Studenecký zpravodaj – číslo 6/2005

Všem občanům a čtenářům Zpravodaje přejeme radostné a klidné prožití vánočních svátků a v roce 2006 hodně zdraví, štěstí, spokojenosti a všeho dobrého.

Zaměstnanci obecního úřadu

Obsah

Místo narození: benzínová pumpa Studenec – rozhovor s Brejšovými

Zprávy obecního úřadu – likvidace autovraků, program v Jilemnici, informace SMO Krkonoše

Z jednání zastupitelstva obce ze dne 3. listopadu 2005

Výsledky fotosoutěže 2005

Krakonošovy letní podvečery

Inovace ve vzdělávání dospělých – o projektu S Krakonošem u počítače

Poradenské centrum pro venkov

Zprávy základní školy – princ Bajaja, poznávací program, setkávání v knihovně, návštěva Věry Šimkové-Plívové

SK Studenec – fotbal – výsledky a hodnocení podzimní části sezóny

SK Studenec – orientační běh

SK Studenec – alpské lyžování aneb Olympijské naděje

Školní sportovní klub – halová kopaná, přehazovaná, plavání

Co jíst o slavnostních příležitostech?

Poděkování


Fotografie na titulní straně – Podvečer (autor Miroslav Jezdinský, fotosoutěž 2005)

Místo narození: benzínová pumpa Studenec

Mezi miminky, která jsme přivítali tento podzim jako nové občánky Studence, byla i Ivanka Brejšová. Její rodiče, Petra a Tomáš Brejšovi, se chystají usadit na Nouzově, kde opravují starší dům. Tomáš Brejša je pracovně v Mělníku, takže do Studence dojíždějí stavět a v blízké době je čeká stěhování natrvalo. Když Petra Brejšová letos v srpnu očekávala narození prvního dítěte, rozhodla se pro vrchlabskou porodnici. Tam také 2. srpna brzy po ránu s manželem vyjeli. Vypadalo to, že času bude dost, cesta z Mělníka do Vrchlabí není tak daleká a prvnímu dítěti většinou trvá narození déle. Ale nebylo. Jakmile auto přejelo hranici Studence, nedalo se otálet ani vteřinu.

Proč jste zastavili zrovna u benzínky?

Petra: Ono to vlastně vyplynulo ze situace, protože za Novou Pakou už jsem věděla, že nebude čas dojet do Vrchlabí, takže manžel volal záchrannou službu, popsal jim situaci, a to už jsme byli na cestě z Horek do Studence.

Tomáš: Ani jsem se nestihl domluvit s lékařem, protože bylo nutné okamžitě zastavit a benzínka byla právě po ruce. Zároveň jsme nechtěli zůstat stát doslova sami v poli, takže zázemí benzínové pumpy nám v tu chvíli dávalo trošku pocit jistoty a bezpečí, kdyby vznikly náhodou neočekávané komplikace.

Jak vše probíhalo?

Petra: Ráno mě probudily první příznaky porodu, takže jsem vzbudila manžela, aby se připravil na cestu. Věděla jsem, co mě čeká, protože jsem absolvovala předporodní kurz, ale pro jistotu jsem ještě volala paní doktorce do vrchlabské porodnice. Paní doktorka mě uklidnila, abychom v klidu přijeli, že nás budou čekat. Věci jsem měla již sbalené, takže jsme pomalu vyjeli. Vzhledem k tomu, že je manžel pracovně v Mělníku, tak jsem měla z té delší cesty trochu obavy, ale na druhou stranu mě trošku uklidňoval fakt, že první porod prý není tak rychlý. Opak však byl pravdou, protože naše Ivanka byla na světě za necelé tři hodiny. Když si to tak teď všechno v paměti zpětně promítám, tak dojezd do Vrchlabí by se dal v tu chvíli asi bez problémů zvládnout, ale opravdu jsem takovou rychlost porodu nečekala, takže jsme ráno vyjížděli pomalu bez stresu a zhruba ta hodina, kterou jsme ještě zůstali před odjezdem, nám potom asi chyběla. Samotný porod ve Studenci na benzínce pak už byla otázka několika málo okamžiků.

Tomáš: Když jsem zastavil, tak bylo nutné okamžitě jednat. Naše Ivanka se tak moc těšila na svět, že mi dala čas pouze na oběhnutí auta, protože manželka ležela na zadní sedačce. Pro přítomné na benzínce pak nastala na první dojem asi komická situace, když jsem vylítnul z auta a začal jsem se s manželkou přetahovat o kalhoty, ale záhy pochopili o jakou situaci vlastně jde, a tak nám obětavá obsluha benzínky poskytla čistý igelitový pytel jako podložku a kanystr destilované vody. Tímto bychom chtěli ještě jednou moc poděkovat panu Chládkovi, který nám duchapřítomně tyto věci poskytl a zároveň ještě opakovaně prozvonil záchrannou službu. Ivanka se narodila opravdu během okamžiku a v první chvíli jsem si ani nevšimnul, jestli to je chlapeček nebo holčička. Člověk by řekl, že to bude to první, čeho si všimne, ale soustředil jsem se na manželku a na naši malou, aby byly obě v pořádku a hlavně bylo potřeba Ivanku okamžitě zahřát, takže jsem ji přikryl dětskou plenou a dekou a ani jsem se ji neodvážil odkrýt. Že je to holčička, nám řekl až doktor ze sanity, který přijel už po porodu. I pro lékařský personál to bylo překvapení, protože čekali porod v terénu a nakonec to měli bez práce. Byli jsme s manželkou moc šťastní, že to všechno dobře dopadlo, a stejný pocit úlevy jsme viděli i na doktorech, takže první gratulace byly od nich. Manželku s Ivankou přeložili do sanitky. Čekal jsem pak, že se hned rozjedeme do porodnice, ale dveře se zavřely a dlouho se nic nedělo. Tak jsem šel a zaťukal jsem na dveře sanitky, jestli je vše v pořádku. Dveře se otevřely, vykouknul doktor a oznámil mi, že máme holčičku. V tu samou chvíli jsem viděl i šťastný úsměv manželky, která si holčičku moc přála. Ten pocit štěstí ještě umocňoval krásný výhled na sluncem ozářené Krkonoše. To jsou momenty, které se hluboce vrývají do lidské duše.

Otázky pro tatínka:

Měl jste v plánu být u porodu?

Abych řekl pravdu, tak ne. Manželka si to sice přála, ale chápala moje argumenty proti a respektovala mé rozhodnutí. V tomto ohledu jsem tak trochu konzervativní, protože za prvé přítomnost otce u porodu považuji spíše za módní záležitost a za druhé pak vím, že porod není pro ženu nebolestivý, takže bych si tam v tu chvíli jako přihlížející připadal hodně bezmocný. Na druhé straně jsou potom argumenty psychické podpory partnera, ale tady jsem byl s manželkou domluvený, že s ní budu do posledního okamžiku před porodem a samotný porod pak už nechám na lékařích a počkám za dveřmi porodního sálu.

Měl jste nějaké zkušenosti s porody – alespoň z filmu, televize?

Ne, to neměl. Manželka má doma dvě knížky o těhotenství a porodu, do kterých jsem jen tak ze zvědavosti nahlídnul, když jsem ji vozil na pravidelné kontroly, abych byl trochu v obraze, co ji čeká. Možná jsem ale měl číst trochu pozorněji, protože po porodu jsem s manželkou řešil otázku pupeční šňůry. V daný okamžik jsem byl rozhodnut použít tkaničku z boty a kapesní nůž, ale vzhledem k tomu, že už byl na cestě doktor, tak jsme čekali na jeho zákrok. Posléze jsem tuto otázku řešil s paní doktorkou v porodnici. Byl jsem odborně poučen, co v dané situaci dělat, a dnes vím, že tkanička z boty a nůž bylo v tu chvíli také řešení. Nebojím se alternativních řešení, protože s chladnou hlavou lze vyřešit řadu složitých situací, ale tady šlo o dva životy. Doktor je bezpochyby na takové situace lépe vyškolen a nebudu ze sebe dělat hrdinu a zcela upřímně vám řeknu, že při pohledu na přijíždějící sanitu mi spadnul hodně velký kámen ze srdce, i když už byla malá Ivanka na světě a manželka se na mě spokojeně usmívala.

Co vám běželo hlavou, když jste si uvědomil, že je to na vás?

V první fázi, než jsme zastavili u benzínky, to byly obavy. Nejhorší ze všeho byl telefon na 155. Současný záchranný systém má sice svoji logiku v přesměrování hovorů do daného regionu, ale na druhou stranu časové prodlevy mezi přepojením hovorů vám připadají jako hodiny. Když už jsem se dovolal, tak velmi stresující byl hovor s dispečerkou, která mě měla správně přepojit a poslat za námi sanitku. Ptala se mě třikrát, který Studenec to vlastně je. Několikrát jsem ji zopakoval, že u Horek, ale stále se ji tam pletl Studenec mezi Trutnovem a Dvorem Králové. Hovor trval zhruba dvě minuty a řeknu vám, že to byly nejdelší minuty v mém životě. Stále to totiž bylo ve chvílích, kdy jsme oba doufali, že přijede sanita a porod proběhne za asistence doktora. Že budu sám porodníkem, mě v tuto chvíli ani ve snu nenapadlo. Když jsme u benzínky potom zastavili, tak jsem se soustředil pouze na manželku a veškeré obavy se v tu chvíli jako mávnutím kouzelného proutku rozplynuly. On ani nebyl čas moc přemýšlet a váhat, protože jsem měl během okamžiku v dlaních hlavičku a vzápětí i celé tělíčko naší Ivanky. Soustředil jsem se na to, jestli je v pořádku, jestli dýchá, takže když mi v dlaních slabounce zakňourala, tak jsme oba s manželkou věděli, že je vyhráno.

Co na tom bylo pro vás nejtěžší a co naopak šlo docela snadno?

Těžko říci. Tady musím spíše zdůraznit, jak moc jsem obdivoval statečnost manželky, která mi bez hysterie a zbytečných emocí dokázala poradit co dělat. To mi hodně usnadňovalo celou situaci. Sama se mi potom přiznala, že ji hodně pomohl předporodní kurz. Jsem také rád, že měla celkem snadný přirozený porod, který proběhnul takhle rychle. Všechno je šťastně za námi, a tak se každý den spolu radujeme z naší Ivanky, když vidíme, že je zdravá, spokojená a roste nám před očima.

Otázky pro maminku:

Měla jste čas se bát?

Víte, že ani ne? Soustředila jsem se na bolesti a hlavně na to, abychom tam už byli. Snažila jsem se to oddálit, jak to jen šlo, a pak už nebyl čas přemýšlet, jestli to zvládneme. Ivanka chtěla na svět, a tak jsme ji museli pomoct.

Důvěřovala jste manželovi, že to zvládne?

Samozřejmě. Z počátku jsem myslela, že dostal instrukce od záchranné služby, kterou volal, ale až když byl čas o tom mluvit, mi řekl, že jednal instinktivně. Jsem pyšná, že Ivance pomohl na svět právě její tatínek. Vlastně se mi tak trochu splnilo přání – chtěla jsem, aby šel k porodu a zároveň jsem ho o tom nemusela přesvědčovat.

Vzhledem k tomu, že vše dopadlo výborně, můžete si teď říci, že to vlastně byl docela dobrý způsob porodu – netrápila jste se dlouho a ještě máte veselou historku pro několik příštích generací. Ještě nějaké klady to mělo?

Největší klad na tom všem je, že to vše proběhlo bez komplikací. Nedokážu si představit, kdyby měl být nějaký problém a potřebovali bychom okamžitou pomoc, jak by to probíhalo. Člověku až zpětně dochází, jak obrovské měl štěstí, že to šlo tak hladce. Ivanka jakoby tušila, že ve Studenci bude doma, a tak si počkala až za ceduli obce. To se taky málo komu povede.

Za rozhovor děkuje Helena Soukupová

Fotografie – Brejšovi s Ivankou

Zprávy obecního úřadu

Ekologická likvidace motorových vozidel v Jilemnici

tel.: 481 541 212, 481 541 592, 724 347 851, 606 764 937

Provozuje ČSAD Semily, a. s., Na rovinkách 211, 513 25 Semily

Platnost OP

Konec platnosti občanských průkazů k 31. prosinci 2005 se nevztahuje na občany narozené před 1. lednem 1936!

Vánoční program jilemnického kulturního střediska

Vánoční koncert

Čtvrtek 22.12., 18.00 h, kostel sv. Mikuláše v Horní Branné

Na koncertě se představí nově vzniklý smíšený pěvecký sbor při SD JILM pod vedením Jany Moravcové. V programu zazní známé české koledy a skladby T. Susata, M. Francka, W. A. Mozarta a dalších autorů.

Dětské odpoledne a country večer

Středa 28.12., 16 h a 20 h, velký sál SD Jilm

Máte chuť si zařádit se svými ratolestmi i v čase vánočním a odpočinout si od spěchu a dopřát svým dětem radost ze hry a tance? Pak si rozhodně nenechte ujít Dětské odpoledne ve stylu country plné her a tanců pro děti. Pro dospělé je pak připraven příjemný večer, kde si poslechnete příjemné, známé melodie a zatančíte si skupinou c.d.c. El Dorado, která vás jistě naučí nejeden krásný tanec.

Informace Svazku měst a obcí Krkonoše

Krkonošské turistické linky

V rámci tohoto projektu najezdily letos od 4. června do 25. září zvláštní turistické autobusy 37 000 km a přepravily téměř 30 000 osob (což je téměř dvojnásobek oproti roku předchozímu) a 3 000 jízdních kol. Hlavní trasa vedla mezi Pomezními boudami a Harrachovem, na ni navazovaly další spoje. Na příští rok se chystá vylepšení systému, uvažuje se také o rozšíření provozu na celý rok a integrace se zimní dopravou, dlouhodobě je v plánu i zavedení linek do Polska.

Krkonošské výrobky na Staroměstském náměstí

Pro návštěvníky Vánočních trhů na Staroměstském náměstí v Praze je letos připraven stánek s originálními krkonošskými výrobky (medovina, keramika, šperky, sněžnice a další). Stánek je ve spolupráci se Svazkem Krkonoše jednou z prvních společných aktivit výrobců, kteří koncem letošního září založili Sdružení pro krkonošské produkty.

Z jednání zastupitelstva obce 3. 11. 2005

První bod programu se týkal Mateřské školy v Zálesní Lhotě. Náklady na její provoz, které má hradit obec, jsou vyšší, než se předpokládalo, a bylo třeba rozhodnout, zda se bude MŠ dále provozovat, nebo zda bude její provoz ukončen.

Školství je financováno podle normativů a v předškolním školství jsou zvlášť vyčleněny děti s nepravidelnou docházkou (finance na ně se přepočítávají koeficientem 0,2). V MŠ ve Lhotě je zapsáno 14 dětí, z toho 8 s nepravidelnou docházkou. Liberecký kraj snížil rozpočtové prostředky pro MŠ na rok 2005 o 70 000 Kč. K 1. říjnu 2005 byly proto veškeré finanční prostředky na mzdy od KÚ vyčerpány – do konce roku chybí 147 000 Kč na přímé náklady.

Rodiče ze Lhoty se dotazovali, jak by obec v případě zrušení školky řešila dopravu dětí do Studence. Rada obce již tuto otázku zvažovala, ale řešení je komplikované, protože všechny děti by musely ráno najednou odjet, odpoledne se hromadně vrátit a řidič by za ně nesl zodpovědnost. Ing. Jiran podotkl, že nikdo ze ZO k tomu nepřistupuje tak, že chce školku v Zálesní Lhotě zrušit, ale musíme přihlížet i na vysoké finanční náklady (100 000 Kč na 1 dítě ročně). Padly také návrhy na zachování nynějšího stavu, než bude vystavěna nová školka jako přístavba ZŠ, a na stavbu malé MŠ ve Lhotě. Starosta připomněl, že rodiče mohou také využít možnost individuálního vzdělávání dětí předškolního věku (budou mít děti doma). Pan Dejmek poznamenal, že je třeba se dívat se nejen na peníze, ale na děti a na to, že v Zálesní Lhotě už nic nezůstalo.

Zastupitelé nakonec souhlasili s doplacením chybějících finančních prostředků na provoz MŠ v roce 2005 do výše 200 000 Kč a s dofinancováním chybějících prostředků ve školním roce 2006–2007.

Schváleny byly rozpočtové změny – nejvýznamnější změnou byla dotace na nové hasičské auto (1 milion Kč). Byly provedeny přesuny v rozpočtu v položkách: na zateplení a úpravy hasičárny (350 000 Kč), na dřevěné autobusové čekárny (265 000 Kč) a na přímé náklady MŠ ve Lhotě (200 000 Kč).

Sokol Zálesní Lhota požádal o příspěvek v celkové výši asi 550 000 Kč na dokončení sportovního areálu v Zálesní Lhotě (úprava šaten a sociálního zařízení, dlažba, střecha nad kabinami, sítě za brankami). ZO požaduje dokumentaci nutnou k posouzení rozsahu prací předtím, než bude rozhodnuto o případném příspěvku.

Byl odsouhlasen prodej požárního auta Obci Horka u Staré Paky za 100 000 Kč, tato částka bude muset být uhrazena do konce září 2006. Vzhledem k připravované rekonstrukci elektrického vedení od telefonní budky u Dědečkových po trafostanici U Lípy bude zhotoveno nového veřejného osvětlení v této oblasti. Získá-li se souhlas majitelů, bude na zastávku u zdravotního střediska (před bývalou jídelnu) umístěn přístřešek.

Pan Stránský nabídl zpětný odkup hospody v Zálesní Lhotě, obec nemá o odkoupení hospody zájem.

Bylo také rozhodnuto, že Obec bude o svých připravovaných a uskutečněných výběrových řízeních a jejich výsledcích informovat ve Zpravodaji.

Dále se projednávalo rozpočtové provizorium, vnitřní směrnice upravující rozpočet a pravidla čerpání sociálního fondu, převod pozemku, žádosti o zřízení věcného břemene, změna zřizovací listiny ZŠ Studenec a zpráva o výsledku dílčího přezkoumání hospodaření.

V diskusi pan Milan Fejfar připomněl, že požádal o příspěvek na práci s rybářskou mládeží. Obec nic nepřispěla, protože rybářský svaz není místní organizace (patří pod Košťálov) – pokud rybáři splní stejné podmínky jako ostatní sportovní organizace, je obec ochotná jim přispět.

Paní Šormová se dotazovala, zda není v plánu zřízení cyklostezky ze Zálesní Lhoty do Studence. Pan starosta odpověděl, že je to velice nákladná akce a pokud nenavazuje na další cyklostezky, je velice obtížné získat na ni příspěvek.

Pan Z. Horáček se ptal, zda už obec jednala o zákazu průjezdu těžkých nákladních aut přes Zálesní Lhotu. Zatím se o tom nejednalo, žádat se o to bude současně se žádostí o snížení rychlosti u pekárny ve Studenci.

Paní Kreislová se zajímala, zda musí mít povolení na poražení smrku u jejich domu. Podle zákona se povoluje kácení mimo lesní zeleň u stromů, které mají ve výšce 1,30 m obvod větší než 80 cm, u slabších stromů není toto povolení nutné.

Výsledky fotosoutěže 2005

Dne 11. listopadu byla uzavřena fotografická soutěž na téma „Příroda, portrét, děti a stavby ze Studence a Zálesní Lhoty“. Do soutěže zaslalo svoje fotografie, pořízené během roku 2005, celkem 5 fotografů a všichni byli odměněni poukázkami na fotozboží a fotoslužby. Jedna fotografie mohla získat nanejvýš 20 bodů, o pořadí rozhodoval počet bodů nejlepší fotografie autora:

1.Karel FaltaStudenec18, 16, 16, 9 a 6 bodů
2.Michal Kučera st.Studenec16, 13, 9, 7 a 5 bodů
3.Miroslav JezdinskýStudenec11, 8, 7, 7 a 4 body
4.Hana PohořaláPraha11, 10, 8 a 6 bodů
5.Michal Kučera ml.Studenec8, 8, 8, 7 a 5 bodů

Fotografie si můžete prohlédnout v zasedací místnosti obecního úřadu, kde budou vystaveny do konce února 2006. Dvě z nich na zimní námět najdete na obálce tohoto Zpravodaje: na titulní straně „Podvečer“ od Miroslava Jezdinského a na zadní straně „Den končí“ od Michala Kučery.

Krakonošovy letní podvečery 2006

Vážení občané, tímto článkem bych Vás ráda seznámila se zákulisím jednoho z projektů, který aktivně ovlivnil dění v našem mikroregionu. Jak většina z Vás ví, začátkem léta 2005 proběhla v Jilemnici týdenní kulturní akce pod názvem Krakonošovy letní podvečery, jejímž prostřednictvím se měly prezentovat místní tradice a historie regionu. Pořadatelem této, dnes již můžeme říci úspěšné, akce bylo Jilemnicko – svazek obcí, který sdružuje 18 obcí.

Na částečné finanční krytí tohoto projektu bylo zažádáno u Libereckého kraje, a to z fondu Program obnovy venkova. Dotace přidělena byla, i když v částce nižší než požadované. I tak ale, díky získané dotaci a spolupráci jednotlivých obcí, bylo možno naplnit celý týden rozsáhlým a bohatým programem.

Celý projekt vycházel ze záměru prezentovat na Masarykově náměstí a v areálu zámku v Jilemnici jednotlivé obce Svazku obcí Jilemnicko. Každá z obcí měla možnost využít nabídnutý prostor pro svoji obrazovou a textovou propagaci na výstavních panelech umístěných v prostorách podloubí a radnice. Zároveň bylo jednotlivým obcím nabídnuto, aktivně se v rámci svých možností zúčastnit sestavování programové náplně celého týdne. Tato spolupráce se týkala nejen organizačních prací, ale také možnosti zařadit do programu jednotlivých dní ukázky z činnosti místních spolků, souborů, sdružení a z činnosti místních podnikatelů, kteří mají vztah k původním řemeslům nebo k péči o vzhled a údržbu krajiny.

Akce se setkala s velkým ohlasem jak ze strany diváků, tak z řad účinkujících. Během celého týdne probíhal nejenom kulturní program, ale také jsme mohli navštívit prodejní i ukázkové stánky drobných řemeslníků, výtvarníků a prodejců, které se v průběhu týdne staly nedílnou součástí jilemnického náměstí. Zároveň probíhaly i další související akce, například rozšířené prohlídky Krkonošského muzea a nostalgické jízdy parního vlaku na trase Martinice v Krkonoších – Rokytnice nad Jizerou. Účinkování místních spolků a skupin bylo vhodně doplněno pozvanými hosty z blízkého i vzdálenějšího okolí.

Tolik tedy k osvětlení Krakonošových letních podvečerů, které v létě 2005 proběhly poprvé a s nemalým úspěchem. Při vyhodnocení celé realizace bylo schváleno valnou hromadou Svazku obcí uspořádání dalšího ročníku, který je plánován opět na začátek léta. Protože celá loňská realizace probíhala na poslední chvíli a ve vypjatém časovém termínu (s přípravami se začalo až po schválení dotace Libereckým krajem), rádi bychom ten další ročník připravili v dostatečném předstihu a za pomoci Vás všech. I v příštím roce budeme samozřejmě o dotaci z fondu Libereckého kraje žádat a její případné schválení bude známo až koncem dubna, ale na přípravách programu lze začít pracovat již dříve.

Jak již jsem zmínila, náplní celého týdne je především prezentace jednotlivých obcí, jak z kulturního a sportovního, tak i z historického a řemeslného hlediska. Rádi bychom tedy vyzvali každého obyvatele, aby přispěl ke společné realizaci svými připomínkami, návrhy a především, aby se aktivně celé akce zúčastnil a prezentoval tak nejen své schopnosti a dovednosti, ale i svoji obec. Přivítáme jakékoli Vaše návrhy, jak se prostřednictvím svých sdružení a spolků předvést a připomenout tak ostatním, že tradiční zájmové činnosti (hasiči, myslivci, pěvecké sbory, ochotníci, sokol, aj.) v tomto regionu ještě nevymizely a stále působí prostřednictvím aktivních místních obyvatel.

Pro umělecké činnosti, řemeslné práce a prezentace zájmových spolků budou opět k dispozici stánky. Vybraný kulturní program bude mít možnost každý zrealizovat na jilemnickém náměstí nebo v prostorách zámeckého parku.

Tímto článkem bychom rádi docílili toho, že se každý z Vás alespoň zamyslí nad tím, jak přijít se „svou troškou do mlýna“ a jakým způsobem by mohl pomoci připravit 2. ročník Krakonošových letních podvečerů v duchu místních tradic, hodnot a pohostinnosti. Budete-li tedy mít trochu chuti zapojit se do celkových příprav, které plánujeme odstartovat již začátkem roku a napadne-li Vás něco, co by připravovaný program obohatilo, můžete se se svými podněty obracet buď na starostu nebo starostku své obce, či přímo na pořádající Svazek obcí Jilemnicko (kontakt viz. níže).

Předem děkujeme za Váš zájem a za Vaše podněty. Těšíme se na spolupráci s Vámi.

Za Jilemnicko – svazek obcí Ing. Radka Soukupová, e-mail: soukupovaradka@seznam.cz

Jdeme do toho!?

Zkusíme něco připravit a ukázat, že i v našich vesnicích jsou nejen šikovní, ale i ochotní lidé, kteří svým uměním mohou potěšit a nadchnout ostatní? Umíte na něco zahrát, jste v některém spolku a rádi byste předvedli, co můžete nabídnout, znáte humornou historku nebo povídku z našeho prostředí, umíte udělat březové koště nebo košík, máte doma „kozla“ a chtěli byste ukázat, jak se dělaly hrábě? Vyřezáváte něco ze dřeva, umíte paličkovat, vyšívat, malovat nebo máte fotografie z našich vesnic, které by mohly zajímat i ostatní lidi?

Tohle všechno a případně další nápady může naše vesnice „zviditelnit“ a nám všem připomenout, že opravdu žijeme v krásném prostředí a s dobrými lidmi.

Vaše nabídky a nápady sdělte na OÚ co nejdříve.

starosta

Inovace ve vzdělávání dospělých

Češi si pomalu zvykají, že bez dalšího vzdělávání se v životě neobejdou, a proto tradiční školy a učiliště začínají nabízet kurzy pro dospělé. Tyto kurzy se ale obvykle pořádají pouze ve městech a jsou často drahé. Pro venkovské obyvatelstvo jsou příležitosti dalšího učení jen komplikovaně využitelné, navštěvování kurzů je spojeno s velkými náklady nejen na samotné vzdělávání, ale i na dopravu do místa konání kurzu, což často vede k rozhodnutí na těchto aktivitách se nepodílet.

Projekt Úřadu práce v Semilech s názvem „S Krakonošem u počítače“ se zaměřuje právě na problém špatné dostupnosti dalšího vzdělávání a nabízí šanci i venkovskému obyvatelstvu. Jeho hlavním cílem je ověřit model vzdělávání dospělých, který přináší vzdělávací příležitosti obyvatelům venkova a nabízí jim možnost dále se učit přímo v místě bydliště a v kruhu blízkých. Od září 2005 mohou občané deseti vybraných obcí semilského okresu (včetně Studence) zdarma navštěvovat řadu (především jazykových a počítačových) kurzů, které probíhají na obecních úřadech a místních školách, desítky mužů si též rozšířili svou kvalifikaci v oblastech jako je svařování či práce s motorovou pilou. Do projektu je zapojeno více než 500 občanů a potvrzuje se tedy, že i venkované mají zájem rozvíjet své vědomosti, pokud k tomu dostanou příležitost. Do budoucna je klíčové zájem venkovanů o vzdělávání dále podporovat, uspokojit požadavky na další vzdělávání a nabídnout alternativy, které budou motivovat k aktivnímu zapojení do vzdělávacích aktivit.

Projekt S Krakonošem u počítače je realizován v rámci programu EQUAL a je financován ze zdrojů Evropského sociálního fondu EU a státního rozpočtu ČR. Organizační struktura projektu je založena na spolupráci různých subjektů sdružených do tzv. rozvojového partnerství. Do projektu se vedle Úřadu práce v Semilech zapojilo dalších 19 partnerů. Koordinací je pověřeno občanské sdružení Most ke vzdělání, realizaci programu zajišťují pedagogičtí pracovníci ze vzdělávacích center a škol. Vybrané partnerské obce pomáhají se zajištěním zázemí a s organizací projektu. Zapojily se i organizace se širší působností (Liberecký kraj, KRNAP, Euroregion Nisa), které přispívají svými znalostmi i politickým a mediálním vlivem.

Nedílnou součástí projektů v rámci programu EQUAL je též mezinárodní spolupráce. Od spolupráce se zahraničím si realizátoři projektu slibují především zlepšování vlastní projektové praxe a zavádění vzdělávacích metod, které jsou ve státech EU unie již prověřené a v českém prostředí zatím jen málo využívané, především pak distanční formy učení (tzv. e-learning). Realizační tým projektu se zúčastnil setkání ve Walesu, kde si se svými zahraničními partnery vyměnil cenné zkušenosti. Hlavní náplní dalšího setkání v Belgii by měl být seminář věnovaný právě distančnímu vzdělávání.

Mgr. Kateřina Baladová, manažerka projektu (redakčně upraveno)
Kontakt: baladova@krakonos.com, tel.: 481 663 349, mobil: 736 646 031

Poradenské centrum pro venkov

Od ledna 2006 začíná v Jilemnici působit nové poradenské centrum, jehož cílem je poskytovat služby v těchto základních oblastech:

Klienty centra jsou ti, kteří působí na krajinu a životní prostředí (zemědělci), malí a střední podnikatelé v místní produkci, orgány veřejné správy (města a obce), nestátní neziskové organizace včetně svazků obcí a místních skupin LEADER, neformální lokální iniciativy a obyvatelé venkova.

Poradenské centrum v Jilemnici zřídila Společnost pro Jizerské hory o. p. s. Liberec z peněz programu MŽP, financovaného Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem. Spolu s Jilemnici nabízí obdobné služby dalších pět poradenských středisek – Dubá, Česká Lípa, Frýdlant, Smržovka, Turnov. Partnery našeho centra jsou město Jilemnice, Správa Krkonošského národního parku a Liberecký kraj.

Středisko nabízí poradenství v těchto základních okruzích:

Adresa centra: Valdštejnská 41, 512 01 Jilemnice (proti supermarketu NORMA, 1. patro), tel. 481 540 841, úřední den: pondělí 8–17 hod

Zdeňka Flousková, mobil 774 678 029, Hana Machová, mobil 774 678 028

Zprávy základní školy

V souladu s novým školským zákonem zahájila svou činnost úvodním zasedáním Školská rada při ZŠ Studenec. Její první jednání nejprve zvolilo předsedu, kterým se stal Pavel Horáček, a dále schválilo Školní řád a Výroční zprávu školy za školní rok 2004/2005. Tato zpráva je veřejnosti k nahlédnutí na obecním úřadě a v kanceláři ZŠ Studenec.

Podzim byl rovněž věnován společně se zastupitelstvem Obce Studenec procesu schvalování nového názvu školy. Povedlo se to až na podruhé, neboť k původnímu návrhu Základní škola a Mateřská škola Studenec musel být připojen dovětek okres Semily, aby nedošlo k záměně se stejnou školou v okrese Třebíč.

Škola rovněž získala dotaci na další rozvoj informatiky. Z této dotace a částečně i z rozpočtu školy došlo ke kompletaci počítačové sítě (připojení 20 počítačů na internet) a k nákupu interaktivní tabule (dodavatel AV Media Praha). Tento zcela moderní prvek výuky byl pečlivě vybírán nejen ze široké nabídky firem, ale i z různých systémů. Do multimediální učebny byl zakoupen nový nábytek (16 školních lavic a 32 školních židlí v ceně téměř 60 000 Kč).

Ve vstupní chodbě byly nainstalovány nové prosklené skříňky, kam byly umístěny získané poháry a diplomy za jednotlivé soutěže a postupně zde budou doplňovány informace o významných osobnostech školy (učitelé i absolventi), o školních rekordech včetně galerie těch nejlepších. Se získanými informacemi se pochopitelně podělíme i se čtenáři Studeneckého zpravodaje, neboť jsme již řadu bývalých žáků naší školy oslovili.

Ve škole probíhají i vzdělávací kursy (angličtina, němčina, informatika) pro veřejnost v rámci projektu Modulární systém celoživotního vzdělávání v Euroregionu Nisa.

PaedDr. Petr Junek

Zveme všechny na tradiční Vánoční koncert žáků ZŠ Studenec, který se koná 21. prosince 2005 od 16.00 v multimediální učebně ZŠ.

Princ Bajaja

V úterý 1. listopadu přišli žáci nejmenších tříd do školy slavnostně oblečeni a hlavně slavnostně naladěni. Očekávaným zážitkem mělo být, v některých případech dokonce první, divadelní představení. Čekalo na nás divadlo v Mladé Boleslavi – klasická pohádka Princ Bajaja a slunečný den. A skutečně – 50 našich žáků aktivně prožívalo všechny scény: napovídalo princezně, radilo Bajajovi, drakovi nedopřálo ani jednu hlavu. Snad za všechny mluvil malý Filip, když povídal: „To bylo krásné, já bych si to dal ještě jednou!“

Mgr. Hana Lánská

Fotografie – Divadlo pohledem Dominiky Kalenské

Jak jsme se poznávali

Sociální a preventivní programy fungují na mnohých místech. Některé úspěšně probíhají i na naší škole. Jejich označení je pro mnohé neznámou. Proto je na místě krátké vysvětlení. Takový program má jednoduše za úkol pracovat se vztahy a hodnotami (ať už jde o vztahy k sobě samému, vrstevníkům, nadřízeným, rodičům,… ale třeba i o vztahy vůči hodnotám, nebo naopak negativním jevům). Nejde o to říkat ostatním, co je dle našeho názoru správné. Aktéři sami si díky navozené situaci mají mnohé uvědomit a společnými silami pak dojít k nějakému závěru. Bývá to docela zábava…

S jedním programem vás nyní chceme seznámit podrobněji.

Jde o program „poznej lépe sebe i svou třídu“ a je určen pro žáky 6. ročníku ZŠ. Proč právě šesťáci? Protože právě prožívají mnoho změn. Začínají s „novým“ stylem vyučování, mají nové spolužáky, ale i jejich „vnitřní svět“ se začíná pomalu měnit. Aby byla celá akce zábavnější a přitažlivější, rozhodli jsme se pro program na dva dny (tedy především na jednu noc) ve škole.

Sešli jsme se v pátek 11. 11., přemýšleli jsme o sobě i spolužácích a čas nám „letěl jako voda.“ Musím šesťáky moc pochválit, mnohdy to není lehké. Mluvit před celou třídou, přemýšlet a vyslovovat své názory, chválit a obdivovat ostatní. Je skvělé, že jsme na každém našli spoustu obdivuhodných vlastností a uvědomili jsme si, jak prima lidi máme kolem sebe (hledali jsme „jen“ to dobré, protože na špatné věci nás okolí upozorňuje stále). Sama za sebe musím opravdu obdivovat mnohé za jejich „odvahu“ vyslovit i věci, které si běžně neříkáme. Bylo to moc hezké… A tak jsme „pracovali“ až do pozdních hodin.

Ale temné chodby školy v noci lákaly i k překonání odvahy. Stihli jsme tedy i noční hru a užili si spousty legrace. Spát se mnohým nechtělo (ostatním to, díky hluku, nebylo dovoleno), a tak naše hlasy zněly ještě hodně dlouho… Za pár hodin bylo ráno. Většina dětí si s chutí zasportovala… Stihli jsme si ještě ukázat, jak důležité jsou dobré vztahy a už začínali přicházet odvážní rodiče. Děti samy pro ně připravily soutěžní dopoledne. Disciplíny byly zábavné, a tak jsme se na výzvu „organizátorů“ zapojily i my („učitelky“). Kdo splnil vše, byl dětmi oceněn a dostal „Diplom za snaživost.“ Bylo to moc milé, děkujeme!

Celé dva dny se nesly v dobré náladě, smíchu a pohodě… Děkuji všem, kteří našli cestu k programu (ať již dětem, rodičům a především mé kolegyni Pétě Cermanové). Bylo to moc fajn – a tak snad někdy příště…

A ještě pár názorů od šesťáků, kteří nám napsali své pocity z akce (pochopitelně zcela anonymně):

A ještě pozvánka na další podobné akce:

…jsou určené pro žáky všech tříd druhého stupně. Už jsme se začali scházet ve školní knihovně. Sledujte termíny akcí a přijďte! Těšíme se.

Mgr. Zuzana Weissová a Ing. Petra Cermanová

Fotografie z poznávání – první, druhá, třetí, čtvrtá

Školní knihovna

Tento školní rok se již stalo „tradicí“, že se pravidelně scházíme ve školní knihovně. Vždy společně čteme, hrajeme si a tvoříme na předem dané téma. Programu se účastní děti ze školní družiny, ale i všichni ostatní zájemci z řad žáků prvního stupně. „Hrát“ si ale nemusí vždy jen děti. Zkuste se přijít podívat…

Jako „lákadlo“ vám nabízíme obrázky z minulých akcí.

Téma obři poprvé

Téma obři podruhé

Téma včelí medvídci

Téma čerti poprvé

Téma čerti podruhé

Na prosinec máme připraveno 15. 12. téma Rákosníček.

Začínáme vždy ve 13.00 ve školní knihovně…

Mgr. Zuzana Weissová

Vzácná návštěva

V úterý 15. listopadu 2005 naši Základní školu ve Studenci navštívila režisérka, spisovatelka, dramaturgyně a scenáristka paní Věra Šimková-Plívová. Tato energická postarší dáma nás zaujala svou výřečností a osobitým humorem. Zajímavým způsobem nás seznámila s radostmi i strastmi svého režisérského života. Povídala si s žáky prvního i druhého stupně. Spolu se svojí asistentkou přivezla mnoho svých knížek na ukázku, a tak jsme využili možnosti zakoupit některé tituly pro školní knihovnu.

Vyprávěla nám o svém dětství, které pro ni bylo šťastným životním obdobím, i přestože jí ve třech letech zemřel tatínek. Narodila se v Lomnici nad Popelkou, kde vyrůstala, studovala a hrála ve zdejším ochotnickém spolku. Po vystudování filmové akademie nastoupila na místo asistentky režiséra Karla Kachyni, což pro ni bylo cennou životní zkušeností. První z jejích osmnácti filmů byla dětská komedie Káťa a krokodýl, další například Sny na neděli, Kruh a asi nejznámější Krakonoš a lyžníci. Když se jí narodily děti, začala se věnovat psaní dětských knih, které píše dodnes. Její poslední kniha je Divizna/Vlčice, která se odehrává jako všechny její knihy v malebném prostředí Krkonoš, kde sama žije.

Tato beseda pro nás byla obohacující zkušeností a tímto děkujeme ředitelství školy i paní Plívové, že nám umožnili dozvědět se něco víc o režisérském životě.

Jana Tauchmanová a Lenka Soukupová, žákyně 9. ročníku ZŠ

Fotografie – Věra Šimková-Plívová

Sportovní klub Studenec

Fotbal

Český fotbal sehrál v roce 2005 především tragikomedii se švejkovským závěrem v podobě volby nového předsedy ČMFS, který byl zvolen až na třetí pokus po handlu dua Košťál a Mokrý a zákulisních intrikách bývalých rozhodčích v čele s jejich bossem Berbrem. Tato situace jenom prokázala, že fotbal a jeho vedení má k pojetí demokracie hodně daleko (internetový průzkum veřejnosti vyjádřil podporu Haškovi ve výši 97 %) a že jej ovládají rozhodčí a delegáti, a to nejen v celostátním měřítku. Konec konců projevem jakékoliv absence demokracie je i to, že rozhodčí či delegát si mohou do zápisu o utkání dopisovat o jeho průběhu cokoliv po jeho podpisu hlavním pořadatelem a kapitány mužstev.

Okresní kopanou poznamenala aféra se zpronevěrou finančních prostředků OFS Semily jeho bývalým předsedou ing. Romanem Maťátkem, která dospěla v současné době již k Okresnímu soudu v Semilech, neboť jmenovaný na vstřícné návrhy právního zástupce OFS Semily nereagoval (jednorázová splátka poloviny částky, měsíční splátky druhé poloviny).

Nepříliš vydařenou jarní část sezóny prožíval i studenecký fotbal, neboť navenek je zastupován především áčkem. To mělo v sezóně 2004/2005 ideální příležitost stabilizovat kádr pro další sezónu, neboť v souladu s budováním nového informačního systému v rámci ČMFS byly povinny všechny kraje přejít na jednotnou strukturu soutěží, a tak v Libereckém kraji přibyly dvě I. B třídy a již před sezónou bylo rozhodnuto, že z krajských soutěží nebude nikdo sestupovat. Spokojenost lze naopak vyjádřit s výkony ostatních mužstev.

Minižáci

Početný nejmladší tým měl také nejpočetnější zázemí trenérů a vedoucích (Radek Mejvald, Ríša Nosek, Jirka Čivrný, Luboš Stránský, Jarka Nedomlel) a po celé jaro usilovně bojoval o druhé místo s jilemnickým áčkem a Poniklou za suverénním Libštátem. Oporou mužstva byl především Marek Čivrný, který odehrál řadu zápasů i mezi žáky, k velmi dobrým výkonům se rozehrál i Tomáš Stránský a v útoku se nejvíce dařilo Dandovi Mejvaldovi. Řada minižáků ročníku narození 1994 po jarní části skončila, a proto byl přihlášen do okresních soutěží na Trutnovsku i tým mladších žáků.

V podzimní části sezóny zůstalo u minižáků duo Radek Mejvald a Ríša Nosek a jejich výsledky byly ovlivněny především nemocí a zdravotními problémy nejvýraznějších opor družstva Dandy Mejvalda a Jendy Kuříka. I přesto podali v řadě zápasů velice dobré výkony a při neodehraném utkání v Horní Branné si drží místo ve středu tabulky.

Výsledky podzim 2005
Sedmihorky1:5Němeček
Rokytnice6:1Mejvald 3, P. Horáček 2, Nosek
Vysoké4:0Nosek 4
Poniklá1:1Mejvald
Jablonec5:4J. Kuřík 3, Mejvald 2
Libštát0:2 
Jilemnice0:4 
Košťálov0:1 
Mírová3:1Šimáčková 2, Z. Klíma

Střelci:

6 – Danda Mejvald

5 – Míša Nosek

3 – Jenda Kuřík

2 – Jana Šimáčková a Péťa Horáček

1 – Péťa Němeček a Zdenda Klíma

Nejlepším střelcem roku v kategorii minižáků za rok 2005 se stal Marek Čivrný se 16 góly před Dandou Mejvaldem se 14 góly.

Tabulka po podzimu 2005
1.TJ Poniklá1091039:928(13)
2.SK Jilemnice971137:722(16)
3.FK Sedmihorky962142:1220(5)
4.Jiskra Libštát1051420:1716(-2)
5.Spartak Rokytnice942320:2514(-1)
6.SK Studenec941420:1913(-2)
7.Sokol Jablonec1032531:2911(-4)
8.Sokol Horní Branná921615:437(-5)
9.SK Mírová820612:346(-6)
10.TJ Košťálov81166:234(-8)
11.TJ Vysoké91086:303(-12)

Mladší žáci

Vzhledem k tomu, že se do okresních soutěží Semilska přihlásila pouze dvě družstva mladších žáků (Horní Branná a Studenec), došlo vzhledem k poloze obou obcí k jejich zařazení do okresních soutěží Trutnovska. Z původních 11 týmů se v průběhu podzimu odhlásilo béčko Dvora Králové, a tak studeneckým žákům přibylo kromě Horní Branné 8 zcela nových soupeřů z Trutnovska. Pod vedením Aloise Kuříka a Jirky Čivrného si početný kádr vedl velice úspěšně a skončil po podzimu na 2. místě po dvou trochu zbytečných porážkách ve Vrchlabí a ve Vítězné.

Fotografie – Mladší žáci

Poříčí3:0kontumačně (původně 0:0)
Rudník2:1Pacholík 2
Bernartice8:0Pacholík 5, Čivrný, Stránský, Šimáček
Vrchlabí B2:3Pacholík 2
Horní Branná3:1Čivrný 2, Pacholík
Mladé Buky11:0Pacholík 4, Stránský 3, Čivrný, Palivoda, Vancl, Vydra
Úpice4:2Pacholík 2, Šimáček, Krejčí
Mostek7:0Pacholík 3, Klouček 2, Vancl, Palivoda
Vítězná2:3Pacholík, Čivrný

Střelci:

20 – Kuba Pacholík

5 – Marek Čivrný

4 – Tomáš Stránský

2 – Martin Šimáček, Lukáš Vancl, Lukáš Kalivoda, Martin Klouček

1 – Patrik Krejčí, Radek Vydra

Tabulka
1.Sokol Vítězná990057:327(15)
2.SK Studenec970242:1021(6)
3.FC Rudník970234:1821(6)
4.FK Poříčí u Trutnova950415:1315(3)
5.Sokol Horní Branná942322:1714(2)
6.FC Vrchlabí B941428:1113(-2)
7.FK Mostek932424:2511(-4)
8.Jiskra Bernartice921613:407(-5)
9.SK Sparta Úpice91089:413(-9)
10.FC Mladé Buky90092:680(-15)

Starší žáci

Žáci pod vedením Vladimíra Letkovského hráli poprvé v historii SK Studenec krajskou soutěž. Přestože skončili v osmičlenné tabulce na posledním místě, jejich výkony v některých zápasech byly velice slibné a k  lepšímu umístění jim chyběl především fyzicky zdatnější kádr, kvalitnější brankář a širší kádr, neboť v některých zápasech chyběli orientační běžci a především neúčast Tomáše Kloučka byla vždy velmi citelná. Do mužstva výborně zapadl David Ježek, který vytvořil s Jirkou Povrem údernou dvojici. Do příští sezóny jsme žáky do krajské soutěže nepřihlásili, neboť odešla kostra mužstva včetně Jirky Povra, který bude zkoušet štěstí ve starších žácích Slovanu Liberec.

V podzimní části pokračoval s velice úzkým kádrem Vladimír Letkovský za pomoci Sváti Čecha a k dispozici měl pouze 11 registrovaných hráčů (hostování Milana Ježka a Lukáše Lejtara z Dolní Kalné, registrace Kryštofa Bekra a znovuzrození registračních rezerv Štěpána Kuříka a Radovana Čecha). Po zranění Lukáše Lejtara musel bát kádr doplňován v závislosti na programu mužstev mladšími žáky nebo minižáky. Nakonec se tým dostal do vedoucí trojice skupiny sever se shodnou bilancí a největším příslibem je především skutečnost, že celek starších žáků má v současné době ze všech studeneckých mužstev nejfotbalovější projev.

Fotografie – Starší žáci

Poniklá3:2Havlíček, Lejdar, Šír
Víchová4:0Šír 3, Vérteši
Martinice0:3 
Vysoké3:0Ježek 2, S. Čech
Jablonec4:1Šír 2, J. Stránský, Ježek
Benecko5:1Šír 3, Ježek, Palivoda
Bozkov5:0Ježek 3, Klouček, Bartoň, Čivrný

Střelci:

9 – Jirka Šír

7 – Milan Ježek

1 – Martin Havlíček, Lukáš Lejdar, Sváťa Čech, Patrik Vérteši, Tomáš Palivoda, Martin Klouček, David Bartoň, Kuba Stránský

Tabulka
1.TJ Poniklá760149:518(9)
2.Sokol Martinice760140:618(9)
3.SK Studenec760124:718(6)
4.Sokol Bozkov731310:1710(1)
5.Sokol Jablonec722323:238(-4)
6.FC Víchová72057:366(-3)
7.HSK Benecko710610:503(-6)
8.TJ Vysoké70163:221(-14)

Nejlepším střelcem žáků v roce 2005 se stal David Ježek se 12 brankami.

Dorost A

A tým dorostu pod vedením Miroslava Šembery a Jiřího Povra podával na jaře zlepšené výkony a především začal proměňovat i brankové příležitosti. Na škodu výsledku byla někdy až přílišná ofenzivní taktika mužstva, ale většina hráčů chce hrát především dopředu. V mužstvu skončil pouze Tomáš Synek, který přešel mezi dospělé, a Martin Kupec, který odešel na zkušenou na hostování do divizních mladších dorostenců FK Dukla Praha. V mužstvu tyto odchody nahradili kanonýr žáků David Ježek, z žáků navíc doplnili mužstvo Michal Pacholík a Zdeněk Hanzlík, Tomáš Klouček se specializoval na orientační běh a Pavel Černý ukončil kariéru.

Úvod podzimu dorostencům v oblastní soutěži nevyšel, což vedlo ke zbytečné podrážděnosti jak na hřišti (zápas s Kruhem), tak i v kabině. Mužstvo nakonec opustili jeho vedoucí Jirka Povr a Míra Šembera a do konce podzimu jej střídavě vedli Petr Junek, Petr Přiklopil a Tonda Pacholík. Podařilo se získat sérii bodů a nebýt smolné porážky s Pěnčínem, mohlo být umístění ještě lepší. Kádr mužstva v průběhu podzimu opustil Honza Stibor, který přestoupil do SK Sparta Úpice.

Košťálov1:6Jiřička
Lučany2:2vlastní, J. Tauchman
Jilemnice1:3Jiřička
Kruh1:2Jiřička
Víchová1:2Bartoň
Mírová3:1Jiřička 2, Ježek
Držkov3:2Pacholík, Pešek, J. Tauchman
Železný Brod2:0Jiřička, Bartoň
Pěnčín2:3Pešek, O. Tauchman
Horní Branná5:1Jiřička 3, Ježek, J. Tauchman
Tanvald2:1Jiřička, Bartoň
Mírová2:2Chrtek, Pešek

Střelci:

10 – Tomáš Jiřička

3 – Kuba Tauchman, Petr Bartoň, Tomáš Pešek

2 – David Ježek

1 – Michal Pacholík, Ondra Tauchman, Tomáš Chrtek

Tabulka
1.Košťálov12110151:1433(15)
2.Pěnčín12100250:1930(12)
3.Jilemnice1281373:2425(7)
4.Víchová1271425:2822(4)
5.Studenec1252525:2517(-1)
6.Kruh1244433:2716(-2)
7.Železný Brod1250727:3615(-3)
8.Držkov1242630:3214(-4)
9.Lučany1233626:3312(-6)
10.Mírová1232718:4611(-7)
11.Horní Branná1222819:588(-10)
12.Tanvald12111013:484(-14)

Nejlepší střelcem v dorostu v roce 2005 byl Tomáš Jiřička s 22 góly.

Dorost B

B tým dorostu hrající v Zálesní Lhotě svým soupeřům ve většině zápasů nestačil a inkasoval i dvouciferné příděly. I toto mužstvo zůstalo téměř pohromadě, nepodařilo se však získat starší žáky z Martinic, kteří přešli do Horní Branné (v závěru podzimu nás však již kontaktovali, že chtějí hrát za studenecké béčko). I tak byl podzim mnohem úspěšnější a přinesl i několik bodů do čtyřkolového pětičlenného okresního přeboru.

Sedmihorky4:3J. Tauchman 2, Pešek, Hronovský
Bělá2:1J. Palivoda, Nožička
Košťálov B3:3Hronovský, T. Palivoda, Dohnal
Nová Ves1:6Vérteši
Sedmihorky1:2Pešek
Bělá1:3Ježek
Nová Ves1:5T. Palivoda
Košťálov1:7Hanzlík
Tabulka
1.Sokol Nová Ves861137:1319(7)
2.TJ Košťálov B852128:1317(5)
3.SK Jivan Bělá822415:278(-7)
4.SK Studenec B821514:307(-2)
5.FK Sedmihorky812511:225(-7)

Dospělí

Po loňské neúspěšné sezóně studeneckého áčka převzal trenérský post úspěšný trenér žáků Vladimír Letkovský a vedoucím mužstva se stal předseda klubu Vítek Kuřík. V letní přestávce klub opět investoval do další údržby hřiště, nákupu tréninkového vybavení a také k posílení hráčského kádru. Hostování bylo prodlouženo Davidu Tužovi (SK Jilemnice), Vasylu Kampovovi (Sokol Horka) a Jiřímu Peterovi (Sokol Mezilesí) a nově na hostování přišli Jaroslav Smolík (HFK Benecko) a Roman Česánek (FK Vrchlabí). Hostování dále nebylo prodlouženo Marku Salátkovi (Sokol Kruh), se kterým se studenecký klub rozloučil o poločase úvodního zápasu I. B třídy se Sokolem Horní Branná a poděkoval mu za vynikající služby v dresu SK Studenec (41 nastřílených mistrovských branek). Obdobně ukončil hostování i Marek Hartych (SK Jilemnice). Naopak na hostování do Sokola Martinice odešel Petr Pavlata (byl na hostování v Zálesní Lhotě).

Letní přípravy se zúčastňoval početný kádr hráčů (na některých trénincích až 25 hráčů), což rozhodně prospěje oběma mužstvům, neboť béčko postoupilo do okresního přeboru a čeká jej rozhodně náročnější program než v okresní soutěží, kde zůstalo pouze 10 mužstev. Favority okresního přeboru jsou posílené celky Rokytnice a Bozkova, postupové ambice neskrývá ani celek Víchové nad Jizerou. Cílem studeneckého béčka je hrát o poklidný střed tabulky a i nadále ho v letošní sezóně povedou Roman Puš, Jan Krůfa a Václav Vancl.

Béčko

Béčko nakonec splnilo svůj podzimní cíl a obsadilo místo ve středu tabulky. V některých zápasech podalo velice hodnotné výkony (druhé poločasy Košťálov B, Mírová, Martinice), v některých zápasech se nedařilo (Nová Ves B) a nebo přímo propadlo jak herně, tak i disciplinovaně (Poniklá).

Tatobity3:0Letkovský, Synek, Petera
Košťálov B4:2V. Korotvička, Hermon, Ulvr, Přiklopil
Bělá0:1 
Rokytnice1:0Synek
Horní Branná B0:6 
Nová Ves B1:1Petera
Kruh1:3Přiklopil
Víchová2:5Petera, Ulvr
Roztoky2:1Ulvr, Urban
Mírová B4:3Ulvr 2, Synek, Petera
Poniklá0:2 
Bozkov1:2V. Korotvička
Martinice3:2M. Puš, Chrtek, Kampov

Střelci:

5 – Jirka Ulvr

4 – Jirka Petera

3 – Tomáš Synek

2 – Vojta Korotvička, Petr Přiklopil

1 – Vlado Letkovský, Tomáš Hermon, Martin Urban, Milan Puš, Michal Chrtek, Vasyl Kampov

Tabulka
1.Sokol Bozkov13111172:1134(16)
2.Spartak Rokytnice13100336:1330(12)
3.FC Víchová1391345:2628(7)
4.Sokol Kruh1391332:2128(10)
5.TJ Košťálov B1362521:2520(-1)
6.Sokol Horní Branná B1354430:2719(1)
7.SK Studenec B1361622:2819(1)
8.Sokol Roztoky1353525:2518(-3)
9.Sokol Martinice1344524:2816(-5)
10.SK Jivan Bělá1341815:3313(-8)
11.SK Mírová B1325623:3311(-7)
12.Sokol Nová Ves B1323822:459(-12)
13.TJ Poniklá13301017:429(-12)
14.1.FC Tatobity13201115:426(-12)

Áčko

Po letní přípravě zahájilo áčko smolně podzimní část sezóny, neboť úvodní zápasy přinesly pouze zisk jednoho bodu, přestože především v zápase s Novou Vsí bylo mužstvo jednoznačně lepší, ale znovu zaúřadovala trojice rozhodčích, což se projevilo i na reakci diváků a poté i disciplinární komise (opět podmíněné uzavření hřiště). Následující série zápasů bez porážky přinesla cenná vítězství v Jablonci a nad Košťálovem, zbytečně ztracené body ve Stružince a v Mírové. Jediným vysloveně nevydařeným zápasem byl zápas v Držkově a i dvě domácí porážky s Jabloncem a Rovenskem padají především na vrub oslabeného kádru, který musel v průběhu podzimu postrádat v některých zápasech až osm hráčů základní sestavy.

Horní Branná1:1Jodas
Plavy1:4L. Korotvička
Nová Ves0:1 
Libštát2:1Smolík, Exner
Košťálov1:0Brož
Stružinec3:3Exner 2, M. Šedivý
Elitex B2:1L. Korotvička, Jiřička
Jablonec2:1M. Kuřík, L. Korotvička
Mírová1:1Exner
Jenišovice3:0Jodas 2, Smolík
Držkov0:2 
Rovensko2:3Jodas, Brož
Rychnov1:0Smolík
Jablonec0:1 

Střelci

4 – Aleš Jodas, Petr Exner

3 – Jarda Smolík, Lukáš Korotvička

2 – Luboš Brož

1 – Mára Šedivý, Tomáš Jiřička, Martin Kuřík

Tabulka
1.Horní Branná1493228:1130(9)
2.Plavy1492340:1929(8)
3.Rovensko1482423:1826(5)
4.Jablonec n. J.1481537:2225(4)
5.Košťálov1473424:1824(3)
6.Nová Ves (SM)1472530:1923(2)
7.Studenec1463519:1921(0)
8.Držkov1462628:2620(-1)
9.Jeníšovice1455427:2720(-1)
10.Elitex B1461728:3119(-2)
11.Mírová1443719:2815(-6)
12.Rychnov1432917:2711(-10)
13.Libštát1424818:3610(-11)
14.Stružinec14111219:564(-17)

Nejlepším střelcem roku 2005 mezi dospělými se stal Tomáš Hermon s 8 brankami. Celkovým nejlepším střelcem SK v mistrovských soutěžích se stal Tomáš Jiřička s 24 góly před Markem Čivrným s 21 góly a Kubou Pacholíkem s 20 góly.

Slovo závěrem

Rok 2005 lze hodnotit v úhlu pohledu na závěr podzimních mistrovských soutěží kladně. Rozhodným přínosem je stabilizace mužstev dospělých, což dokumentuje především ta skutečnost, že kádr byl v průběhu sezóny výrazně oslaben až o deset hráčů (dlouhodobá zranění, disciplinární tresty). Při předpokladu, že se většina zraněných hráčů zapojí do zimní přípravy a uvažovaném doplnění mužstva, by mělo být jednoznačným úkolem obou mužstev setrvání v poklidných místech tabulky. Nelze však opomenout vysoký počet udělených karet v mužstvech dospělých a tím i finanční postihy ze strany řídících orgánů. Objem těchto postihů lze přirovnat k jedné sadě dresů.

Spokojenost můžeme vyslovit s fungováním mládežnických družstev, kde zůstává prvořadým úkolem doplnění vedení mužstva u A týmu dorostu. Rezervy lze rozhodně najít i ve vzájemné komunikaci vedoucích žákovských mužstev, kde i do budoucna bude třeba prolínání jednotlivých kádrů, pokud to zápasový program či velikost kádru dovoluje.

K rozhodným kladům patří i účinkování studeneckých hráčů na hostování. Eva Bartoňová v týmu mladších žákyň (DFK Slávia Hradec Králové) nastřílela 9 ligových branek (k tomu přidala 2 branky mezi staršími žákyněmi) a její celek je po podzimu na 2. místě. Zároveň hraje okresní přebor mladších žáků Hradecka, kde je po podzimu s 28 góly třetím nejlepším střelcem soutěže, takže s 59 brankami je i nejlepším střelcem SK Studenec (v sezóně 2004/2005 byla s 33 brankami nejlepší ligovou střelkyní mladších žákyň).

Jirka Povr hraje pravidelně ve Slovanu Liberec v B týmu žáků (ročník 1992) a v podzimní sezóně nastřílel 5 branek a pomohl tak svému novému mužstvu k prvnímu místu v tabulce.

Solidně si vede i Martin Kupec, který hraje pravidelně v mladším dorostu Dukly Praha a na podzim vstřelil 5 mistrovských divizních branek. Jeho tým je zatím v divizi A na 6. místě a jeho partnerem v útoku je syn současného nejlepšího hrajícího kanonýra I. ligy Horsta Siegla.

Fotografie – Eva Bartoňová

Orientační běh

Oddíl orientačního běhu učinil v roce 2005 další krůčky do rodiny oddílů orientačního běhu v okolí a jeho závodníci byli v průběhu roku 2005 vidět mnohem častěji na stupních vítězů. Zkratka STH (každý oddíl má přiděleno svou oficiální zkratku pro potřeby zpracování evidence a výsledků) tak již nikoho při vyhlašování výsledků neuvádí v rozpaky, tak jak tomu bylo ještě před dvěma roky, drtivá většina orientačních běžců již ví (217 aktivních oddílů v 10 oblastech, Východočeská oblast je nejpočetnější a sdružuje 25 oddílů), že patří právě SK Studenec.

Činnost oddílu se dá rozdělit do několika rovin či okruhů celoroční činnosti.

A. Příprava a tréninky

V rámci přípravy se většina závodníků zúčastnila již podruhé zimní běžecké ligy Pohár Jestřebích hor a Eva Bartoňová dokonce celý seriál ve své kategorii vyhrála. Poté následovalo první několikadenní jarní soustředění v Doksech, další soustředění v Radvanicích a na závěr podzimní v centru Svatá Kateřina u Chotěvic. Pozornost byla věnována především mapovým dovednostem, a tak většina studeneckých závodníků se setkala s trochu jinými mapami, než jaké jsou zvyklí o závodech (vrstevnicová mapa, švýcarská či švédská mapa).

B. Celostátní mistrovské závody a žebříčky

Vzhledem k početně velmi silné základně orientačního běhu si musí každý závodník účast na mistrovských soutěžích vybojovat ziskem licence. To se pro rok 2005 podařilo Janu Exnerovi, Martinovi a Tomášovi Kloučkovým a Michalu Kučerovi. Zúčastnili se 9 závodů žebříčku B (Horní Slavkov, Rakovice u Čimelic, Rohozná u Jihlavy, Milovy, Žďár nad Sázavou, Bratrouchov a Milíře u Rádla). Nejvýraznějšího výsledku dosáhl Honza Exner, který v posledním žebříčkovém závodě obsadil 2. místo a zajistil si tak v celkovém hodnocení postup do první desítky o bod za devátým Tomášem Kloučkem. Michal Kučera skončil celkově na 33. místě a Martin Klouček závodil v nebodované kategorii H12, kde dokázal třikrát vystoupit na stupně vítězů. Ziskem licence B si studenečtí závodníci Honza Exner a Tomáš Klouček vybojovali právo účasti na Mistrovství ČR na krátké trati (Nové Město na Moravě) a na klasické trati (Janov u Litomyšle). V tvrdém postupovém klíči se jim v obou závodech podařilo postoupit pouze do finále C, ale ve své kategorii běhají prvním rokem, takže se jim otvírají možnosti především v roce 2006 po odchodu ročníku 1989. Z míst závodů je patrné, že studenečtí závodníci najezdili za těmito mistrovskými závody téměř 3000 km.

C. Východočeský žebříček

Jako každoročně tak i v roce 2005 proběhlo 14 závodů oblastního Východočeského žebříčku v různých koutech bývalého Východočeského kraje. Žebříček mládeže je rozdělen na jarní a podzimní část. V té jarní si nejlépe vedl Michael Kulhánek, který vyhrál žebříček H12D, na podzim však již přestoupil do mistrovské kategorie H12C, kde je konkurence mnohem vyrovnanější. V podzimní části ho zastoupili Štěpán a Tomáš Kučerovi, kteří ve stejné kategorii skončili na 2. a 3. místě. Největšího úspěchu jsme však dosáhli v mistrovské kategorii H16, v níž podzimní žebříček vyhrál Tomáš Klouček před Honzou Exnerem. V průběhu celého roku na stupínek vítězů v některém ze závodů vystoupili Kristýna Šemberová, Kristýna Ulvrová, Lucie Pacholíková, Iva Magočová, Barbora Šemberová, Vendula Kalenská, Michael Kulhánek, Štěpán Kučera, Tomáš Kučera, Martin Klouček, Jakub Šmíd, Honza Exner a Tomáš Klouček. V soutěži žákovských družstev jsme z výše 25 zmíněných oddílů vybojovali 10. místo.

D. Podkrkonošská liga žáků

K nedílné součásti přípravy na jednotlivé závody již tradičně patří Podkrkonošská liga v orientačním běhu, která se skládá ze sedmi závodů, jež pořádají podkrkonošské kluby (Vrchlabí, Trutnov, Studenec, Nová Paka, Jičín a Jilemnice). V celkovém pořadí jsme vybojovali tři místa na stupních vítězů, v H16 zvítězil Tomáš Klouček před Honzou Exnerem, V D10 skončila Lucka Pacholíková na 3. místě. Úspěšně jsme se zhostili i pořadatelství jednoho ze závodů, které se uskutečnil v Zálesní Lhotě na mapě Červený kopec.

E. Oddílový přebor

Oddílový přebor se konal na závěr sezóny na stařičké mapě Na Stráni a byl zároveň křtem nového oddílového stanu. Byl zvolen tzv. scorelauf, novinka v orientačním běhu, v níž musí závodník v libovolném pořadí v co nejkratším čase oběhnout všechny kontroly. Pořadatelé orientačního běhu se snaží tento sport dále přiblížit veřejnosti a obohacují jej o nové formy. Tou další je tzv. MicroO, v němž musí závodník ve spoustě kontrol vyhledat tu svou podle popisu a zákresu na mapě, nemůže si tak zkontrolovat kód kontroly, jak je tomu při běžném závodě.

V oddílovém přeboru si kategorii H vedl nejlépe Honza Exner před Michalem Kučerou a Martinem Kloučkem, v kategoriích D Eva Bartoňová před Vendulou Kalenskou a Ivou Magočovou, v kategorii neregistrovaných David Bartoň před Martin Havlíčkem a Davidem Magočem.

Fotografie – Orientační běžci SK Studenec

Alpské lyžování aneb Olympijské naděje

Oficiální představení mezinárodního projektu společnosti McDonald pod patronací Českého olympijského výboru Olympijské naděje se uskutečnilo 4. října na tiskové konferenci v restauraci McDonalds na Václavském náměstí. S výjimkou sjezdaře na lyžích Adama Ziky, kterému termín tiskové besedy kolidoval se soustředěním na ledovci, se slavnostní chvíle zúčastnili zbývající tři členové týmu Olympijských nadějí – běžkyně na lyžích Eliška Hájková, cyklistka Tereza Huříková a rychlostní kanoista Lukáš Koranda. Přítomni byli i jejich patroni a zástupci společnosti McDonalds, ČOV a ČSTV.

Cílem projektu je pomoci v osobním i sportovním růstu vybraným talentovaným sportovcům ve věku od 16 do 18 let, kteří již ve svých věkových kategoriích dosáhli vynikajících úspěchů a mají potenciál podobný úspěch zopakovat za několik let i na vrcholné seniorské úrovni. Základním obsahem projektu je účelová podpora sportovní přípravy (příspěvek na úhradu trenéra, dopravu na závody, zajištění tréninkových prostor, regenerace, apod.), ale i podpora společenských aktivit týmu, včetně využití principu patronství úspěšných sportovních osobností-olympioniků, daných disciplin.

Na počátku výběru do týmu Olympijské naděje byly osloveny všechny svazy individuálních olympijských sportů, aby navrhly jména svých největších talentů. K datu uzávěrky přihlašování došlo 34 návrhů, z nichž odborná komise, složená ze zástupců ČOV, ČSTV, McDonalds a pořádající agentury Event Concept vybrala čtyři talenty – po dvou zástupcích zimních a letních sportů.

Všichni nominovaní již v dosavadní kariéře dosáhli na stupně vítězů při juniorských mistrovstvích světa či soutěžích EYOF. Nejdále to prozatím dotáhla osmnáctiletá Tereza Huříková (Vimperk), která se v roce 2004 stala juniorskou mistryní světa v časovce a letos v cross country na horských kolech. Jejím patronem je Ján Svorada.

Sedmnáctiletá studentka gymnázia Eliška Hájková (Ski club Jablonec nad Nisou) získala bronzovou medaili ve štafetě na letošním juniorském mistrovství světa a na hrách EYOF 2005 doběhla druhá v závodě na 5 km klasicky a byla členkou vítězné smíšené štafety. Jejím patronem je Lukáš Bauer.

Šestnáctiletý student obchodní akademie Lukáš Koranda (USK Praha) je dvojnásobným vítězem a bronzovým z letošních Olympijských nadějí. Jeho patronem je Martin Doktor.

Šestnáctiletý Adam Zika (SK Studenec) obsadil třetí místo v superobřím slalomu na letošním juniorském mistrovství světa a vyhrál všechny disciplíny na domácím juniorském šampionátu. Jeho patronem je Olga Charvátová-Křížová.

Složení týmu není konečné, dveře pro nejtalentovanější jsou stále otevřené. Již pro příští rok se počítá, že se nyní čtyřčlenný tým určitě rozroste.

Školní sportovní klub

Halová kopaná

Konec listopadu patří tradičně halové kopané, při jejíž organizaci spolupracujeme s Integrovanou střední školou v Lázních Bělohrad. Školního kola se zúčastnilo celkem 16 týmů. Na prvním stupni byli tentokrát nejlepší čtvrťáci, kteří v rozhodujícím zápase porazili páťáky 2:1.

Dívčí turnaj na druhém stupni vyhrály slečny z osmičky zásluhou jejich kanonýrky Anny Hákové. Chlapecký turnaj byl nesmírně vyrovnaný a z vítězství se překvapivě radovalo béčko deváťáků zásluhou nejlepšího střelce turnaje Honzy Másla (společně s Davidem Ježkem po 3 brankách).

Další týden připravil studenecký Školní sportovní klub okrskové kolo, kterého se zúčastnilo 5 mužstev. Áčko si vybojovalo postup do okresního turnaje, když porazilo Roztoky 4:1 (Povr, Sokol, Máslo, Havlíček), Gymnázium Jilemnice 2:0 (Povr, Sokol), studenecké béčko 1:0 (Palivoda) a podlehlo Jilemnici I 1:5 (Sokol).

V okresním finále nezvládlo družstvo úvodní zápas s Turnovem 1:6 (Ježek), ale poté již podávalo velice dobré výkony v zápasech s Poniklou 5:4 (Ježek 3, Povr, Sokol), Jilemnicí II 4:2 (Ježek 2, Máslo, Sokol) a Jilemnicí I 3:4 (Ježek 2, Povr) a obsadilo celkově 5. místo z 9 mužstev. David Ježek byl společně s jilemnickým Jaroszem s 8 góly nejlepším střelcem turnaje.

Přehazovaná

Studenecká škola vyrazila podruhé na krajské kolo přehazované a podruhé doplatila na pořadatelské „kvality“ úředníků Libereckého kraje, kteří jsou pořadateli této pro kraj velice prestižní akce.

Před samotným turnajem byla družstva seznámena s bodovým a postupovým klíčem ve všech čtyřech skupinách. Za vítězství 2:0 se přidělovaly tři body, za vítězství 2:1 2 body, za porážku 1:2 1 bod, za porážku 0:2 žádný bod.

Studenecká základní šestka Truxová, Hanušová, Jezdinská, Kulhánek, Vancl, Šimáček (náhradníci Vanclová, Hanusová, Nedomlel, Stránský) ve svém prvním zápase přejela ZŠ Tanvald 2:0, ale v dalším zápase zcela zbytečně ztratila vyhraný zápas se ZŠ Lesní (vedení v jednotlivých setech o několik bodů a zkažená podání či nahrávky ve svém poli) v poměru 1:2. Poslední zápas opět ZŠ Pivovarská neměla šanci, a tak jsme se radovali z postupu do finále, neboť ZŠ Lesní sice třikrát vyhrála, ale vždy pouze 2:1. Tu ale zasáhla vyšší moc, respektive pracovnice Libereckého kraje ve spolupráci s nepojmenovatelnou vedoucí ZŠ Lesní a pro naši skupinu změnili systém bodování. A tak se zrodila tabulka, ve které je na 1. místě družstvo s menším počtem bodů. I zázraky se ještě dnes dějí. Protesty delegovaného rozhodčího, garanta naší skupiny, a naší výpravy byly marné.

Tabulka
1. ZŠ Lesní Liberec03006:36
2. ZŠ Studenec20105:27
3. ZŠ Tanvald01113:53
4. ZŠ Pivovarská Jablonec00212:62

Čekaly nás „jen“ zápasy o 4. až 6. místo, kde bylo obtížné družstvo motivovat. Přesto se však zvedlo opět k velice dobrému výkonu, porazilo 2:0 ZŠ Na Žižkově Liberec v napínavé koncovce třetího setu i ZŠ a ZUŠ Frýdlant (odvrácení pěti mečbolů).

Všichni hráči zaslouží pochvalu za předvedený výkon, všechny ostatní však převyšovala Veronika Truxová a dokud stačil se silami i Lukáš Vancl.

Plavání

Dalším podzimním závodem je okresní kolo v plavání, které tradičně pořádá sportovní klub Niké při ZŠ Jilemnice II. Těchto závodů se zúčastnila početnější studenecká výprava, výborně si vedla Nela Suchánková 5. místem a především Štěpán a Tomáš Kučerovi, kteří přivezli do Studence 4 medaile.

PaedDr. Petr Junek

Fotografie – Plavání

Co jíst o slavnostních příležitostech?

Jde-li o slavnostní příležitost doma, pak je možné obohatit jídelníček „moučníkem“ se sorbitem podle příslušného receptáře s vypočtenou hodnotou sacharidů.

Je-li diabetik pozván a není na něho výslovně pamatováno, bude se držet masa a zeleniny, ořechů, případně dia-čokolády, ovoce, přírodního vína, event. suchého destilátu. Vyhne se moučníkům, sušenkám, čokoládě (byť hořké), vermutu, sladkým vínům, likérům a pochopitelně i cukru.

Vločkové tyčinky

200 g ovesných vloček, 100 g rozinek, 40 g umělého sladidla Glukopur, 50 g sekaných vlašských ořechů, 2 vejce, 1 prášku do pečiva

Všechny suroviny promícháme v misce a necháme do druhého dne v chladničce. Pak ukrajujeme lžičkou malé množství hmoty, z níž mokrými dlaněmi tvarujeme asi 5 cm velké tyčinky, které pečeme do světle hnědé barvy, na plechu vyloženém čistým pečícím papírem při teplotě 150–160°C.

E: 1375 kcal, 5775 kJ, B 41,8 g, T 36,7 g, S 223,5 g

Sýrová kolečka

150 g hladké mouky, 125 g másla, 125 g Eidamu, sůl, 1 žloutek, 1 vejce, kmín

Na vál prosejeme mouku, nastrouháme máslo, přidáme strouhaný sýr, sůl a žloutek. Vypracujeme těsto, vyválíme na tenký plát a vykrajujeme kolečka. Potřeme vejcem, posypeme kmínem a solí a dáme péct.

E: 1807 kcal, 7590 kJ, B 59,4 g, T 126,1 g, S 108,4 g


Základní organizace Svazu diabetiků v Jilemnici a spádových obcích děkuje všem sponzorům za peněžité i věcné dary v roce 2005 a všem čtenářům Studeneckého zpravodaje přeje zdravé prožití vánočního času i celého roku 2006.

Informace pro případné sponzory: Vojtěch Korotvička, předseda Svazu diabetiků ZO Jilemnice, GE CB, a.s. 351107774/0600, 512 33 Studenec u Horek 123, IČO 49295170, telefon: 481 596 112

Poděkování

Chtěli bychom touto cestou velmi poděkovat p. Marku Vanclovi za okamžité nahlášení požáru. SDH Studenec za včasnou a profesionální likvidaci požáru. Též rodině Kuříkové a Kadlecové za následnou pomoc.

Petr a Věra Uhlířovi

Fotografie na zadní obálce – Den končí (autor Michal Kučera, fotosoutěž 2005)

Studenecký zpravodaj 5/2005

Vydává Obecní úřad Studenec

Uzávěrka dalšího čísla: 27. ledna 2006

Příspěvky lze zasílat na e-mail obec@studenec.cz.