Obec Studenec
Studenec vesnice tkalců

Historie

HistorieStudenec a Zálesní Lhota jsou podhorské obce na svazích Stráže, melafyrového vrchu s nadmořskou výškou 630 m v podhůří Krkonoš. Tento vrch byl v raném středověku jedním ze strážných vrchů při zemské obchodní stezce a je připomínán v kronikách 11. století pod latinským názvem Custodius.

První písemná zmínka o Studenci pochází přibližně z roku 1395, kdy patřil nedalekému hradu Levín. V této době měla stát na Hradišku tvrz, po níž se však nedochovaly žádné stopy. Sama osada vznikla spojením tří dvorů: Studence, Lišného a Zámrského (později Zásmuckého). Tyto dvory bylo obnoveny, když počátkem 16. století přešly do majetku rytířů Trčků z Lípy.

Roku 1584 prodali Trčkové z Lípy svoji část Studence Janu Stráníkovi z Kopidlna, který o čtyři roky později odkoupil i zbývající část osady. V takto sceleném Studenci vystavěl nový majitel první doložené panské sídlo a v roce 1589 i kostel. Po Bílé hoře byl Jan Stráník zbaven všech svých statků. Studenec získal v roce 1628 Albrecht z Valdštejna, ten jej udělil spolu se Lhotou v léno Václavu Zárubovi z Hustířan. Od něho Studenec koupil Jindřich Grodecký z Grodce, který jej později dostal do dědičného vlastnictví. Poté Studenec vlastnili páni Kotulínští z Kotulína a Křížkovic, kteří jej připojili k panství ve Fořtu, po nich od roku 1710 hrabata Choriňští z Ledce.

Počátkem 19. století získal Fořt a s ním i Studenec nobilitovaný velkoobchodník s plátnem, rytíř Václav Berger z Bergenthalu, jehož syn rozšířil po kraji pěstování a zpracování lnu. Bergerové, kteří se stali posledními šlechtickými majiteli Studence, postavili v roce 1883 ve Studenci na místě staršího sídla nový zámek.

První škola ve Studenci byla zřízena v roce 1710 a jediným učitelem byl kovář Antonín Šorm, prvním řádným učitelem byl od roku 1720 Jiří Šorm, jehož rod působil na studenecké škole až do roku 1866. Od roku 1830 se vyučovalo v budově dnešního pečovatelského domu. S přibývajícími žáky a zřízením měšťanské školy se studenečtí školáci stěhovali po různých budovách po obci až do výstavby nové školy ve středu obce v roce 1960.

Obecní samospráva začala psát svou historii v roce 1781 zvolením prvního rychtáře Jana Háka a po dlouhá léta „úřadovala“ v sednicích rychtářů či později starostů, výčepech či kancelářích firmy (podle původu starosty). Do současné budovy obecního úřadu se přestěhovala až po druhé světové válce.

Vesnice tkalců

HistorieTovárna Fejfar & Mládek v roce 1930

K rozvoji obce došlo v 19. století v souvislosti s prudkým rozmachem domácí textilní výroby, Studenec dostává přídomek „vesnice tkalců“. Na počátku 20. století měla obec 2500 obyvatel a v malých roubených chalupách pracovalo více než 1200 tkalcovských stavů. S rozvojem průmyslové výroby však domácí tkalcovství postupně mizelo. Jeho tradice však vedla k založení tkalcovny v roce 1911, která se pod značkou Fejfar & Mládek rozrostla v jednu z nejvýznamnějších textilních firem v předválečném Československu. Firma v roce 1938 zaměstnávala 624 zaměstnanců a dvě třetiny zboží byly určeny na export. Po druhé světové válce byla firma znárodněna a přes Texlen Trutnov opět přešla po roce 1990 do soukromého vlastnictví, v současné době se jedná o firmu Tessitura Monti Cekia s italskou majetkovou účastí.

S textilní výrobou souviselo i studenecké zemědělství, které se po nedobrovolné kolektivizaci v padesátých letech specializovalo na produkci lnu. V 90. letech se zemědělské družstvo transformovalo na akciovou společnost Zetka Strážník, která vedle tradiční živočišné výroby pokračuje v těžbě melafyru.

Zálesní Lhota

HistorieDobová pohlednice ze Zálesní Lhoty

Zálesní Lhota (Huttendorf) vznikla v 15. století v rámci německé kolonizace pohraničních oblastí, první zmínka pochází z roku 1403. První obyvatelé se zabývali chovem dobytka v klidném a bezpečném údolí Lhoteckého potoka a na svazích Strážníku hledali stříbro.

Lhota odedávna náležela k jilemnickému, později branskému panství pánů z Valdštejna. Ti drželi branské panství do začátku 17. století 1606, kdy jej koupil Václav Záruba z Hustířan. Tomuto šlechtici bylo panství po Bílé hoře zkonfiskováno a připadlo Albrechtovi z Valdštejna, ten však dal Brannou se Lhotou a také se Studencem předchozímu majiteli v léno. Po Zárubově smrti v roce 1638 prodal Valdštejn branské panství Harrachům, kteří ho drželi až do roku 1848.

Na počátku 20. století měla Zálesní Lhota 1300 obyvatel a patřila k největším Lhotám z více než 300 Lhot v České republice.

Mezi významné rodáky patří především dva ze Zálesní Lhoty: herec a hudební skladatel Jiří Šlitr a olympijská medailistka v běhu na lyžích Květa Jeriová-Pecková.

O obci

Kalendář svozu odpadu

Hlášení poruch veřejného osvětlení

Nechť si duben sebelepší bývá, ovčákovi hůl přec jen se zasněžívá.

Na Petra mučedníka je dobře vysazovat zelí na pole.

Kalendář svozu odpadu

Sledujte informace z našeho webu v mobilní aplikaci – V OBRAZE.

Infokanál SMS

Infokanál SMS - online formulář