvovanými závody. Závodník, který neabsolvoval alespoň tři závody, není zahrnut v žebříčku, ale boduje do soutěže družstev (ze studeneckých závodníků to byli Eva Bartoňová a Daniel Mejvald).

Fotografie

Medailová umístění
31. března – Dehetník (TJ Slavia Hradec Králové)
H12D2. Daniel Mejvald
D14D3. Veronika Truxová
14. dubna – Michnovka (OK99 Hradec Králové)
H10N3. Aleš Kalenský
D10C1. Kristýna Šemberová
D12D2. Olivie Běhounková
D14D2. Veronika Truxová
21. dubna – Vápenný Podol (OK Lokomotiva Pardubice)
D10N3. Eliška Ulvrová
D10C2. Kristýna Šemberová
D12D1. Denisa Kadavá
D12D3. Olivie Běhounková
D14D1. Veronika Truxová
1. května – Kostelecká Lhota (OOB Vamberk) oblastní mistrovství
D14D3. Veronika Truxová
1. května sprint – Kostelecká Lhota (OOB Vamberk) oblastní mistrovství
H10N3. Aleš Kalenský
D14D2. Veronika Truxová
Fotografie
9. května – Zadní Důl (Sokol Kunvald)
D12D2. Denisa Kadavá
D12D1. Olivie Běhounková
D14D1. Veronika Truxová
12. května – Petříkovice oblastní mistrovství (Lokomotiva Trutnov)
H10N1. Aleš Kalenský
H45C1. Jiří Marek
27. května – Dobruška (KOB Dobruška)
D12D1. Denisa Kadavá
D14D2. Veronika Truxová
23. června – Háskov (OK Jilemnice)
D12D2. Denisa Kadavá
D14C3. Eva Bartoňová
D14D1. Veronika Truxová
D14D2. Aneta Grofová
H16C1. Michal Kučera
Fotografie
6. října – Semanín (Loko Česká Třebová)
D10N3. Eliška Ulvrová
D10C2. Kristýna Šemberová
D12D1. Denisa Kadavá
H14C2. Štěpán Kučera
H16C1. Marek Uvizl
H16C2. Michal Kučera
13. října – Kocbeře (Start Náchod)
D10N3. Barbora Šimůnková
D10C2. Kristýna Šemberová
D14D3. Aneta Grofová
H10N1. Aleš Kalenský
H16C2. Michal Kučera
P12. Martin Grof
14. října – Nová Paka (SKOB Nová Paka)
D10N3. Markéta Urbanová
D12D1. Denisa Kadavá
H14D3. Aneta Grofová
H10N2. Aleš Kalenský
H14C2. Štěpán Kučera
H16C3. Michal Kučera
H45C3. Ivan Uvizl
Fotografie
20. října – Ostaš (KOB Dobruška)
D10N2. Markéta Urbanová
D12D1. Denisa Kadavá
H14D1. Lucie Grofová
H14C2. Štěpán Kučera
H16C3. Marek Uvizl
P11. Martin Grof
28. října – Černíkovice (SOOB Rychnov nad Kněžnou)
D10C3. Kristýna Šemberová
D14D2. Lucie Grofová
D21D3. Kateřina Kalenská
H10N1. Aleš Kalenský
H16C3. Marek Uvizl
Fotografie
3. listopadu – Prachov (Sportcentrum Jičín)
D10N1. Markéta Urbanová
D10N2. Natálie Jezdinská
D10C1. Kristýna Šemberová
D12D1. Olivie Běhounková
H16C1. Marek Uvizl
H45C3. Ivan Uvizl
Fotografie
PaedDr. Petr Junek

Školní sportovní klub

Okresní kolo v přespolním běhu

Přespolní běh postupně ztrácí všeobecně mezi žáky popularitu vzhledem ke své náročnosti na fyzickou připravenost, a tak často řada žáků hledá výmluvy, jak se uvedených závodů nezúčastnit. V okresním kole na jilemnické Hraběnce si nejlépe vedla Kristýna Šemberová, která skončila na 2. místě mezi nejmladšími žákyněmi. V mladších žákyních si nejlépe vedla Jana Šimáčková na 13. místě, v mladších žácích Štěpán Kučera na 6. místě, ve starších žákyních Eva Bartoňová na 8. místě a ve starších žácích Martin Klouček na 11. místě.

Štafeta O Pohár Emila Zátopka 2007

Studenečtí žáci se tradičně zúčastnili štafetového běhu 42×1 km O Pohár Emila Zátopka, ve které startovaly pouze 4 školy a Studeneckým v celkovém pořadí patřilo 2. místo. Mezi chlapci dosáhl nejlepšího času Martin Klouček (3:21), pod 3:30 se dostali ještě Jirka Šír, Zdenda Klíma, Radovan Čech a Štěpán Kučera. Mezi děvčaty si nejlépe vedla Eva Bartoňová (3:39), pod 4:00 zaběhla ještě Kristýna Šemberová (5. ročník).

Všestrannost 4. ročníků ZŠ

Ve 14. ročníku lehkoatletického víceboje studenečtí čtvrťáci skončili na 4. místě zásluhou slabších výkonů ve šplhu. V jednotlivcích byl mezi chlapci nejlepší Václav Drbohlav (celkově 11.), Michal Vancl (32.) a Adam Jezdinský (50.), mezi dívkami Aneta Grosmanová (40.), Denisa Jirásková (58.) a Sidonie Krůtová (94.) z celkového počtu 191 startujících žáků.

Kopaná

McdonaldsCup

Školního kola v postupové soutěži McDonald se zúčastnilo celkem 10 mužstev a podle očekávání zvítězili v obou kategoriích ti nejstarší, mezi čtvrťáky a páťáky byli nejlepši páťáci, kteří hráli pod názvem FC Valencia. Mezi třeťáky a druháky bylo nejlepší A mužstvo III. třídy.

Turnaj v malé kopané

Za účasti 8 mužstev proběhl na umělé trávě v Jilemnici školní turnaj v malé kopané. Studenecké mužstvo sice suverénně vyhrálo svou skupinu, ale v play off vypadlo s nejslabším mužstvem druhé skupiny, když obdrželo branku po jediné střele a naopak z několika vyložených šancí nedokázalo skórovat, což znamenalo v celkovém pořadí konečné 5. místo.

Halová kopaná

Jako každý školní rok i letos se uskutečnil halový fotbalový turnaj ZŠ Studenec ve sportovní hale v Lázních Bělohrad. Letošní ročník však provázel obrovský zájem všech žáků, a tak se ho na 2. stupní zúčastnilo rekordních 12 dužstev (5 dívčích a 7 chlapeckých), celkem neuvěřitelných 69 žáků druhého stupně. A to ještě z kapacitních důvodů zůstala spousta zájemců ve škole.

V kategorii dívek si nejlépe vedla děvčata VII. třídy s nejlepší střelkyní turnaje Zuzanou Hanusovou, autorkou 2 vstřelených branek. Druhá byla děvčata IX. třídy a na třetím místě skončilo družstvo dívek VIII. třídy, kterým se podařilo nevyhrát, ale ani neprohrát jediné utkání se skórem 0:0, což je určitě raritou v historii fotbalových turnajů na naší škole.

V kategorii chlapců jasně dominovalo družstvo IX.B1, které doslova „převálcovalo“ všechny ostatní s drtivým, skorem 22:0. Druhé skončilo družstvo třídy IX.A, které vedl nejlepší střelec turnaje Milan Ježek se 7 zásahy do černého, autor všech branek svého týmu. Třetí bylo družstvo VIII. třídy.

O týden později (pravděpodobně naposled vzhledem k otevření haly v Jilemnici) hostila sportovní hala v Lázních Bělohrad okrskový turnaj za účasti dvou studeneckých mužstev, ZŠ Horní Branná, ZŠ Jilemnice Komenského a ZŠ Roztoky. Jednoznačným cílem studeneckého mužstva byl postup do okresního kola, což se podařilo již po prvních třech odehraných zápasech. Závěrečná porážka s Jilemnicí již na postupu nemohla nic změnit, naopak poslala do okresu Jilemnici před Horní Brannou.

1. ZŠ Jilemnice Komenského43019:19
2. ZŠ Studenec A430111:29
3. ZŠ Horní Branná42113:47
4. ZŠ Roztoky41122:114
5. ZŠ Studenec B40041:80

Sestava ZŠ Studenec A: Klouček – Bartoňová, Havlíček – Šmíd, Ježek (Hampl, Pacholík)

Stolní tenis

Do školního turnaje ve stolním tenise pro rok 2007/2008 se přihlásilo 34 žáků (15 dívek a 19 chlapců) druhého stupně. Hrálo se vyřazovacím systémem, nejprve bojovali žáci jednotlivých ročníků mezi sebou, později proti sobě nastoupili třídní vítězové, kteří se utkali o celkové vítězství.

Výsledky
Dívky
6. třída9. třída
1. Jana Šimáčková1. Eva Bartoňová
2. Lenka Vydrová2. Eliška Kuříková
3. Karolína Tauchmanová3. Vendula Kalenská
7. třídaCelkové pořadí:
1. Kristýna Ulvrová 1. Eva Bartoňová
2. Zuzana Hanusová2. Kristýna Ulvrová
3. Jana Šimáčková
Chlapci
6. třída9. třída
1. Jan Kuřík1. Matěj Kuřík
2. Daniel Mejvald2. Kuba Šmíd
3. Daniel Hák3. Martin Klouček
7. třída
1. Dominik PaulůCelkové pořadí:
2. Patrik Krejčí1. Jan Kuřík
3. Jan Šulc2. Martin Šimáček
8. třída3. Matěj Kuřík
1. Martin Šimáček4. Dominik Paulů

Za daleko vyšší účasti proběhl turnaj ve stolním tenise na prvním stupni. Mezi chlapci ze 2. ročníku zvítězil Patrik Mejvald před Lukášem Kuříkem a Janem Kratochvílem, v dívkách byla nejlepší Denisa Zahradníková před Annou Baudyšovou a Simonou Bartoňovou. Přeborníky 3.ročníku se stali Daniela Tauchmanová a Aleš Kalenský. Turnaj 4. ročníku mezi chlapci vyhrál Tomáš Šubrt před Jakubem Vanclem a Václavem Drbohlavem, mezi dívkami Aneta Grosmanová před Nikolou Nedomlelovou a Lucii Noskovou. Neoficiálním přeborníkem prvního stupně se stal vítěz turnaje 5. ročníku Martin Kuřík, na dalších místech skončili Jakub Hylmar a Petr Jezdinský. Mezi dívkami si nejlépe vedla Kristýna Šemberová před Eliškou Plecháčovou a Anetou Pekárkovou, která se dělila o 3. místo s Kristýnou Korotvičkovou.

PaedDr. Petr Junek

Orel Studenec

Volejbal – ženy

Ženské áčko vstoupilo úspěšně do nového ročníku mistrovských soutěží, kde hraje 1. třídu krajského přeboru. Hned v prvním utkání přivítala děvčata na domácí půdě družstvo Trutnova a v obou zápasech náš tým zvítězil. Slabší zápasy hrají děvčata spíše na hřištích soupeřů. V domácím prostředí sehrála výborný zápas i proti rezervě hradecké Slavie, s níž smolně prohrála v prvním utkání 2:3, ale ve druhém ji převálcovala 3:0. Družstvo bylo doplněno o bývalé dorostenky (Saša Brožová, Áňa Hájková, Anča Hylmarová, Veronika Pešková a Mirka Šikolová), které se velmi dobře začlenily do sestavy a po boku zkušených hráček podávají skvělé výkony.

Tabulka krajského přeboru 1. třídy žen
1. TJ Jiskra Jaroměř109127:719
2. TJ Sokol Staré Město109129:919
3. TJ Červený Kostelec A107321:1417
4. TJ Sokol Jilemnice106423:1716
5. TJ Slavia Hradec Králové B106422:1716
6. SK Rubena Náchod104615:2114
7. VK Hronov103714:2213
8. Orel Studenec A103713:2313
9. Orel Hradec Králové10289:2712
10. TJ Lokomotiva Trutnov101913:2911

Ženy mistryněmi Orla

Vrcholem podzimní části volejbalové sezóny byl zájezd na orelské mistrovství žen ve volejbalu do Brna v sobotu 17.listopadu. Jelikož na turnaj necestovaly některé z opor týmu, nečekali jsme žádný velký zázrak, přesto děvčata předvedla naprosto perfektní výkon. Skupinou prošla bez ztráty jediného setu a ve finále si hladce poradila i s favoritem turnaje, týmem Letohradu. Historicky první vítězství na ženském orelském mistrovství tak bylo na světě. Náš tým podával perfektní výkon ve všech herních činnostech a hnán skvělým publikem, dokráčel až k zaslouženému vítězství. Večerní oslavy pak probíhaly ve sklípku v Čejkovicích.

Výsledky
Studenec – Slavičín2:0 (25:17, 25:7)
– Brno Obřany2:0 (25:20, 25:14)
– Červená Řečice2:0 (25:19, 25:11)
Finále: Studenec–Letohrad2:0 (25:14, 25:21)

Sestava: Hamplová Lucka, Hamplová Verča, Horáčková Eva, Horáčková Jana, Hylmarová Anča, Šikolová Lenka, Šikolová Mirka, Tauchmanová Jana

Konečné pořadí: 1. Studenec, 2. Letohrad, 3. Zlín, 4. Brno Obřany, 5.–9. Červená Řečice, Slavičín, Pozořice, Stěbořice a Žatčany

Fotografie – Orel Studenec ve sklepě

Dorostenky zatím stále na první úspěch čekají

Dorostenky sbírají v krajském přeboru zkušenosti a zatím se jim nepodařilo zvítězit.

Krajský přebor – juniorky
1. VKM Rychnov n. Kněžnou1010030:420
2. TJ Dvůr Králové nad Labem108226:1418
3. TJ Baník Vamberk105518:1915
4. TJ Jičín86220:814
5. TJ Harant Pecka83514:1511
6. TJ Slavia Hradec Králové B83511:1811
7. TJ Lokomotiva Trutnov10196:2811
8. Orel Studenec8085:248
Volejbalový program
15. 12.10:00ženyOrel Studenec A – TJ Jiskra Jaroměř A
19. 1.10:00ženyOrel Studenec A – TJ Červený Kostelec A
20. 1.10:00juniorkyOrel Studenec – TJ Harant Pecka
26. 1.10:00ženyTJ Lokomotiva Trutnov – Orel Studenec A
27. 1.10:00juniorkyTJ Dvůr Králové nad Labem – Orel Studenec
2. 2.10:00ženyOrel Studenec A – SK Rubena Náchod
3. 2.10:00juniorkyOrel Studenec – TJ Slavia Hradec Králové B
16. 2.10:00ženyTJ Slavia Hradec Králové B – Orel Studenec A
17. 2.10:00juniorkyTJ Baník Vamberk – Orel Studenec
23. 2.10:00ženyOrel Studenec A – TJ Sokol Staré Město
24. 2.10:00juniorkyOrel Studenec – TJ Jičín
1. 3.9:00ženyVK Hronov – Orel Studenec A
2. 3.10:00juniorkyTJ Lokomotiva Trutnov – Orel Studenec
8. 3.9:00ženyTJ Jiskra Jaroměř – Orel Studenec A
9. 3.10:00juniorkyOrel Studenec – VKM Réma Rychnov n. Kněžnou
15. 3.10:00ženyOrel Studenec A – TJ Sokol Jilemnice
22. 3.10:00ženyOrel Studenec A – Orel Hradec Králové

Folkový večer při svíčkách

Jelikož jsme letos nestihli uspořádat tradiční folkový večer v létě venku, rozhodli jsme se pro „zimní“ variantu a uspořádali jsme večer při svíčkách v orlovně. Folkovou, trampskou a country muziku v podání skupiny Figury (Markéta Šimková, Lída a Vašek Urbanovi) si přišlo poslechnout přibližně 50 lidí. Nálada byla super, a tak se plánovaný konec protáhl z 24.00 téměř do půl třetí do rána. Věříme, že se akce líbila a že ji budeme moci v budoucnu zopakovat.

Ing. Václav Urban

Diabetické okénko

Ledvinové komplikace u cukrovky

Ledvinové onemocnění, jež způsobuje cukrovka, představuje vždy závažný zdravotní problém. Ze statistik víme, že 45 až 50 % pacientů, u nichž se cukrovka objevila už před 20. rokem jejich života, dříve nebo později selžou ledviny. Také přibližně u 6 % pacientů s cukrovkou typu II dochází k selhání ledvin. V USA se uvádí, že v rámci programu zaměřeného na péči o pacienty s ledvinovými chorobami bývá v průměru ošetřováno 20 až 25 % diabetických onemocnění ledvin.

Naštěstí právě v této oblasti probíhá intenzivní výzkum a velkých pokroků v poznávání, předcházení a léčbě ledvinových onemocnění už bylo dosaženo. Předpokládá se proto, že v budoucnu nebude u diabetiků tak častý výskyt ledvinových potíží.

Jak při diabetu dochází k poškození ledvin?

Ledvinové ústrojí se skládá ze dvou ledvin umístěných v bederní krajině po obou stranách páteře. Každá ledvina má asi milion drobných klubíček, které tvoří krevní cévky naskládané těsně vedle sebe. Kapilárová klubíčka se nazývají glomeruly. Jejich úkolem je filtrovat odpadní produkty z krve a vytvářet moč.

Při diabetickém ledvinovém onemocnění vzniká zkornatění a zúžení artérií (arterioskleróza), jež zásobují ledviny, a to vede k poškození glomerul. Tím se zhoršuje funkce ledvin. Zjizvené a ucpané glomeruly nemohou odfiltrovat krev, takže odpadní látky zůstávají v krvi a způsobují uremii. Uremie se též někdy lidově pojmenovává jako „moč v krvi“.

Náznaky a symptomy ledvinových chorob

Vznik ledvinového poškození je pomalý proces, který – pokud vůbec nastane – začíná zpravidla až po 15 či 20 letech od stanovení diagnózy cukrovky. Včasné objevení této choroby vytváří dobré předpoklady pro léčbu i uzdravení. I když se však onemocnění včas neodhalí, trvá přesto ještě několik let, než dojde k selhání ledvin. Jedná se o velký časový úsek, který se dá využít k tomu, aby se poškození ledvin předešlo, případně zmírnilo. Nejlepších výsledků lze dosáhnout při odborném lékařském vedení.

Prvním příznakem diabetického onemocnění ledvin je bílkovina v moči (především albumin). Bílkovina, kterou máme všichni v krvi, prosakuje poškozenými glomeruly a dostává se do moče. Její přítomnost lékař obvykle zjistí při běžném vyšetření moče. Výskyt albuminu v moči neprovází totiž žádné potíže, proto se na něj bez močového testu nedá ani usuzovat.

Švédská hovězí roštěnka (2 porce)

180 g hovězího masa, sůl, 20 g hladké mouky, 20 g oleje, 20 g cibule, 20 g sardelové pasty, 40 g kyselých okurek, 1/16 l mléka

Naklepanou roštěnku osolíme a opečeme na cibulovém základě, podlijeme vodou a dusíme. Během úpravy přidáme rozetřenou sardelovou pastu a maso podlijeme mlékem, před dokončením zahustíme moukou a přidáme nakrájené okurky.

E: kcal 515, kJ 2162, B 26,6 g, T 35,7 g, S 20,5 g

Francouzské jablko (2 porce)

100 g jablek, 50 g žervé, mléko dle potřeby, umělé sladidlo, 10 g ořechů

Jablka omyjeme, zbavíme kulatou škrabkou jádřince, nakrájíme na kolečka. Žervé ušleháme s mlékem a sladidlem a cukrářským sáčkem zdobíme kolečka jablek, která posypeme sekanými ořechy.

E: kcal 258, kJ 1082, B 7g, T 19,9 g, S 13,3g


Příjemné prožití vánočních svátků a hodně zdraví v novém roce 2008 přeje Svaz diabetiků ZO Jilemnice a zároveň děkuje všem sponzorům, kteří v uplynulém roce 2007 přispěli na činnost naší organizace.

Informace pro případné sponzory:

Vojtěch Korotvička, předseda Svazu diabetiků ZO Jilemnice, GE Money Bank, a. s., číslo účtu 351107774/0600, 512 33 Studenec 123, telefon 481 596 112, IČ 49295170

Pozvánky

SK Studenec zve na tradiční vánoční turnaj v malé kopané, který proběhne v úterý 25. 12. 2007 od 14.00 v areálu Pensionu Trautenberk. Uzávěrka prezentace do 13.30.

V sobotu 5. ledna 2008 proběhne 17. ročník turnaje ve čtyřkovém mariáši Studenecký mariáš ve školící místnosti Pensionu Trautenberk. Prezentace do 12.30, zahájení soutěže ve 13.00.

V sobotu 2.února 2008 zveme všechny na Masopustní šibřinky s rázem Muzikály.

V sobotu 29. prosince v 16 hodin bude ve studeneckém kostele vánoční koncert. Program: Jan Jakub Ryba: Česká mše vánoční – Hej Mistře a Pastorely. Účinkuje chrámový sbor z Vrchlabí, diriguje Roman Hanuš. Všichni jste srdečně zváni.

Fotohádanka

Fotografie – Zimní snímek – ne letošní (1953)

Bydlícím i pocházejícím členům spolku DH z čp. …, všem studeneckým členům a členkám DH v roce 2008 přeje dobré zdraví

autor snímku

Výzva ČEZu k okleštění stromoví

Výzva ve formátu PDF

Studenecký zpravodaj 6/2007

Vydává Obecní úřad Studenec

Uzávěrka dalšího čísla: 26. ledna 2008

Příspěvky lze zasílat na e-mail obec@studenec.cz.